Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 50 | 16.12.2013 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Dość psucia przestrzeni

​Rozmowa z zastępcą prezydenta Bytomia Henrykiem Bonkiem


Jako wiceprezydent odpowiada pan między innymi za planowanie przestrzenne w mieście. Jak widzi pan jego rolę?

– Planowanie przestrzenne to jeden z filarów funkcjonowania i rozwoju miasta. To odpowiedź na pytanie, jak optymalnie wykorzystać przestrzeń, w której żyjemy. Można to robić świadomie, racjonalnie i dobrze, albo wiele popsuć. Planowanie ma przynosić efekty korzystne dla miasta i to nie tylko dzisiaj, ale także w przyszłości. Nie można zatem pozostawić tego przypadkowi lub decyzjom korzystnym jedynie dla wąskiej grupy osób. W przestrzeni musi być zachowany porządek i ład. Konieczne jest zachowanie właściwych proporcji pomiędzy terenami przeznaczonymi do zamieszkania, odpoczynku i rekreacji, dla usług i działalności gospodarczej. Planując, musimy pamiętać o wykorzystaniu lub wykreowaniu funkcji, które zainteresują i przyciągną gości. Myślę tu o atrakcjach turystycznych, sportowych, historycznych czy kulturalnych. Musimy też zadbać o to, aby zakłady przemysłowe czy miejsca składowania odpadów były usytuowane z dala od naszych domów lub atrakcji turystycznych. Taka w skrócie jest rola planowania przestrzennego.

Czy w Bytomiu radzimy sobie z planowaniem?

– Musimy to robić inaczej niż dotychczas. Działanie służb odpowiedzialnych za zagospodarowanie przestrzenne w Bytomiu w ciągu ostatnich kilkunastu lat posiada poważne mankamenty, powiela złe praktyki i błędy. Przynoszą one miastu wymierne straty i szkody, uniemożliwiają ukierunkowany rozwój, a dzisiaj przeszkadzają w realizacji naszych zamierzeń. Dobre zarządzanie przestrzenią wymaga  oglądu i pilnowania całości. Musi być spójne z wizją i strategią rozwoju miasta oraz im służyć. Istnieje jednak i zależność odwrotna. Wizja i strategia rozwoju są mocno zdeterminowane warunkami i możliwościami przestrzennymi. Planujemy przecież na wiele lat, a myśleć trzeba jakbyśmy planowali na zawsze. Tymczasem opracowanie planów zagospodarowania zlecaliśmy zewnętrznym pracowniom planistycznym. To firmy prowadzące działalność gospodarczą, najczęściej niezwiązane z Bytomiem. Nie neguję ich kompetencji i możliwości. Jednak niewątpliwie zajmują się tylko pewnym małym obszarem Bytomia, a plany miejscowe powstają jakby w oderwaniu od całości. 

Może pan podać jakieś przykłady?

– Niektórym nieruchomościom szkolnym przydzielono jedynie funkcję oświatową, choć już likwidowano szkoły. Dzisiaj nie możemy zagospodarować lub sprzedać obiektu po likwidacji szkoły, aby zlokalizować tam na przykład dom seniora. Zgodnie z planem może tam być tylko funkcja oświatowa. W innym miejscu, gdzie od lat funkcjonuje dojazd do cmentarza i parking, w przygotowanym planie wpisany jest las. Teren zielony wpisano też w miejscu, gdzie gmina od wielu lat pozyskuje grunty, bo tam ludzie powinni i chcą budować domy. Do tego dochodzi sprawa zagospodarowania obszarów, gdzie nie ma planu. Odbywa się to na podstawie warunków zabudowy. Tutaj ryzyko niepożądanego czy wprost złego zagospodarowania terenu jest dużo wyższe niż przy planie opracowanym w oderwaniu od całości. Tymczasem w Bytomiu po dziesięciu latach od momentu, gdy ze względów formalnych musieliśmy przystąpić do tworzenia nowych planów zagospodarowania przestrzennego, dotyczy to jeszcze ponad dwóch trzecich obszaru miasta.

Jakie są konsekwencje takiego stanu rzeczy?

– Dochodzi do rozwiązań, które są wpadkami lub ewidentnymi błędami w zagospodarowaniu przestrzennym. Często są to decyzje nieodwracalne, przynajmniej w perspektywie wielu lat. Takich przykładów złego dysponowania przestrzenią jest u nas wiele, na własny użytek nazywam to „mechanizmem psucia przestrzeni w Bytomiu".

– Gdzie można znaleźć takie „popsute" miejsca?

– Na przykład wzbudzający sprzeciw zespół garaży, tak zwanych „blaszaków", usytuowanych w środku osiedla w Szombierkach. Niekontrolowany wysyp obiektów handlowych. Są potrzebne, ale czy wszędzie, gdzie da się taki wcisnąć? Uniemożliwiono budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Łokietka, Strzelców Bytomskich i Długiej. Karygodne było wydanie zgody na budowę osiedla na terenie leśnym w Suchej Górze. Uważam, że tak duże i historycznie ważne miasto jak Bytom powinno mieć własną pracownię urbanistyczną oraz urbanistę miejskiego. Musimy mieć zespół, który niezależnie od naturalnych wewnętrznych zmian personalnych i roszad we władzach miasta będzie czuwał i doglądał owej ponadczasowej całości. Dlatego zaproponowałem utworzenie  Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i  stanowiska Urbanisty Miejskiego. Z podobnych powodów Bytom powinien też mieć architekta miejskiego. 

Pracownia zgodnie z decyzją radnych powstała w marcu tego roku. Kilka tygodni temu jednak prezydent odwołał jej szefa twierdząc, że nie spełnił on pokładanych w nim nadziei. Jak pan to skomentuje?

–  Brak działań planistycznych Miejskiej Pracowni Urbanistycznej nie jest winą dyrektora tej jednostki. Wbrew podanym u was informacjom pracownia nadal nie ma własnych pomieszczeń i wyposażenia, które są jej niezbędne. Przyczyny leżą poza Pracownią. Mam wrażenie, że naprawa wspomnianego przeze mnie mechanizmu psucia przestrzeni w Bytomiu jest skutecznie torpedowana przez stary układ organizacyjny oraz stojące za nim osoby. Po zeszłorocznych wyborach powstała szansa, aby obecną złą sytuację odwrócić i wprowadzić ład w organizacji zarządzania przestrzenią gminy. Mam nadal wolę do tego doprowadzić. Na efekty tych wszystkich zmian będzie trzeba jednak dłużej poczekać. W zagospodarowaniu przestrzennym nic dobrego nie dzieje się szybko.Artykuł był oglądany 3510 razy.
 • Ocena - 5 2 głosów
   


Komentarze

Adrian
napisał
17.12.2013
o 10:55

Przeczytałem ten wywiad i się dziwię. Prezydent Bonk twierdzi, że Pracownia Urbanistyczna, która powstała w kwietniu, nadal nie ma własnych pomieszczeń i wyposażenia. To co przez osiem miesięcy robiło 16-cie osób zatrudnionych w MPU? Tak trudno znaleźć, wygospodarować 2, 3 pokoje i kupić sprzęt, skoro jest przyznany milionowy budżet. Pan Bonk ma wrażenie, że zmiany są “torpedowane przez stary układ organizacyjny oraz stojące za nim osoby”. To od czego On jest? Przecież odpowiada za MPU i stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego. Nie potrafi zrobić porządku i wywalić na zbity…  POKojowych szkodników?

Lokatorka
napisał
19.12.2013
o 13:17

Prezydent Bonk mowi o psuciu przestrzeni architektonicznej w Bytomiu. My lokatorzy z ul.Oelat Lwowskich zapraszamy go zeby zobaczyl jak na naszej ulicy w sasiedztwie skrzyzowania z ulica Oswiecimska zbudowano ordynarny boks na hasioki. Usytuowano go na pasie zieleni, pomiedzy jezdnia a chodnkiem, niszczac uklad architektoniczny ulicy. To inwestycja jednej ze wspolnot mieszkaniowych. Lokatorzy domow, ktorym to paskudztwo postawiono pod oknami protestuja! A zgode na tekie ordynarne psucie przestrzeni miasta wydali urzednicy podlegli wiceprezydentowi Bonkowi!

Zmartwiony Bytomianin z Orlat
napisał
26.12.2013
o 18:03

Chciałam się dołączyć do oburzonych mieszkańców ul. Orląt lwowskich. Jak można w centrum miasta na środku trawnika postawić takie betonowe paskudztwo ze śmierdzącymi śmieciami? W jakim mieście śmietniki są eksponowane środku ulicy w centrum miasta?

OBURZONA
napisał
26.12.2013
o 20:04

Skandal! Jak można na środku pasa zieleni w centrum miasta z zabudową secesyjna (ul.Orląt Lwowskich 11) postawić tak bardzo ohydny, betonowy śmietnik. Postawili to ludzie bez wyobraźni, Ciekawe czy uzyskano zgodę na postawienie “czegoś takiego” i czy Władze Bytomia wiedzą o jego istnieniu?

Motłoch
napisał
27.12.2013
o 18:26

Wyprowadzmy smietniki na trawniki! Nasza wspolnota tez wpadla na ten pomysl postawimy smietnik tuz obok- skoro mozna. A moze by tak zagospodarowac Pl. Slowianski garazami blaszakami- tez ladnie.

Śmieciara
napisał
29.12.2013
o 22:53

Katowice - miastem ogrodów!
BYTOM - MIASTEM ŚMIETNIKÓW!!!!!
Pierwsze hasło jest autorstwa prezydenta Katowic Piotra Uszoka. Drugie autorstwa bytomskiego Ratusza.
Po koncercie noworocznym inaugurującym obchody 760-lecia Bytomia, drugim jubileuszowym wydarzeniem będzie uroczyste otwarcie gustownego śmietnika stojącego na ciągu trawników pomiędzy chodnikiem a jezdnią na ul. Orląt Lwowskich przy nr 11, 13 i 12A, róg ul. Oświęcimskiej.
Jest on atrakcyjnie oparkaniony i zamknięty na zamek z pozytywką. Urzędnicy martwią się, czy do dnia uroczystego przecięcia wstęgi, które to nastąpi 9 stycznia 2014 roku budowlańcy zdążą zainstalować tam wodotrysk i bidet.
Troską urzędników jest uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej i ulżenie pracownikom służb oczyszczania miasta w wywożeniu kubłów z podwórek, które ma tam każda kamienica.
Dlatego mieszkańcy domów winni się zgodzić na małą niewygodę, że czeka ich wynoszenie swoich śmieci przez chodnik i ulicę w ruchu samochodowym.
Cel jest szczytny - atrakcyjny wizerunek naszego miasta. CHCEMY ZAKOCHAĆ SIĘ W BYTOMIU!!!! Dlatego prosimy o nadsyłanie pamiątkowych zdjęć na tle I Śmietnika Miejskiego z komentarzami (strona internetowa http://www.zyciebytomskie.pl). Zdjęcia będą mogły być wykorzystane do jubileuszowego kalendarza 760-lecia Bytomia.
Następne artystyczne śmietniki będą zainstalowane na:
- pl. Słowiańskim
- pl. Akademickim
- pl. Sobieskiego
- Rynku
- pod Sądem Rejonowym
- obok Prokuratury Miejskiej
- przy Ratuszu obok fontanny
- przy Komendzie Policji na skwerze ul. Kraszewskiego
Planuje się ogłoszenie konkursu miejskiego na najpiękniej urządzony śmietnik, np. ławeczki, piaskownice dla dzieci, winorośle i pnące róże na ogrodzeniach. Jury będzie wyłonione spośród naczelników wydziału Urzędu Miejskiego, którzy zainicjowali budowę I Śmietnika a to:
- Wydział Spraw Komunalnych
- Wydział Nieruchomości
- Wydział Architektury
- Wydział Realizacji Inwestycji
- Wydział Ekologii
- Miejski Zarząd Dróg i Mostów
- Biuro Transportu Miejskiego
Prosimy mieszkańców o nadsyłanie swoich opinii i nie marudzenie, że będą mieli dłuższą drogę do kubłów ze śmieciami.
ZAKOCHAJMY SIĘ W BYTOMIU!!!
Chcemy jeszcze więcej śmietników stojących na skwerach i trawnikach w Bytomiu. Tylko wtedy nasze miasto stanie się atrakcyjną “sypialnią” w aglomeracji śląskiej.  Tutaj są najtańsze mieszkania, a młodzi ludzie chcą mieszkać w ukwieconym mieście, czystym, schludnym, z prostymi chodnikami i jezdniami. (Obywatelskie uzupełnienie programu obchodów 760-lecia BYTOMIA).

Orląt Lwowskich 12a
napisał
30.12.2013
o 09:57

Człowiek, który wymyślił te “Inwestycję” i urzędnicy, którzy wydali na nią zgodę mają mentalność dresiarzy z blokowiska - tam właśnie hasioki stawiano gdzie popadnie. Wracajcie na swoje blokowiska, chadziaje, wara wam psuć przestrzeń architektoniczną miasta, które potraficie tylko psuć!

Damian z IV klasy
napisał
30.12.2013
o 15:32

HURRA!!!!! Nie bende musiał wynosic śmieci. Rodzice nie benda chcieli żebym latał z workami miedzy samochodami na jezdni!!

Wdzięczna Babcia
napisał
31.12.2013
o 11:13

Był taki wiceprezydent w Bytomiu, który zarządzał sprawami komunalnymi i budował place zabaw dla dzieci (na pl. Słowiańskim i alei Marka), a nie śmietniki. Nazywał się Kazimierz Bartkowiak.

Re: Babcia
napisał
31.12.2013
o 14:20

Pamiętam czasy Wójcika, Bartkowiaka. W Karbiu plac zabaw zrobiony w listopadzie, bo wybory tuż, tuż i dumnego radnego Gajowiaka z SLD, że to dzięki niemu.

Motłoch
napisał
03.01.2014
o 00:01

Proponuje tez smietnik pod rezydencja zarzadcy Magnez, ktory zarzadza wspolnota. Obowiazkowo!

Mieszkanka ul.Orląt Lwowskich
napisał
07.01.2014
o 19:05

Urzędnicy miejscy wyprzedzili wiceprezydenta H.Bonka z inicjatywą porządkowania przestrzeni architektonicznej miasta.TAK TRZYMAĆ! Patrz! /wywiad H.BONKA “Życie Bytomskie” z dn.16.12.2013r.

Lokatorzy
napisał
07.01.2014
o 19:15

W tej dzielnicy wszystkie kamienice mają podwórka.Co będzie kiedy każda wspólnota mieszkaniowa będzie chciała wybudować swój śmietnik na ulicy?GRATULACJE dla ojców miasta.

BEATA z trójką dzieci
napisał
07.01.2014
o 19:20

Lepiej budować place zabaw dla dzieci - niechby i przed wyborami,bo one służą do dzisiaj niż uszczęśliwiać mieszkańców śmietnikami.

Mieszkańcy ulicy Orląt Lwowskich
napisał
01.03.2014
o 11:21

Nic bardziej nie demoralizuje społeczeństwa niż prawo które nie działa! Dotyczy to m.in. osławionego hasioka na trawniku przy ul. Orląt Lwowskich 11. Został on wyhodowany z końcem listopada ub. roku w ciągu jednego dnia (!). W styczniu został on uznany za samowolę budowlaną a stoi do dziś. Usiłowano nawet postawić drugi śmietnik na trawniku obok, naprzeciw przedszkola Orl. Lwowskich róg ul. Czarneckiego. Energiczna kierowniczka przedszkola przegoniła budowlańców. I co na to magistrat? Jak długo będzie stało jeszcze to brzydactwo ucząc nieposzanowania prawa? Czekamy na odpowiedź!
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Inwestorzy stworzą nowe miejsca pracy

  ​Bytom odczarowany. Przynajmniej 108 nowych miejsc pracy i inwestycje o wartości niemal 6 milionów złotych obiecują trzy firmy, które rozpoczną działalność w Bytomskiej… więcej >>>

  ZB 50 | Życie miasta | 16.12.2013 | Tomasz Nowak

  Bytom otwiera się na Ukrainę

  ​Nowe szanse. Nasze miasto i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza nawiązały współpracę. Stosowną umowę podpisano w zeszły czwartek w Biurze Promocji Bytomia.

  więcej >>>
  ZB 50 | Życie miasta | 16.12.2013 | Edytor

  Weźmiemy 100 milionów, ale oddamy miejską sieć

  Ważna decyzja. To już przesądzone. Większość radnych zagłosuje za przyjęciem przyszłorocznego budżetu, a więc tym samym zgodzi się na wydzierżawienie… więcej >>>

  ZB 50 | Życie miasta | 16.12.2013 | Tomasz Nowak

  Na granicy Radzionkowa i Piekar bez zmian

  ​Nie dogadali się. Nie dojdzie do korekty granic pomiędzy Radzionkowem a Piekarami Śląskimi. Władze tych miast nie doszły bowiem w… więcej >>>

  ZB 50 | Życie miasta | 16.12.2013 | Edytor

  Weny dla młodych mających wenę

  ​One trzy, on jeden. Wykazali się zapałem twórczym i zdolnościami artystycznymi, a także mieli natchnienie, czyli mówiąc krótko – mieli wenę. To… więcej >>>

  ZB 50 | Życie miasta | 16.12.2013 | Edytor

  Stary Bytom wymieszany z nowym

  ​Gadżety jubileuszowe. Nietypowe kalendarze na przyszły rok przygotowało Biuro Promocji Bytomia. Pokazują one wspaniałą przeszłość naszego miasta i w ciekawy… więcej >>>

  ZB 50 | Życie miasta | 16.12.2013 | Edytor

  Miasto pokazane od środka

  ​Maniura fotografuje. Bytom pokazany od środka – klatki schodowe, bramy, podwórka, wnętrza rozmaitych budynków i obiektów. Taki projekt realizuje Adam Maniura,… więcej >>>

  ZB 50 | Życie miasta | 16.12.2013 | Marcin Hałaś

  Epitafium dla Pocztowej

  ​Zagłada na fotografiach. Troje bytomskich fotografów: Jolanta i Marian Dziukowie oraz Krzysztof Kadis dokumentowało dramat mieszkańców ulicy Pocztowej i Technicznej… więcej >>>

  ZB 50 | Życie miasta | 16.12.2013 | Edytor

  Pamiętają o niepełnosprawnych

  ​Centrum. Po raz kolejny w Bytomiu obchodzony był Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Podsumowanie trwających kilka dni obchodów nastąpiło w Szkole… więcej >>>

  ZB 50 | Życie dzielnic | 16.12.2013 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  23 lutego 2020

  imieniny:
  Romany, Damiana

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja