Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 2 | 08.01.2018 | Życie miasta | Edytor

154 miliony wydaliśmy na alkohol

​Jak piją bytomianie. Z roku na rok coraz więcej wydajemy na alkohol, a sięgają po niego coraz młodsi. Te zatrważające dane można znaleźć w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 


Dokument został na ostatniej sesji Rady Miejskiej przyjęty przez radnych. Zawiera on propozycje działań mających ograniczyć zjawisko pijaństwa, ale jego najważniejszą część stanowi diagnoza problemu. Trudno czytać ją ze spokojem. Autorzy opracowania stwierdzają bowiem, że ponownie widać rosnącą tendencję do sięgania po alkohol przez coraz młodsze osoby. Jak wchodzą w jego posiadanie? Kupują bez problemu, bo sprzedawcy bardzo często wbrew przepisom nie odprawiają ich z kwitkiem. Mają temu zaradzić uświadamiające szkolenia organizowane specjalnie dla nich. Poza tym w Programie jest mowa o konieczności otoczenia opieką rodzin z problemem alkoholowym, co może zapobiec licznym przypadkom stosowania przemocy. A czemu w ogóle pijemy według autorów raportu?  Chociażby dlatego, że nie ma pracy, a rodzina straciła swoją funkcję wychowawczo-opiekuńczą. 

Kupić łatwo

Znaczenie ma też fakt, że z czym jak z czym, ale z kupieniem napojów wysokoprocentowych problemu nie ma żadnego. Zgodnie z decyzją Rady Miejskiej w naszym mieście może działać 700 punktów oferujących alkohol. W roku 2016 było ich 477: 339 sklepów oraz 138 lokali gastronomicznych. Poza tym wydano 38 jednorazowych zezwoleń na handel tego typu towarem. 

Obroty wszystkie te punkty miały gigantyczne. Wartość alkoholu sprzedanego w Bytomiu w ciągu 12 miesięcy przekroczyła bowiem 154 mln 200 tysięcy złotych. Statystycznie rzecz ujmując, każdy mieszkaniec wydał „na przelew” ponad tysiąc złotych. Oczywiście zapewne w jakimś stopniu „pomogli” nam ludzie jedynie odwiedzający nasze sklepy i lokale i mieszkający gdzie indziej, ale i tak dane są porażające. Co więcej, w porównaniu z rokiem 2015 na napoje procentowe przeznaczyliśmy więcej o 4 mln, choć było nas o parę tysięcy mniej. 

Tłok w Izbie Wytrzeźwień 

Najwięcej ze wspomnianej kwoty, bo niemal 77 mln bytomianie dali na piwo i inne trunki niskoprocentowe, 63,5 mln kosztowały nas napoje wysokoprocentowe, a  prawie 14 mln te zawierające od 4,5 do 18 procent alkoholu. Wielu z piciem przesadziło i dopuściło się agresji wobec najbliższych lub innych osób, bądź też inaczej złamało prawo. Aż 3723 mieszkańców naszego miasta trafiło do Izby Wytrzeźwień – ponad 10 każdego dnia! W sumie placówka ta musiała przygarnąć 6503 pijanych, bo obsługuje ona także okoliczne miasta. 

Sporo roboty miała Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jej członkowie ponad 120 razy rozmawiali z rodzinami uzależnionych, a w przypadku niemal 400 mieszkańców podjęła działania zmierzające do wydania orzeczenia o zastosowaniu obowiązku leczenia się. Dla 274 osób przygotowano skierowane do sądu wnioski o zobowiązanie do pójścia na odwyk.Artykuł był oglądany 1658 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Adam
napisał
08.01.2018
o 18:09

W tym 150 mln na państwo w ramach podatków i akcyzy. Nasi mieszkańcy powinni otrzymać jakiś pomnik z warszawy za ich utrzymanie :D
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Szykuje się wojna o Bytomski Sport?

  ​Władze kontratakują. Uchwała zapowiadająca likwidację spółki Bytomski Sport wywołuje ogromne kontrowersje. Bez wątpienia doprowadzi ona do kolejnego sporu na linii… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 08.01.2018 | Edytor

  Czy będzie miał kto nas leczyć?

  ​Paraliż raczej nam nie grozi. W bytomskich szpitalach nie mamy na razie do czynienia z masowym wypowiadaniem umów przez lekarzy. Jedynie w placówce… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 08.01.2018 | Edytor

  Przetarg na Becetkę unieważniony

  ​Do przodu, do tyłu. Władze naszego miasta unieważniły przetarg wyłaniający wykonawcę Becetki. Perspektywa budowy tej drogi znowu się zatem mocno… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 08.01.2018 | Edytor

  Jest nas już mniej niż 150 tysięcy

  ​Wciąż nas ubywa. To było do przewidzenia, ale i tak boli. W roku 2017 Bytom stracił status miasta 150-tysięcznego. Z roku na rok… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 08.01.2018 | Edytor

  Radzionków od dwóch dekad na swoim

  ​Bez fajerwerków. Dwadzieścia lat temu Radzionków odłączył się od Bytomia i odzyskał utracone prawa miejskie. W ciągu najbliższego roku nie… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 08.01.2018 | Edytor

  Krótki film o szybkiej jeździe

  ​Uwiecznione wykroczenia. Od kilku dni kierowcy lubiący szybką jazdę muszą się liczyć nie tylko z tym, że zapłacą mandat, ale również… więcej >>>

  ZB 2 | Ciemna strona życia | 08.01.2018 | Edytor

  Nie tylko polowania

  ​Pasja na całe życie. Człowiek spacerujący po lesie ze strzelbą budzi mieszane uczucia, tym bardziej jeżeli przechodzi on nieopodal domów.… więcej >>>

  ZB 2 | Środek życia | 08.01.2018 | Edytor

  Czardasz czy marsz pogrzebowy?

  ​Premiera „Księżniczki czardasza”. Pierwszy akt „Księżniczki czardasza” to katastrofa. Na szczęście część grana po przerwie „reanimuje” spektakl.

  więcej >>>
  ZB 2 | Środek życia | 08.01.2018 | Marcin Hałaś

  Karb jest jak teatr

  ​Jedyny taki spektakl. Czy Karb jest zwykłą, nieco może zaniedbaną dzielnicą, czy też wyjątkowym miejscem mającym swoją magię. Na te… więcej >>>

  ZB 2 | Środek życia | 08.01.2018 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  04 kwietnia 2020

  imieniny:
  Izydora, Wacława

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja