Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 45 | 12.11.2019 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Bytom i Radzionków na wojnie ze smogiem

​Dbają o ekologię. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od dawna stawia na konsekwentną walkę ze smogiem i eliminację niskiej emisji. O tym, jak to robi mówiono podczas zorganizowanej w minioną środę konferencji prasowej.


Przypomnijmy, że PEC to spółka należąca w 75 procentach do Bytomia i 25 do Radzionkowa. Dostarcza ona ciepło do mieszkań 60 procent bytomian i 30 proc. radzionkowian. Firma stale się rozwija inwestując ogromne pieniądze w nowoczesne urządzenia i rozwiązania. Sprawnie wykorzystuje przy tym proekologiczne fundusze unijne. – W latach 2000-2018 PEC zrealizował inwestycje na łączną kwotę 199,1 mln zł, co wprost przekłada się na ograniczenie emisji pyłów zawieszonych o 100 Mg rocznie. Z kolei emisja dwutlenku węgla w ciągu roku spadła o 14 tys. Mg – wyliczał podczas konferencji wieloletni prezes spółki Henryk Dolewka. – Nasze działania są nastawione na to, by mieszkańcy Bytomia i Radzionkowa żyli w przyjaznych warunkach, oddychali czystym powietrzem. PEC każdego roku przyłącza do swojej sieci kolejne budynki mieszkalne oraz użytkowe. A to oznacza, że jednocześnie likwidowane są źródła szkodliwej dla naszego zdrowia niskiej emisji. Do roku 2020 PEC chce poczynić wielomilionowe inwestycje, które sprawią, że następne obiekty zyskają dostęp do ciepła systemowego. I po raz kolejeny pomocne okażą się środki unijne

Bajka, która uczy

Zasięg sieci PEC rośnie, ale nie wszyscy zarządcy są zdecydowani na to, by być beneficjentem tego procesu. Z tego powodu firma prowadzi ożywioną działalność marketingową i edukacyjną, stawiając mocno na przyszłe pokolenia. Dlatego też pracownicy spółki odwiedzają przedszkolaków i organizują dla nich lekcje ciepła systemowego. Zajęcia te są atrakcyjne, a w ich trakcie dzieci poznając bajkę dowiadują się, jak możemy walczyć z groźnym smogiem. 

Poza tym PEC przygotował konkurs dla przedszkoli, w którym można wygrać oczyszczacze powietrza. Jego uczestnicy mają za zadanie stworzyć film wpisujący się w temat „Ciepło systemowe likwiduje smog”. Można nakręcić chociażby piosenkę, ułożyć wierszyk, stworzyć przedstawienie tearalne czy krótką historia opowiedzianą na rysunkach. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 listopada, zaś nagrody zostaną przyznane podczas uroczystej gali zaplanowanej na 10 grudnia.

Większe dotacje

Podczas konferencji o działaniach proekologicznych szeroko opowiadali też prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor. Ten pierwszy przypomniał iż w naszym mieście trwa właśnie nabór do Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. W jego ramach mieszkańcy mogą starać się o dotację do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne. – Kwoty, o które mogą ubiegać się bytomianie są o wiele wyższe niż do tej pory – mówił prezydent Wołosz. – 1,3 mln zł to środki pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystarczą na wykonanie ok. 230 inwestycji w tej edycji programu. Do tej pory zostało podpisanych 25 umów na realizację inwestycji, wciąż można składać wnioski o dofinansowanie do podłączenia lokalu do miejskiej nitki ciepłowniczej, zakupu kotła na biomasę, pieca zasilanego prądem elektrycznym czy kolektora słonecznego. Do końca tego roku chcemy także rozszerzyć sieć czujników mierzących zawartość pyłów w powietrzu. Zamiast 11 czujników będzie ich ponad 50, z czego 40 znajdzie się w bytomskich przedszkolach, a 10 w przestrzeniach rekreacyjnych.

Koniec ze starymi kotłami

Z kolei burmistrz Tobor stwierdził, że w ciągu 21 lat miasto wydało aż i 3,5 mln zł na wymianę źródeł ciepła: – W latach 1998-2019 Gmina wsparła finansowo wymianę ponad 820 uciążliwych źródeł niskiej emisji na nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne urządzenia grzewcze, w kwocie przekraczającej w sumie 3,5 mln zł – wyliczał Tobor. W ostatnich latach widoczne jest wzmożone zainteresowanie mieszkańców przeprowadzeniem modernizacji systemów ogrzewania. W zeszłym roku gmina wsparła finansowo wymianę 96 źródeł ciepła, a w obecnym 2019 roku zawarto już ponad 120 umów dotacji. Dodatkowo w latach 2019-2021 Radzionków realizuje specjalny Program Ograniczenia Niskiej Emisji warty ponad 670 tys. zł, w ramach którego dofinansuje wymianę 114 przestarzałych kotłów na nowoczesne źródła ciepła i termomodernizację ścian 20 budynków jednorodzinnych. 

Dron kontroluje

Warto też wspomnieć o tym, że w Bytomiu i Radzionkowie odpowiednie służby na bieżąco kontrolują, czym palimy w domowych piecach.  Reagują one na wszelkie sygnały od mieszkańców informujących o tym, że ktoś łamie przepisy. Skarg tych jest sporo, ludzie interesują się tego typu problematyką. W Bytomiu w walce z trucicielami w znaczący sposób pomaga też specjalistyczny dron. To nowoczesne, pilotowane przez odpowiednio przeszkolonych pracowników Straży Miejskiej urządzenie jest tak zaprogramowane, że w dowolnym miejscu pobiera próbki powietrza, badając szczegółowo jego skład. Dron może  zatem sprawdzić na przykład, jakie substancje znajdują się w dymie unoszącym się z komina domu mieszkalnego lub innego obiektu. Jeśli badanie stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości, strażnicy mają konkretne  podstawy, by ukarać niesolidnego mieszkańca mandatem. A kary są dotkliwe.  



Artykuł był oglądany 1697 razy.
 • Ocena - 5 3 głosów
   


Komentarze

bytomianin
napisał
12.11.2019
o 11:23

Bytom i Radzionków walczą ze smogiem i o czyste powietrze brawo brawo brawo tylko gdzie są efekty tej walk wystarczy pod wieczór wyjśc z domu i zobaczymy jak to wygląda smród palonych płyt meblowych plastyków i smogomgła, my jako mieszkańcy pewnej wspólnoty chcieliśmy wziąść sprawę w swoje rece pozbieraliśmy podpisy i złożyliśmy pismo o przyłączenie nas do sieci miejskiej i co i zostalismy zgaszeni przez zarządcę < jeden z wiekszych zarządców w Bytomiu o ile nie największy>że nie ma mozliwości technicznej że drogo że trzeba wykonać ogrom pracy pozwolenia projekty itd że fundusz remontowy trzeba będzie zwiekszyć że dużo lokatorzy będą płacić za ciepło <wygoda i luksus kosztuje>.Tak niektórzy zarządcy podchodzą do sprawy WAŻNEJ DLA MIESZKAŃCÓW. PEC robi wielka robortę w kierunku poprawy jakości powietrza i poprawy warunków życia, pozyskuje fundusze i rozwija sieć miejską ale panie prezydencie i panie burmistrzu wystarczy wziąść przykład z Krakowa.

taki sobie
napisał
21.11.2019
o 16:05

Milliony, miliony i miliony - a gdzie te parę groszy aby podłączyć Bobrek do głównej nitki ciepłowniczej biegnącej na granicy Bobrka i kopalni Bobrek. Wyeliminowanno by ok. 2 tyś. przestażałch piecy węglowych w tutejszych biednych familokach. Warto pamiętać, że ok. 70% wiatrów wieje w Bytomiu z zachodu a więc od Bobrka na całe miasto… Stan zadmienia miasta się popawił ale… ale tylko dzięki temu, że mieszkańcy Bobrka zbiednieli i marzną nie paląc w piecach bo ich na to nie stać fiansowo. Mamy XXI wiek a Bobeckie famjiloki to nadal inrastruktua slumsów dziewiętnastowiecznych z początku doby industrialiacji Śląka - cywilizayjnie i mentalnie również, i również każda władza tak Bobrek traktuje.

Jilis
napisał
23.11.2019
o 01:33

Jakoś nie pojmuję o co takiemu sobie chodzi: mieszkańcy Bobrka marzną bo nie stać ich na palenie w piecach, a po podłączeniu do nitki ciepłowmiczej nagle się wzbogacą i będą mieli na opłaty za ciepło? Takie ogrzewanie jest przecież o wiele droższe niż własne, indywidualne. Dostawca ciepła jest zainteresowany jak największym zyskiem, który osiąga sprzedając ciepło. Poza tym mało wiarygodnie brzmi informacja że jak kogoś nie stać na węgiel to siedzi w zimnie i marznie, właśnie w takich przypadkach spalane jest wszystko, co można spalić i się ogrzać. Z obserwacji wiem też , że pojawił się nowy rodzaj “spalaczy”, którzy spalając różne odpady, nie płacą za ich wywożenie/utylizację, a przy okazji uzyskują ciepło. A na marginesie, czy zajmuje się ktoś kontrolą jakości węgla sprzedawanego po 10 kg w workach z grubej folii? Taki węgiel można kupić w niemal każdym sklepie. Można też się domyśleć że foliowy worek jest również spalany, co daje tysiące spalanych worków w miesiącu. Jak widać, temat jakości powietrza, jakim się trujemy posiada wiele wątków i wszystkie powinno się rozpoznać i zablokować źródła trucia.

człowiek z Bobrka
napisał
26.11.2019
o 20:00

Jilis – jakiś medialny takoś tyż tuba. Sprzedom Ci moje pięciopokoleniowe doświadczenie z bobreckiego familoka z czerwonyj, żużlowo-klinierytowej cegły: że dzieciok aby adrobiać lekcje musi grzoć dłonie w bratrurze. Że sobotnie kompanie to całodziynny ceremoniał od grzonia wody w kotle, rychtowania wanienki i szybko do łóżka, a i tak kończy się smarkaniem, przeziębieniami a nawet zapaleniami płuc. Że kiedy jest –10 to cało rodzina wykludzosz z pokoju i wszystkie śpiom ciasno w kuchni kole pieca do kerego cza cały czos dokłodać, nawet nocami. Że w rogu pokoju na kablu antenowym w ścianie wisi czasem sopel zaś kiedy pierzesz mosz na parapecie okna w pokoju lodwisko. Że aby się nie zaczadzieć (choć piec i tak kopci) musisz mieć dopływ powietrza, a więc w jedym miejscu grzejesz a w drugim wlatuje Ci mróż. Że, od kiedy ćwierć wieku tymu przyprowadził się na parter patol to już nie kupisz i nie władujesz tony wongla do piwnicy, w keryj i tak stoi woda, bo ukranie, a bydziesz lotoł z woreczkami i gracił kuchnia. Przelicz se, na woreczki, bo na takie mieszkanie trza 2 do 4 ton wongla. Nalotosz się tyż z hasiami, nawyciyrosz kurzy, nawoniosz smrodu i mosz brudno i czorno w chałpie i co roku by trza malować. Jilis – co to za ekonomika kreujesz, bo to, co piszesz porównej – czy jazda kilkudziesięciu ludzi w banie jest droższo od jazdy autym jednego? Jeżeli cyntralne jest dla Ciebie droższe – to chyba tylko w Bytomiu. Tu Bareja mioły wzorce do scenaruszy – ciepło z końca Zabrza do elektrowni Miechowice to 50% strat, centralną spinką ciepłowniczą do elektrowni Szombry kolejne 50% strat. Zaś stąd po osiedlach zaś 50% strat, a nawet wiyncyj w przypadku osiedla Arki Bożka na końcu. Patron tyn by się chyba zapłakoł co stało się z jego Ślonskiem, zaś aktor Plucinki jako dyrektor ciepłowni by pedzioł, „to razem 150% strat”, dlatego tak drogo. Mego wongla co kopia na grubie się nie czepiej, bo jest najwyższej jakości i sporo w nim antracyntu (fetki – co znaczy, że wongla głymbiyj nie ma), a jo się boja, że nim pujda na pensyjo, to go braknie i czym wtedy byda grzoł. Po wielu latach, wreszcie mom robota zamiast dziadowania na czorno, bo wcześnim było gorzyj i nie chcieli mnie nikaj przyjąc (tyż dlatego żem z Bobrka), bo mom za duże wykształcynie i kupa lot dziadowania na czorno a nawet u takich co za robota nie chcieli płacić. Woreczków lepiyj się w ogóle nie czepiej a poczytej „Wpływ foli PCV i innych nietoksycnych plastików na podniesienie kaloryczności paliw alternatywnych stosowanych w piecach fluidalnych wspieranych palnikami plazmowymi używanych w ciepłownictwie. Napisoł Ślonzok ale musisz znać języki aby poczytać – pozdawiom, a nocami nie chlej, bo to negatywnie wpływo na rozpoznawanie rzeczywistości, mentalność i morale człowieka.








 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Karczma piwna, czyli górnicy się bawią

  ​Przed Barbórką. Setki mężczyzn kołyszących się i śpiewających ile sił, tyleż pełnych złotego trunku kufli w górze, gigantyczne golonka i doskonała zabawa pełna… więcej >>>

  ZB 45 | Życie miasta | 12.11.2019 | Edytor

  Niepodległość uczczona oficjalnie i nieoficjalnie

  ​Święto narodowe. Bytomianie i radzionkowianie świętowali 101 rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Jak zwykle nie zabrakło uroczystości oficjalnych oraz… więcej >>>

  ZB 45 | Życie miasta | 12.11.2019 | Edytor

  Powstańcze fotografie na gmachu muzeum

  ​Zatrzymaj się i oglądaj. Jak opowiadać o naszej historii, to tylko w taki sposób. Na gmachu bytomskiego Muzeum Górnośląskiego wyświetlane są zdjęcia wykonane… więcej >>>

  ZB 45 | Życie miasta | 12.11.2019 | Edytor

  Bytomskie Mieszkania mają nową dyrektor

  ​Roszada w spółce. Odpowiedzialne za zarządzanie lokalami komunalnymi Bytomskie Mieszkania mają nową szefową. W minionym tygodniu została nią Monika Trzcionkowska, która wygrała… więcej >>>

  ZB 45 | Życie miasta | 12.11.2019 | Edytor

  Biało-czerwona zebra jest bezpieczna

  ​Pierwsza w mieście. Mamy w Bytomiu zebry biało-czarne, będziemy mieli biało-czerwone. Pierwsze tego rodzaju przejście dla pieszych stworzono przy ulicy Łużyckiej. Korzystają… więcej >>>

  ZB 45 | Życie miasta | 12.11.2019 | Edytor

  BARI: likwidacja rozpoczęta

  ​Koniec i bomba. Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji przechodzi do historii. Wykonując uchwałę radnych prezydent naszego miasta Mariusz Wołosz rozpoczął likwidację spółki.… więcej >>>

  ZB 45 | Życie miasta | 12.11.2019 | Edytor

  22 miliony na modernizację 21 kamienic

  ​Kasa płynie. 21 należących do gminy kamienic usytuowanych w centrum Bytomia przejdzie gruntowną modernizację. Inwestycja pochłonie niemal 22 miliony złotych, a lwią… więcej >>>

  ZB 45 | Życie miasta | 12.11.2019 | Edytor

  Historia zatopiona w plastiku

  ​Z miłości do historii. Ciężką i nerwową pracę można odreagować na sto sposobów. Jedni biegają, ktoś inny sięga po wędki i idzie nad… więcej >>>

  ZB 45 | Środek życia | 12.11.2019 | Edytor

  Nagrodzona za naprawianie świata

  ​Nauczycielka wyróżniona. Dorota Żuber została laureatką prestiżowej nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. W ten sposób doceniono ją za stworzenie… więcej >>>

  ZB 45 | Środek życia | 12.11.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  13 sierpnia 2020

  imieniny:
  Diany, Hipolita

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja