Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 38 | 23.09.2019 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Bytom przestał  być hasiokiem

​Rozmowa z prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem


Rządzi pan naszym miastem od dziesięciu miesięcy. Jest łatwiej, niż się pan spodziewał, czy trudniej?

– Każdy dzień przynosi wprawdzie nowe niespodzianki, ale poziom trudności jest mniej więcej taki, jakiego się spodziewałem. Funkcjonuję w samorządzie od wielu lat, więc miałem sporo czasu, by się wszystkiemu przyjrzeć oraz zdobyć potrzebną wiedzę oraz doświadczenie. Jako prezydent mam teraz świadomość, że ta wiedza mimo wszystko nie była pełna, zwłaszcza, jeśli chodzi o szczegóły. Ale cały czas się uczę.

W pierwszych miesiącach urzędowania mówił pan o utrudniających rządzenie zaniedbaniach pozostawionych przez poprzedników. Te trupy wciąż wypadają z szaf? 

– Niestety tak. Chodzi tu o liczne zaniechania poprzedników, brak realizacji decyzji administracyjnych, co przekłada się na kary finansowe nakładane na miasto, czy nawet działania noszące w naszej ocenie znamiona przestępstw. Takie problemy pojawiają się niemal codziennie. 

Macie możliwość wyciągania konsekwencji za ten bałagan?

– Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe walczymy o odszkodowania od firm czy konkretnych ludzi, zgłaszamy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Niestety, często ponosimy konsekwencje nie swoich błędów i przyznam, że to jest bolesne. 

A propos tych błędów. Udało się już opanować dramatyczną sytuację w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym? 

– Po fatalnych rządach w poprzednich latach BPK cały czas balansuje na granicy opłacalności, ale największy kryzys został zażegnany. Robimy wszystko, by ta spółka wróciła do dobrej kondycji finansowej.

Szedł pan do wyborów pod hasłem „Bytom to nie hasiok”. Dziś może pan powiedzieć, że Bytom przestał być hasiokiem? 

– Bytom na pewno nie jest już hasiokiem. Doprowadziliśmy do wygaszenia lub uchylenia około 30 złych decyzji zezwalających na gospodarowanie odpadami. Nielegalne odpady nie są już zwożone do miasta – co warte podkreślenia pod kontrolą mamy nie tylko tereny komunalne, lecz także prywatne. Sytuację opanowaliśmy nie tylko dzięki naszym działaniom, ale także dzięki obywatelskiej postawie mieszkańców, którzy błyskawicznie reagują, zgłaszają nam przypadki zaśmiecania. Bardzo dobrze wygląda też współpraca z policją, strażą miejską czy innymi służbami, czego kiedyś nie było. Każdy pseudoprzedsiębiorca łamiący prawo dotyczące przetwarzania odpadów wie, że w Bytomiu nie ma czego szukać. Każdy kierowca próbujący przywieźć do nas nielegalnie śmieci ma świadomość, że będzie zatrzymany skontrolowany i w uzasadnionym przypadku ukarany. 

Ta pełna kontrola oznacza, że śmieci będzie napływało do nas coraz mniej? 

– Nie będą w ogóle do Bytomia zwożone. Poza jednym przypadkiem nie wydaliśmy żadnych zgód na składowanie i przetwarzanie odpadów w naszym mieście. Ten jednostkowy przypadek dotyczył firmy zajmującej się profesjonalnie recyklingiem. Dostała ona czasową zgodę, ale tylko dlatego, że mieliśmy pełną wiedzę na temat tego, co i na jakich zasadach robi. Przypomnę też, że nie tylko zablokowaliśmy proceder zwożenia do Bytomia odpadów, ale też doprowadziliśmy do tego, że odpady komunalne zalegające na położonym w Miechowicach terenie należącym do Spółki Restrukturyzacji Kopalń są systematycznie wywożone i już wkrótce całkowicie znikną.

Czy przetarg wyłaniający firmy odpowiedzialne za sprzątanie Bytomia i jego zimowe utrzymanie został już rozstrzygnięty?

– Częściowo tak. Podpisaliśmy już pierwsze umowy. Jeżeli oferenci nie będą się odwoływać od wyników kolejnych postępowań przetargowych, do końca października wszelkie formalności związane z rozstrzygnięciem powinny zostać załatwione przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Miasto zostało podzielone na osiem rejonów, konkretne firmy będą odpowiadać za oczyszczanie każdego z nich. 

Wierzy pan, że przed końcem września tramwaje znowu zaczną jeździć ulicą Katowicką?

– Bardzo bym tego chciał, ale niestety nie zależy to ode mnie. Sposób przygotowania i realizowania inwestycji polegającej na przebudowie ulicy Katowickiej woła o pomstę do nieba. Nie miałem wpływu na to, jak realizowano to przedsięwzięcie, ale to ja muszę „zjeść tę żabę”. Przejazd testowy ul. Katowicką wozem technicznym już się odbył. A tego, czy tramwaje zaczną we wrześniu regularnie kursować, niestety nie wiem.

Zapowiedział pan, że jeśli Tramwaje Śląskie ponownie nie dochowają terminu, to wystąpi pan o odwołanie władz tej spółki. 

– Podtrzymuję tę deklarację. To chyba już ostatnia możliwość wywarcia nacisku na spółkę, by lepiej działała.  

Tramwaje Śląskie zapowiadają dużo większą inwestycję w Bytomiu, chcą przebudować linię do Stroszka. Mieszkańcy mogą mieć obawy, że skoro nie radzą sobie ze znacznie krótszą trasą, to w tym przypadku dojdzie do katastrofy. Czy miasto ma możliwość kontrolowania sposobu realizowania tego zadania?

– Tu nie chodzi tylko o modernizację linii numer 19, bo przecież w planach jest też remont torowiska na ulicy Piekarskiej. Na pewno przygotujemy się do tych przedsięwzięć. Chcemy, by umowy z wykonawcą były tak sporządzone, żeby miasto miało pole manewru. 

Becetka, czyli Bytomska Centralna Trasa Średnicowa już na wieki pozostanie tylko w planach, czy są jakiekolwiek szanse na zbudowanie tej trasy? 

– Myślimy o podzieleniu tej inwestycji na etapy, bo tylko taki wariant budowy wchodzi aktualnie w rachubę i przede wszystkim o pozyskaniu środków zewnętrznych. W tej kwestii prowadzimy rozmowy m.in. z Ministerstwem Infrastruktury, ale o szczegółach będę mógł mówić dopiero jak zaczną się konkretyzować.

Co z popadającym w zapomnienie i niszczejącym gmachem Elektrociepłowni Szombierki?  

– Niech dowodem mojej desperacji i chęci załatwienia tej sprawy będzie fakt, iż wystąpiłem do obecnego właściciela obiektu, którym jest prywatna firma z propozycją jego przejęcia. Oczywiście kierowała mną obawa o przyszłość EC i świadomość negatywnych zmian dokonujących się na jej terenie.

Załóżmy, że miasto przejmie elektrociepłownię, bo chyba tylko o tym mówimy, a nie o jej kupowaniu. Co dalej?

– Oczywiście możemy mówić jedynie o przejęciu obiektu. Inaczej gmach się prędzej czy później zawali. Na obecnym etapie chodzi tylko o to, by go uratować i mam rzecz jasna świadomość, że będzie to dla miasta kosztowna działalność. Co potem? Być może w przyszłej perspektywie unijnej pojawi się szansa na pozyskanie środków na tego rodzaju przedsięwzięcia.

Czy władze wprowadzą w tym roku opłatę deszczową? 

– Nie ma takich planów. Nie wiem też, jak ta sprawa zostanie uregulowana w roku przyszłym. Na razie skupiamy się na tym, by ewentualne przyszłe opłaty za wody opadowe i roztopowe były dla mieszkańców mało uciążliwe.  

A co z opłatami za wywóz odpadów? 

– Firma zajmująca się tym zadaniem w Bytomiu oczekuje od nas niemalże stuprocentowej podwyżki opłat, argumentując to rosnącymi kosztami składowania odpadów. Stosowana argumentacja przemawia do nas, jednakże jesteśmy niewolnikami umowy, która zabrania spisywania aneksu. Poza tym firma wywożąca odpady podpisując z gminą umowę miała świadomość jej warunków. W tej sprawie trwają rozmowy, czeka nas też rozprawa sądowa, a sytuacja jest bardzo napięta. Słyszymy cały czas groźby, iż firma zaprzestanie wywożenia śmieci.

Rząd szykuje zmiany podatkowe. Mamy już wyliczenia, ile pieniędzy mniej wpłynie do budżetu miasta? 

– Chodzi o 26-30 milionów złotych, a więc sumę znaczącą. Czekamy z niepokojem na rozwój wydarzeń.

Mieliśmy kampanię wyborczą przed wyborami europejskimi, trwa kampania przed wyborami parlamentarnymi. Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość w jednej i w drugiej atakowały i atakują się z rozmachem. Tymczasem w Bytomiu KO i PiS w najlepsze współrządzą miastem, o awanturach kompletnie nie słychać. Pytają pana o to, jak pan znalazł sposób na symbiozę tych ugrupowań? 

– Oczywiście, że się pytają, bo coś, co z początku wyglądało na niemożliwe do poskładania, działa bardzo dobrze. To nie oznacza, że między sobą nie rozmawiamy o polityce i się nie spieramy. Robimy to jak najbardziej i to nierzadko. Najważniejsze, że kwestie ideologiczne i czysto polityczne potrafimy zostawić na boku, a zajmujemy się sprawami ważnymi dla miasta i jego mieszkańców.

Jak się biegło w 11. PKO Bytomskiem Półmaratonie?

– Bardzo dobrze. Pokonałem 5 kilometrów, za rok chciałbym przymierzyć się do dłuższego dystansu – 10 km. Mam nadzieję, że dam radę.

Rozmawiał: TOMASZ NOWAK

 Artykuł był oglądany 1704 razy.
 • Ocena - 3.5 2 głosów
   


Komentarze

Lech
napisał
26.09.2019
o 09:56

“Bytom przestał być hasiokiem” to bardzo optymistyczne stwierdzenie. Większość mieszkańców nie widzi diametralnej poprawy stanu miasta ale nie widzi też pogorszenia. Chyba że pod hasłem “hasiok” rozumiemy nie legalne zwozenie tutaj toksycznych odpadów. Mam nadzieje, że w takim sensie Bytom rzeczywiście nie jest już hasiokiem.

Mikołaj
napisał
30.09.2019
o 05:57

Bardziej mnie cieszy fortel nowego prezydenta dotyczący tramwajów na katowickiej. Wystarczyło zagrozić urzędniczym stanowiskom w Tramwajach Śląskich by tzw. ciepłe posadki wzięły się do roboty za która biorą niemałe przecież pieniądze. Z drugiej strony pokazuje to jak funkcjonuje nasze państwo - bez groźby ani rusz ...

Latający Ślązak
napisał
30.09.2019
o 20:41

@ Mikołaj, to nie był fortel Wołosza, czyli podstęp, wybieg itp. A tylko nieudolny “public relations” Wołosza. Prace dobiegały końca, więc nietrudno było rzucać słowa na wiatr.
Czy naprawdę uważasz, że rada nadzorcza Tramwajów Śląskich przestraszyła się gróźb Wołosza? Śmiem twierdzić, że nawet ją rozbawił.
Konsekwencje może ponieść jedynie wykonawca, ale powody opóżnienia się pewnie znajdą.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Superbohaterowie opanowali miasto

  ​Wrócili i dali czadu. Żeby wziąć udział w tej imprezie, trzeba mieć do siebie sporo dystansu i dodatkowo chęci do szalonej zabawy. W miniony… więcej >>>

  ZB 38 | Życie miasta | 23.09.2019 | Edytor

  Premier, smog, dzieci i selfie

  ​Ważna deklaracja. Rząd o połowę zmniejszył normy alarmowe dotyczące smogu. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym podczas wizyty w naszym mieście, a konkretnie w Państwowej… więcej >>>

  ZB 38 | Życie miasta | 23.09.2019 | Edytor

  GPR do poprawy, czyli stawiamy na Śródmieście

  ​Wielkie przedsięwzięcie. Bytomski Gminny Program Rewitalizacji zostanie poprawiony. Radni na najbliższej sesji wprowadzą do niego aż 148 nowych projektów. Najwięcej… więcej >>>

  ZB 38 | Życie miasta | 23.09.2019 | Edytor

  Radni zbiorą się na sesji

  ​Dostanie odznakę. Bytomscy radni zbiorą się w poniedziałek 23 września na szesnastej już w tej kadencji sesji Rady Miejskiej. W jej trakcie między… więcej >>>

  ZB 38 | Życie miasta | 23.09.2019 | Edytor

  Mistrzowie pierwszej pomocy

  ​Sprawni i fachowi. Wypadki chodzą po ludziach. Ale jeśli już miałoby się nam coś złego przytrafić, to niech się to stanie… więcej >>>

  ZB 38 | Życie miasta | 23.09.2019 | Edytor

  Uczniowie muzycznej wrócili do siebie

  ​Remont na finiszu. Kończy się remont budynków Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu. Kosztem 13 milionów złotych dokonano termomodernizacji placówki. Do… więcej >>>

  ZB 38 | Środek życia | 23.09.2019 | Edytor

  Kolorują zdjęcia,  by wyrazić emocje

  ​Wystawa w BPB. Warto zajrzeć do Biura Promocji Bytomia przy Rynku 7. Do 2 października prezentowana będzie tam nietypowa ekspozycja. Tworzą… więcej >>>

  ZB 38 | Środek życia | 23.09.2019 | Edytor

  Serial Stulecie Winnych kręcili w naszym mieście

  ​Byli zachwyceni. Filmowcy coraz częściej ściągają do Bytomia, by kręcić tu sceny do swoich produkcji i zdaniem znawców będą to robić… więcej >>>

  ZB 38 | Środek życia | 23.09.2019 | Edytor

  Seniorzy już studiują

  ​Studenci trzeciego wieku. Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował kolejny rok działalności. Oficjalną ceremonię zorganizowano w Bytomskim Centrum Kultury. Sala wypełniła się… więcej >>>

  ZB 38 | Środek życia | 23.09.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  27 listopad 2020

  imieniny:
  Waleriana, Wirgiliusza

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja