Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 6 | 05.02.2018 | Życie miasta | Edytor

28 milionów złotych na początek odnowy

​Stare wyburzyć, nowe zbudować. Na poważnie rozpoczyna się długo oczekiwana rewitalizacja Bytomia. Na początek władze miasta zamierzają wydać 28 milionów złotych na inwestycje realizowane na Rozbarku oraz Żabich Dołach. Pierwsze z tych miejsc zmieni się nie do poznania. 


O swoich planach rządzący poinformowali podczas niedawnej konferencji prasowej. Prezydent Damian Bartyla mówił w jej trakcie między innymi: – Tak dużymi pieniędzmi na działania związane z rewitalizacją nasze miasto jeszcze nigdy nie dysponowało. Jestem przekonany, że  przełoży to się na zdecydowaną poprawę jakości życia mieszkańców. Od lipca sukcesywnie składamy wnioski o dofinansowanie zarówno projektów infrastrukturalnych jak i społecznych. Złożyliśmy 16 projektów infrastrukturalnych w ramach Obszarów Strategicznej Interwencji Bytom na kwotę ponad 65 mln złotych oraz 21 projektów na łączną kwotę prawie 64 mln złotych.

  Niemal 3 mln ze wspomnianej na wstępie kwoty pochłonie inwestycja realizowana na terenie zespołu krajobrazowo-przyrodniczego Żabie Doły przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej.  Dyrektor tej jednostki Ewa Nazarewicz wyjaśnia: – Będzie czyściej i ładniej. Uporządkujemy drzewostan przy ul. Krzyżowej. Znikną stamtąd chore drzewa, a w ich miejsce nasadzimy  nowe. Wyremontowane zostaną ścieżki pieszo-rowerowe, powstaną też nowe trakty. Cały teren Żabich Dołów łącznie z linią brzegową zostanie oczyszczony z odpadów. Powstaną pływające wyspy, na których swe gniazda będą mogły zakładać ptaki wodne, pojawią się poza tym sadzawki dla płazów i budki dla ptaków. W planach jest też stworzenie tak zwanych czatowni, a więc osłoniętych roślinnością pomostów obserwacyjnych służących do fotografowania zwierząt. Dzięki temu na miejscu będzie można organizować ciekawe lekcje przyrody dla uczniów bytomskich szkół.     

O wiele więcej, bo aż 13 mln dofinansowania dostaliśmy na rekultywację naszych parków. Za tę sumę do końca roku potrwają roboty w parku miejskim, Ludowym, Fazańcu, parku Mickiewicza, parku im. Konopnickiej oraz na terenie zieleńców przy ulicach Bukowej, Zabrzańskiej i Nowakowskiego. Przewidziane są między innymi nasadzenia drzew i krzewów, budowa alejek spacerowych, a także oczyszczenie akwenów. Prócz tego pojawią się ławki, kosze na odpady oraz pomosty.    

Odnowa czeka Rozbark, a dokładniej jego starą część, która ma się stać miejscem przyjemnym i bezpiecznym. W sercu dzielnicy zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców powstanie promenada ułatwiająca dostęp do Śródmieścia. Stanie przy niej czterdzieści ławek, będą też tablice upamiętniające ważne dla dzielnicy postaci, nie zabraknie latarni. Żeby znaleźć miejsce dla promenady, trzeba wcześniej dokonać wyburzeń starych, nie nadających się już do remontu i zagrażających ludziom kamienic. Znikną chociażby domy usytuowane  przy ulicach Siennej, Pszczyńskiej, Witczaka 40, Musialika 1-3, Musialika 18, budynek wraz z oficyną przy ul. Alojzjanów 28 i oficyna przy ul. Alojzjanów 26. W tych miejscach powstaną place zabaw i ogródki. Odnowione będą też tereny po przeznaczonych do wyburzenia budynkach przy placu św. Barbary, ul. Kochanowskiego, Reymonta i Królowej Jadwigi, przy skwerze Szynol, a także pomiędzy ul. Alojzjanów i parkingiem przy ul. Staffa. Na nowo zaaranżowany ma być plac św. Barbary. Usytuowane na nim boisko i plac zabaw znikną, by zrobić miejsce dla nowoczesnej przestrzeni rekreacyjnej. Zapełnią ją ścianka wspinaczkowa, trampoliny, fontanna, ławki i kwietniki. Z kolei u zbiegu ulic Musialika oraz Alojzjanów doczekamy się drugiego bytomskiego skateparku (pierwszy działa obok basenu odkrytego).  Zmieni się wygląd placu na rogu Kochanowskiego i Brzezińskiej, potocznie nazywanego Szynolem. Urządzone tam ma być boisko wielofunkcyjne, a obok niego stanie drewniana altana ze stołem i ławami.Artykuł był oglądany 2110 razy.
 • Ocena - 1 2 głosów
   


Komentarze

Lech
napisał
07.02.2018
o 15:35

Rewitalizację miasta rozpoczyna się m.in. od Żabich Dołów? To albo żart albo odlot w kosmos. Powstaną tam pływające wyspy albo czatownie do fotografowania zwierząt? Zaiste - sen wariata. Przypomina to logikę człowieka nie posiadającego ubrań, który pierwsze zarobione pieniądze wydaje na jedwabną apaszke i zestaw francuskich perfum. Zajmijcie się miastem, a z Żabich Dołów wystarczy regularnie wywozić odpadki z koszy.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Drony sprawdzą powietrze i zrobią zdjęcia

  ​Radni zdecydowali. Pół miliona złotych zabezpieczono w tegorocznym budżecie naszego miasta na zakup dronów, czyli bezzałogowych samolocików. Ich zadaniem będzie kontrola… więcej >>>

  ZB 6 | Życie miasta | 05.02.2018 | Edytor

  Bezrobocie znowu spadło, ale wciąż jest wysokie

  ​Coraz lepiej. Od wielu miesięcy systematycznie zmniejsza się bezrobocie w naszym mieście. Pod koniec zeszłego roku było ono najniższe od momentu… więcej >>>

  ZB 6 | Życie miasta | 05.02.2018 | Edytor

  Kolejowa rewolucja także w Radzionkowie

  ​Będą spore zmiany. Niedawno pisaliśmy o poważnych inwestycjach, jakie w Bytomiu zrealizować chcą Polskie Linie Kolejowe. Okazuje się, że podobne przedsięwzięcia przeprowadzą… więcej >>>

  ZB 6 | Życie miasta | 05.02.2018 | Edytor

  Hotele robotnicze   poczekają na remont

  ​Kasa przesunięta. Dawne hotele robotnicze, stojące przy ulicy Siemianowickiej na granicy Bytomia i Piekar Śląskich, poczekają jeszcze na ponowne zagospodarowanie. Pieniądze,… więcej >>>

  ZB 6 | Życie miasta | 05.02.2018 | Edytor

  Zaśpiewali w muzeum kolędy śląskie, lwowskie i polskie

  ​Na sto głosów. Radzionkowskie Muzeum Chleba już po raz drugi było gospodarzem niezwykłego wydarzenia. Na wspólnym kolędowaniu spotkały się w nim… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 05.02.2018 | Edytor

  Oglądaj fotografie i spaceruj po mieście

  ​Zaproszenie na wystawę. Nadarza się doskonała okazja, by wybrać się na fotograficzny spacer po Bytomiu. Żeby to zrobić, trzeba w Centrum… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 05.02.2018 | Edytor

  Feriada chemiczna, magiczna i artystyczna

  ​Kiedy śniegu nie ma. W Bytomskim Centrum Kultury trwają tradycyjne zajęcia Feriady Artystycznej. Organizatorzy przezornie nie zaplanowali warsztatów tworzenia rzeźb śnieżnych… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 05.02.2018 | Edytor

  Zimowisko jak z marzeń

  ​Pomogli sponsorzy. Grupa 43 dzieci spędzających półkolonie zorganizowane przez Środowiskową Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą Promyk św. Brata Alberta nie może narzekać na… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 05.02.2018 | Edytor

  Młodzi, zdolni, pełni wrażliwości

  ​Popisy na scenie. Po raz dziesiąty w naszym mieście zorganizowano Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych. Jego obserwatorzy byli świadkami wielu… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 05.02.2018 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  20 września 2020

  imieniny:
  Filipiny, Eustachego

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja