Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Domki z kart

​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 38 | 21.09.2015 | Życie miasta | Edytor

Czy imigranci przyjadą do nas?

​Informacje i plotki. Władze Bytomia i Radzionkowa nie przymierzają się obecnie do przyjęcia imigrantów, którzy w najbliższym czasie trafią do Polski. Niewykluczone jednak, że do naszego miasta zostaną oni skierowani odgórnie. 


Od kilku tygodni do państw Unii Europejskiej w niekontrolowany sposób napływa gigantyczna fala ludzi z krajów islamskich. Tylko nieliczni z nich to rzeczywiści uchodźcy uciekający przed wojną i prześladowaniami. Zdecydowaną większość stanowią imigranci kierujący się przesłankami ekonomicznymi. Nie da się zapomnieć, że w tej niemożliwej do ogarnięcia i zweryfikowania masie mogą się znaleźć terroryści nasłani przez Państwo Islamskie oraz Al Kaidę, a więc organizacje jawnie zwalczające naszą cywilizację i stanowiące dla niej śmiertelne zagrożenie.  Wiadomo, że przy bierności polskich władz kierownictwo UE narzuciło nam przyjęcie około 12 tysięcy imigrantów. Na razie, bo na tym pewnie się nie skończy. Co z tą wywołująca wielkie kontrowersje i uzasadniony niepokój sprawą wspólnego ma Bytom? Tego nie sposób do końca określić.

Na pewno w chwili obecnej propozycja sprowadzenia imigrantów do naszego miasta nie wyjdzie od jego włodarzy. Wynika to jednoznacznie z informacji przekazanych nam przez rzecznika prasowy bytomskiego Urzędu Miejskiego Aleksandrę Szatkowską. W piśmie nadesłanym przez nią do naszej redakcji można przeczytać między innymi: „Mając na względzie trudną sytuację finansową miasta aktualnie nie przewidujemy przeznaczenia środków finansowych z budżetu samorządu na pomoc dla uchodźców z Syrii”. Takie środki z  gminnej kasy w czerwcu decyzją radnych wyasygnował sąsiedni Chorzów.  W efekcie w mieście tym pojawiły dwie chrześcijańskie rodziny z Syrii.  Do Polski sprowadziła je  fundacja Estera z Warszawy, a opieką nad nimi w Chorzowie zajmuje się Chrześcijańska Fundacja „Wiara, Nadzieja, Miłość”. Syryjczycy otrzymali status uchodźców, co  pozwoliło chorzowskim włodarzom na udzielenie im konkretnego wsparcia. Uchodźcom przysługuje chociażby pomoc w znalezieniu pracy, otrzymają też  mieszkanie komunalne i wypłacany przez pół roku zasiłek w wysokości 2,5 tys. złotych miesięcznie. Pieniądze Syryjczycy dostają bezpośrednio.

Jednakże niewykluczone, że imigranci trafią do Bytomią decyzją wydaną odgórnie. Co wtedy? Zacytujmy ponownie pismo rzecznika prasowego: „W przypadku wskazania gminy Bytom jako miejsca docelowego dla uchodźców, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie udzieli tym osobom pomocy w oparciu o zasady pomocy cudzoziemcom, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, zawarte w ustawie o pomocy społecznej i aktach wykonawczych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że proces integracji w takim przypadku jest procesem długofalowym, angażującym znaczne środki, w tym środki własne. Natomiast gmina Bytom, z uwagi na skalę problemów społeczno-gospodarczych, sama wymaga wsparcia zewnętrznego, czego wyrazem jest m.in. zakwalifikowanie jej jako obszar strategicznej interwencji (OSI). W związku z powyższym uważamy, że wytypowanie Bytomia jako miejsca ewentualnego przyjęcia uchodźców przy obecnej skali problemów, z jakimi boryka się gmina, nie jest dobrym rozwiązaniem”.

Z informacji udzielonych nam przez Aleksandrę Szatkowską wynika, że w naszym mieście przebywa obecnie dwóch obywateli Egiptu, którzy otrzymali status uchodźcy i byli objęci Indywidualnym Programem Integracji.

Tyle oficjalne informacje. Są jeszcze i plotki. W mediach można było w minionym tygodniu przeczytać, że są plany odtworzenia u nas ośrodka dla uchodźców. Placówka ta działała w budynkach dawnych hoteli robotniczych przy ulicy Strzelców Bytomskich. W roku 2008 osiedlono tam około dwustu wyznających islam Czeczeńców. Ich dzieci kształciły się w szkole w Stroszku, a pomiędzy przybyszami a okolicznymi mieszkańcami parę razy doszło do konfliktu. Czeczeńcy opuścili Bytom w roku 2010, kiedy to zlikwidowano ośrodek, uznając, że nie gwarantuje imigrantom odpowiednich warunków pobytowych. Medialne doniesienia o możliwej reaktywacji placówki i przygotowaniu jej dla nowych lokatorów próbowaliśmy potwierdzić w warszawskim Urzędzie do spraw Cudzoziemców. Niestety, na wysłany mail nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 

Temat imigrantów poruszył też radzionkowian. Do tamtejszego Ratusza dzwonili mieszkańcy z pytaniem, czy prawdą jest, że miasto przygotowało budynki dla przybyszów i zamierza ich tam osiedlić. Informacja ta jest nieprawdziwa. Radzionków podobnie jak Bytom nie szykuje się do przyjmowania imigrantów.

TOMASZ NOWAK

 Artykuł był oglądany 3595 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Gordon Czarny
napisał
21.09.2015
o 09:52

Jestem za przyjęciem do Polski imigrantów!!!! ale nie chodzi mi o tych z Syrii, Afganistanu i innych państwa bliskiego wschodu.
Jestem za przyjęciem imigrantów z Polski, którzy wbrew swojej woli zostali zmuszeni do osiedlenia się w Kazachstanie i dużej części Kaukazu, polaków zesłanych na Syberię czy nawet tych mieszkających w Zachodniej Ukrainie a który nie posiadają jakichkolwiek perspektyw na lepsze i bardziej dostatnie życie!!!!
Z całą pewnością takich ludzi, którzy chcą do Polski wrócić albo chcą się tu osiedlić wnuki lub prawnuki.

Za tym aby nie przyjmować u nas imigrantów z Bliskiego Wschodu przemawia nie tylko fakt całkowicie odmiennej kultury i religii ale także a przede wszystkim całkowicie odmienne życie społeczne.

Nie tylko w Bytomiu ale i wielu miastach Śląska nie można przyjąć takich osób ze względu na problemy społeczne i ekonomiczne tych miast. Na Śląsku na przyjęcie takich osób mogą sobie jedynie pozwolić Katowice, Gliwice i Tychy. Są to miasta dość bogate i o niewielkich problemach społecznych a z pewnością nie mające problemów gospodarczych.
Niestety do puki górnictwo będzie się chyliło ku upadkowi co wiąże się z niepokojami społecznymi i utratą dużej ilości miejsc pracy dopóty na w całym GOP nie powinno się przyjąć żadnego uchodźcy z Bliskiego Wschodu

Georg Schneider
napisał
21.09.2015
o 15:17

bardzo ciekawe rzeczy ten Gordon Czarny wypisuje,,,,naprawde takich glupot to juz dawno nie slyszalem.Mieszkam z takimi “innymi kulturowo” juz 20 lat.Jakos nie mam problemow.

Heinrich C.
napisał
23.09.2015
o 13:34

Panie Gordon,

90% mieszkancow Bytomia to przeciez imigranci z Ukrainy
i centralnej Polski.
Oni tez od 1945 roku stwarzali (i stwarzaja do dzis)Slazakom problemy spoleczne i ekonomiczne.

Adam
napisał
23.09.2015
o 13:43

W Bytomiu jest lista ubiegających się o mieszkanie komunalne. Liczy ona ponad 2000 pozycji. Proszę nie dyskryminować rdzennych polaków. Niech imigrantów wpiszą na liste i niech czekają w przytułkach dla bezdomnych, tak samo jak czekają mieszkańcy Bytomia.

Adam
napisał
23.09.2015
o 16:49

Czy na koszulce widzę znaczek Dolce&Gabanna;? Też bym chciał taką koszulkę, ale mnie nie stać  :(

Adam
napisał
23.09.2015
o 17:00

Sondaż na temat imigrantów pokazuje jak TV w Polsce kłamie ludzi. Codziennie na rożnych stronach widzę sondaże na temat imigrantów i nigdy nie znalazłem sondażu w którym większość polaków była by za przyjęciem imigrantów. A w TV codziennie słyszę, że większość polaków jest za przyjęciem imigrantów. Ktoś tu kłamie… !

Heinrich C.
napisał
24.09.2015
o 10:13

Panie Adamie,

slusznie zauwazyl Pan, ze wiekszosc Polakow jest przeciwna przyjeciu imigrantow [choc Polacy na Slasku
sa sami imigrantami lub tez ich potomkami].
Niechec lub wrecz wrogosc do imigrantow cechuje w Europie szczegolnie polska sekte katolicka, ktora uwaza sie
za chrzescijan.

Adam
napisał
24.09.2015
o 12:57

Panie Heinrich

Należy wziąć pod uwagę, że Polacy, ani też Ślązacy nie są antyimigracyjni. Dowodem na to są Koreańczycy, Chińczycy. Polacy i słusznie są przeciw Islamizacji. Nie można się temu dziwić. To co my dzisiaj widzimy, to nie są żadni uchodźcy ani też imigranci, to są żołnierze Islamu przybywający do europy celem wyparcia Chrześcijaństwa. I mówię to jako ateista a nie jako nawiedzony Katolik.

Adam
napisał
24.09.2015
o 13:02

Jeszcze dodam, że zupełnie nie rozumiem polityki polskiego rządu. Niedawno Pani Kopacz mówiła o syryjskich chrześcijanach którzy uciekają przed islamistami bo grozi im z ich strony śmierć. Dziś przyjmuje się do Polski 2 tys syryjskich chrześcijan i 5 tys islamistów, przed którymi ci chrześcijanie uciekali. Media nie mówią, o chrześcijanach którzy zostali wyrzuceni za burty łódek w drodze do europy, media nie mówią o łamaniu praw chrześcijan w państwach islamskich. A dzisiaj tych chrześcijan zmusza się do przyjmowania tych islamistów. To jest koniec europy!

Heinrich C.
napisał
24.09.2015
o 13:36

Panie Adamie,

zarowno Zydzi, jak i chrzescijanie oraz islamisci wierza w tego samego boga.
Dla jednych jest to Allah, dla drugich to Jahwe, a dla trzecich jest ten bog bez imienia.
Swego czasu Islam byl bardzo tolerancyjny, a katolicyzm bardzo agresywny [wyprawy krzyzowe]. Teraz jest odwrotnie.
Nie uwaza Pan, ze wreszcie powinien zapanowac spokoj ?
Tym bardziej, ze tak kiedys, jak i teraz, tych ekstremistow bylo i jest niewielu, a wiekszosc to spokojni ludzie.

Adam
napisał
24.09.2015
o 17:29

Panie Heinrich

Dla żydów Jahwe i dla Chrześcijan Jahwe dla muzułmanów Allah. Jeżeli przyjrzymy się genezie wszystkich religii, to każda religia stosowała represje. Tak samo było z Chrześcijaństwem i Islamem (wprowadzanie islamu mieczem Mahometa) Rożnica między islamem a Chrześcijaństwem jest taka, że w chrześcijaństwie dozwolone stało się sacrum i profanum w Islamie jest tylko sacrum. Kiedyś także ludzie jedli się na wzajem (do dziś w niektórych zakątkach globu) nie oznacza to jednak, że mamy to w dzisiejszych czasach akceptować. Zgodzę się z Panem, że nie wszyscy muzułmanie są terrorystami, jednak wszyscy terroryści są muzułmanami. Ja mogę swoje dziecko chronić przed pedofilami i mordercami. Idąc z nim przez miasto, edukować, nakazywać wracać do domu przed zmierzchem. Ale nie mogę mu zakazać poruszać się komunikacją miejską, wchodzić do centrów handlowych itd. Ja po prostu nie jestem w stanie go chronić przed terroryzmem ideologicznym. Nic mi nie da, że większość muzułmanów nie jest terrorystami gdy jeden zabije mi dziecko. Nie będzie to miało dla mnie żadnego znaczenia.

Heinrich C.
napisał
25.09.2015
o 09:17

Panie Adamie,

jest mi trudno sie pogodzic z opinia, ze wszyscy terrorysci sa muzulmanami.
Popatrzmy tez na inna forme terroryzmu, jakim sa prowadzone wojny w imie tzw. demokratyzmu. Bryluja w tym Stany Zjednoczone.
Jest Pan w stanie wyliczyc ile tych wojen bylo juz po zakonczeniu II. wojny swiatowej ?
Zaczelo sie w Wietnamie, potem przewroty w Ameryce
Poludniowej, a ostatnio Afganistan, Irak, Syria i destabilizacja calej Afryki polnocnej. Ba, nawet bliska Ukraine nie pozostawiono w spokoju.
A wszystko to w imie “chrzescijanskich wartosci i demokracji”.

Nie uwaza Pan takie postepowanie za terroryzm?
I to terroryzm niesiony przez chrzescijan.
Terroryzm, ktory juz pochlonal dziesiatki milionow ofiar
na calym swiecie.

Justyna
napisał
17.06.2016
o 08:10

Wszystko jest dobrze opisane, ale można popatrzeć też na to z drugiej strony. Mowa jest o mułzumanach o ich agresji, a gdyby tak spojrzeć na chrześcijan( nie mowa o wszystkich) tutaj też jest agresja i nienawiść do drugiego człowieka. Zamiast okazywać szacunek i miłość ludzie atakują się nawzajem. Patrzymy na innych i łatwo jest oceniać, ale my sami nie jesteśmy święci. To co słyszy się w wiadomościach o dzieciach martwych, zabójstwach, pedofiliach nawet gwałtach. Nie mam na celu obrażania kogokolwiek bo sama jestem chrześcijanką, ja po prostu patrzę na to też z innej strony.

Adam
napisał
17.06.2016
o 17:22

Justyno masz racje. W każdej kulturze i narodowości są ludzie którzy chcą wyrządzić innym krzywdę. Ale trzeba temu przeciwdziałać. W naszym społeczeństwie takich ludzi eliminować a zewnątrz nie przyjmować. Leczmy swoje choroby a zapobiegajmy chorobom z zewnątrz.

ucreditos
napisał
08.01.2017
o 22:58

Bardzo dobry artykuł wyszedł. Gratulacje!
http://www.ucreditos.com/
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Będziemy mieli nowe parkomaty

  ​Testy trwają. 30 listopada zostaną włączone nowe parkomaty, w których będziemy uiszczali opłatę za postój w strefie płatnego parkowania. Dotychczasowe… więcej >>>

  ZB 38 | Życie miasta | 21.09.2015 | Edytor

  Neurologia przeszła lifting

  ​Większy komfort. Oddział Neurologii bytomskiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 przy ulicy Żeromskiego już po modernizacji. Efekt jest imponujący, placówka oferuje… więcej >>>

  ZB 38 | Życie miasta | 21.09.2015 | Edytor

  Dostali Spiżowego Jorga

  ​Ceremonia w pałacu. Cztery radzionkowskie firmy zostały ostatnio uhonorowane za swą działalność. Okolicznościowe statuetki ich przedstawiciele odebrali podczas gali zorganizowanej… więcej >>>

  ZB 38 | Życie miasta | 21.09.2015 | Edytor

  Nowoczesne tramwaje gotowe do wyjazdu na tory

  ​Na razie czekają w Stroszku. 12 nowoczesnych, bogato wyposażonych tramwajów wyjedzie na bytomskie tory. Do tego czasu 3 spośród nich… więcej >>>

  ZB 38 | Życie miasta | 21.09.2015 | Edytor

  95-lecie polskiej piłki na Śląsku

  ​Piłka nożna. W Bytomiu jubileusz świętowała regionalna centrala futbolowa.

  więcej >>>
  ZB 38 | Życie sportowe | 21.09.2015 | Edytor

  Zmarł słynny piłkarz Paweł Sobek

  ​Śmierć nie rozróżnia klubowych barw. Kosi równo. W ostatnich latach zabrała wielu znanych Polonistów. Mocno przerzedziła również szeregi piłkarskich sław Szombierek.

  więcej >>>
  ZB 38 | Życie sportowe | 21.09.2015 | Edytor

  Triumfowali w Czechach

  ​Koszykówka. Drużyna UKS MOSM wygrała w miejscowości Krnov (Karniów) za południową granicą turniej drużyn złożonych z zawodników z rocznika 2002… więcej >>>

  ZB 38 | Życie sportowe | 21.09.2015 | Edytor

  Przywrócić blask wielkim organom

  ​Koncerty w kościele św. Barbary. Organy w bytomskim kościele świętej Barbary to największy tego typu instrument w diecezji gliwickiej i zarazem jeden z największych w południowej… więcej >>>

  ZB 38 | Środek życia | 21.09.2015 | Edytor

  Sezon biedny, ale z diabłami

  ​Plany Opery Śląskiej.  Drastycznie mało pieniędzy, tylko jedna premiera w sezonie – ale Opera Śląska się nie poddaje. O planach… więcej >>>

  ZB 38 | Środek życia | 21.09.2015 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  18 czerwca 2018

  imieniny:
  Marka, Elżbiety

  Bytom
  19°C

  Ciśnienie: 1018 hPa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja