Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 49 | 03.12.2018 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Bytomski KOPiS budzi emocje

​Zaskoczeni. Gazety i portale internetowe się o nas rozpisują, telewizje przyjeżdżają tu, by przygotować swoje programy. Wspólne rządy w Bytomiu Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej oraz Prawa i Sprawiedliwości wywołały spore emocje.  


Nie ma się im co dziwić. Wszak wspomniane ugrupowania od dawna usilnie zwalaczają się na forum ogólnopolskim i nie szczędzą sobie krytycznych, a częściej złośliwych uwag. W naszym mieście jest inaczej i to – o czym niewielu pamięta – nie od dzisiaj. PO i PiS współpracowaly w Radzie Miejskiej już w poprzedniej kadencji, blokując poczynania byłego prezydenta Damiana Bartyli. Wraz ze Stowarzyszeniem Budujmy Bytom partie miały przez półtora roku większość i kontrolowały to, co dzieje się w Radzie. Inna sprawa, że Bartyla w najważniejszych dla siebie momentach mimo to potrafił sobie poradzić. 

Mają większość

Platforma i PiS razem doprowadziły też do referendum, które miało przedterminowo pozbawić Bartylę władzy. Potem, w czasie kampanii referendalnej już tak nie współdziały i głównie dlatego ze zorganizowanego dokładnie rok temu głosowania prezydent wyszedł bez szwanku. 

Idea odsunięcia Bartyli połączyła ugrupowania również podczas ostatnich wyborów. PiS przed drugą turą nie poparł urzędującego prezydenta w starciu przeciw Mariuszowi Wołoszowi z Koalicji Obywatelskiej (połączenie PO i .N) i to przesądziło o zmianie na szczytach władzy w naszym mieście. Z kolei powyborcza arytmetyka zdecydowała o reszcie. KO zdobyła 9 mandatów radnych, PiS zaś 7. Razem daje to 16 i totalną przewagę w 25 osobowej Radzie. Mając za sobą taką większość, prezydent Wołosz może spać spokojnie, a co równie istotne, nie jest zmuszony do szukania sojuszników wśród pozostałych rajców. 

Podzielili stanowiska

Jak już pisaliśmy, przedstawiciele KO i PiS zgodnie zarzekają się, że nie tworzą koalicji i mają pretensje do dziennikarzy tak sprawę ujmujących. Ich zdaniem KOPiS to tylko i wyłącznie techniczne porozumienie (formalnie nie spisane) lub stabilna większość. Jak dowodzą, stworzono ją, bo tylko w ten sposób można wyrwać Bytom z kryzysu. Fakty są takie, że nasze miasto jest jedynym w Polsce, w którym KOPiS współrządzi, dzieląc się najważniejszymi stanowiskami. Prezydent i jego dwaj zastępcy reprezentują PO i .N, natomiast trzeci z wiceprezydentów oraz przewodniczący Rady Miejskiej to ludzie związani z PiS. 

Nasza „stabilna większość” wywołała ogromne zainteresowanie mediów z całego kraju i nie tylko zresztą ich. O naszym KOPiS pisały szeroko gazety, portale internetowe, a telewizje przysyłały tu swoich wysłanników, by na miejscu przygotować materiał o tym, jak to PO, .N i PiS, zamiast się zwalczać, współpracują. Komentarze były jednoznaczne: „sensacyjna koalicja”, „nieprawdopodobny sojusz”, „rywale podzielili się władzą”, „w całym kraju toczą polityczną wojnę o władzę, a w Bytomiu się dogadują” – to tylko część, ale za to bardzo reprezentatywnych cytatów z ostatnich dni. 

Wymóg chwili

Zareagował też śląski oddział Komitetu Obrony Demokracji. W utrzymanym w dość histerycznym tonie oświadczeniu zamieszczonym w sieci można było przeczytać między innymi: „Sam fakt podjęcia rozmów niweczy pracę wyborczą środowisk prodemokratycznych, m.in. naszego ruchu, który prowadził intensywne działania profrekwencyjne w naszym województwie, a także brał udział w obserwacji wyborów oraz pracach komisji wyborczych z ramienia ugrupowań demokratycznych. Nie zgadzamy się na zawieranie żadnych porozumień w samorządach, w których stroną jest ugrupowanie polityczne naruszające Konstytucję, zasady demokratycznego państwa prawa i dążące do faktycznego wyprowadzenia Polski z wielkiej rodziny wolnych narodów europejskich – Unii Europejskiej. Jesteśmy przekonani, że tego rodzaju współpraca nie będzie korzystna, ani dla Bytomia ani dla Polski. Legitymizuje to działania antydemokratyczne i wprowadza zniechęcenie i obrzydzenie do polityków ugrupowań demokratycznych”. Jeszce dalej poszli internauvci komentujący oświadczenie. Część z nich zapowiadała, że zorganiozuje przed bytomskim Ratuszem protest przeciw KOPiS. Nic z tego jednak nie wyszło. 

A jak to zamieszanie odbierają jego sprawcy, czyli reprezentanci bytomskiego KOPiS? – Jesteśmy jak luźny związek partnerski. Łączy nas dobro Bytomia, chcemy go zmieniać, ale to nie oznacza, że będziemy nawzajem wszystko akceptowali w ciemno. To nie koalicja, ale wymóg chwili. Lubić się nie musimy, bylebyśmy byli skuteczni – powiedziała nam jedna z ważnych w KOPiS osób.Artykuł był oglądany 1481 razy.
 • Ocena - 2 4 głosów
   


Komentarze

Adam
napisał
03.12.2018
o 11:00

Obwiesił się łańcuchem i udaje skutecznego samorządowca. Nie łańcuch zdobi człowieka, ale jego czyny.
A tu za dużo nie można się spodziewać, bo inaczej rozczarowanie i lament.

Fred
napisał
03.12.2018
o 11:39

Blamaż bytomskiego PIS.
To co w wyniku wyborów dokonało się w Bytomiu jest wielkim blamażem bytomskiego PIS, ale po kolei:
Najpierw Pan Janas “utopił” Bartylę oświadczając, że PIS nie poprze go w 2 rundzie. Skutek tego był taki, że KO podała tą wiadomość w formie płatnego ogłoszenia na 1 stronie w Życiu Bytomskim. W tym momencie było wiadomo, że Bartyla przegra wybory, bo przynajmniej połowa wyborców PIS albo nie pójdzie do urn albo nie poprze Bartyli, a to już wystarczy , aby wygrał Wołosz - co teź się stało. Co więc “dobrego” zrobił bytomski PIS? : ano oddał Bytom w ręce swojego największego wroga ideologicznego, co więcej miał świadomość tego, jak ten wróg rządził Bytomiem w latach 2006 - 2012. Ale to co zrobił bytomski PIS po wyborach jest jeszcze gorsze.  Stworzył porozumienie z KO tworząc z nią większość w Radzie i umożliwiając jej normalne rządzenie. Jest to ewenement w skali całego kraju (piszą już o tym media ogólnokrajowe). Ale to jeszcze nie wszystko. Wymieniony wyżej PIS otrzymał od KO “nagrodę” w postaci stanowiska wiceprezydenta. Ale tu znów strzelił sobie w kolano. Otóz ten Wiceprezydent ma się zająć najbardziej drażliwym i najtrudniejszym tematem, to jest nielegalnym składowaniem odpadów w Bytomiu. To właśnie na kanwie hasła: ” Bytom to nie hasiok”, Wołosz wygrał wybory. Wiedząc jednak, że temat jest trudny, “sprzedał” go PIS-owi, tworząc sobie jedocześnie alibi na przyszłość. (Jeśli coś z odpadami będzie nie tak, to winien będzie wiceprezydent z PIS-u).
Taka postawa bytomskiego PIS jest absolutnie niezrozumiała i powinna być rozważona przez władze centralne PIS w Warszawie. Ja osobiście nazwałbym to krótko zdradą i dezercją. A jeżeli, ktoś by się ze mną nie chciał zgodzić, to mam jeszcze bardziej łagodne okteślenie: głupota polityczna.

 

Flinston
napisał
03.12.2018
o 12:10

Fred, idź do Barneja na flaszkę. Pogadajcie o propagandzie. Według mnie lata 2006-2012 były o niebo lepsze dla Bytomia niż lata rządów Damiana B.

Fred
napisał
03.12.2018
o 12:17

RE: Flinston
Mój komentarz dotyczy blamażu bytomskiego PIS, a nie lat 2006-2012.
Przeczytaj go sobie raz jeszcze ale ze zrozumieniem.

Radny
napisał
03.12.2018
o 14:40

Re: Flinston
Jakie lata 2006-2012 były lepsze, bo niby PO miło koalicję z PiS? Chyba zapomniałeś, że ten układ iskrzył od początku i rozleciał się po niespełna roku. Przypomnij sobie kogo PO (Koj) poprosił o ratunek i nowa większość zrobiła to co było, jak to nazywasz o niebo lepsze. Dzisiaj życzę Wołoszowi, aby tego scenariusza nie musiał przechodzić ponownie, bo to tylko było by ze szkodą dla miasta i mieszkańców. Trudne decyzje rady przed nami, a w Bytomiu nie ma czego rozdawać, a takie decyzje nie będą się podobać radnym PiS.

Flinston
napisał
03.12.2018
o 15:03

Pisałem o kadencji 2006-2012, a nie o koalicjach i PiS.

Fred
napisał
03.12.2018
o 19:51

RE: Flinston
Flinston pisze, że “lata 2006-2012 były o niebo lepsze od rządów Bartyli”.
A ja się pytam Flinstona, dla kogo lepsze??? Czy może dlatego lepsze,  że zlikwidowano wiele szkół, w tym elitarne technikum elektroniczne, będące wizytówką Bytomia??? A może dlatego lepsze, bo mieliśmy najdroższą cenę wody w Polsce??? Albo dlatego, że mieliśmy mieć, jako jedyni w Polsce, “deszczówkę” w formie opłaty za posiadanie powierzchni utwardzonych. Nie należy tego mylić z normalną deszczówką. W Bytomiu opłatę deszczową miał płacić każdy, kto miał jakiś dach lub grunt utwardzony, nawet wtedy, gdy nie posiadał przyłącza wód opadowych a przy jego ulicy nie było kanalizacji deszczowej.
Dla kogo więc były lepsze lata 2006-2012??? Z całą pewnością nie dla zwykłych mieszkańców Bytomia.
Na koniec ostatnie pytanie specjalnie dla Flinstona: Za co więc w referendum Bytomianie usunęli Koja, skoro tak dobrze zarządzał miastem w latach 2006-2012???
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Górnicy gotowi na Barbórkę

  ​Szpady, akademie, msze.  Bytomscy i radzionkowscy górnicy są gotowi do świętowania tegorocznej Barbórki. Kopalnię mamy wprawdzie już tylko jedną, aktywnych pracowników… więcej >>>

  ZB 49 | Życie miasta | 03.12.2018 | Edytor

  Z naszego dworca do stolicy i nad morze

  ​Nareszcie. Pociągi dalekobieżne nareszcie będą się zatrzymywać na bytomskim dworcu.  Dzięki temu dotrzemy z niego między innymi do Warszawy, Gdańska, Łodzi,… więcej >>>

  ZB 49 | Życie miasta | 03.12.2018 | Edytor

  Mamy sól i piasek, zimy się nie boimy

  ​Problemów nie będzie? Gminni urzędnicy zapewniają, że jesteśmy porządnie przygotowani do zimy. W magazynach czekają tony soli i piasku, zabezpieczono też sprzęt specjalistyczny,… więcej >>>

  ZB 49 | Życie miasta | 03.12.2018 | Edytor

  Niezależni patrzą w przyszłość

  ​Nie odpuszczają. Stowarzyszenie Niezależni, którego kandydat na prezydenta Bytomia Marek Michałowski wywalczył zaskakująco dobry wynik, zamierza trwale zostać na bytomskiej… więcej >>>

  ZB 49 | Życie miasta | 03.12.2018 | Edytor

  Wyburzają ruinę na Krawieckiej

  ​Tak znika dawny Bytom. Trwa rozbiórka zdewastowanego budynku przy ulicy Krawieckiej 6 w Śródmieściu. Warto się temu przyjrzeć. Oto bowiem na… więcej >>>

  ZB 49 | Życie miasta | 03.12.2018 | Edytor

  Przyjaciele uczcicli urodziny elektrociepłowni

  ​Zegar ruszył. 98 lat minęło od otwarcia monumentalnej Elektrociepłowni Szombierki. Jej urodziny uczcić postanowili członkowie Klubu Przyjaciół EC. Zrobili to… więcej >>>

  ZB 49 | Życie miasta | 03.12.2018 | Edytor

  Czy ulicom brak parytetu?

  ​Radna zachęca do zmian. Radna Joanna Stępień doszła do wniosku, że zbyt małej ilości bytomskich ulic patronują kobiety. W związku z tym… więcej >>>

  ZB 49 | Życie miasta | 03.12.2018 | Marcin Hałaś

  Premier uhonorował bytomian na stulecie niepodległości

  ​Za zasługi. Jedenastu bytomian otrzymało medale wybite z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wręczono je podczas uroczystości zorganizoanej w miniony wtorek… więcej >>>

  ZB 49 | Życie miasta | 03.12.2018 | Edytor

  Bliżej połączenia ulic Konstytucji i Orzegowskiej

  ​Bobrek, Szombierki. W roku 2022 będzie można przejechać samochodem z Szombierek do Bobrka nową drogą łączącą ulice Orzegowską oraz Konstytucji. Pierwsza część… więcej >>>

  ZB 49 | Życie dzielnic | 03.12.2018 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  16 listopad 2019

  imieniny:
  Gertrudy, Edmunda

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja