Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Domki z kart

​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 51 | 22.12.2014 | Życie miasta | Marcin Hałaś

2014: BYTOMSKI ALFABET HAŁASIA

​Tyle działo się w naszym mieście w dobiegającym końca roku. Jak to podsumować? Najlepiej krótko, czyli alfabetycznie. Marcin Hałaś, autor książki „Alfabet bytomski”, specjalnie dla czytelników sporządził alfabet roku 2014.


ALEJA SŁAWNYCH BYTOMIAN – zaczęto ją sadzić przy ul. Kilara na Rozbarku, dedykując każdemu sławnemu mieszkańcowi naszego miasta jedno drzewo gatunku lipa. To postęp – poprzedni prezydent miał wizję sadzenia na Rozbarku kwiatowych ogrodów z kalafiorów i kapusty, które miały tworzyć wzory widoczne z przelatujących nad Bytomiem samolotów. To dopiero była lipa! Pozostaje mieć nadzieję, że Aleja Sław nie okaże się przedwyborczym „słomianym ogniem”, a zasadzone w tym roku drzewa nie uschną. Bo inaczej znów wyjdzie lipa.

BONK HENRYK – został wybrany jako jedyny radny Komitetu Wyborców Henryka Bonka. W tej sposób Henryk Bonk po raz pierwszy w swojej długiej samorządowej karierze znalazł się w sytuacji, kiedy nie będzie mógł opuścić w trakcie kadencji ugrupowania, z listy którego uzyskał mandat.

CIDRY – czyli Radzionków. Sympatyczne sąsiednie miasteczko, w którym – w odróżnieniu do Bytomia – jest porządek, a nie ma politycznych emocji. Wybory na burmistrza wygrał tam po raz kolejny Gabriel Tobor. Jego sukces upoważnia już radzionkowian do starania się, aby zamiast raz na cztery lata tracić czas na wybory – wprowadzić w tej gminie absolutyzm oświecony z monarchą Gabrysiem Pierwszym na tronie. A kolejną wolną elekcję przeprowadzić dopiero wtedy, kiedy Burmistrz Gabriel przejdzie na emeryturę.

DZIURA – coś, co permanentnie pojawia się w budżecie Bytomia. Bytom tym się różni od Titanica, że ten statek poszedł na dno z dziurą w kadłubie, natomiast nasze miasto z dziurą w budżecie wciąż płynie. Niemniej warto się zastanowić, czy zamiast prezydenta nie lepiej wybierać krawca – specjalistę od łatania dziur.

ELEKTROCIEPŁOWNIA – takiego biznesu jeszcze nikt nie próbował uskutecznić. Czyli jak kupić za złotówkę coś, co planuje się sprzedać za 30 milionów, mimo iż nikt tego nie chce nam sprzedać, ani tego zamierza od nas kupić. A więc połączenie ofiarowywania królowowi szwedzkiemu Niderlandów przez pana Zagłobę z dzieleniem skóry na niedźwiedziu, który wciąż biega po lesie. Pomimo bezskutecznych prób zmontowania takiego „dealu” główny kupiec, czyli Damian Bartyla utrzymał mieszkańców Bytomia w przekonaniu, że wszystko jest w porządku i w cuglach wygrał wybory prezydenckie.

FUKS – coś takiego może zdarzyć się tylko w biednym Bytomiu. Aby mieć fuksa, wystarczyło na losowanie Lotto w dniu 1 kwietnia  skreślić numery: 8, 10, 28, 29, 42, 48, a potem nadać kupon w punkcie przy ulicy Łużyckiej 12. W rezultacie tego działania do kieszeni wpadło 22.439.355 zł 10 groszy wygranej (grubo ponad 22 miliony!).  Za takie pieniądze można było kupić ponad 22 milionów Elektrociepłowni Szombierki – gdyby sprzedawał koncern Fortum, ewentualnie zaledwie 2/3 tej samej Elektrociepłowni Szombierki – gdyby sprzedawała gmina Bytom. Ta różnica cen jest jeszcze bardziej niewytłumaczalna niż trafienie fuksowej szóstki w kolekturze przy ul. Łużyckiej 12.

GÓRNICY – lud zagrożony. Władze raz po raz przymierzają się do zlikwidowania kopalni „Bobrek-Centrum” w Bytomiu,  czym bardzo irytują górników Na szczęście do tej pory z planów tych nic nie wyszło. Za to kopalni „Bobrek-Centrum” udało się skutecznie zlikwidować kwartał zabudowy w Karbiu i ponoć na tym poprzestać nie zamierza.

HERBACIARNIA HERBATA – bardzo klimatyczny lokal przy ulicy Rycerskiej, prowadzony przez parę pasjonatów tego napoju. Zaletą Herbaciarni jest fakt, iż można tam degustować herbatę z różnych zakątków świata. To równocześnie największa wada tego miejsca – wszak większość ludu Bytomia preferuje piwo, a herbatę przestaje pijać w przedszkolu.

INWESTOR – osoba lub firma, którą w Bytomiu możemy porównać z UFO, czyli niezidentyfikowanym obiektem latającym. Każdy słyszał, że UFO istnieje, ale nikt go nie widział na własne oczy. Podobnie jest z inwestorami w Bytomiu. Powstała tutaj nawet Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji. Nie należy się dziwić – przecież przy rządzie amerykańskim istnieje agencja do spraw rozwoju wiedzy o UFO.

JUBILEUSZ – coś, co obchodzi się z wielką pompą i przytupem najlepiej w roku wyborów samorządowych. Dlatego wszystko wskazuje na to, że za cztery lata przez cały rok będziemy hucznie świętować piękną i niepowtarzalną 764. rocznicę lokacji Bytomia.

KOLEJOWY DWORZEC – coś, co cuchnęło moczem i lepiło się od brudu. Polskie Koleje Państwowe nie chciały nic z tym zrobić, więc bytomianie wzięli sprawy w swoje ręce i wysprzątali dworzec prywatnymi miotłami i szmatami. Dopiero potem PKP łaskawie wyremontowały dworzec. Jednak w odnowionym obiekcie na ma czynnej kasy. Teraz bytomianie powinni w czynie społecznym zacząć sprzedawać na dworcu bilety, aby w ten sposób zmobilizować koleje do uruchomienia kasy.

LEW – bytomski „niuniek” z brązu służący do głaskania po nosie oraz sadzania na jego grzbiecie dzieci. Przed wojną lew na Rynku spoczywał na wysokim cokole i był fragmentem monumentalnego pomnika. Obecnie leży na małym betonowym cokoliku i sprowadzony został do rangi rzeźby plenerowej. Ta „zmiana poziomów” wydaje się trafnym odzwierciedleniem obniżenia znaczenia miasta.

MUZEUM GÓRNOŚLĄSKIE – bytomska placówka o ponad 100-letniej tradycji, którą „skasować” jako samodzielną instytucję chcieli Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska oraz marszałek województwa Mirosław Sekuła z Platformy Obywatelskiej. Obaj panowie planowali włączyć bytomską placówkę do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Na razie Platforma Obywatelska „skasowała” zarówno Jerzego Gorzelika i jego Ruch Autonomii Śląska z koalicji rządzącej województwem, jak Sekułę ze stanowiska marszałka województwa. To największa zasługa PO dla Bytomia od chwili powstania tej partii.

NIEOBOJĘTNE – panie z Ligi Kobiet Nieobojętnych. Cechuje je wiek balzakowski połączony z siłą Pippi Langstrumpf oraz żywiołowością Karin Stanek.

OBIECANKI CACANKI – najlepszy sposób na wygranie w Bytomiu wyborów samorządowych. Dlatego w naszym mieście spotykamy je najczęściej w programach wyborczych.

PRZEBUDOWA ulicy Strzelców Bytomskich – czyli idealna realizacja socjalistycznej zasady „ile trzeba zmienić, żeby nic się nie zmieniło”. Ulicę przebudowywano długo, pieniądze wydano olbrzymie, a jej przepustowość nie polepszyła się ani na jotę. W godzinach szczytu można odnieść nawet wrażenie, że się pogorszyła. Tym samym zacytowana przed chwilą zasada przybrała nowe bytomskie brzmienie: ile trzeba zmienić, żeby pozostało tak samo, albo jeszcze gorzej

RONDO – kukułcze jako, jakie podrzuciła Bytomiowi Generalna Dyrekcja Dróg Państwowych i Autostrad. Instytucja ta wybudowała przy bytomskim zjeździe z autostrady A1 wielkie rondo, ale nie nadała mu nazwy. A więc bytomianie zaczęli się o nazwę kłócić. Jedni chcieli, aby było to rondo imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, inni woleli bardziej lokalnego patrona w osobie nadburmistrza Georga Brüninga. Dyskusja sięgnęła poziomu kosmicznego absurdu, gdy padła propozycja, aby rondo nazwać imieniem Międzygalaktycznych Bohaterów (przebierańcy, którzy raz w roku maszerują przez Bytom w celu do końca nieokreślonym). Ostatecznie stanęło na nazwie: Rondo Solidarności, choć w świetle powyższego jest to Rondo Kompromisu. 

STRAŻ MIEJSKA – w zgodnej opinii większości społeczeństwa jest to instytucja, która zajmuje się ściganiem babć, sprzedających pietruszkę na chodniku, zakładaniem blokad na koła oraz ustawianiem fotoradaru, aby „trzepać z kasy” kierowców. Odnieśliśmy wrażenie, że przed wyborami samorządowymi działalność blokowania kół i fotoradaru została poważnie ograniczona. Nic dziwnego – jak ktoś dostanie mandat z fotoradaru, to wkurzy się na straż miejską, ale potem może się zreflektować, że wysyła ją do tego warowania przy drogach prezydent miasta. A po co obywatel ma się przed wyborami wkurzać na prezydenta? Nie przeprowadziliśmy natomiast wywiadu w środowisku babć (i dziadków) sprzedających na chodnikach pietruszkę, więc nie wiemy, czy oni również odczuli przedwyborcze rozluźnienie opresji ze strony Straży Miejskiej. Natomiast z całą pewnością, nie interesując się polityką, można określić chwilę, w której minęły wybory samorządowe: przy ul. Strzelców Bytomskich, niedaleko skrzyżowania z Odrzańską, znów pojawił się fotoradar.

TEATR TAŃCA I RUCHU ROZBARK – instytucja, na której spektakle nikt nie chodzi, ale władze Bytomia są dumne, że taką placówkę posiadają. Podobnie rzeczy się mają w przypadku Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. Tam też nikt nie chodzi, a władze są dumne, choć same też nie chodzą i nie kumają, o co w tym chodzi. Jednak Teatr Rozbark ma jedną zaletę: można w nim urządzić bokserskie mordobicie. Chłopcy z Kroniki na takie brewerie się nie zgadzają.

UTRATA – coś, co najtrafniej opisuje obecną egzystencję Bytomia. W roku 2014 utraciliśmy między innymi drewniany kościółek ewangelicki w Bobrku oraz klinikę chirurgii naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 (dawnym Górniczym). Poza tym kilku lokalnych działaczy i polityków w wyniku wyborów samorządowych utraciło swoje złudzenia.

WYBORY – coś, co bardzo chciał wygrać Damian Bartyla, żeby nadal być prezydentem miasta i zarazem coś, co bardzo chciał przegrać Jacek Brzezinka, żeby nadal być posłem na sejm RP. Obaj panowie spełnili swoje marzenia i odnieśli sukces – tyle, że sukces Bartyli był bardziej spektakularny.

ZUMBA – taniec, który w Bytomiu zrobił karierę za sprawą Katarzyny Szołtysik. W rezultacie pani Kasia „wytańczyła” sobie miejsce w Radzie Miejskiej. Teraz zamiast podrygiwać w takt fajnej muzyki – będzie musiała siedzieć jak kołek w czasie słuchania nudnych przemówień.Artykuł był oglądany 2753 razy.
 • Ocena - 3.4 10 głosów
   


Komentarze

Adrian
napisał
20.01.2015
o 23:44

A w kórym konkretnie miejscu zaczęto tworzyć tą aleję? Od strony cechowni czy Łagiewnickiej? Pytam, bo nie zauważyłem. I coś mi się kojarzy, że do końca jesieni miała być gotowa.

Ale o kogo chodzi?
napisał
15.07.2017
o 01:13

Arogancja
Budżet
Cwaniactwo
Długi
Egoizm
Fanatyzm
G…
Hochsztaplerstwo
Ignorancja
J…
Kolesiostwo
Liga IV
Malwersacja
Nepotyzm
Populizm
Regionalna Izba Obrachunkowa
Szkoda Siuper B.
“Twarz”
Układy
Władza
Zdrada…
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Niech Bóg się rodzi,  moc truchleje w Betlejem, w Bytomiu,  w naszych domach

  więcej >>>
  ZB 51 | Życie miasta | 22.12.2014 | Edytor

  Bytomska wigilia i światło z Betlejem

  ​Tłumy na Dworcowej. Były śnieżynki i aniołki, był turoń z gwiazdą, śpiewano kolędy. Nie zabrakło barszczu z uszkami i pierników.… więcej >>>

  ZB 51 | Życie miasta | 22.12.2014 | Edytor

  Bezdomni znajdą  ciepło w ogrzewalni

  ​Tylko dla trzeźwych. 40 miejsc dla bezdomnych przygotowano w nowej ogrzewalni działającej w ramach noclegowni przy ulicy Kosynierów. W ostatnich dniach liczba szukających… więcej >>>

  ZB 51 | Życie miasta | 22.12.2014 | Edytor

  NIK bierze nas pod lupę

  ​Będzie raport. Najwyższa Izba Kontroli szczegółowo przyjrzy się, jak instytucje działające w naszym mieście radziły sobie z rozwiązywaniem różnego rodzaju… więcej >>>

  ZB 51 | Życie miasta | 22.12.2014 | Edytor

  Radni zajmą się  budżetem na 2015 rok

  ​Będzie sesja. 29 grudnia bytomscy radni zbiorą się na ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej. W jej trakcie przede… więcej >>>

  ZB 51 | Życie miasta | 22.12.2014 | Edytor

  Tramwaje jeżdżą  po nowych torach

  ​Koniec remontu. Z Łagiewnik i Szombierek znowu można dojechać tramwajem do placu Sikorskiego. Tramwaje Śląskie zakończyły trwającą od pół roku… więcej >>>

  ZB 51 | Życie miasta | 22.12.2014 | Edytor

  Hołd królowej, gwiazdom, gwiazdeczkom oraz wigilijny posiłek i kolędowanie

  ​Dżudo. Numerem 1 GKS Czarni Bytom w mijającym roku okazała się Beata Pacut, srebrna medalistka Mistrzostw Europy juniorów oraz trzecia… więcej >>>

  ZB 51 | Życie sportowe | 22.12.2014 | Edytor

  Wygrana batalia o pierwszą szóstkę

  ​Tenis stołowy. Hitem ostatniej kolejki pierwszej rundy rozgrywek Wschodzący Białystok Superligi stał się pojedynek beniaminka ekstraklasy Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz z brązowym… więcej >>>

  ZB 51 | Życie sportowe | 22.12.2014 | Edytor

  KAWKA ograniczy niską emisję

  ​Inwestycja proekologiczna. Bytom stawia na ograniczenie niskiej emisji i likwidację starych pieców węglowych. Pomoże w tym program o nazwie KAWKA,… więcej >>>

  ZB 51 | Życie miasta | 22.12.2014 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  23 czerwca 2018

  imieniny:
  Wandy, Zenona

  Bytom
  11°C

  Ciśnienie: 1017 hPa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja