Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 15 | 15.04.2013 | Życie miasta | Edytor

Jeden dzień.  Trzy katastrofy.  Ofiar nie było

Będzie inwentaryzacja. To był dramatyczny piątek. Trzy katastrofy budowlane wydarzyły się 12 kwietnia w naszym mieście. Na szczęście nikt w nich nie ucierpiał. 


Rano runął dach i część stropu w  budynku przy Jagiellońskiej 12. Kiedyś mieścił się tam słynny na cały region, będący miejscem wielu wydarzeń artystycznych, klub studencki „Pyrlik”. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku obiekt trafił w ręce prywatne. Przez pewien czas swą siedzibę miał tam lokal z atrakcjami dla dorosłych. Potem budynek stał pusty. Nieremontowany od wielu lat systematycznie niszczał. Wspólnota mieszkaniowa zarządzająca tą nieruchomością chciała ją sprzedać, ale chętnych nie było. 

Katastrofa przy Jagiellońskiej była poważna. Dach wraz ze stropem wpadł do wnętrza dawnego „Pyrlika”. Sterta gruzu i połamanych desek była gigantyczna. Na miejscu od razu pojawili się bytomscy strażacy, wezwano też strażaków z Jastrzębia-Zdroju, którzy specjalizują się  w przeszukiwaniu ruin. Istniało bowiem podejrzenie, że do zawalenia doszło w efekcie działań szabrowników szukających złomu. – Lokatorzy okolicznych kamienic twierdzili, że nikogo w pobliżu nie widzieli, ale dla pewności sprawdziliśmy rumowisko. Do akcji przystąpili funkcjonariusze ze specjalnie przeszkolonymi psami, poza tym przydały się kamery termowizyjne – mówił nam jeden ze strażaków. Niedługo potem jasne stało się, iż obeszło się bez ofiar.   

Kolejna katastrofa budowlana miała miejsce w dawnym budynku poradni lekarskiej nieczynnej już kopalni „Rozbark” przy Chorzowskiej 12. Tam na ziemię runęła ściana boczna.  Należący do Kompanii Węglowej gmach także był pustostanem przeznaczonym do sprzedania. Zgodnie z procedurami również i tam trzeba było przeszukać stertę gruzu. Poszkodowanych nie było. 

Szczęśliwy finał miało i trzecie zdarzenie, do którego doszło przy ulicy Piekarskiej 27. W starym, opustoszałym domu zawalił się strop. Spora ilość cegieł i drewna spadła na ziemię, ale nikomu nic się nie stało. 

Na miejscu każdej z katastrof obecna była Elżbieta Kwiecińska, bytomski Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Po wstępnych oględzinach przyczyn wypadków upatrywała ona nie w szkodach górniczych (nie mieliśmy ostatnio poważnych tąpnięć), lecz w fatalnym stanie technicznym trzech zaniedbanych obiektów. Prawdopodobnie po długiej zimie temperatura szybko wzrosła, topiąc śnieg i lód, a nasiąknięte wodą zniszczone stropy nie wytrzymały naporu i ciężaru. 

Wielu bytomian zwraca jednak uwagę, że kilka razy w ostatnich dniach zatrzęsło miastem. Żadnych poważnych szkód wówczas nie odnotowano, ale mieszkańcy nie kryją, iż boją się o swoją przyszłość. Najwięcej wstrząsów zaobserwowano w niedzielę 7 kwietnia. Odczuwalne były one zwłaszcza przez lokatorów ulicy Witczaka, ulic okolicznych, a także w rejonie Starego Rozbarku. – Trzy razy w ciągu jednego dnia zakołysało domem. Nic wielkiego się wprawdzie nie stało, ale po raz kolejny poczuliśmy się bardzo nieswojo. Ciągle pamiętamy o tym, co wydarzyło się w Karbiu i boimy się powtórki. Żyjemy w ciągłym napięciu, to jest trudne do wytrzymania –  mówił dzwoniący do naszej redakcji mężczyzna. Wszystkie wstrząsy specjaliści określili jako wysokoenergetyczne, lecz posiadające niewielkie przyspieszenie. Tym razem zdarzenie nie było efektem działania jedynej bytomskiej kopalni „Bobrek-Centrum”, ale usytuowanego w sąsiednim mieście Zakładu Górniczego Piekary. 

Jak zwykle problemem zajął się referat do spraw górnictwa Urzędu Miejskiego. Nadzoruje on wszystkie przypadki wstrząsów, a w momencie ich wystąpienia kontaktuje się z Kompanią Węglową, prosząc o wyjaśnienia. Nieoficjalnie mówi się, że wskutek prowadzonej pod naszym miastem eksploatacji węgla  w najbliższym czasie musimy być przygotowani na kolejne zdarzenia tego typu.  

W miniony piątek szefowa PINB spotkała się z prezydentem Bytomia Damianem Bartylą. Jak powiedział nam Adam Grzesik z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego, prezydent zarządził  inwentaryzację opuszczonych budynków, które tak jak te przy Jagiellońskiej, Piekarskiej i  Chorzowskiej są w złym stanie technicznym. PINB ma zobowiązać zarządców do natychmiastowego przejrzenia i zabezpieczenia swoich zasobów mieszkaniowych, głownie tych opustoszałych i przeznaczonych do rozbiórki.  Inwentaryzacja rusza już 15 kwietnia. Do sprawy wrócimy w przyszłym numerze naszego tygodnika. Artykuł był oglądany 6473 razy.
 • Ocena - 2.3333 3 głosów
   


Komentarze

Łukasz
napisał
16.04.2013
o 14:10

KIEDY CZYTAŁEM ARTYKUŁ , PRAWIE MNIE KREW NIE ZALAŁA ..... JAK MOŻNA PISAĆ ŻE PUSTOSTANY WALĄ SIĘ OD WYDOBYCIA WĘGLA ????
PRACUJE W ZAKŁADZIE SPRZĄTANIA MIASTA . WIELE ALE TO WIELE RAZY MIAŁEM OKAZJĘ CZYŚCIĆ TAKIE RUDERY .... NIESTETY TYMI RUDERAMI MOŻNA NAZWAĆ ULICĘ DWORCOWĄ , PRUSA , ŻEROMSKIEGO , PIEKARSKĄ ..... TO CO NIE WIDAĆ GOŁYM OKIEM ZEWNĄTRZ WIDAĆ W PODWÓRKACH !!!! WALĄCE SIĘ TONY ŚMIECI , DO TEGO DOCHODZI SMRÓD , ODPADAJĄCE TYNKI , CZY SPADAJĄCE NA GŁOWĘ CEGŁY !!!
ZA TAKI STAN ODPOWIADAJĄ LUDZIE I WŁADZA !!! DLACZEGO ? BO TA DRUGA NIE REMONTUJE PIĘKNYCH (NIESTETY ZANIEDBANYCH ) KAMIENIC . POZWALA BY ICH STAN DOPROWADZONY ZOSTAŁ TYLKO DO ROZBIÓRKI !!! A PRZECIEŻ MOŻNA CO ROKU POŚWIĘCIĆ 500.000 ZŁ NA “REMONT ” . KTOŚ POWIE A SKĄD NA TO KASA ? A JA POWIEM SKĄD KASA NA PRZENIESIENIE SZKOŁY ELEKTRONIKA ? WCALE TO JEST NIE POTRZEBNE , A TYM CZASEM BYTOM SIĘ WALI .
BRAK SŁÓW !!!

PP
napisał
17.04.2013
o 11:50

A ja dodam skąd i po co kasa na kopaczy skoro wiadomo że spadną z pierwszej ligi.

ada
napisał
17.04.2013
o 16:44

Tym razem nikt nie ucierpiał, bo budynki były nie zamieszkałe, ja mieszkam na Witczaka gdzie tąpnięcia były najbardziej odczuwalne. Mieszkam sama z małym dzieckiem w starej kamiennicy gdzie jesteśmy jedynymi lokatorami, gdzie z jednej strony stropy się walą, z drugiej dach przecieka i woda leje się do mieszkania, a jedyne co zarządca budynku tłumaczy że trzeba czekać na decyzję z Inspektoratu budowlanego i tak już od kilku lat. mam tylko nadzieję  że ta rudera nie zdąży nam się zawalić na głowę zanim ta decyzja w końcu będzie.

jurek
napisał
17.04.2013
o 17:13

niestety sytuacja z kamienicami w Bytomiu i nie tylko obrazuje nieudolność inspektora budowlanego. Kamienice które grożą zawaleniem albo nadają się do rozbiórki stoją w takim stanie przez kilka lat. Przecież o wybrzuszeniu ściany w domu na Chorzowskiej 12 wiadomo było już chyba 2 lub 3 lata i nic z tym nie zrobiono o naprawę nie starał się zarządca i nie ponaglał go inspektor. Taki sam obraz jest z budową przy ul. Krakowskiej stoi pusta już ze 2 lata i nic a po uprzątnięciu w rejonie św. Ducha można by stworzyć piękny skwer. Niestety do dziś teren uprzątnięty nie został i pewnie przez kolejnych 10 lat uprzątnięty nie zostanie przez opieszałość urzędników!!!!!! Powinni być oni z tego rozliczeni i już. Co do samych kamienic to na Rozbarku jest kilka na samej Chorzowskiej chyba 17 dwie, może i prywatne ale czemu nie są jeszcze wydane nakazy rozbiórki?? kolejne dwie na Musialika i Brzezińskiej, następna na Kruczej i Witczaka - pytanie dlaczego to chwili obecnej wobec tych wszystkich obiektów nikt nie wydał decyzji o ich rozbiórce??? jest to jedynie niedopatrzenie czy umyślne działanie aby tylko w mediach huczało co raz od tego, że przez tą opieszałość wali się kolejna kamienica??? Być może inspektor boi się albo wstydzi wydać zarządcom takie decyzje o rozbiórce??? bo przecież w dużej mierze należą one do miasta. Z drugiej strony po co w ogóle miastu TBS ??? wydaje się, że między innymi po to aby budować i chyba włodarze miasta powinni dążyć do tego aby w miejsca po już wyburzonych kamienicach wnosić do TBS a następnie aby ten budował w nich nowoczesne domy. W innym wypadku okaże się, że w Bytomiu zamiast kamienic zostaną po nich jedynie dziury w ścisłej zabudowie, których i tak jest dużo zarówno na Witczaka, Musialika, Alojzjanów czy choćby na Katowickiej. Widać to jak gospodarować teren wiedzą tylko w ościennych miastach, gdzie w każdej wolnej dziurze stawiane są budynki a w Bytomiu?? no cóż tylko prywatni inwestorzy w okolicy Witczaka i Sandomierskiej. Przecież to się aż prosi aby tam wszedł TBS i budował bo pomimo wszystko zapotrzebowanie na nowe mieszkania jest ogromne ale tak naprawdę nikt nie chce mieszkać w ruderach ze zdewastowanymi klatkami tylko w czymś nowym. Miejmy nadzieję, że włodarze Bytomia tworząc między innymi biuro urbanisty nie tylko zmienią coś w zagospodarowaniu jeszcze nieistniejących terenów przemysłowych al e też w szybkim zagospodarowaniu dziur po kamienicach poprzez inwestycje z TBS

Konderski
napisał
17.04.2013
o 20:31

Witam. Takie pytanie . Kogo na te TBS będzie stać ?? Matkę samotnie wychowującą dziecko która tu wyżej się wpisała ? Najłatwiej wszystko zaniedbać. Ciekawe kto będzie odpowiadał jeśli tam na Witczaka się zawali ten budynek?  Skoro dach przecieka , z jednej części zawaliły się stropy, są jedynymi lokatorami w budynku to czy administracji i miastu będzie się chciało wydawać pieniądze na remont tego budynku ? Wydaje mi się że nie . To dlaczego oni tam jeszcze mieszkają oto jest pytanie na co czekają na tytuły gazet Tragedia zawalił się budynek z matką i dzieckiem ??  W końcu urzędników stać na mieszkania a na pewno ich budynki remontowane są w pierwszej kolejności. Oni są dla nas a nie my dla nich

J.Jendrzej
napisał
18.04.2013
o 08:33

Czytam te wszystkie komentarze i prawie jestem zdumiony.Chociaż spodziewałem się,że zaniedbań w Bytomiu jest wiele,to byłem przekonany,iż jednak z czystością aż tak źle nie jest.Relacje Łukasza o stanie higiena na bytomskich podwórkach,o smrodzie,brudzie świadczą o beznadziejnej pracy administracji budynków,ale także urzędników państwowych,o SANEPIDZIE,którego głównym zadaniem jest:
Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS, sanepid) jest instytucją powołaną do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Sprawuje nadzór m.in. nad warunkami higieny w różnych dziedzinach życia, gromadzi dane epidemiologiczne. Jej celem jest także zapobieganie powstawaniu chorób, głównie zakaźnych i zawodowych.
Ale Sanepid ma także wiele innych zadań.
Fakt,że Bytom się wali nie musi być równoznacznym z tym,że musi śmierdzieć!!!
Bytomianie-czy naprawdę nie wstyd WAS za stan waszych budynków,podwórek ,kamienic.Rozumiem,że budynku nie wyremontujesz,gdy tylko w nim mieszkasz,ale przecież trzeba nie dopuścić do takiego brudu!!!
Czasami myślę,że w Bytomiu wszystko stoi na głowie.
A co na to WŁADZE MIASTA???

Bert R.
napisał
18.04.2013
o 10:29

Na następnej sesji Rady miejskiej ma zostać przegłosowane raspberryodjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji rzymskokatolickiej parafii pod wezwaniem Trójcy św. w Bytomiu, A co z pieniędzmi na żłobki i przedszkola, to nasza przyszłość. Nie stać mnie by posłać dziecko do przedszkola. Dzieci nie mają się gdzie podziać, a władze chcą lekką rączką wyrzucać pieniądze w błoto. Bo za parę lat będą biskupi sprzedawać kościoły, tak jak to dzieje się w zachodniej Europie. Na kościół niech dają pieniądze ci, co tam chodzą, a nie dofinansowywać kościoły z moich pieniędzy. Ja się nie zgadzam.

MH
napisał
18.04.2013
o 10:44

Z tego co wiem to dotacja ma być przeznaczona na dofinansowanie prac konserwatorskich przy zabytkach, będących własnością parafii i takie dotacje parafia otrzymuje od 2000 roku.Otrzymała dotacje m.in. na renowację prac konserwatorskich pomników na cmentarzu Mater Dolorosa i o tym wielokrotnie pisaliśmy na łamach “ŻB. Nie są to więc dotacje do dowolnego rozdysponowania przez proboszcza. Poza tym większość bytomskich podatników “chodzi do kościoła” - jak Pan to ujął -  grin a radni są ich mandatariuszami.

Bert R.
napisał
18.04.2013
o 11:08

No właśnie tak jak to pan ujął zabytki będące własnością parafii… Czy miasto dofinansuje moje mieszkanie w starym budownictwie? Zabytkowe? Nie, bo to prywatna kamienica! Więc dlaczego czyjąś prywatną własność ma dofinansowywać? Po za tym napisał pan większość Bytomian chodzi do kościoła! Skąd te dane? Zróbcie ankietę ( wiarygodną ) kto chodzi do kościoła i ile to osób, to wtedy porozmawiamy! No i chciałbym zobaczyć na łamach Życia Bytomskiego rozliczenie z dotacji dla parafii za te lata co do grosza…Pozdrawiam.

Marcin Hałaś
napisał
18.04.2013
o 11:26

Ależ oczywiście - miasto może dofinansować remont prywatnej kamienicy jeżeli jest wpisana do rejestru zabytków i właściciel przedstawi harmonogram prac opracowany przez konserwatora zabytków i zatwierdzony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Proszę poczytać przepisy. Parafia z prac konserwatorskich zawsze przedstawiała dokładne rozliczenie: dotacja nie wpływa z góry, ale jest przekazywana po przedstawieniu protokołu komisji. W skład komisji wchodzi m.in. rzeczoznawca w listy ministerialnej, przedstawiciel inwestora, wo., kons. zab. i miejskiego kons. zab. To wszystko jest w procedurach, parafia św. Jacka np. otrzymała kilka milionów złotych z RPO i tzw. Funduszy Norweskich, również wypełniając wymagania aplikacyjne i rozliczeniowe. Niestety, wykazuje się Pan ignorancją.

Bert R.
napisał
18.04.2013
o 12:04

Więc jeszcze raz powtórzę - dotujcie żłobki i przedszkola, młode małżeństwa i młodzież, która po szkole i studiach nie ma pracy. Co za tym idzie nie zakładają rodziny, nie mają dzieci i emigrują z Bytomia. Potem nie będzie dzieci, młodzieży młodych małżeństw, ale stać będą puste kościoły - to jest super przyszłościowe myślenie “naszych” włodarzy.

Lolek
napisał
18.04.2013
o 13:38

Nie strasz Bert. Strazycie tak juz od 20 lat, że juz już, juz jutro najdalaej pojótrze koscioły opustoszeją... Kościół jest wieczny i pełen bedzie nawet wtedy gdy Pana juz na tym świecie nie będzie. poza tym - MY katolicy płacący podatki nie mamy nic przeciwko aby szły one na renowację zabytokowych budowli w naszym mieście. Czasy gdy różne Berty decydowały na co mozna przeznaczac pieniądze katolików już - mam nadzieję, że na zawsze - minęły.

Bert R.
napisał
18.04.2013
o 13:55

Jak to ktoś powiedział: “Nadzieja jest matką głupich” Czyli przykład płynący z zachodniej Europy to mrzonki? A pedofilia w polskim kościele to zmyślanie dziwaków, a palenia czarownic, to nie było? W archiwum watykańskim wszystko jest udokumentowane i pedofilia i obłuda kościoła, tylko musi to ujrzeć światło dzienne Wtedy wszystko runie i te strzeliste pomniki obłudy też!!!
A młodzież wyjedzie i zostaną tylko pomniki… Można fanatykom religijnym mówić i mówić, a oni i tak powiedzą, że deszcz pada…

Lolek
napisał
18.04.2013
o 14:52

Jak spiewał J. Pietrzak: “Matka głupich cie nazwali - nadziejo, ludzie podli, ludzie mali - nadziejo…”

Na ten przykład z zachodu własnie tacy jak ty powołuja sie od 20 lat i co? kicha. Kościoły na zachodzie pustoszeją bo odchodzą od twardej wiary, otwieraja sie na pederastów, kapłaństwo kobiet itp… nam to nie grozi. Poczytaj troche o Inkwizycji to nie bedziesz pisał o bzdurach w stylu “palenie czarownic”, zdobądź troche wiedzy na ten temat a zaobaczysz jak sie kompromitujesz. odłóż gazete wyborczą i FiM na półkę z bajkami, wyjdzie ci to na zdrowie.

Bert R.
napisał
18.04.2013
o 15:07

No tak, czyli Inkwizycja to samo dobro, mordowanie w imię Boga Indian w Brazylii to też samo dobro, molestowanie dzieci niesłyszących w Ameryce i Irlandii to również samo dobro, to nie miał nigdy miejsca, to ja sobie wymyśliłem. Wojny krzyżowe też? Polecam film “Agora” i “Siostry Magdalenki” Szkoda słów… Nie przekonasz nieprzekonanych… Powiem tyle - wyjeżdżam z Polski, bo to dziki, katolicki kraj. I jak tak dalej pójdzie to będzie to samo co w Irlandii - wojna na tle religijnym.

Lolek
napisał
18.04.2013
o 16:39

Krzyż Ci na drogę. Wyjeżdżaj jak najszybciej. Najlepiej do wolnych od religii Chin czy Korei Płn. Albo antykatolickiej Arabii Saudyjskiej. I nie kompromituj sie chłopie powoływaniem na “filmy”. Poczytaj trochę. Książki nie gryzą, a myslenie nie boli, uwierz mi smile

Bert R.
napisał
18.04.2013
o 17:45

Właśnie ostatnią książką co przeczytałem był “Młot Na Czarownice” napisaną przez dwóch zacnych księży inkwizycyjnych polecam… I ta książka zapoczątkowała palenie niewinnych kobiet. Po za tym wiele książek zakazanych przez papieży… między innymi Biblię!!!!

Adrian
napisał
18.04.2013
o 21:01

Berciku i Lolku, umówcie się lepiej na piwo.

Lolek
napisał
18.04.2013
o 21:45

To dawno temu musiało być Bercie. Poczytaj cos późniejszego. Zacznij od czegoś lżejszego, np:
http://mateusz.pl/czytelnia/rz-stosy.htm

Bert R.
napisał
18.04.2013
o 22:01

Ten tekst już dawno temu przeanalizowałem. Ale cała prawda znajduje się w archiwach watykańskich i jeśli ta Inkwizycja była tak fajna, to dlaczego Watykan tę prawdę nie zdementuje? Ma przecież niezbite dowody na to, że Inkwizycja była super instytucją... I nie tylko to, a wiele wiele innych niewygodnych prawd…

Lolek
napisał
19.04.2013
o 08:29

I ty zapewne twierdząc to co twierdzisz zapoznałes się z watykańskimi archiwaliami, nie? :D Bo przeciez twardo i bezdyskusyjnie stawiasz swoje tezy.
Watykan wielokrotnie odnoosił sie do św. Inkwizycji, ba , dokumenty, które ywazasz za ścisle tajne zostały juz dawno ujawnione (jesli pamięć mnie nie zawodzi to w 2004 roku) Poza tym warto pamiętać, iż tzw Hiszpańska Inkwizycja w sumie na niemal 130 tyś. procesów wyroków śmierci wydała na jakieś niecałe 1,5%  a soyć często wyroki śmierci wykonywano “zaocznie” i na stosie palono tylko kukły z nazwiskiem skazanego heretyka.Ale o tym nikt na lewicy ci nie napisze. czym by wówczas mogli dokarmiać swoich antykatolickich lemingów smile

Bert R.
napisał
19.04.2013
o 09:06

Polecam zobaczyć sobie ten dokumentalny film:
http://youtu.be/_AydSesVmww  oraz część drugą  http://youtu.be/jweawaXi2Hs oraz dla kontrastu http://youtu.be/7XZobc8s7BY

Adrian
napisał
19.04.2013
o 12:55

Jeżeli dojdzie do wyburzenia kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej, która wchodzi w skład historycznej zabudowy CENTRUM MIASTA, to będzie skandal. Sam nakaz rozbiórki wydany przez inspektora nadzoru budowlanego jest dla mnie skandalem. Ta kamienica jest w “zasobach” ZBM. Ten przykład dobitnie pokazuje niekompetencje urzędasów. W normalnych miastach mieszkania w centrum są najdroższe. Ten pustostan w warunkach wolnorynkowych, byłby wyremontowany i mieszkania sprzedane albo wynajęte za ciężką kasę. A u nas indolencja partaczy z ZBM doprowadza do ruiny. Dla porównania przykład kamienic (chyba ul.Rycerska) od strony pl. Grunwaldzkiego, gdzie prywatny inwestor wyremontował kamienice.

Adrian
napisał
19.04.2013
o 14:09

O bezsensowności istnienia MaciejczykowoKojowego tworu jakim jest TBS, już pisałem. Ale przypomnę, tylko trzy budynki w ciągu sześciu lat istnienia, w tym jeden za kasę Kompanii Węglowej (z puli 24,6 mln. zł.!) wypłaconą jako odszkodowanie za szkody górnicze w Karbiu. Wiele się mówiło o konieczności redukcji ilości sp. gminnych zarządzających mieszkaniami, a co za tym idzie o zmniejszeniu wydatków na wypłaty prezesów, członków rad nadzorczych itp. A minęło osiem miesięcy i cisza. To, że do tej pory TBS w Bytomiu nie został zlikwidowany (lub połączony z ZBM) tłumaczę tylko faktem “dostania stołka” w radzie nadzorczej przez męża p. Skalskiej. Po co budować nowe budynki, gdy tyle pustostanów czeka na remont? Liczba mieszkańców Bytomia zmniejszyła się już o 80 tys. a mieszkania zostały. Mam niestety coraz mniejszą nadzieję, że Bytom doczeka się kiedyś gospodarnego włodarza.

Wesoły Romek
napisał
19.04.2013
o 14:50

Adrianie, te lokale nie są “w zasobach” ZBM ale racze “w zasobach” prywatnych włascicieli. ZBM nimi tylko - w ich imieniu - zarządza. I to wspólnota - jeżeli chciałaby usunąc jakis pustostan na placu - musi zaciagnąć wielotysięczny kredyt z przeznaczeniem na jego usunięcie. ZBM nie ma tutaj niczego do gadania.

J.Jendrzej
napisał
19.04.2013
o 15:53

Z wstępnych wyników inwentaryzacji budynków, którą zarządziły władze Bytomia razem z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego wynika, że w mieście jest około 10-12 budynków, w stanie bezwzględnie nadającym się do rozbiórki. Takie informacje przedstawił dzisiaj na konferencji prasowej Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Zresztą sprawie wyburzeń,partycypacji kopalni w tych kosztach jak również remontów proponuję tej gazecie przyjrzeć się ze szczególną uwagą,bo to są sprawy być,albo nie być Bytomia!

Adrian
napisał
19.04.2013
o 18:39

Adrian
napisał
19.04.2013
o 19:27

Wesoły Romku, pisałem o konkretnej kamienicy przy ul. Jagiellońskiej i jej właścicielem jest gmina Bytom, a “zarządza” ZBM. Z jakim skutkiem widzimy.

Wesoły Romek
napisał
19.04.2013
o 20:11

ZBM nie może zarządzać kamienica będącą własnością miasta. ZBM zarządza tylko wspólnotami mieszkaniowymi.

Adrian
napisał
19.04.2013
o 20:34

Wesoły Romku, jeżeli masz taką wiedzę w tej sprawie, to szkoda godki. Pozdrawiam.

Wesoły Romek
napisał
19.04.2013
o 21:15

gadki.

“Spółka zajmuje się zarządzaniem budynkami wspólnot mieszkaniowych oraz budynkami osób fizycznych położonymi na terenie miasta Bytomia na podstawie zawartych umów o zarządzanie. Założycielem i właścicielem Spółki jest Gmina Bytom.”

ZBM nie jest właścicielem żadnego budynku, który uległ zawaleniu. Ten na Jagiellońskiej także posiada wspólnotę mieszkaniową i dlatego ZBM nim zarządza. Budynkami miejskimi, których jedynym włascicielem jest gmina włada natomiast w jej imieniu BPM.

pozdrawiam.

Adrian
napisał
19.04.2013
o 23:09

Jestem prostym człowiekiem, niewykształconym, co widać po jakości moich wpisów. Mówię (piszę) prostym językiem, bo taki tylko znam. I tym bardziej, dziwie się Romku, że po przeczytaniu moich wpisów zrozumiałeś, że ZBM jest w moim mniemaniu właścicielem kamienic. Przeczytaj z tzw. zrozumieniem to; “Wesoły Romku, pisałem o konkretnej kamienicy przy ul. Jagiellońskiej i jej właścicielem jest gmina Bytom, a “zarządza” ZBM. Z jakim skutkiem widzimy.” Dlatego szkoda godki, przepraszam Pana “gadki”.

Pedrolanser
napisał
23.05.2013
o 04:17

Coś chyba komuś wdyńcesię zagotowało .                    “Wyjeżdżaj jak najszybciej. Najlepiej do wolnych od religii Chin czy Korei Płn. Albo antykatolickiej Arabii Saudyjskiej” jak już pisać to w oparciu o fakty a najlepiej samemu pojechać i się przekonać jak jest naprawdę ( kościół katolicki jest prześladowany w chinach a wierzących w Chrystusa jest tam całkiem sporo) Ale czego wymagać od ludzi , którzy nawet miasta swoich przodków nie odwiedzili .
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Komornik zlicytuje Dolomity

  Wierzyciele czekają na pieniądze. Komornik wystawił na licytację zadłużony ośrodek Dolomity Sportowa Dolina. Cena wywoławcza znajdujących się w Bytomiu terenów,… więcej >>>

  ZB 15 | Życie miasta | 15.04.2013 | Edytor

  Becetki nie będzie?

  Zepchnięci do rezerwy. Fatalna informacja dla naszego miasta. Najprawdopodobniej nie dostaniemy pieniędzy na budowę Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe, czyli Becetki.… więcej >>>

  ZB 15 | Życie miasta | 15.04.2013 | Tomasz Nowak

  Himalaizm zawsze był obecny w domu

  ​Rozmowa z Wojciechem Kukuczką, zdobywcą Mount Everestu, fotografikiem, założycielem Galerii Negatyw w Katowicach, synem słynnego himalaisty Jerzego Kukuczki

  więcej >>>
  ZB 15 | Życie miasta | 15.04.2013 | Witold Branicki

  Brąz gwiazd Polonii

  Hokej. W bytomskiej „stodole” toczyły się XXI Mistrzostwa Polski Oldbojów 2013. 

  więcej >>>
  ZB 15 | Życie sportowe | 15.04.2013 | Witold Branicki

  Rewolucja coraz bliżej,  wątpliwości coraz więcej

  Nie będzie łatwo. Zmiana zasad gospodarowania odpadami, która zacznie obowiązywać 1 lipca, oznacza mnóstwo pracy i niewiadomych. Najwięcej kontrowersji wzbudza… więcej >>>

  ZB 15 | Życie miasta | 15.04.2013 | Jacek Sonczowski

  Strażnicy pamięci o kopalni

  Dla przyszłych pokoleń. Kiedy wspominają zlikwidowaną już kopalnię „Rozbark”, nie potrafią ukryć wzruszenia. – Ona była dla nas wszystkim –… więcej >>>

  ZB 15 | Życie miasta | 15.04.2013 | Tomasz Nowak

  Nadchodzą superbohaterowie

  Koncerty i imprezy. Szykujmy się na wielkie atrakcje i oryginalne przedsięwzięcia artystyczne. Od 19 do 21 kwietnia w Bytomiu trwał będzie festiwal Dziwnie… więcej >>>

  ZB 15 | Życie miasta | 15.04.2013 | Edytor

  Szkoły kusiły uczniów

  Szombierki. Ponad tysiąc uczniów szkół ponadgimnazjalnych pojawiło się na Targach Edukacyjnych zorganizowanych w szombierskiej hali "Na Skarpie". Do swej oferty… więcej >>>

  ZB 15 | Życie miasta | 15.04.2013 | Edytor

  Dzieci godały po naszymu

  Konkurs w muzeum. Śląska mowa ma się dobrze, a młodzi potrafią swobodnie się nią posługiwać. Taki optymistyczny wniosek można wysnuć… więcej >>>

  ZB 15 | Życie miasta | 15.04.2013 | Edytor