Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 27 | 06.07.2020 | Życie miasta | Edytor

Duda pewnie wygrał  w Bytomiu i Radzionkowie

​W niedzielę dogrywka. Urzędujący prezydent Andrzej Duda pewnie wygrał pierwszą turę wyborów głowy państwa w Bytomiu i Radzionkowie. Drug by Rafał Trzaskowski i to on zmierzy się z Dudą w zaplanowanej na 12 lipca dogrywce. Frekwencja była rekordowo wysoka.


Tak więc w obydwu naszych miastach powtórzyły się wyniki z całego kraju, choć w Bytomiu Andrzej Duda miał mniejszą przewagę na swoim konkurentem, a w Radzionkowie większą. Prezydenta Polski w zorganizowanych 28 czerwca wyborach poparło 25 tysięcy 761 bytomian, czyli 38,42 procent ogółu uprawnionych. Prezydenta stolicy wskazało 22 tys. 239 mieszkańców naszego miasta, a więc 33,16 proc. Lokalne Prawo i Sprawiedliwość ma zatem powody do satysfakcji. Po raz kolejny udało mu się wygrać w Bytomiu z Platformą Obywatelską, czy jak kto woli Koalicją Obywatelską. Powiedzenie o tym, że Bytom jest twierdzą PO (długo aktualne) przestało być prawdziwe.    

Na dalszych pozycjach tez mniej więcej tak samo, jak w całej Polsce. Na trzeciego Szymona Hołownię głosowało 10 tysięcy 858 mieszkańców naszego miasta (16,19 proc). Wyniki pozostałych  kandydatów: Krzysztof Bosak 4 559 (6,80 proc), Robert Biedroń 1 822 (2,72 proc), Władysław Kosiniak - Kamysz 1 251 (1,87 proc), Stanisław Żółtek 166 (0,25 proc.), Waldemar Witkowski 111 (0,17 proc.), Paweł Tanajno 111 (0,17 proc.), Marek Jakubiak 103 (0,15 proc.), Mirosław Piotrowski 77 (0,11 proc.) 

Frekwencję mieliśmy w Bytomiu rekordową. Do urn pofatygowało się 67 174 mieszkańców, którzy odwiedzili 81 obwodowych komisji wyborczych. To 57,62 proc. Mniej wprawdzie, niż w  kraju, ale jak na nas to wynik więcej, niż świetny. Dość powiedzieć, że w porównaniu z wyborami prezydenckimi z 2015 roku głosowało więcej o 13,76 proc. osób.

W Radzionkowie Andrzej Duda dostał ogromne poparcie, bo przekraczające 45 proc. Drugi Rafał Trzaskowski zebrał 28,22 proc. głosów. Rezultaty pozostałych pretendentów do najważniejszego urzędu w państwie przedstawiają się następująco: Szymon Hołownia – 15,15 proc.,  Krzysztof Bosak Krzysztof 7,34 proc., Robert Biedroń 1,68 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz 1,48 proc., Stanisław Żółtek 0,29 proc., Marek Jakubiak 0,21 proc., Mirosław Piotrowski 0,11 proc., Waldemar Witkowski 0,09 proc. Zainteresowanie wyborami w Radzionkowie gigantyczne. Frekwencja sięgnęła 66,33 proc. 

Tyle na razie, teraz przed nami decydująca o wszystkim dogrywka pomiędzy Andrzeje dudą, a Rafałem Trzaskowskim. Wszystko rozegra się w najbliższą niedzielę 12 lipca. Głosujemy w tych samych punktach, co w pierwszej turze. I tak jak za pierwszym razem musimy mieć maseczki na twarzach i zadbać zdezynfekowanie rąk. Przed komisjami wyborczymi mogą się tworzyć kolejki, więc warto zarezerwować sobie na głosowanie trochę czasu.Artykuł był oglądany 560 razy.
 • Ocena - 4.3333 6 głosów
   


Komentarze

Wyborca
napisał
06.07.2020
o 10:24

Brawo - w drugiej turze ponownie pewne, jeszcze z większą przewagą zwycięstwo Andrzeja Dudy.

Jan
napisał
06.07.2020
o 11:10

Super, niech wygra kompetencja i odpowiedzialność za Polskę, a nie cynizm i krętactwo PO.

Latający Ślązak
napisał
06.07.2020
o 21:25

Zobaczymy czy te 5% przewagi wystarczy na wygranie drugiej tury Panu Dudzie w Bytomiu.
Mam nadzieję że nie.
Samo schowanie się Pana Kaczyńskiego w czasie wyborów nie wystarcza mi, żeby naraz uznać Pana Dudę za osobę decyzyjną.

Do Red. ŻB, obok tej informacji jest jeszcze mała informacja o tym że “Rafał Trzaskowski szukał poparcia”, żenujący tytuł, pokazujący stronniczość w konfrontacji z powyższym tytułem.
Proste pytanie, Duda wcześnie dwukrotnie nie szukał w Bytomiu poparcia?

Prośba do Pana Redaktora piszącego artykuł “Rafał szuka poparcia”,
proszę się przejść ulicą Gliwicką i znależć dawny gmach hotelu “Lomnitz”,
gdzie według Pana, Trzaskowski złożył kwiaty. Życzę  powodzenia.

Polak
napisał
07.07.2020
o 10:01

Po wczorajszej debacie wyraźnie widać , że tylko Andrzej Duda zasługuje na poparcie Polaków. Mam wielką nadzieję, że zdrajcy naszej kochanej ojczyzny będą w mniejszości.

Pytek
napisał
07.07.2020
o 10:07

Mam pytanie do Pani senator Haliny Biedy, podobno bezpartyjnej, która tak ochoczo wspiera każde weto Senatu:
Gdyby musiała Pani przekazać swoje dziecko do adopcji, to wybrała by Pani małżeństwo składające się z kobiety i mężczyzny, czy oddała by Pani je dwóm peda.om?

Anna
napisał
07.07.2020
o 10:16

Latający Ślązak to żałosny człowiek .... i tyle, żałosny

Latający Ślązak
napisał
10.07.2020
o 20:58

@ nowy nicku “Anna”, napiszę prościej, żebyś zrozumiała mój poprzedni wpis.
Budynek po hotelu “Lomnitz” nie istnieje od 1945r., jeżeli jesteś czytelniczką ŻB i bytomianką, to powinnaś zrozumieć moją uwagę i błąd redaktora…

Co do poparcia jednego z tych dwóch kandydatów, na szczęście, jeszcze mamy wolny wybór.
Proponuję sięgać po różne źródła informacji, nie tylko TVP-is i samodzielne myśleć.
Co do ostatniej wizyty Pana Dudy w Bytomiu w czerwcu, to skutek jest jeden. Musiał zniknąć głaz/pomnik upamiętniający przenosiny w maju strażaków do nowej strażnicy przy ul. Łużyckiej…. 
To jest żenujące…
Sukces ma wielu ojców, może Pilot, Bartyla.
Z pewnością nie Duda albo Wołosz.

Ale tylko Duda odbębnił sukces….

Latający Ślązak
napisał
11.07.2020
o 00:15

PS, Mam nadzieję, że Pan Duda nie będzie po tej iedzieli, dalelj krzyczał do mnie i na mnie…
Wiece tego Pana kojarzą mi się żle, krzykliwe, dzielące na lepszych i gorszych, my damy,, oni zabrali….
kojarząj się z wiecami Mussoliniego i Hitlera.
To moje oddczucie, wolę siłę argumentu, niż argument siły.
Pozdrawia wnuk dziadka z Luffhanse

Latający Ślązak
napisał
11.07.2020
o 00:28

Nieświadomie złamałem ciszę wyborczą,
Panie Marcinie, proszę o wykasowanie moje wpisy.

Lol
napisał
11.07.2020
o 11:45

Duda? albo ten drugi co byl u bilderberga, obydwa oddaja polske tym, jakie oni maja oczy.

Ludzie sa ograniczeni.

Protokoly medrcow syjonu, ta broszura otwiera oczy

J Jendrzej
napisał
11.07.2020
o 18:38

Spełniłem już swój obywatelski obowiązek i zagłosowałem.TAK ZAGŁOSOWAŁEM,Bo w Niemczech nie można głosować inaczej,niż korespondencyjnie.Nawet konsulaty nie przyjmują od OBYWATELI przesyłek wyborczych,tylko od poczty i przewozowych przedsiębiorstw,
Obowiązek już za mną,ale rozpościerają się przyjemności bardzo realnie.
Bo jutro wylatuję.Cieszę się jak dziecko,tym bardziej w warunkach pandemii.

Pandemia Covid 19 nie wydaje się całkowicie sparaliżować chęci podróżowania dla superbogaczy. Niektóre z najdroższych jachtów zacumowane są u wybrzeży Majorki. Tak więc w poniedziałek wieczorem (6 lipca) „Yasmine of The Seas” zacumowała w Club de Mar.

To luksusowy jacht czarterowy, którym każdy, kto stawia pół miliona dolarów tygodniowo na stole, może płynąć. Został zbudowany dla członka rodziny królewskiej w Katarze, dla Abdallaha ibn Khalifah Al-Thani, który rządził krajem w latach 1996-2007. Jacht zbudował w 2001 roku w holenderskim mieście Oceanco. Jacht ma około 80 metrów długości. 24 gości i 33 członków załogi ma miejsce na pokładzie.
Tak,fascynuję się historią Majorki,przyrodą,jachtami i wszystkim.Bo tak każda trasa spacerowa,czy samochodowa to niezapomniane przeżycia.,
A jachtów i statków tam przypływających jest mnóstwo.
Czy wiecie,że spotkałem tam nawet na łące mrówkę malutką jak-nawet nie wiem do czego porównać-tak mała.Ale 4 razy mniejsza od normalnych.A w mym dzieciństwie widywałem takie w moich Łagiewnikach.
Lubię patrzeć na żaglówki,potężne statki,na,na,na i oddychać pełną piersią.
No i te niezapomniane widoki zapierające dech w piersiach.
Tak,cieszę się jak dziecko,bo jutro o tej porze chmury będę oglądał z góry!

J Jendrzej
napisał
11.07.2020
o 19:55

Jeszcze jednym muszę się pochwalić.
Było to,och,och,ale zdjęcia zostały.Moja młodość też.

Wyjątkowym przeżyciem wakacyjnym jest wycieczka na okręt podwodny Nemo. Ten okręt podwodny został zbudowany specjalnie w celach turystycznych i daje odwiedzającym wgląd w podwodny świat wyspy.

Centrum nurkowe znajduje się w Magaluf 44 na południowym wybrzeżu. Tam możesz najpierw uzyskać informacje o statku i obejrzeć film 3D wyjaśniający wnętrze i konstrukcję. Potem sprawy stają się poważne: molo prowadzi do małej łodzi, która zabiera gości na małą wyspę Illa del Sec. Warto wybrać się na 20-minutową przeprawę. Masz fantastyczny widok na strome wybrzeże między Magaluf 44 a Port Vells, na którym zbudowano tak wiele wymarzonych willi. Gdy dotrzesz do celu, wszystko, co możesz zobaczyć, to błękitna woda. Aż nagle na powierzchni unoszą się bąbelki, a muzyka w towarzystwie Nemo lśni z głębin.

Nurkowanie trwa 50 minut i osiąga głębokość 20 metrów. Wnętrze Nemo jest jasne i przestronne, odprężająca muzyka stwarza właściwy nastrój, a interesujące łódki i podwodny krajobraz. Trasa prowadzi obok raf koralowych, starych wraków statków i brzegów muszli. Przez łącznie 22 iluminatory można obserwować nurków, którzy schodzą w głąb łodzi podwodnej, wykonują małe sztuczki i karmią ryby.

Tylko ten opis już dawno jest nieaktualny.
Kiedyś ten podwodny po prostu uderzył w wrak statku i…zatonął.
Straszne,że nie odbudowano takiego,bo dla mnie odwiedzenie tego statku podwodnego przed chyba 30 laty było pięknym epizodem życia,a teraz wspomnieniem

J Jendrzej
napisał
11.07.2020
o 20:49

Hi,hi-mam dobry humor.więc chcę się jeszcze jednym pochwalić-
Po przyjeździe do Niemiec byłem pilnym uczniem języka niemieckiego.Moja nauczycielka ucząc mnie nie powiedziała jednego słowa po polsku(nie wiem czy umiała),ale cenię Ją.
Zaczynała swą naukę od słów:
Ich packe meinen Koffer ein,W wolnym tłumaczeniu należy powedzieć,że znaczy to-pakuję moją walizkę.
I wtedy następował potok słów,które musiałeś sobie przyswoić-
A ja mój KOFFER mam już zapakowany.
Czekam na lot!!!
Nie,nie na firmę LOT,Czekam na samolot,który…
Pa,pa
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Członek komisji fałszował karty

  ​Wpadł z długopisem. 52-letni członek jednej z obwodowych komisji wyborczych w Szombierkach unieważniał karty do głosowania stawiając na nich dodatkowy krzyżyk. Oszusta w porę… więcej >>>

  ZB 27 | Życie miasta | 06.07.2020 | Edytor

  Służba zdrowia celująco radzi sobie z koronawirusem

  ​Rozmowa z wiceprzewodniczącym bytomskiej Rady Miejskiej, radnym Koalicji Obywatelskiej Grzegorzem Nowakiemi wieloletnim byłym radnym

  więcej >>>
  ZB 27 | Życie miasta | 06.07.2020 | Tomasz Nowak

  Rok od wybuchu,  śledztwo trwa

  ​Nowe okoliczności. 6 lipca mija rok od tragicznego wybuchu gazu w budynku przy ulicy Katowickiej 37. Po 12 miesiącach śledztwa wiemy,… więcej >>>

  ZB 27 | Życie miasta | 06.07.2020 | Tomasz Nowak

  Najnowsze miasto, które znika

  ​O co jesteśmy ubożsi? Od wielu lat pisze się o tym, co w Bytomiu zniszczyła armia sowiecka, albo o tym, co zostało zniszczone w czasach… więcej >>>

  ZB 27 | Życie miasta | 06.07.2020 | Marcin Hałaś

  Remontują Zabrzańską

  ​Szombierki. Kierowcy jeżdżący ulicą Zabrzańską będą w najbliższych tygodniach szczęśliwi, potem zniecierpliwieni, a następnie znowu szczęśliwi. A wszystko dlatego, że wreszcie zabrano się… więcej >>>

  ZB 27 | Życie dzielnic | 06.07.2020 | Edytor

  W Kombatancie pandemia skończona

  ​Miechowice. Wielka radość w Domu Pomocy Społecznej Kombatant. Po prawie trzech miesiącach walki i starań udało się wygasić wielkie ognisko koronawirusa w tej… więcej >>>

  ZB 27 | Życie miasta | 06.07.2020 | Edytor

  Oliwia walczy o tytuł

  ​Głosujcie! 22-letnia bytomianka Oliwia Nosek startuje w eliminacjach do tegorocznego konkursu Miss Polonia. Możemy jej pomóc już od 6 lipca… więcej >>>

  ZB 27 | Środek życia | 06.07.2020 | Edytor

  Bardzo ciekawe opowieści o owadach

  ​Ekologiczne wakacje. Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa nie przeszkodziły pracownikom Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w zaplanowaniu interesujących warsztatów dla najmłodszych.

  więcej >>>
  ZB 27 | Środek życia | 06.07.2020 | Edytor

  Co młodzi widzą z okna?

  ​Nagrodzeni w galerii. „Widok z mojego okna. Miasto, jakie widzę. Miasto, jakie chcę zobaczyć” – takie hasło przyświecało konkursowi plastycznemu zorganizowanemu przez… więcej >>>

  ZB 27 | Środek życia | 06.07.2020 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  11 sierpnia 2020

  imieniny:
  Klary, Zuzanny

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja