Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 15 | 11.04.2016 | Życie miasta | Edytor

I ty możesz pomóc w rewitalizacji miasta

​Zgłoś swój pomysł. Przyszedł czas na to, by mieszkańcy aktywnie włączyli się do tworzenia programu rewitalizacji Bytomia. Swoje pomysły na ożywienie miasta możemy zgłaszać na specjalnym formularzu.   


Rewitalizacja Bytomia to wielki projekt tchnięcia w niego nowego życia. Dzięki pieniądzom unijnym i nie tylko mamy wyrwać się z zapaści gospodarczej i społecznej, w której znaleźliśmy się wskutek restrukturyzacji przemysłu ciężkiego. Roboty jest mnóstwo, dlatego całe przedsięwzięcie podzielono na etapy. Na razie wyznaczono części Bytomia, które ową rewitalizacją zostaną objęte. To najbardziej zdegradowane i najbardziej wymagające pomocy: Rozbark, Śródmieście Północ, Śródmieście Zachód, Starówka, Bobrek oraz Kolonia Zgorzelec, a także  niezamieszkałe tereny wokół dawnych kopalni Szombierki, Rozbark i Centrum, okolice Elektrociepłowni Szombierki, tereny inwestycyjne w Miechowicach  i poprzemysłowe w sąsiedztwie Orła Białego, a także rejon Żabich Dołów i byłej Huty Bobrek: – To obszary wskazane przez ekspertów, omówione z mieszkańcami i zaakceptowane przez Radę Miejską – mówi Izabela Domogała, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich UM. – Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac na tych terenach, chcielibyśmy poznać opinie mieszkańców:  jak im się żyje, co chcieliby zmienić, a może mają jakiś pomysł na ożywienie miejsca, w którym mieszkają?

 Pomysł na to, jak ożywić miejsca wskazane do rewitalizacji, zgłosić może każdy z nas: – Nie muszą to być mieszkańcy tych obszarów. Jeśli jakiś pomysł na Starówkę ma na przykład mieszkaniec Szombierek, też chętnie go poznamy. Mogą to być zarówno projekty miękkie, a więc związane ze szkoleniami, walką z wykluczeniem społecznym, jak i twarde, a więc inwestycyjne – stwierdza Domogała. Propozycje trzeba składać na specjalnie do tego przeznaczonych formularzach. Można je pobrać z witryny internetowej Ratusza bytom.pl oraz bytomodbowa.pl. Poza tym są one dostępne w punktach konsultacyjnych mieszczących się w: Urzędzie Miejskim, Referacie Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (Rynek 26/5), Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7), Szkole Podstawowej nr 1 (ul. Konstytucji 20), SP nr 33 (ul. Matki Ewy 9), SP nr 6 (ul. Królowej Jadwigi 2), SP nr 16, (ul. Rataja 3) oraz Państwowych Szkołach Budownictwa  (ul. Powstańców Śląskich 10). 

Rewitalizacji są też poświęcone spotkania z mieszkańcami. Pierwsze, które już za nami, dotyczyło między innymi przestrzeni publicznej i transportu. Podczas drugiego mowa będzie o kulturze, edukacji i zdrowiu. Z kolei podczas trzeciego zaprezentowane mają być pomysły mieszkańców na temat danego obszaru. Ewentualne zmiany, jakie czekają mieszkańców w przyszłości, zostaną omówione również podczas spaceru badawczego po danym obszarze.
Te konsultacje pomogą w opracowaniu gminnego programu rewitalizacji. Musimy mieć ten dokument, by w ogóle ruszyć z procesem odnowy miasta i dostać na niego pieniądze. To on  wyznaczy kierunek rozwoju,  wskaże źródła finansowania i odpowie na pytanie o to, jakie działania są najpilniejsze na danym obszarze.Artykuł był oglądany 2891 razy.
 • Ocena - 5 2 głosów
   


Komentarze

Waldemar Bartosik
napisał
11.04.2016
o 10:24

BYTOM – REAKTYWACJA.

Motto : Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
(Mahatma Gandhi)

Finalizując dziś rozważania na temat przyszłości Bytomia, poprzedzone publikacją tryptyku felietonów w minionych tygodniach, pragnę rozbudzić i rozpalić wyobraźnię Bytomian, by „kupili” moje marzenia.

Nie bez kozery opatrzyłem tę rekapitulację cytatem z Gandhi’ego, który życie swe złożył na ołtarzu bezinteresownej miłości do ojczyzny.
W Polsce jednak, panuje inny model podejścia do władzy. Tu władzę się zdobywa dla samej władzy, tu się ją celebruje, tu jest ona celem i środkiem nie służby, lecz opływania w „konfitury”, tu nie ma ona nic wspólnego ze starożytną zasadą „pro publico bono”.
Stąd te gorszące sceny, zadymy, donosy, które nie pozwalają się pogodzić z wyrokiem demokracji, zwłaszcza tak bezspornym, jak wybory municypalne w Bytomiu, zaś prezydenckie i parlamentarne w skali ogólnokrajowej.

Ja to widzę diametralnie inaczej. Ja akceptując werdykt suwerennych w swych decyzjach elektorów, lecz z poszanowaniem praw demokracji, zachowuję swoją odrębność i odmienność intelektualno-programową, lecz nadal brnę w lansowanie zmian, które chcę ujrzeć w moim otoczeniu.

To dlatego tak obszernie w poprzednich felietonach pisałem o praktykach bankowości islamskiej i historycznych doświadczeniach Europejczyków, podejmujących nonkomformistyczne inicjatywy, w obronie lokalnych społeczeństw. Bo jak mawiał Napoleon : „Kto naród ratuje, ten prawa nie łamie”. A w setkę lat po nim, wspomniany już Gandhi powiadał : „Nie ma większej zbrodni niż doprowadzić ludzi do życia w nędzy”.

Jest panaceum na bolączki Bytomia, na bliskie kataklizmowi zadłużenie skumulowane, na brak zdolności wygenerowania zysku operacyjnego i wykreowanie środków na stopniowy rozwój.
Lecz przed tym kilka zdań teorii :

Pieniądz współczesny jest powołany do spełniania trzech funkcji : miernika wartości, środka transakcji (wymiany, płatności) i środka tezauryzacji (gromadzenia kapitału, majątku).
Ta ostatnia funkcja sprowadzająca się do „zaparkowania” pieniądza na koncie i wykluczenia go z obiegu, jest skutkiem tendencji do zarabiania na nim samym, a zarazem jego drenażu z funkcji transakcyjnej, przez co wyhamowany zostaje trend wzrostowy gospodarki, a w skrajnych przypadkach pojawia się kryzys.

Pieniądz lokalny w tym aspekcie posiada zdecydowaną przewagę nad „państwowym” bowiem :

1/ Nie wycieka poza system, a zerowe lub ujemne oprocentowanie wzmaga jego cyrkulację w zamkniętym obiegu,
2/ Ów „obieg zamknięty”, zapewnia protekcjonizm dla osób i firm z terenu jego funkcjonowania, przez co potęguje lokalny popyt na lokalnie oferowane produkty, , wzmaga skłonności inwestycyjne miejscowej ludności i przedsiębiorców, sprzyja ekspansji na otoczenie.

Moja więc „wunderwaffe” – jak barwnie to określiła prasa w relacjach sprzed 2 lat, gdy ubiegałem się o urząd prezydenta Bytomia, jest niczym innym, jak katalizacją cyrkulacji stworzonej przez miasto waluty lokalnej, której wielokrotnie wyższa częstotliwość w obiegu zamkniętym, stwarza wielokrotnie wyższą siłę nabywczą na zamkniętym dla konkurencji rynku wewnętrznym ( przy niezmienionym wolumenie „emisji”), przez co kreuje błogosławiony dla rynku popyt i obrót, ożywiający wszelkie sfery, do których wkroczy.

Tej misji, powinien się jednak podjąć włodarz miasta dając jej impuls z wysokości swego urzędu i powołując bank gminny do obsługi systemu, lub powierzając tę funkcji zaufanemu podmiotowi, obdarzając go także depozytami i obsługą systemu tradycyjnych pieniędzy w gestii miasta. Włodarz, który w starciu wyborczym okazał się bezkonkurencyjny, dowodząc już w pierwszej turze, ze cieszy się bezwarunkowym zaufaniem przytłaczającej grupy Bytomian.

I w podsumowaniu, kwestia wizji, kierunków i perspektyw miasta.

Opisałem je w III części tryptyku, zatytułowanej „Inny Bytom”. Nie ma powrotu do wizerunku „miasta węgla i stali”. Lecz przez uczynienie Bytomia pięknym, atrakcyjnym kreatorsko i kulturowo, przy stosunkowo niskich cenach nieruchomości, przez zmasowaną rewitalizację obiektów kubaturowych, zada się kłam twierdzeniu „ miasto nikomu nie potrzebne” a pobudzając działalność kulturalną i kreatywność, sprawi się, że Bytom się stanie miastem ponętnym, na które zapanuje moda, by tu się osiedlać, by tu zakładać biznesy, by tu żyć.
Klimat i skomunikowanie dobre, środek trzeba wypełnić treścią. Niezależnie czy będą środki z OSI i RPO.

Bytom nie ma innego wyjścia.
Bytom jest skazany na sukces.

Waldemar Bartosik.

janek wisniewski
napisał
11.04.2016
o 19:48

Panie Waldemarze gdzie mozna pana zastac celem dyskusji o pozyskaniu srodkow na wklad wlasny na zadania rewitalizacyjne? Zainteresowany dobrym obliczem Bytomia

Damian
napisał
12.04.2016
o 14:08

Chętnie bym zobaczył w Bytomiu chociaż jedno takie osiedle jak to nowo powstające w Tychach: http://osiedledebowe.pl/
U nas to tylko zaniedbane stare kamienice w centrum i ohydne blokowiska na obrzeżach….

Waldemar Bartosik
napisał
12.04.2016
o 16:02

Szanowny Panie janek wisniewski : Nie jestem specjalistą w sprawach funduszy europejskich. Lecz spróbuję z “pamięci” wskazać Panu kierunki poszukiwań. Rewitalizacja w ramach OSI (Obszary Strategicznej Interwencji), będzie przebiegać w trybie pozakonkursowym. Dostęp do wszystkich innych europejskich funduszy przebiega w ramach ogłoszonych konkursów. Ok 50-60% jest rozdzielanych ze szczebla centralnego (ministerstwa rozwoju, gospodarki, nauki, centralne agencje rządowe) ca 40-50% środków jest dystrybuowanych przez urzędy marszałkowskie, w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W internecie, pod hasłem Fundusze Europejskie, znajdzie Pan pełną informację. Nie wiem, czy chce się Pan ubiegać o dotację jako osoba prawna, czy fizyczna. Bo dla osób indywidualnych jest wydzielony Europejski Fundusz Społeczny, który finansuje inicjatywy w kwotach bodaj od 20 do 100-150.000, w zależności od zamieszkania na terenach miejskich lub wiejskich. Pozdrawiam…..
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Jodliński w muzeum, czyli kontrowersyjna nominacja

  ​Nowy dyrektor Muzeum Górnośląskiego. Uważany jest za zwolennika Ruchu Autonomii Śląska. Kiedy kierował Muzeum Śląskim – wybuchł skandal, zarzucano mu… więcej >>>

  ZB 15 | Życie miasta | 11.04.2016 | Marcin Hałaś

  Zmarł radny sejmiku Andrzej Sławik

  ​Pożegnanie. W miniony poniedziałek w wieku 64 lat zmarł wiceprzewodniczący sejmiku śląskiego Andrzej Sławik. Był związany z Bytomiem, mieszkał w Radzionkowie. Mówił, że jest… więcej >>>

  ZB 15 | Życie miasta | 11.04.2016 | Edytor

  Dwie drogi i jeden cel:  referendum w sprawie PEC

  ​Zdeterminowani. Opozycja chce za wszelką cenę doprowadzić do referendum w sprawie przyszłości Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Ma dwa pomysły na osiągnięcie celu… więcej >>>

  ZB 15 | Życie miasta | 11.04.2016 | Tomasz Nowak

  Ostatni taki egzamin,  nerwy takie jak zawsze

  ​Za rok już tylko sprawdzian. 5 kwietnia po raz ostatni uczniowie klas szóstych pisali egzamin weryfikujący ich wiedzę zdobytą w… więcej >>>

  ZB 15 | Życie miasta | 11.04.2016 | Edytor

  RIG działa już 25 lat

  ​Kiedyś było łatwiej. Bytomska Delegatura Regionalnej Izby Gospodarczej uczciła ćwierćwiecze istnienia. O jej sukcesach i kłopotach mówiono podczas gali zorganizowanej w zeszły piątek… więcej >>>

  ZB 15 | Życie miasta | 11.04.2016 | Edytor

  Ubu króluje w Operze

  ​Premiera dzieła Pendereckiego. Po raz pierwszy na scenie Opery Śląskiej wystawiono dzieło jednego z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych – Krzysztofa Pendereckiego.… więcej >>>

  ZB 15 | Środek życia | 11.04.2016 | Marcin Hałaś

  Dwie Złote Maski dla Rozbarku

  ​Docenili nasz teatr. Kapituła Nagród Teatralnych „Złote Maski” uhonorowała dwie artystki współpracujące z Teatrem Ruchu i Tańca Rozbrak.

  więcej >>>
  ZB 15 | Środek życia | 11.04.2016 | Edytor

  Krew i śmierć na fotografiach

  ​Taka jest dzika przyroda. Tradycyjnie w Muzeum Górnośląskim zagościła wystawa „Fotografia dzikiej przyrody”. Do 8 maja możemy oglądać zdjęcia nadesłane… więcej >>>

  ZB 15 | Środek życia | 11.04.2016 | Edytor

  Praca to jej żywioł

  ​Dziewczyna w mundurze. Jest pracowita i jak twierdzą jej przełożeni kompetentna i zawsze gotowa do pomocy. Poza tym jest śliczną dziewczyną, która po… więcej >>>

  ZB 15 | Środek życia | 11.04.2016 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  03 czerwca 2020

  imieniny:
  Leszka, Tamary

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja