Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 33 | 19.08.2019 | Życie miasta | Edytor

Jak bardzo skurczy się Bytom?

​Mało nas, coraz mniej. Bytom od lat systematycznie się wyludnia. Co roku tracimy po kilka tysięcy mieszkańców. Zdaniem naukowców tej tendencji nic nie powstrzyma i w co trudno uwierzyć, w połowie obecnego stulecia będzie nas zaledwie niespełna 87 tysięcy.  


Co roku w styczniu opierając się na danych dostarczonych przez bytomski Urząd Stanu Cywilnego informujemy o liczbie żyjących u nas ludzi. Od dawna to bardzo złe informacje, bo wynika z nich, że wciąż nas ubywa. Nikt już nie pamięta o sytuacji z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych minionego wieku, kiedy to Bytom miał ponad 230 tysięcy mieszkańców, co pod tym względem dawało mu miejsce w pierwszej dziesiątce w kraju. 

Potem jeśli chodzi o kwestie demograficzne było już tylko gorzej. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Od lat mamy ujemny przyrost naturalny, a więc więcej osób umiera, niż się rodzi i zeszłoroczny baby boom nic tu nie zmienił. Tysiące osób na zawsze opuściło Bytom, wyjeżdżając do Niemiec (lata osiemdziesiąte minionego wieku) lub też po zamknięciu kopalń i hut, bądź też po przejściu na emeryturę wróciło w strony rodzinne (lata dziewięćdziesiąte i początek tego wieku). W ostatnich latach zaś corocznie porzucają Bytom młodzi, którzy szukają lepszego życia oraz pracy w większych ośrodkach lub co częstsze za granicą. Jakby tego było mało w roku 1998 za jednym zamachem straciliśmy jakieś 18 tysięcy dusz, bo Radzionków przestał być jedynie dzielnicą Bytomia i odzyskał prawa miejskie.

Wedle ostatnich, pochodzących z końca minionego roku danych USC, jest nas obecnie nieco ponad 144 tysiące. Niedawny raport Głównego Urzędu Statystycznego wyglądał bardziej optymistycznie, bo zgodnie z nim bytomian jest ponad 166 tysięcy. Bardziej wypada wierzyć naszemu USC, ale niech będzie, że przyjmiemy to, co twierdzi GUS. Według niego Bytom zajmuje w Polsce 42. lokatę pod względem powierzchni i 23. pozycję jeżeli chodzi o liczbę ludności. Niestety, statystycznie rzecz ujmując należymy do grona miast najszybciej się wyludniających, podobnie jak wiele innych górnośląskich ośrodków. Na pocieszenie dodajmy, że ludzi traci zdecydowana większość miast, a zyskują jedynie nieliczni. 

Ta depopulacja ma zdaniem Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk trwać i postępować. I tym samym w połowie stulecia Bytom będzie miał już tylko zaledwie 86,8 tys. mieszkańców. Gdyby te hiobowe prognozy miały się potwierdzić, oznaczałoby to, że liczba bytomian spadnie o 49,2 proc. Dziś zapewne trudno w to uwierzyć, ale czy pół wieku temu ktoś uwierzyłby w dzisiejsze wyniki?

Czy liczba ludności jest ważna i ma jakieś znaczenie poza prestiżowym? Tak, bo od niej zależy wielkość podatków wpływających do naszego budżetu oraz dotacji przekazywanych z centrali. Mamy się zatem czym martwić.Artykuł był oglądany 1622 razy.
 • Ocena - 5 2 głosów
   


Komentarze

Adam
napisał
22.08.2019
o 12:23

Przecież miasto nie jest w stanie zapewnić mieszkań nawet dla tej zmniejszonej populacji.

Lech
napisał
22.08.2019
o 21:42

Jeżeli Bytom sie kurczy - to znaczy także, że ubożeje. Przypomnę, że gminy większość swoich dochodów czerpią z udziału w podatku PIT płaconym przez osoby fizyczne mieszkające w danym gminie. Im mniej mieszkańców Bytomia, tym mniej podatników, a co za tym idzie mniejsza dochody miasta. A jak co roku stracimy kilka tysięcy mieszkańców to wydatki miasta się wcale nie zmniejszą. Jeżeli dodatkowo mniej będzie uczniów w bytomskich szkołach to otrzymamy także od rządu niższą subwencję oświatową. Zatem bieda nadciąga nad i taj już biedny Bytom!

Macher
napisał
23.08.2019
o 18:17

Umieralnia i siedlisko pata streamu .
Nawet prostytutki na roksie brzydkie , stare , grube z obwisłymi do kolan worami tłuszczu.
Kiedyś były nawet ładne , teraz tfu.

Adam
napisał
24.08.2019
o 02:53

Macher ale za to jedyne w swoim rodzaju :D

Gina
napisał
26.08.2019
o 20:26

Do Lech: Bieda jest w Bytomiu już od dawna, a nawet dwie Biedy. Jedna praktykuje w sprzątaniu, pewnie senat chce posprzątać. Drugi Bieda, to nawet urzęduje, choć powinien zarządzać miastem. Jak na razie , to najlepiej mu wychodzi wytykanie błędów poprzednika.

Konrad
napisał
03.01.2020
o 14:57

Bytom, było niewielkim miastem z ok 60 tys mieszkańców. Od roku 1870 do roku 1987 liczba mieszkańców stale rosła, ponieważ rósł przemysł górniczy i około górniczy. Od roku 1987 do dnia dzisiejszego liczba mieszkańców stale się zmniejsza i będzie się zmniejszała, ponieważ jak wiadomo przemysł górniczy w Bytomiu powoli staje się historią. Należy w dłuższej perspektywie brać pod uwagę liczbę mieszkańców na poziomie 50 tys (taka jest naturalna populacja dla tego miasta biorąc pod uwagę przemysł lekki jaki w Bytomiu może mieć miejsce) Jakiekolwiek zabiegi mające na celu zatrzymanie tego trendu spełzną na niczym. Ludzie osiedlają się tam gdzie jest praca.

Aby miasto Bytom, mogło dobrze prosperować, to należy to miasto powoli zacząć dostosowywać do nowej rzeczywistości. Trzeba też sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę może pełnić Bytom w regionie? Alternatyw nie jest wiele. Bytom może być np. niewielkim, ładnym i tanim miejscem dla mieszkańców pracujących np. w Katowicach. Którzy o ile chcą pracować w dużym mieście, o tyle nie chcą w nim mieszkać. Tak więc należy:

1. Porzucić w zapomnienie rewitalizację takich dzielnic jak Bobrek, Kolonia Zgorzelec, Łagiewniki, Karb, Górniki, Dąbrowa Miejska, Sucha Góra,  To dzielnice które powstały stricte dla przyjezdnych za chlebem górników. Nie ma ratunku dla tych dzielnic, ponieważ w perspektywie czasu nie będzie tam komu mieszkać.
Wyjątek stanowić mogą dzielnice Stroszek, Szombierki, Miechowice (typowa sypialnia) ale z dobrą infrastrukturą komunikacyjną. Wyjątek stanowić mogą także Stolarzowice (Bytomska dzielnica willowa dla bardziej zamożnych Bytomian)

2. Zainwestować w ścisłe centrum, odrestaurować najbardziej wartościowe kamienice, zlikwidować Rynek i powrócić do placu jaki miał miejsce przed 1996 rokiem. Niestety w dzisiejszych czasach rynki są nie potrzebne, kiedyś rynki stanowiły centrum handlowe miasta, dzisiaj tą rolę przejęły Galerie i główne deptaki)

3. Być konkurencyjnym dla większych miast regionu np. w stawkach czynszów, podatków lokalnych, infrastruktury dla niepełnosprawnych, Komunikacji, estetyki i wszystkiego tego aby ludziom którzy pracują np. w Katowicach chciało się w Bytomiu mieszkać.

4. Zainwestować w poprawę bezpieczeństwa
5. Zainwestować w poprawę powietrza w mieście
6. Zadbać o jego czystość

Tworzenie w mieście jakichkolwiek terenów pod biznes nie ma sensu, za duża konkurencja. Skupmy się bardziej na możliwościach mieszkaniowych. Bo jak wiadomo, jak jest coś od wszystkiego to jest do niczego

Konrad
napisał
03.01.2020
o 15:29

Kolejną sprawą którą należy wziąć pod uwagę, a której nie dostrzegają stare leśne dziadki w Sejmie to zmniejszająca się dzietność nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Jest to naturalny stan rzeczy w który pod żadnym pozorem nie należy sztucznie ingerować bo doprowadzimy do katastrofy.

Jest nas coraz mniej na świecie, bo coraz mniej świat potrzebuje nas. Weźmy pod uwagę, to, że wszelki przemysł i biznes potrzebuje z roku na rok coraz mniej pracowników. Pracę którą kiedyś wykonywało 1000 ludzi dziś potrafi wykonywać jedna osoba. Weźmy na przykład taką elektrociepłownie. Kiedyś w takim zakładzie pracowały setki osób w każdym mieście, dziś stawiamy wiatraki które są w stanie zaopatrzyć całe miasto w energie, a dogląda tego najczęściej jeden pan z laptopem. Dzisiaj jedna internetowa księgarnia mieszcząca się w niewielkim magazynie na przedmieściach jest w stanie zaopatrywać pół polski w książki. Rządy jakby tego nie dostrzegały, biorą pod uwagę jedynie problem wypłaty emerytur, bo kto na to będzie pracował, a ja dziś mówię, żę nikt nie będzie na to pracował. I zamiast inwestować 500 plus w dzieci (celem zwiększenia dzietności, co jak wiadomo się nie sprawdza) należy zainwestować te pieniądze w wypłatę emerytur coraz większej liczbie emerytów, która będzie z roku na rok coraz większa. W tej chwili inwestujemy w dzieci które i tak będą miały problem z znalezieniem pracy i doprowadzimy do katastrofy, bo po pierwsze będziemy musieli wypłacać jakieś świadczenia dla tych bezrobotnych, to jeszcze będziemy musieli wypłacać emerytury bez pokrycia w składkach. Zamożność nie idzie w parze z dzietnością co może sprawdzić każdy kto ma internet w domu. Im bardziej zamożne i rozwinięte kraje, im bardziej rozwinięty i nowoczesny przemysł, tym coraz bardziej mniejsza dzietność. Jest to naturalne i nie należy w tym sztucznie grzebać kijem.
Kiedyś Mao wybił w kraju wróble, bo stwierdził, że wróble zjadają zbyt dużo zboża, chciał walczyć z głodem.  Nie pomyślał, że wróble zjadają także larwy szarańczy, w efekcie szarańcza zjadła nieporównywalnie więcej zboża i nieporównywalnie więcej ludzi zmarło z głodu. Należy dostosowywać się do nowej rzeczywistości, a nie ją zaklinać
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Komu się marzy miejsce w parlamencie?

  ​Kandydaci wystąp. Bytomianie jak zwykle powalczą o mandaty posłów i senatorów. Konkretne nazwiska podało na razie jedynie Prawo i Sprawiedliwość.… więcej >>>

  ZB 33 | Życie miasta | 19.08.2019 | Tomasz Nowak

  Przejedź się tramwajem z Wojciechem Korfantym

  ​Historia w wagonie. Powstańczy tramwaj kursował w miniony piątek po naszym mieście. Ponownie pojawi się tu w najbliższy czwartek. Warto się nim przejechać,… więcej >>>

  ZB 33 | Życie miasta | 19.08.2019 | Edytor

  Sami sobie sprzątamy miasto

  ​Społecznicy w akcji. W Bytomiu chyba nastała moda na czyny społeczne polegające na sprzątaniu wybranego fragmentu miasta. Ostatnio dzięki takim inicjatywom ładniej… więcej >>>

  ZB 33 | Życie miasta | 19.08.2019 | Edytor

  Będzie remont torów do Stroszka

  ​Nadzieje i obawy. Na tę informację pasażerowie czekali od dawna. Wiosną przyszłego roku rozpocznie się kompleksowa modernizacja siedmiokilometrowego torowiska tramwajowego pomiędzy… więcej >>>

  ZB 33 | Życie miasta | 19.08.2019 | Edytor

  Ratownicy górniczy defilowali z żołnierzami

  ​Najpierw ćwiczyli. 24 przedstawicieli bytomskiej Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego wzięło udział w zorganizowanej na ulicach Katowic defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego.… więcej >>>

  ZB 33 | Życie miasta | 19.08.2019 | Edytor

  „Terytorialsi” są wśród nas

  ​Pamięć i tradycja. Rozpoczęli w rocznicę wybuchu Powstania warszawskiego, a zakończą 16 sierpnia w dniu obchodów setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. W Bytomiu rozpoczęła szkolenie… więcej >>>

  ZB 33 | Życie miasta | 19.08.2019 | Edytor

  Pomniki były dwa

  ​Kawałek lokalnej historii. Stojący przy ulicy Żołnierskiej w Górnikach pomnik powstańców śląskich ma bardzo ciekawą historię, którą opowiedziało nam mieszkające w pobliskim… więcej >>>

  ZB 33 | Życie miasta | 19.08.2019 | Edytor

  Jak górnicy szli przez zieloną granicę

  ​Bytomskie ucieczki z PRL-u. Bytom ma swój spory rozdział w historii ucieczek z PRL-u na Zachód. Właśnie opisana została kolejna taka szalona eskapada –… więcej >>>

  ZB 33 | Środek życia | 19.08.2019 | Edytor

  Bana zagra po raz siódmy

  ​Blues na kołach. Ponad stu muzyków zapowiedziało swój udział w tegorocznej edycji bytomskiego festiwalu bluesowego „Bana Blues”. Z roku na rok impreza… więcej >>>

  ZB 33 | Środek życia | 19.08.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  23 lutego 2020

  imieniny:
  Romany, Damiana

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja