Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


  • Ocena - 5 2 głosów


Komentarze

Bytomski
napisał
11.08.2014
o 10:38

Kandydaci z Pisu/ Bisu - Janas czy oskarżony Damian B powinni dac sobie spokój…

Ps.
Dziś w Życiu Bartyli dowiedziałem się, że w Bytomiu organizowany jest Bieg Nornic - wg redakcji Nornic Walking.  Więc do września mamy jeszcze czas by złapać tego sympatycznego ale nie lubianego przez ogrodników szkodnika.

danuta
napisał
11.08.2014
o 12:20

Janas??? ten facio co lubi się nażreć???? za swoje proszę bardzo, jego sprawa ale wara od miejskiego finansowania…. co on robi w tym MOPRZE bo słyszałam, że bardzo podrzędne i proste czynności. To chyba jakiś żart, ściema ten facet na prezydenta, kto ostatni zgasi światło, Birkenau????

Wesoły Romek
napisał
11.08.2014
o 12:57

Danka uważaj bo POpuścisz i majty zabisujesz

Maria Zachariasz
napisał
11.08.2014
o 13:31

Byłoby bardzo żle dla Bytomia gdyby odzsedł Pan Bartyla.Ja tu mieszkam 48 lat ale dopiero ten Prezydent “czuje Bytom” W tak krótkim czasie swojego urzędowania robi więcej niż poprzednicy za często wukrotne kadencje. Działalkność Prezydenta Bartyli widać na ulicach Bytomia.To urodzony ślaski patriota i nie można dopuścić aby odszedł!.Każdy myślący bytomianin widzi to.W bytomskim pisie są tacy, których problemy ludzkie ich nie obchodzą są od wyborów do wyborów. Doświadczyłam ich na własnej skurze.Odpowiadam za to co piszę. Bytomianie popełnią wielki błąd jak za Bartylę wybiorą kogoś Innego!!!.

Piotr - syn Marii Zachariasz
napisał
11.08.2014
o 17:56

Takich bredni dawno nie czytałem. Moja mama ma alzchaimera i jej się miesza w główce.
Damian B. To człowiek z zarzutami, oskarżony o łapownictwo.  Zdegradował Polonię do 3 ligi. Brak obiecanego stadionu Polonii. Barii ze stratami na ponad 300 tyś. Sprzedaż nie swojej własności - EC Szombierki. Można wymieniać..

Psychiatra
napisał
11.08.2014
o 18:38

Pani Mario zapraszam do gabinetu. W jednym wpisie żali sie Pani, że jednostksa budżetowa miasta jaka jest straz miejska w ogóle nie działa i chce pani jej likwidacji a w drugim wychwala pod niebiosa jej głownego szefa. Niech Pani sie zdecyduje gani pani czy chwali?

Maria Zachariasz
napisał
11.08.2014
o 20:00

Na czym polega dyskusja? Dla czego zamykacie mi gębe?

Lucyna- córka Marii
napisał
11.08.2014
o 20:12

Moja mama się zagalopowała. Przepraszam, już podajemy jej proszki. smile

Adrian
napisał
11.08.2014
o 20:49

Pani Mario, nikt Pani nie zamyka “gęby”. Wystarczy jak Pani poda kilka konkretów, co obecny prezydent zrobił dobrego dla miasta, mieszkańców, proszę podać chociaż kilka przykładów a wtedy uwierzę, że to nie są gołosłowne peany. Wspomniała Pani o dyskusji, ja na pewno spróbuję odpowiedzieć poważnie, bo to poważny temat. Pozdrawiam.

Doktor pani Marii Zachariasz
napisał
11.08.2014
o 21:10

Tego się nie da wyleczyć. Ślepa wiara to pół biedy ale podszywanie się pod płeć przeciwną i w dodatku pisanie bzdur to już poważny problem

Adrian
napisał
12.08.2014
o 00:02

Oj, PiS wystawił “wunderwaffe”, radnego Janasa jako kandydata na Prezydenta Bytomia. Zjawiskowa sytuacja. Pan Szarama pewnie ma nadzieję, że bytomianie wybiorą Go na posła w kolejnej kadencji, myślenie proste, większe pieniądze a odpowiedzialność znikoma. Co do Pana Janasa, proponuję PiSowi sondę uliczną: Czy ktoś wie kto to jest Mariusz Janas? I pytanie z innej parafii, jak radnemu odbija “soda”, władza do głowy, to co będzie się działo za prezydentury? Chyba, że to był jak zwykle “spisek”...

Andrzej Falkiewicz
napisał
12.08.2014
o 01:13

Czy można zamieścić komentarz odnośnie jakiegoś kandydata i nie być posądzony o sympatię polityczną? Chyba nie ma takiej możliwości bo hajterzy momentalnie wyciągają swoje daleko idące wnioski. Moich preferencji politycznych niech nikt nie stara się zdefiniować, gdyż są one znane jedynie mi.  Znam Pana Mariusza Janasa. Miałem z Nim okazję kilkukrotnie współpracować. Zawsze mogłem liczyć na jego wsparcie w kwestiach pomocy podopiecznym. I piszę to zupełnie szczerze bez względu na to czy sympatyzuję mu w wyścigu o fotel prezydenta czy też nie. Dlaczego więc to piszę? Ano dlatego, że wkurwiają mnie bezimienne wpisy oceniające człowieka, którego w zasadzie się nie zna. Oceny typu “gdzieś usłyszałem”, “bo ludzie mówią” są po prostu śmieszne. Szczytem głupoty jest też ocenianie człowieka po wyglądzie. “Bo gruby” - to zarzut - bardziej prostackiej oceny człowieka chyba nie ma (mam ten sam problem bo ciągle słyszę o sobie “chudy”, “kudłaty” itp).
To takie moje prywatne zdanie odnośnie pana Janasa.

gepardinio
napisał
12.08.2014
o 10:51

Co konkretnego i prawdziwego mogę powiedzieć o Bartyli ?
To że przejął stołek po Koju.

Wesoły Romek
napisał
12.08.2014
o 15:00

Adrain ze swoja marną wiedza dot polityki bytomskiej raczej nie komentuj informacji, które Cie przerastają. Poseł Szarama jest posłem wybranym głosami mieszkańców wielu miast, ale nie Bytomia. To inny okręg wyborczy. Straciłeś chłopie dobra okazje aby siedzieć cicho.

Adrian
napisał
12.08.2014
o 22:58

Drogi “Wesoły Romku” skąd Pan posiada wiedzę z jakiego okręgu wyborczego w 2015r. wystartuje Wojciech Szarama? Wcześniej napisałem: “Szarama pewnie ma nadzieję, że bytomianie wybiorą Go na posła w kolejnej kadencji” W 2011PiS wystawiło posła Szarame w okręgu wyborczym nr 31. Ale w latach 2001, 2005 i 2007 był kandydatem i dostawał trzykrotnie mandat poselski w okręgu nr 29, który obejmuje Bytom. W przyszłym roku okaże się, czy ów pan na kampanię wyborczą powróci na stare śmiecie. I takie pytanie retoryczne, czy to przypadkiem bytomianin poseł Szarama nie był kandydatem PiSu w 2012r. na Prezydenta Bytomia, który robił wszystko, żeby przegrać i poparł w finale Damiana Bartylę? P.S. Proszę już nie pisać ripost typu: “Danka uważaj bo POpuścisz i majty zabisujesz” lub “kijwmrowisko z wrazenia nad głębią intelektualną swojego wpisu aż popuścił... kleksa”. Jeżeli ja jestem hejterem, to naprawdę nie wiem jak Pana nazwać. 

Głos MOPRu
napisał
14.08.2014
o 16:43

Ciekawy ten wpis Pana Andrzeja pracownika MOPR. Ścieli sobie posłanie pod ewentualną wygraną Pana Janasa. Trochę już takich łóżek zaścielił po każdym rozdaniu w Ośrodku.  Sympatie i preferencje polityczne zachowa dla siebie, jak znam życie ujawni je po wyborach, pragmatyczne i wygodne rozwiązanie, tak też można. W życiu bywa tak, że historia lubi zataczać koło i nie będzie dla kogo miałczeć. Wtedy padnie pytanie, dlaczego? A Boguś Linda odpowie…w imię zasad s….Tak czy inaczej tania promocja kandydata na prezydenta, marketing na poziomie dyskontu spożywczego. Fajnie, że Janas pomaga biednym i wykluczonym, ale Bytom nie jest jednym wielkim MOPREM, Bytom potrzebuje siły, rozwoju, dynamiki zmian. Chyba, że założenia są inne, że Bytom będzie jedną wielką świetlicą środowiskową, do której wszyscy w ramach współczucia słać będą dary. Wybór należy do nas.

Andrzej Falkiewicz
napisał
15.08.2014
o 12:34

Gdyby “Głos MORPu” miał choć trochę odwagi i nie był li tylko tchórzem ukrywającym się pod pseudonimem mógłby powiedzieć mi w twarz jakie to “łóżka zaścieliłem po każdym rozdaniu w MOPR”. Niestety tego nie zrobi.  Jakby “Głos MOPRu” potrafił czytać ze zrozumieniem pojął by, że mój wpis nie jest reklamowaniem Mariusza Janasa.  Mój wpis to tylko moje prywatne zdanie odnośnie człowieka, którego znam. Jest mi to obojętne czy wygra wybory czy też nie.  Tyle w temacie.  Jeżeli “Hejter z MOPRu” chce ze mną dalej prowadzić dyskusję to niech to robi osobiście lub przynajmniej ma odwagę podpisywać się na łamach ŻB.

Armand Ryfiński
napisał
15.08.2014
o 13:06

Wesoły Romku myślę, że już jesteś mi znany osobiście, demaskuje ciebie twój fanatyzm. Janas??? To jakieś kpiny w biały dzień. Szarama bo jest i mieszka w Bytomiu, Polaczek bo jest posłem z Bytomia, mieszka za miedzą i mógłby zamieszkać, ale nie jakiś nieznany, podrzędny urzędniczyna, gryzipiórek z MOPRu. Widać jak na gołej dłoni jak PISowi zależy na poprawieniu stanu posiadania w Bytomiu, nie mówiąc już o wygraniu wyborów lokalnych, bo to oczywiście nigdy nie nastąpi. Danusia brawo za odwagę i samozaparcie, ostatecznie musiałaś przeczytać wpisy oszołomów komentujących twój wpis. Jakiś szafarzy-na prezydentem??? ha,ha,ha.Pozdrówcie Koja,ha,ha,ha.

Adrian
napisał
15.08.2014
o 23:59

“Armand Ryfiński”, też jesteś pracownikiem Z.B.M.?

Głos MOPRu
napisał
16.08.2014
o 17:00

Panie Andrzeju synonimem słowa „gumowe ucho” są wyrazy typu: agent, agentka, anioł stróż, as wywiadu, denuncjant, esbek, figurant, ogon, osobowe źródło informacji, prowok, prowokator, smutny pan itp. Rozumie Pan, dlaczego pracownicy MOPR piszą nie ujawniając swojej tożsamości. Jakkolwiek kolokwialnie to zabrzmi każdy ma rodzinę, rybki, psa i kredyty do spłacenia. Nikt nie zaryzykuje w obecnym układzie. Niech się Pan nie przejmuje tymi wpisami, niech Pan nadal robi „ swoje”, dobrze to Panu wychodzi. To, że potrafi się Pan odnaleźć w każdym układzie jest w pewnym sensie wynikiem dobrze rozwiniętego instynktu samozachowawczego. Nie wszyscy takowy posiadają, niektórzy są zawsze tacy sami i odpadają. Taki beton. Co do Janasa, to ta prywatna opinia, którą Pan wygłasza była w stylu:, Kto wygra wybory samorządowe w Bytomiu? Mój znajomy. Czyli? Wszystko jedno…..

Głos MOPRu- jednostki podległe
napisał
16.08.2014
o 20:47

Panie Andrzeju, poplecznik to taki rodzaj przydupasa, który notorycznie popiera wszystko, co ogłosi ten, przy którym przydupas czuje się najlepiej i tam się realizuje, jako lizus. Bo lizusostwo ma coś z przydupasa, przydupas z lizusostwa. Obaj czołgają się w błocie bezideowości. Jeżeli ktoś od lat 20 popiera wszystkich to rozumiem go, coś może się nie sklejać, stąd te wpisy pełne żalu i nostalgii. Wybory za pasem, niektórzy zapobiegliwi trzymają z Janasem. Ale się rymło hehe

głos MOPRu - bis,duo jak kto woli :)
napisał
19.08.2014
o 21:17

Panie Andrzeju, głos MOPRu ma absolutną rację, Pan jest jak kameleon, który zmienia barwy w zależności od sytuacji i potrzeb ( oczywiście własnych). Jakość Pana pracy pozostawia dużo do życzenia…. a pensja co miesiąc wpływa na konto. Ale w myśl zasady “czy się stoi czy się leży ...” Więc proszę nie płakać na FB, tylko zastanowić się czy warto być w mini drużynie ptaka szpaka i spółki…....  Ptak prędzej czy później odleci z Bytomia, po kilku latach ( co tam latach, kilku dniach) nikt już o nim nie będzie pamiętał... Czy warto było stanąć przeciw 99% załogi MOPRu? No cóż, głupich nie sieją, sami się rodzą. Hubudubu, hubudubu itd.

Głos MOPRu
napisał
22.08.2014
o 18:45

Panie Andrzeju, nie podjął Pan rękawicy na forum Życia Bytomskiego, do powyższych wpisów ustosunkował się Pan na FB wśród grona swoich znajomych. Cytuje Pana wpis:
„Jakim pustakiem i ########## trzeba być, by mijać się w pracy, mówić sobie cześć lub dzień dobry a za plecami gnoić na lewo i prawo? Trzeba po prostu być śmieciem. No cóż. I takie szkodniki muszą żyć i starać się jakoś funkcjonować. Ja nie mam zamiaru prowadzić dyskusji z takim burakiem na forum ŻB. Może mnie, co najwyżej cmoknąć. Przyjdzie czas, że ########## się na własnym ####### i będzie musiał zasilić szeregi bezrobotnych. I tyle. Stwierdzenie, że 99% załogi za nim stoi jest tak prawdziwe jak awans Legii do tegorocznej Ligi Mistrzów”
Panie Andrzeju, w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie pełni Pan zaszczytną funkcję asystenta rodziny. Ustawa o pieczy zastępczej jasno precyzuje obowiązki i predyspozycje pracowników. Wie Pan dobrze, że asystent rodziny, aby dobrze wykonywać swoją pracę musi być osobą sumienną, z dużym poczuciem odpowiedzialności. Asystent powinien mieć wysoką samokontrolę, odporność emocjonalną i zrównoważenie. Powinien panować nad swoimi emocjami. Pana teksty są pełne wulgaryzmów ( od dłuższego czasu) ośmiesza Pan nie tylko siebie, ale także beneficjentów pomocy społecznej. Przeklinanie jest pewną formą słabości i krzykiem przemocy. Tylko słabi ludzie krzyczą. Niech pan weźmie pod uwagę powyższe uwagi, czy na pewno nadaje się Pan na asystenta rodziny. Pod wodzą dyrektora Szpaka, na pewno!!!….Jaki obecnie MOPR taki asystent, można by powiedzieć. Analizując powyższe, przynosi Pan wstyd, wszystkim, dla których profesjonalizm w pracy jest na pierwszym miejscu.

głos MOPRu - bis,duo jak kto woli :)
napisał
22.08.2014
o 21:28

oj,oj,oj, szlachetny Pan Andrzej już nie jest taki szlachetny

obserwator
napisał
23.08.2014
o 01:03

Ty głos MOPRu jakiś frustrat jesteś. Piszesz sam do siebie smile
hahaah, żal.
Wylewasz żale do/na człowieka, a już Ci napisali, że tchórz jesteś bo piszesz incognito i w tej sytuacji to psu na budę. Taki typowy hejter. Naprawdę żałośnie to wygląda.

lolek
napisał
23.08.2014
o 14:04

Co niektórych prawda w oczy kole…..
A tak na marginesie to przełożeni powinni skontrolować czas pracy Pana Andrzeja, który większą jego cześć spędza na portalach społecznościowych.

Marcin Hałaś
napisał
24.08.2014
o 10:12

Z żalem i niepokojem obserwuję w tym wątku zalew tzw. hejterstwa, czyli anonimowego wylewania pomyj na osobę, która podpisuje się imieniem i nazwiskiem. Nie muszę się zgadzać z poglądami p. Andrzeja Falkiewicza na pomoc społeczną - zresztą na tym forum polemizowałem z nim, osobiście go nie znam, jednak wszystkie owe anonimowe “głosy MOPR-u” wydają mi się esencją gnidowatości.

Andrzej Falkiewicz
napisał
24.08.2014
o 14:38

Drogi Adamie. Zamiast obrzucać mnie anonimowo gnojem zastanów się kto z Twoich “przyjaciół” Cię sprzedał...

zuza
napisał
24.08.2014
o 15:19

Drogi Adamie? Czyżby Kasia czy Zosia zmieniła płeć? smile

Marcin Hałaś
napisał
24.08.2014
o 16:32

Proponuję zakończyć wątek w tej dyskusji. Jeżeli wpisy pod trzema nickami wysyłane są w krótkim czasie z jednego numeru IP - niewątpliwie oznacza to koniec merytorycznego sporu oraz karnawał hejterstwa.

reasuma
napisał
24.08.2014
o 17:13

Dobra,dobra ok, kończymy wątek jak Pan redaktor nakazał. Kasta hajterów jest zdyscyplinowana, taki mały plus dla ” gniwotawości” hajterów. Ale pragnę zauważyć, że ostatnie 9 wpisów było z innego IP. Jak się mylę, wpłacę 200 zł na Życie Bytomskie ( proszę podać nr. konta)Ale fakt, wszyscy ręce precz od klawiatury.

inny obserwator
napisał
24.08.2014
o 21:58

Baczny obserwator wpisów pod wcześniejszymi artykułami żb może znaleźć, że „rzekomy” Adam ujawnił się już wcześniej. Myślał wtedy, że podając swoje nazwisko i miejsce pracy oraz wypowiadając magiczne „nie jestem hejterem” wszyscy, łącznie z nim w to uwierzą. Mógł dzięki temu wylewać pomyje na kolejnych wyimaginowanych przeciwników jego poglądów. Co więcej, poczuł się człowiekiem honoru „rzucając rękawicę” Panu Folkiewiczowi. Chciał jednak wyjść na „pojedynek” w masce, by przypadkiem nikt nie poznał kto się za nią kryje. Na szczęście sędzia ringowy Marcin Hałaś w porę dostrzegł oszustwo co skończyło się dyskwalifikacją głosu mopru. Nasz Jedyny sprawiedliwy zarzucał brak sumienności, odpowiedzialności i słabość swojemu oponentowi. Tymczasem pracownik noclegowni okazuje się osobą pełną nienawiści, fałszu i podłości. Tak więc pytanie wraca do zadającego: jak taka osoba może pracować z osobami bezdomnymi? Mam nadzieje, że ta historia rozejdzie się po jego zakładzie pracy, by nie znalazł sobie kolejnej ofiary którą będzie mógł bezkarnie obrzucać błotem. Tyle mojej mowy końcowej, mam nadzieję że wskazanie winnego będzie dla Wysokiego Sądu formalnością.

.
napisał
24.08.2014
o 22:26

“Panie Hałaś nie jestem hajterem, nazywam sie Adam Tomaszewski, pracuję w Noclegowni przy ulicy Kosynierów 26. Podtrzymuję moja wcześniejszą wypowiedz jako ” Adam”  Jestem Polakiem, znam się na wszystkim, lecz na niczym dobrze” To jest poziom merytoryczny Pana wypracowań, redaktorem się bywa a pismakiem się jest. Mniemam, że Pan” JEST” Pozdrawiam. Wskazuje Panu nowy trend Panie Hałaś, opieka społeczna była za komuny, teraz jest pomoc społeczna. Abecadło z pieca spadło. Przed kolejnym Pana wpisem radzę się dokształcić”. http://zyciebytomskie.pl/index.php/ZB/arch_art/wielkie-emocje-z-dramatem-w-tle

rozbawiona
napisał
25.08.2014
o 18:47

Dobry ten wpis o człowieku w masce. Może temu panu Adamowi z noclegowni wydaje się że jest Batmanem?

Zbyszek Putko
napisał
02.09.2014
o 23:41

no i tym samym Pan aDAM wykopal sobie te wszystkie dolki a Pan Andrzej jest teraz pozasypuje z Panem aDAMEM w srodku - mam nadzieje

pozostałe artykuły z tego wydania

Zadanie dla każdego radnego:  przywrócić blask Bytomiowi

​Rozmowa z przewodniczącym bytomskiej Rady Miejskiej, Mariuszem Janasem

więcej >>>
| Życie miasta | | Tomasz Nowak

Opłata za żłobek mniejsza o połowę

​Obradowali. Bytomscy radni spotkali się w miniony poniedziałek ma majowej sesji Rady Miejskiej.  Spotkali się jednak nie w sali sesyjnej, ale w sieci.… więcej >>>

| Życie miasta | | Edytor

Przebadają ozdrowieńców

​Program unikalny. Co koronawirus robi z naszym organizmem? Odpowiedzi na to ważne pytanie poszukają lekarze z bytomskiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 przy… więcej >>>

| Życie miasta | | Edytor

Oświatę odmrażamy bardzo ostrożnie

​Badają nauczycieli. Bytomskie szkoły podstawowe są otwarte dla najmłodszych uczniów od zeszłej środy, żłobek ruszy 1 czerwca, a przedszkola najprawdopodobniej dzień… więcej >>>

| Życie miasta | | Edytor

Bobrek fedruje na 75 procent

​Jest lepiej. Bytomska kopalnia Bobrek fedruje obecnie na poziomie trzech czwartych swoich normalnych  możliwości. Wkrótce jednak wydobycie zostanie zwiększone.  Jest… więcej >>>

| Życie miasta | | Edytor

Coraz więcej ozdrowieńców

​Coraz lepiej. Już 48 podopiecznych miechowickiego Domu Pomocy Społecznej Kombatant pokonało koronawirusa. 

więcej >>>
| Życie miasta | | Edytor

UL prawie gotowy

​Za pieniądze unijne. Mieszczący się na skrzyżowaniu ulic Korfantego oraz Sokoła UL, czyli dawna siedziba Domu Polskiego zmienił się nie… więcej >>>

| Życie miasta | | Edytor

Kwiaty ozdobiły ulice

​Sadzą i wieszają. Begonie, petunie, aksamitki, szałwie i wilczomlecze – te między innymi kwiaty ozdobiły w ostatnich dniach bytomskie ulice, place i skwery. Efekt… więcej >>>

| Życie miasta | | Edytor

Więcej kasy na rewitalizację

​Ważne dla miasta. Dzięki zaktualizowaniu Gminnego Programu Rewitalizacji Bytom dostał dodatkowe 4,6 miliona złotych na odnowę Śródmieścia i Rozbarku. Pieniądze te… więcej >>>

| Życie miasta | | Edytor

30 lat minęło, czyli jak zaczął się samorząd

​Rocznica pierwszych wyborów. 30 lat temu w Polsce odrodził się samorząd terytorialny. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze po wojnie… więcej >>>

| Życie miasta | | Marcin Hałaś


OGŁOSZENIA
DROBNE

W PONIEDZIAŁEK
W GAZECIE
W ŚRODĘ
W INTERNECIE!*

*za 15% dopłatą

06 czerwca 2020

imieniny:
Norberta, Laurentego

Galeria Tomenki

Nasze akcje

  • Panteon bytomski

    Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

Redakcja