Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Domki z kart

​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 24 | 12.06.2017 | Życie miasta | Edytor

1,2 miliona zysku! I to w szpitalu!

​Bajpas finansowy. Jeszcze dwa lata temu bytomski Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 przy alei Legionów przynosił straty finansowe. Teraz po zastosowaniu programu naprawczego zamyka rok z pokaźnym zyskiem.  


Program wprowadzono w życie przed trzema laty, uznając że to jedyny sposób na wyjście z fatalnej sytuacji ekonomicznej. Każdy oddział został zobligowany do prowadzenia „książki ekonomicznej” i liczenia kosztów. Natomiast na koniec roku wszystkie oddziały starały się wykazać pozytywny wynik finansowy. I co ważne, to się udawało: – Po pierwsze dlatego, że oglądamy każdą złotówkę, zanim ją wydamy, po drugie, bo staramy się zmniejszyć koszty działalności szpitala, chociażby obsługi zadłużenia Płacimy niemal trzykrotnie mniejsze odsetki od zadłużenia, niż jeszcze trzy lata temutłumaczy Małgorzata Smoleń, dyrektor do spraw ekonomicznych. Bo wspomniany dodatni wynik finansowy wcale nie oznacza, że lecznica nie ma zadłużenia. Boryka się z nim, ale jest ono zdecydowanie mniejsze niż jeszcze trzy lata temu. – Nie mamy aktualnie zobowiązań wymagalnych wobec dostawców – podkreśla dyrektor WSS nr 4 Jerzy Pieniążek.Finanse szpitala to krwiobieg – dodaje Małgorzata Smoleń. – Trzeba pilnować, żeby nie było zatorów, a kiedy zachodzi potrzeba należy założyć bajpas. Muszę jednak pilnować, by tych bajpasów nie było za dużo. 

Jakie były inne założenia programu naprawczego? Dbanie o to, by nowe umowy zawierane z kontrahentami zapewniały szpitalowi korzyści. Z kolei stare, niekorzystne umowy są renegocjowane. Poza tym szefostwo lecznicy stara się o maksymalne wydłużanie terminów płatności. Poprawił się też tak zwany wskaźnik rotacji zapasów. To, najprościej mówiąc czas jaki towar (lekarstwa, sprzęt jednorazowego użytku) zalega w magazynach. – Im krócej, tym lepiej – mówi dyrektor Smoleń. – Na koniec 2016 roku wskaźnik ten wynosił u nas 6,9 dnia. Idealnie jest, jeśli towar przebywa w magazynach średnio 5 dni. Niemniej nasz wskaźnik i tak się poprawił, bo w 2014 roku było to aż 10,7 dnia. 

Jak podkreśla dyrektor Pieniążek walka o dobry wynik finansowy nie odbywa się kosztem pracowników. – Programy naprawcze w firmach zazwyczaj oznaczają cięcia kosztów w postaci redukcji etatów i zmniejszenia płac, w „Czwórce” było zupełnie na odwrót. Nie zwolniliśmy nikogo ze względów ekonomicznych, a personel zarabiający najmniej otrzymał podwyżki – zaznacza Jerzy Pieniążek. – Dodatni wynik finansowy to zasługa i praca całej kadry kierowniczej, związków zawodowych i wszystkich pracowników – uzupełnia Smoleń.

Efekty programu oszczędnościowego to nie tylko zysk 1,2 mln, z jakim zamknięto ubiegły rok. Skuteczne działania zostały zauważone również przez niezależnych ekspertów. Rok temu bytomska placówka zajęła trzecie miejsce w rankingu Deloitte’a i Magellana wśród szpitali z kontraktem powyżej 70 mln zł. Tegoroczna metodologia obliczeń, jaką przyjęli twórcy rankingu, dała WSS nr 4 19. miejsce w kraju, co i tak oznacza, że finansowo radzi sobie on najlepiej wśród wszystkich szpitali, których podmiotem tworzącym  jest województwo śląskie.Artykuł był oglądany 2089 razy.
 • Ocena - 3 2 głosów
   


Komentarze

misiek
napisał
14.06.2017
o 10:14

Jak widać jak ktoś chce to się da - niektórzy mogliby brać przykład.

Teraz tylko czekać aż ktoś wyciągnie rączki, żeby to wszystko na nowo skopać, bo jak coś zaczyna działać to przecież trzeba uwalić !!

bieda
napisał
14.06.2017
o 16:42

Zyski pójdą na premie dla lekarzy, a tymczasem pan dyrektor znowu planuje żebranie wśród mieszkańców na remonty łazienek

Andrzej M.
napisał
15.06.2017
o 11:35

Szpital przyniósł zysk? To zagranie PR-owe. Jak wiadomo zysk jest opodatkowany, a szpital publiczny jest instytucją non profit. Ewentualny zysk należy mądrze inwestować. Wątpię, żeby w szpitalu nie było żadnych potrzeb. Jeszcze rok temu dyrektor tego szpitala prosił sponsorów o wsparcie remontu toalet.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Kto teraz rządzi naszym miastem?

  ​Radni się spierają. Mająca większość opozycja czy prezydent wraz z popierającą go mniejszością radnych – kto teraz rządzi Bytomiem? Odpowiedź na… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 12.06.2017 | Tomasz Nowak

  O rewitalizacji pogadasz w mobilnym punkcie

  ​Fachowcy odpowiadają na pytania. W Bytomiu zaczęły działać mobilne punkty informacji o czekającej nasze miasto rewitalizacji. Dyżury w nich pełnią specjaliści z różnych dziedzin,… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 12.06.2017 | Edytor

  Komisja rewizyjna przeciw absolutorium dla prezydenta

  ​Sprawa przesądzona? Niemal przesądzone jest, że prezydent Bytomia Damian Bartyla nie dostanie od radnych absolutorium z wykonania zeszłorocznego budżetu. Za takim… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 12.06.2017 | Edytor

  Dni Bytomia będą, ale dopiero we wrześniu

  ​Bo się za dużo dzieje? Kto się szykował na tegoroczne Dni Bytomia, ten musi się uzbroić w cierpliwość. Cieszący się… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 12.06.2017 | Edytor

  Agenci CBA zatrzymali wiceprezesa SRK

  ​Na parkingu. Wiceprezes mającej siedzibę w Bytomiu Spółki Restrukturyzacji Kopalń został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Postawiono mu zarzut przyjęcia… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 12.06.2017 | Edytor

  Deble lepsze od singli

  ​Tenis ziemny. Zawodnicy z pięciu kontynentów przyjechali do Bytomia, żeby wziąć udział w Międzynarodowym Turnieju Juniorów o Puchar Śląska – V Memoriale Jacka… więcej >>>

  ZB 24 | Życie sportowe | 12.06.2017 | Witold Branicki

  Złota dziewczyna z Bytomia

  ​Ju jitsu. W Banja Luce zawodniczka Fight Club Bytom Karolina Chłobuszewska został mistrzynią Europy wśród seniorek.

  więcej >>>
  ZB 24 | Życie sportowe | 12.06.2017 | Witold Branicki

  Dziewczyny z giwerami

  ​Dali pokaz. Było widowiskowo, efektownie i przede wszystkim bardzo przyjemnie dla oka. W Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark z imponującym rozmachem zorganizowano II Bytomski… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 12.06.2017 | Edytor

  Tak się bawi Radzionków

  ​Święto miasta i Fyrtek. Kilka tysięcy osób bawiło się w miniony weekend na najważniejszych imprezach tegorocznych Dni Radzionkowa.

  więcej >>>
  ZB 24 | Środek życia | 12.06.2017 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  23 czerwca 2018

  imieniny:
  Wandy, Zenona

  Bytom
  11°C

  Ciśnienie: 1017 hPa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja