Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

O przepływach elektoratu

​Przepływy elektoratu...

O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 5 | 29.01.2018 | Życie miasta | Edytor

Bytomski Sport ocalał, władze budują stadion

​Radny zmiennym jest. Spółka Bytomski Sport będzie nadal działać. Radni anulowali bowiem decyzję o jej likwidacji. Było to możliwe dzięki niespodziewanej zmianie stanowiska przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Damian Bartyla triumfuje i zapowiada budowę stadionu. 


Spółka BS została powołana, by wybudować nowoczesny kompleks sportowy przy ulicy Olimpijskiej. Jeden z etapów tego przedsięwzięcia to modernizacja stadionu Polonii Bytom, która od pewnego czasu gra pod szyldem BS. Od początku istnienia sensowność istnienia spółki podważali radni opozycji, twierdzący, że marnuje ona publiczne pieniądze, przynosi milionowe straty  i do tego działa nietransparentnie. W końcu głosami Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Stowarzyszenia Budujmy Bytom Rada przesądziła o likwidacji BS. Władze nie chciały się z tym pogodzić i zapowiedziały walkę o ocalenie spółki. Ich zdaniem likwidacja oznacza zniszczenie tradycji Polonii, śmierć klubu i pozbawia miasta szansy na budowę wspomnianego kompleksu. 

Próba uchylenia przegłosowanej przez opozycję uchwały została podjęta podczas sesji zorganizowanej 18 stycznia w Bytomskim Centrum Kultury. Obrady odbywały się w skandalicznych warunkach. Uczestniczący w nich tłumnie kibice Polonii wulgarnie wyzywali rajców i obrażali ich. Mimo to opozycja podtrzymała swoje stanowisko. Szybko jednak okazało się, że głosowanie trzeba anulować, bo przeprowadzono wbrew statutowi, nie dając wszystkim zapisanym do dyskusji możliwości zabrania głosu. Po kilku godzinach awantury przerwano sesję do 22 stycznia.  

Tym razem radni zebrali się w Ratuszu, a kibice nie weszli na salę obrad. Zostali w holu Urzędu Miejskiego i zachowywali się spokojnie. Nie mieli zresztą powodów do atakowania Rady, bo ta zrobiła to, czego się domagali, a więc odwołała  decyzję o likwidacji BS. Stało się to możliwe dzięki niespodziewanej i niezrozumiałej wolcie rajców PiS, dotychczasowych zdecydowanych przeciwników i krytyków spółki. Czemu do niej doszło tłumaczył szef bytomskiego PiS Maciej Bartków. Pierwsza część jego wystąpienia nie zapowiadała jednak zmiany. Stwierdził on bowiem między innymi, że jego partia sprzeciwia się budowie kompleksu sportowego, ale opowiada się za modernizowaniem stadionu przy Olimpijskiej. Przy okazji dostało się prezydentowi Damianowi Bartyli. Wedle Bartkowa zamiast remontować stadion Polonii na co miał przyzwolenie zdemolował go, a drużynę doprowadził do sportowego upadku. Po raz kolejny Bartków postawił też szereg zarzutów BS i opowiedział się za jej wygaszeniem. Kilka zdań później jednak zapowiedział, iż rajcowie PiS pomogą w ocaleniu spółki, bo inaczej mogliby nieopatrznie przyłożyć rękę do usunięcia Polonii z rozgrywek piłkarskich. Kończąc Bartków złożył dwie deklaracje: radni jego ugrupowania będą kontrolowali działalność BS i spotkają się z wiceministrem sportu bytomianinem Janem Widerą, by porozmawiać z nim o kłopotach klubu. 

Opozycja przegrała zatem głosowanie, a PO i SBB nie kryły żalu do PiS, a dokładniej mówiąc nie kryły wściekłości. Prezydent za to oraz popierający go radni Bytomskiej Inicjatywy Społecznej triumfowali. Bartyla dziękował wszystkim, którzy uratowali BS i mówił o spełniających się marzeniach miłośników sportu. 

W kolejnych decyzjach radni dokonali przesunięć w budżecie, by zapewnić pieniądze dla ocalonej spółki. W tym roku na budowę stadionu dostanie ona 5 milionów złotych, w 2019 16 mln, a w następnym 21. W sumie uzbierają się 42 mln, ale spółka będzie mogła odzyskać VAT i dzięki temu utrzymać bieżącą działalność oraz finansować zajęcia sportowe dla dzieci. Umowa z firmą modernizującą stadion zostanie podpisana do 25 lutego.

TOMASZ NOWAKArtykuł był oglądany 1787 razy.
 • Ocena - 5 2 głosów
   


Komentarze

Imię i Nazwisko
napisał
30.01.2018
o 08:30

W mojej opinii, to co zrobił PiS, to zwykłe kumoterstwo i spłata zobowiązań za utrzymywanie swoich ludzi w samorządzie.

Nie od dziś wiadomo, że Bartków i Damian B. to koledzy ze szkolnej ławy. Chciałbym wierzyć, że nie te okoliczności miały wpływ na decyzję partyjnych działaczy, ale nie wierzę.

Oko oka nie wykole.

Nie wierzę też w zapewnienia PiS, że wyciągnie konsekwencje wobec darmozjadów i gangsterów. Upłynęły dwa lata rządów jedynej słusznej partii w Polsce a jakoś w Bytomiu odpowiednich działań w tym zakresie nie widać.

Uważam za bardzo słabe uzasadnienie poparcia BS i modernizacji stadionu przez PiS . Finansowanie sportu zawodowego nie jest zadaniem gminy. Postawienie znaku równości pomiędzy potrzebami sportowymi mieszkańców i krową dojną, która wysysa publiczne środki (BS) oraz bankrutem (PB), to manipulacja, na którą nabrać się mogą nieliczni. Sposób myślenia działaczy tfu! sportowych są czytelne. Jak są długi w klubie i na obiektach, to ma je spłacać miasto. Po to m.in. doszło do zmiany władzy w Bytomiu w 2012 roku. I jeszcze jedno - logika. Skoro OSiR utrzymywał obiekty w ramach swoich obowiązków za urzędnicze pensje, to jaki cel miało powstanie spółki prawa handlowego? No niech mi ktoś powie, że nie dla kasy.

Bartków może zapomnieć o przejęciu władzy w Bytomiu jesienią. Po tym, co zrobili w poniedziałek, nikt im tego nie zapomni.

Nawet, jeżeli ceną za poparcie BS będzie poparcie Damiana B. dla PiS w wyborach samorządowych (niezależnie od formy).

Jak widać, koalicja BiS - PiS kwitnie.

Antoni
napisał
30.01.2018
o 10:55

Stadion dla zawodowej drużyny potrzebny jest Bytomiowi jak umarłemu kadzidlo. Wygląda na to, że po wszystkich skandalach, po referendum, po utracie wiekszości w radzie miejskiej Damian Bartyla jak prawdziwy sportowiec pokazał przeciwnikom gest Kozakiewicza

bytomianin
napisał
30.01.2018
o 11:46

Słyszymy ciągle z ust Bartyli i jego kolesi STADION STADION STADIOM JUZ NIE KOMPLEKS ALE STADION a ja z uporem maniaka pytam panie Bartyla gdzie są pieniądze na tę inwestycję i skąd chce je wziąć ??? Wmawia Nam Bytomianom że mieszkańcy chcą wręcz domagają się stadionu skoro tak to proszę zrobić referendum w tej sprawie toż to my mieszkańcy będziemy przez lata spłacać pana zachciankę, którzy mieszkańcy , ci co byli w BCKu na sesji albo ci co stali pod urzędem w czasie sesji a może zwykli mieszkańcy tego miasta którzy chcą żyć w normalnym czystym i zadbanym mieście.Mamy wywalić grube miliony na stadion a pan zapowiada oszczędności poprzez redukcję zatrudnienia w BM jakby ci ludzie zarabiali krocie i poprzez ograniczenie wydatków na komunikację nocną gdzie tu sens i logika ,ale najłatwiej wydaję się pieniądze ale nie swoje…Teraz pojawiła się sprawa hokeistów których a jakżeby inaczej pan Bartyla zapewnia że pieniądze się znajdą dla hokeja a pytam skąd chce pan je wziąć na kogo padnie że ma składać daninę, na BPK czy na PEC z kogo chce pan ściągnąć haracz????Proste pytania oczekuję od pana Bartyli prostej odpowiedzi….A co do postawy PISu a raczej ich radnych to brak komentarza bo jak można w 2 dni zmienić diametralnie zdanie no ale cóż tylko krowa nie zmienia poglądów…

Lech
napisał
01.02.2018
o 17:06

Redakcji gratuluję poczucia humoru, prezydentowi gratuluję niewiedzy. Tytuł rozmowy z Damianem Bartylą “Stadion na miare naszych możliwości” to przecież porównanie do “Misia” Barei: To jest miś na miarę naszych możliwości. Tak. My tym stadionem oczy Bytomianom otwieramy!

Georg Acme
napisał
03.02.2018
o 13:20

Pan Bartyla musi odejść

Marian Gasidlo
napisał
05.02.2018
o 23:20

Caly czas jestem Szombiyrkorzym choc juz 30-lot w Reichu,
co tydziyn czyto Zycie i interesuje sie Bytomskim zyciem,miale okazje sie w wrzesniu ubieglego roku spotkac w Recklinghausen sie z Panem Bartyla i jego zona (bylom sasiadka i dobrym znajomym z jej ojca) ludzie zapomnijcie o kulturze i inych rzeczach,typowi Prezydenci jak Dudowie….
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Krzyki i napisy, czyli radni pod presją

  ​Grożą im. Wykonane sprayem napisy atakujące bytomskich radnych opozycji pojawiły się na kilku blokach w Szombierkach. To tylko część presji jaką… więcej >>>

  ZB 5 | Życie miasta | 29.01.2018 | Edytor

  Wojciech Marek wyżej w rankingu

  ​Tenis. Zawodnik Górnika Wojciech Marek po wygraniu deblowego turnieju w Traralgon dotarł do trzeciej rundy Australian Open juniorów. 

  więcej >>>
  ZB 5 | Życie sportowe | 29.01.2018 | Edytor

  Kto się zmierzy z Bartylą, czyli przymiarki wyborcze

  ​W poszukiwaniu kandydatów. Do wyborów samorządowych pozostało już tylko dziesięć miesięcy. Najwyższy zatem czas, by przyjrzeć się tym, którzy jesienią prawie… więcej >>>

  ZB 5 | Życie miasta | 29.01.2018 | Edytor

  Jakub Masłowski skutecznym zastępcą

  ​Tenis stołowy. Po półtoramiesięcznej przerwie w rozgrywkach drużyny Lotto Superligi wróciły do walki o punkty. 3S Polonia udanie rozpoczęła tegoroczną część sezonu. 

  więcej >>>
  ZB 5 | Życie sportowe | 29.01.2018 | Edytor

  Bytomianka Zimy chodzi w mundurze

  ​Klasa i profesjonalizm. Bytomianką Zimy 2017 została młodsza aspirant Anna Lenkiewicz z bytomskiej Komendy Miejskiej Policji. Jest to pierwsza kobieta w mundurze wybrana… więcej >>>

  ZB 5 | Środek życia | 29.01.2018 | Edytor

  Zumba znów na Skarpie

  ​Karnawałowy maraton. Ponad 100 osób bawiło się w hali „Na Skarpie” podczas Karnawałowego Maratonu Zumby. Patronem prasowym imprezy było „Życie Bytomskie”.

  więcej >>>
  ZB 5 | Środek życia | 29.01.2018 | Edytor

  28 stycznia – bardzo zła data

  ​Czy to było wyzwolenie? Przez kilka dziesięcioleci dzień 28 stycznia obchodzony był jako rocznica „wyzwolenia” Bytomia. Dla naszego miasta nie… więcej >>>

  ZB 5 | Środek życia | 29.01.2018 | Marcin Hałaś

  Oscar dla bytomianki?

  ​Trzymamy kciuki! Pochodząca z naszego miasta artystka Dorota Kobiela ma szansę na zdobycie najważniejszej nagrody w świecie filmu, czyli Oscara. Do tego… więcej >>>

  ZB 5 | Środek życia | 29.01.2018 | Edytor

  Karnawałowe spotkanie emerytów i absolwentów

  ​Stroszek. Członkowie bytomskiego Klubu Emerytów, Absolwentów i Sympatyków Energetyk-Elektronik spotkali się w restauracji „Świetlik”. Przyciągnęło ich tam kilka bardzo ważnych powodów.

  więcej >>>
  ZB 5 | Życie dzielnic | 29.01.2018 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  23 stycznia 2019

  imieniny:
  Ildefonsa, Rajmunda

  Bytom
  -8°C

  Ciśnienie: 1008 hPa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja