Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 2 | 13.01.2020 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Do dłużników wyciągamy rękę

​Rozmowa z Moniką Trzcionkowską, dyrektorem Bytomskich Mieszkań.


– Pani CV jest bardzo bogate. Liczne ważne stanowiska, bogate doświadczenie, nagrody. Widać, że lubi pani wyzwania. Czy stanowisko dyrektora Bytomskich Mieszkań jest kolejnym z nich?

– Bez wątpienia i oceniam, że jest to największe z dotychczasowych wyzwań. Głównie chodzi tu o szeroki zakres różnorodnych zadań z jakimi muszę się zmierzyć. To przecież nie tylko zarządzanie ogromną ilością budynków i lokali, a co za tym idzie dbanie o pozytywny wizerunek miasta w oczach jego mieszkańców, ale także działania inwestycyjne. Wykonujemy przecież remonty obiektów i poprawiamy ich jakość korzystając przy tym między innymi z pieniędzy unijnych. Dość powiedzieć, że budżet tych zadań robi wrażenie. 

Bytomskie Mieszkania realizują projekty współfinansowane ze środków zewnętrznych, których wartość dofinansowania wynosi blisko 73 miliony złotych. 

– Czyli jak pani zobaczyła na co się zdecydowała, to złapała się za głowę i zapytała: po co mi to było? 

– (śmiech) Nie jest tak źle, choć mając w pamięci moje doświadczenia z pracy w innych miastach przekonałam się, że czas w Bytomiu płynie o wiele szybciej, niż chociażby w Piekarach Śląskich oraz Tarnowskich Górach. Jestem w BM dopiero dwa miesiące, a wydaje mi się, jakby już rok minął. 

– Coś panią zaskoczyło? 

– Chyba tylko wielka liczba spraw do załatwienia oraz szybkie tempo, w jakim trzeba je rozpatrywać. 

– Mamy w Bytomiu wiele pięknych kamienic, ale część z nich to ruiny. Pani zdaniem należy je wyburzyć, czy też ratować za wszelką cenę. 

– To zależy od stanu konkretnego budynku. Decydując o losie każdego z nich prowadzimy nie tylko szczegółową analizę techniczną, ale także ekonomiczną. Sprawdzamy zatem, czy z finansowego punktu widzenia opłacalne jest prowadzenie remontu i odnawianie kamienicy. Moim zdaniem teraz, gdy pod Śródmieściem nie prowadzi się już wydobycia, gdy ziemia przestała osiadać, warto ratować kamienice, bo wiele z nich to perełki warte ocalenia. Natomiast w przypadku zdewastowanych oficyn, budynków pozbawionych udogodnień bardziej opłacalne może być wyburzenie. Usuwając stare obiekty zyskamy przecież miejsce na zieleń lub miejsca parkingowe dla mieszkańców. Poza tym możemy też pomyśleć o uzupełnieniu nową zabudową.

– Przekraczający miliard złotych budżet całego miasta starczyłby na sfinansowanie wszystkich remontów i wyburzeń, które BM muszą zrealizować? 

– Nie ma takich środków, których nie potrafilibyśmy wydać, bo tak wielkie mamy potrzeby. Najbardziej martwi mnie, że brakuje nam pieniędzy na szybkie odnawianie i oddawanie do użytku odzyskiwanych lokali. Często słyszę, jak mieszkańcy pytają, jak to jest, że miasto nie ma mieszkań, skoro tyle wokół pustostanów, tyle lokali do zasiedlenia. To prawda, lecz nie mamy za co ich wyremontować. Dlatego tak bardzo cieszy sytuacja, kiedy ktoś nie czeka na przydział odnowionego lokum, ale bierze takie do remontu i na własny koszt je przygotowuje od razu dostosowując do własnych potrzeb. 

– A co z czekającymi na najemcę lokalami użytkowymi? Mamy ich bardzo dużo. 

– To niestety prawda. Pamiętam gdy jako mała dziewczynka wraz z dziadkiem przyjeżdżałam do Bytomia i widziałam, jak wiele działało tu tak zwanych geszeftów: szewc, zegarmistrz, kapelusznik czy punkty z naprawą parasolek. Tego już praktycznie nie ma. W zamian powstały lombardy. To oczywiście skutek zmian gospodarczych, które dotknęły miasto i jego mieszkańców. Na szczęście odwracamy tę tendencję. Temu służy chociażby program „Lokal na kulturę”. Obecnie szykujemy drugą edycję, gdzie obok lokali zaproponowanych przez nas, to sami zainteresowani będą mogli wskazać pustostan, który chcieliby wykorzystać na swoją działalność. My natomiast pomożemy w zrealizowaniu pomysłu.

– Grubo ponad 300 milionów złotych byli w zeszły roku winni BM lokatorzy uchylający się od płacenia czynszu. Jak jest teraz?

– Liczba dłużników i poziom zadłużenia spada. To skutek podjętych przez nas działań. Działamy szybciej i sprawniej. Mieszkańcy są zdziwieni, bo po latach bezkarności i ukrywania się dostają nakazy eksmisyjne. Skończyła się moda mieszkania na grandę, kiedy to zajmowało się lokal i żyło w nim bez tytułu prawnego i oczywiście za darmo. Takich sytuacji było wiele, a miasto nie reagowało nawet, kiedy dostawało informacje od oburzonych sąsiadów. Dzisiaj wprawdzie nadal można się włamać do pustostanu, ale utrzymać w nim już nie. A jeśli chodzi o najbardziej opornych dłużników, to mamy na nich również nowe pomysły.

– Więcej w nich kija czy marchewki?

– Jest i jedno i drugie, szczegółów na razie nie ujawniamy. Najważniejsza jest nasza lepsza skuteczność. Wypracowaliśmy sobie takie zasady, że w sprawie dłużników sądy wydają wyroki po tygodniu, góra dwóch. To działa, bo nagle okazuje się, że ktoś mający dług na poziomie 20 tysięcy złotych spłaca go w ciągu miesiąca, a ktoś inny przychodzi do nas, żeby zawrzeć umowę o spłacie w ratach lub zalegalizować swój pobyt w zajmowanym mieszkaniu. Zachęcam do tego. Czekamy na dłużników, wyciągamy do nich rękę. Jeśli odpowiedzą na naszą ofertę, to każdemu z nich pomożemy w załatwieniu formalności, czy to w zamianie lokalu, czy w rozłożeniu zadłużenia na raty. Wyjaśnimy kwestie prawne. Skontaktujemy się z innymi instytucjami mogącymi służyć wsparciem. 

– Który z bytomskich obiektów lub też zakątków pani jako nagradzany architekt uznaje za najładniejszy?

– Jest wiele takich miejsc. Sporo kamienic odnowiono według moich projektów, więc najłatwiej byłoby mi o nich opowiadać. Wskazanie jednego najładniejszego jest trudnym wyborem. Doceniam całą bytomską secesję. Ona robi ogromne wrażenie. Jestem pod wrażeniem układu urbanistycznego miasta. Zaplanowano je wspaniale. Jest okazała i rozległa starówka, są liczne, dające oddech place, jest sporo zieleni, czego w innych miastach brakuje. Do tego dochodzą szerokie aleje. Bytom to piękne miasto. Ma potencjał. Spójrzmy chciażby na budynek stojący przy ulicy Żeromskiego, a zajmowany kiedyś przez komitet miejski PZPR. Jaki to okazały gmach! Szkoda, że niewykorzystany. 

Rozmawiał: TOMASZ NOWAK Artykuł był oglądany 1401 razy.
 • Ocena - 5 1 głosów
   


Komentarze

Czytelnik
napisał
16.01.2020
o 14:35

Widać zaangażowanie Pani Moniki w pracy w BM. Od niepamiętnych czasów, a może nawet po raz pierwszy w historii, wystawianych jest po 20 mieszkań. Za poprzedniej dyrektor wystawiane było 10 mieszkań i było to sukcesem.
Wielki szacun

Jan Waluś
napisał
19.01.2020
o 12:25

Tak było:
PO POwołaniu nowego dyrektora Bytomskich Mieszkań i PO konferencji prasowej przedstawiłem swoje wątpliwości, które opisuję poniżej).
„Bytomskie Mieszkanie w zarządzie mają około 1300 budynków mieszkalnych należących do miasta, skarbu państwa i osób fizycznych.
Windykacja w tych zasobach wynosi około 60 %. Z tego wynika, że średnio licząc, mieszkańcy około 520 budynków nie płacą czynszu i opat za media. Średnio można przyjąć 10 mieszkań w każdym budynku, to znaczy, że lokatorzy 5200 mieszkań posiadają zaległości w opłatach. Po podzieleniu 374 000 000 zł przez 5200 mieszkań wychodzi, że średnio każde z tych mieszkań posiada około 72 000,00 zł. zadłużenia. To co usłyszałem na tej mieszkaniowej konferencji jednoznacznie mogę stwierdzić, że osoby, które tam prezentowały propozycje odzyskania długów nie miały pojęcia o czym mówiły. Można też stwierdzić, że lokatorzy tych mieszkań nie posiadają tytułu prawnego do zajmowanie tych lokali. Aby odzyskać mieszkanie musi być prawomocny wyrok o eksmisji i przygotowane mieszkanie socjalne (czyli 5200 prawomocnych wyroków eksmisji i 5200 mieszkań socjalnych).
Gołym okiem widać, że te zaprezentowane działania są skazane na niepowodzenie, są awykonalne.”
Ale może się myliłem? PO 10 miesiącach czas na kolejną konferencję prasową, aby pochwalić się skutecznością (efektami).
Tak jest:
Oczywiście miałem rację!!!!
Skończyło się odwołaniem Pani Dyrektor („na własną nieprzymusową prośbę”) i powołaniem nowej Pani Dyrektor, która do dłużników wyciąga rękę. Wiele mówi się dzisiaj o państwie prawa, a to jest jaskrawy przykład, że do przestępców, bo tak należy nazwać osoby żyjące na cudzy koszt, bo próbuje się różnych sposobów, wyciąga się rękę aby zwolnić je z długów. W tym Bytomiu, tylko uczciwych nie zwalnia się z opłat.
Jeszcze raz powtórzę, że te zaprezentowane działania ponownie są skazane na niepowodzenie.

Czytelnik
napisał
19.01.2020
o 15:13

Jedynym skutecznym działaniem na odzyskanie długu a w najgorszym przypadku na zahamowaniu jego wzrostu jest zwyczajna eksmisja. Niestety prawo mamo w Polsce chore.

Czytelnik
napisał
23.01.2020
o 14:18

Dla tych co uważają, że w Polsce prawo mieszkaniowe jest dobre, zapraszam do oglądania
https://www.youtube.com/watch?v=Rlp48Yq6C-s
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Każdy musi segregować śmieci

  ​Nowe ceny, nowe zasady. Jak już pisaliśmy, 1 marca wejdą w życie wyższe stawki opłat za śmieci. Mają one zmusić każdego… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Tomasz Nowak

  Zobacz jak wyglądają  rojczańskie planty

  ​Jest efekt. Zakończył się pierwszy etap tworzenia rojczańskich plant. Warto się na nie wybrać, bo miejsce robi wrażenie i przyciąga licznymi… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Edytor

  Tragedia przy Katowickiej:  śledztwo wciąż trwa

  ​Przesłuchują, wyjaśniają. Nadal nie wiadomo, co było przyczyną wybuchu gazu w budynku przy ulicy Katowickiej 37. 6 stycznia minęło pół roku… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Edytor

  Jak dobre są nasze szkoły?

  ​Ocenili, sklasyfikowali. Miesięcznik „Perspektywy” z początkiem roku jak zwykle przedstawił ranking najlepszych w kraju szkół ponadpodstawowych. Trafiło do niego sześć bytomskich placówek,… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Edytor

  Miasto kupi lokale i odsprzeda lokatorom

  ​Uspokojeni. Większość lokatorów budynków należących do upadłej spółki Arrada chce je w przyszłości wykupić na własność. Odsprzeda je im gmina, która… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Edytor

  Nie było powtórki z baby boom

  ​I znów nas ubyło. W roku 2019 w Bytomiu przyszło na świat 1479 dzieci. Tak więc spory wzrost liczby urodzeń w roku 2018 był… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Edytor

  Urzędnicy i naukowcy poprowadzą badania

  ​Spisali umowę. Bytom nawiązał współpracę z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą. Stosowne porozumienie zawarto w zeszłą środę, jego efekty mamy poznać już wkrótce.

  więcej >>>
  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Edytor

  Kolonie zastygłe w czasie

  ​Zygmunt, Zgorzelec. W obu naszych koloniach czas jakby stanął w miejscu. Z całą pewnością są to jedne z ostatnich miejsc, gdzie czuje się klimat… więcej >>>

  ZB 2 | Życie dzielnic | 13.01.2020 | Edytor

  Dom wielkiego serca

  ​Miechowice. Od stycznia przy placu Szpitalnym w Miechowicach działa oficjalnie Schronisko dla Osób Bezdomnych z Usługami Opiekuńczymi. Jest to instytucja powstała po… więcej >>>

  ZB 2 | Życie dzielnic | 13.01.2020 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  20 września 2020

  imieniny:
  Filipiny, Eustachego

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja