Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 29 | 18.07.2016 | Życie miasta | Edytor

6 milionów na inwestycje w przedszkolach

​Lepsze warunki. 6 milionów złotych zainwestuje miasto w podległe sobie przedszkola. Kwota ta pozwoli na przeprowadzenie remontów placówek, sfinansowanie ciekawych zajęć i stworzenie dodatkowych miejsc dla dzieci.


Pieniądze pochodzą z dotacji unijnej, a konkretnie z funduszu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego. Trafią one do pięciu bytomskich Przedszkoli Miejskich: nr 21 przy ul. Olimpijskiej, nr 24 przy ul. Okulickiego–Niedźwiadka, nr 25 przy ul. Olejniczaka, nr 54 przy ul. Czecha oraz nr 63 przy ul. Strzelców Bytomskich. W placówkach tych wraz z początkiem września 2017 roku utworzone zostaną dodatkowe oddziały dla trzy- i czterolatków. Prócz tego  w Przedszkolu Miejskim nr 21 noszącym nazwę „Niezapominajka” jeden z funkcjonujących tam oddziałów zamieniony zostanie na grupę integracyjną.   Jej podopieczni wezmą udział w dodatkowych zajęciach przeznaczonych dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Chodzi między innymi o terapię SI, a także Biofeedback. Nowe grupy mają liczyć po 25 dzieci.  Sale, w których będą one przebywały, trzeba dodatkowo wyposażyć. Dodatkowe fundusze pozwolą na rozszerzenie obecnej oferty o nowy typ zajęć. Wśród nich znajdą się chociażby zajęcia logopedyczne, gimnastyka korekcyjna, a także warsztaty rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne przy wykorzystaniu elementów teatru oraz  muzykoterapii. 

Żeby te plany udało się zrealizować, najpierw miasto musi zmodernizować wspomniane przedszkola. Przejdą one gruntowną modernizację, która pochłonie prawie 4,3 mln zł.  Chodzi przede wszystkim o adaptację pomieszczeń na sale dydaktyczne oraz remont szatni, toalet czy zaplecza gospodarczego. Nosząca nazwę Słoneczny Zakątek placówka przy Olejniczaka doczeka się nowych, ładnych sal na piętrze, a w Przedszkolu Miejskim nr 54 zagospodarowane zostanie poddasze. Powstanie tam zaplecze gospodarczo-techniczne. Z kolei Przedszkole Miejskie nr 63 wzbogaci się o pomieszczenia zajmowane dotąd przez  Centrum Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Staną się one salami dla najmłodszych. 

Najwięcej do zrobienia jest w „Niezapominajce”. Do lipca przyszłego roku gmina ma czas na urządzenie tam pomieszczeń dostosowanych do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Zakres prac jest bardzo szeroki. Zaplanowano między innymi montaż windy oraz pochylni zewnętrznej umożliwiającej dostęp do placu zabaw. Trzeba też przebudować sanitariaty oraz poszerzyć drzwi. Przedszkole zyska prócz tego nowoczesną salę rehabilitacyjną.
Projekt modernizacji przewiduje też wprowadzenie dodatkowych udogodnień dla dzieci słabowidzących. Pojawią się wypukłe oznakowania szafek i wieszaków w szatniach, duże wyraźne oznaczenia sal, a dla dzieci na wózkach inwalidzkich odpowiednio nisko zawieszone tablice z informacjami.  Władze naszego miasta podkreślają, że podczas planowania inwestycji brały pod uwagę czynnik społeczny. – Mamy świadomość, jak nierozerwalny jest związek pomiędzy kapitałem społecznym a systemem edukacji. Dzięki realizacji tych projektów dzieci objęte edukacją przedszkolną będą miały szansę optymalnie się rozwijać. Im więcej bodźców i możliwości poznawania świata, tym lepszy start w kolejne etapy życia – mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Artykuł był oglądany 2965 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Urzędnicy rozrzutnie wydawali pieniądze

  ​Zła pomoc. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak w latach 2010-2014 rozwiązywano w Bytomiu problemy społeczne. Ocena dokonań gminnych urzędników jest fatalna. Zdaniem… więcej >>>

  ZB 29 | Życie miasta | 18.07.2016 | Edytor

  Poseł pisze w sprawie muzeum

  ​Do ministra i marszałka. Bytomski poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Szarama zaniepokojony przyszłością Muzeum Górnośląskiego. W jego sprawie interweniował u ministra kultury i dziedzictwa narodowego… więcej >>>

  ZB 29 | Życie miasta | 18.07.2016 | Edytor

  Tour de Pologne z premią specjalną

  ​Kolarstwo. Po 70 latach kolarski wyścig Tour de Pologne znowu przemknął przez nasze miasto. Kolarzy walczących o zwycięstwo na premii specjalnej… więcej >>>

  ZB 29 | Życie sportowe | 18.07.2016 | Tomasz Nowak

  Niszczeje secesyjny budynek

  To własność prywatna. W opłakanym stanie znajduje się gmach przy ul. Batorego 2, w którym niegdyś mieściła się dyrekcja Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego.… więcej >>>

  ZB 29 | Życie miasta | 18.07.2016 | Edytor

  Zaskakująca seria roszad personalnych

  ​Odchodzą, przychodzą, przechodzą. Takiej serii roszad na bardzo ważnych stanowiskach w Bytomiu jeszcze nie mieliśmy. Zaledwie w ciągu paru dni zmieniło się… więcej >>>

  ZB 29 | Życie miasta | 18.07.2016 | Tomasz Nowak

  Na Dworcowej rządzą bezdomni

  ​Problem nie do przejścia? Siedzą na ławkach czasem zaczepiając przechodniów, prosząc o parę groszy „na zupkę”. Teoretycznie więc nie przeszkadzają. Niestety,… więcej >>>

  ZB 29 | Życie miasta | 18.07.2016 | Edytor

  Ulica Cmentarna po przebudowie

  ​Z kasy gminy. Zakończyła się kompleksowa przebudowa ulicy Cmentarnej położonej na radzionkowskiej Księżej Górze. Prace w całości sfinansowano z budżetu miasta. 

  więcej >>>
  ZB 29 | Życie miasta | 18.07.2016 | Edytor

  Z misją wśród łowców głów

  ​Powołanie i przygoda. Przez 15 lat werbista ojciec Józef Jonczyk żył wśród potomków łowców głów na Nowej Gwinei. Pewnego dnia chłopak… więcej >>>

  ZB 29 | Środek życia | 18.07.2016 | Jacek Sonczowski

  Policjanci mieli święto

  ​Awanse i wyróżnienia. Bytomscy policjanci należą do najlepszych w województwie. Doceniono to podczas zorganizowanych 7 lipca obchodów Święta Policji, wręczając aż 134… więcej >>>

  ZB 29 | Życie miasta | 18.07.2016 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  25 września 2022

  imieniny:
  Aurelii, Władysława

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja