Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 30 | 27.07.2020 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Karta Praw Rodzin jednak nie przejdzie?

​Są emocje. Coraz więcej wskazuje na to, że nie będziemy mieli w Bytomiu Samorządowej Karty Praw Rodzin. Rada Miejska musi zająć się tym dokumentem w sierpniu, a na razie Komisja Skarg, Wniosków i Petycji negatywnie zaopiniowała petycję, której autorzy wnioskują o uchwalenie Karty. 


Owymi autorami są członkowie Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. To oni złożyli do bytomskiej Rady Miejskiej petycję, domagając się, by Karta została w naszym mieście przyjęta. Dokument poparło już wiele samorządów. Zobowiązały się one do przestrzegania pięciu postulatów: respektowania praw dziecka i rodziców w przedszkolach i szkołach, a także w polityce społecznej gminy, promowania dobrych praktyk dotyczących praw rodzin w biznesie, monitorowania i egzekwowania praw rodzin oraz tworzenia prawa przyjaznego rodzinie. Karta wywołuje ogromne emocje. Forsujący ją Instytut Kultury Prawnej Ordo Iuris podkreśla, że chodzi w niej jedynie o ochronę rodziny, co i tak jest zapisane w naszej konstytucji. Przeciwnicy dokumentu, głównie środowiska lewicowe, uważają natomiast, że jest on wymierzony przeciw osobom LGBT.

Remis w Komisji

Wniosek ZCHR trafił pod obrady Komisji Skarg, Wniosków i Petycji bytomskiej Rady Miejskiej. Na swym pierwszym posiedzeniu uznała go ona a petycję. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości Maciej Bartków i Piotr Patoń oraz reprezentant Bytomskiej Inicjatywy Społecznej Tomasz Kupijaj. Przeciw byli radni Koalicji Obywatelskiej Michał Misiaszek oraz Maciej Gajos. Maria Żyła z KO wstrzymała się i to przesądziło. W minionym tygodniu, gdy Komisja decydowała, czy petycja ma trafić pod obrady całej Rady Żyła zagłosowała już tak, jak jej klubowi koledzy. Był zatem remis 3 za i 3 przeciw, a to oznacza, że wniosek nie uzyskał rekomendacji. 

To jednak nic nie oznacza, bo Rada Miejska zgodnie przepisami i tak musi się pochylić nad Kartą, a ma na to czas do 27 sierpnia. Problem w tym, że ktoś powinien oficjalnie złożyć projekt uchwały w sprawie przyjęcia w Bytomiu Samorządowej Karty Praw Rodzin. To nic trudnego, potrzeba jedynie woli. Zapewne znajdą ją popierający Kartę rajcowie PiS. Wystarczy pięć ich podpisów pod odpowiednim projektem. Gdyby Rada nie podjęła tematu, ZCHR może złożyć skargę, a już na pewno pomoże mu w tym Ordo Iuris. Niewykluczona jest poza tym interwencja wojewody, który mógłby uznać, że radni w naszym mieście nie realizują prawa.

Liczenie głosów

Jeszcze niedawno wydawało się, że Karta na forum całej Rady znajdzie minimum 13 zwolenników. Tyle starczyłoby, żeby ją przyjąć. Teraz jednak, po roszadach, o których piszemy obok sytuacja jest zupełnie inna. Przeciw projektowi na pewno opowie się klub KO, tego zresztą oczekuje od niego prezydent Mariusz Wołosz. Można też założyć, że takie samo stanowisko zajmą członkowie nowego, powstałego dzięki podziałowi BIS klubu Stowarzyszenie Budujmy Bytom (w ten sposób pokażą KO swoją gotowość do współpracy) oraz niezależni. Za będzie pewnością PiS i pewnie dwóch ostatnich radnych BIS. Taki rozdział głosów oznacza odrzucenie Karty.

Emocje będą na pewno, spory ideologiczne zawsze je gwarantują, a przecież stosunek do Karty mocno dzieli KO i PiS, które współtworzą koalicję rządzącą naszym miastem. Tak naprawdę emocje już są. O to, by Rada Miejska nie przyjmowała dokumentu apelowała posłanka Lewicy Wanda Nowicka. Zapowiedziała ona jednocześnie, że zrobi wszystko by do tego nie doszło i straszyła, że stracimy unijne pieniądze oraz zagranicznych partnerów. Jej groźby skrytykował i wyśmiał z kolei radny Bartków (szef wspomnianej Komisji). 

Dwie opinie

W ostatnich dniach oświadczenie w sprawie Karty wydał też zarząd miejski Sojuszu Lewicy Demokratycznej (partia ta nie ma swych przedstawicieli w Radzie). W piśmie czytamy między innymi: Dokument zawiera skandaliczne zapisy dotyczące np. przygotowania tzw. „Kodeksu dobrych praktyk”, którego zapisy mają wykluczać rodziny niepasujące do ideologicznych pomysłów autorów czy też certyfikacji przedsiębiorców również według kryteriów ideologicznych.

Za absurdalne i kompromitujące uważamy przyjmowanie przez Radę Miejską uchwały, która ma rzekomo dotyczyć bytomskich rodzin a w uzasadnieniu odwołuje się do historycznego dokumentu przyjętego w połowie XIX w. pn. „Manifest Komunistyczny”, posługując się nieprawdziwymi cytatami. Za niedopuszczalne uważamy także posługiwanie się w uzasadnieniu dyskryminującymi kłamliwymi kalkami propagandowymi o „ideologii LGBT” i „ideologii gender”.

Druga strona też nie milczy. W zeszłą środę przed bytomskim Ratuszem odbyła się konferencja prasowa z udziałem radnego Macieja Bartkowa i rzecznika prasowego ZCHR Pawła Czyża. Obaj zapewniali, że Karta nie jest skierowana przeciwko jakiemukolwiek środowisku i mniejszości, a chodzi w niej jedynie o wzmocnienie roli rodziny. Czyż podkreślał, że dezinformację na temat dokumentu celowo szerzą działacze Lewicy. Kolejne emocje zapewne przed nami.

 Artykuł był oglądany 694 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

J Jendrzej
napisał
27.07.2020
o 08:56

Ibrigens

Chciałem,byłem,.Jednak znieczulica ludzka,a może prawo bogacenia zmusiło mnie do powrotu.
Tak,boję się o swe życie.Mam swoje lata.Ale w tych kilku dniach objechałem Majorkę  samochodem intensywnie.
Zobaczyłem inne,mnie nieznane oblicze prawie że wyludnionej Majorki.
Ale odkryłem w mych podróżach samochodowych inne piękno tej wyspy.
Chociaż naprawdę chyba wszyscy wiemy jaki sens ma nasze życie bez kontaktów.
Bez rozmowy z przyjaznymi ludźmi,bez przyjaznego spojrzenia,
Wiecie z ludźmi jest źle,ale bez nich…
Człowiek jest stadem i temu folguje,Samotność,to coś okropnego,chociaż czasami odosobnienie pomaga.
Tak,wrócę na Majorkę,gdy będzie to tylko możliwe,bo ta wyspa to moje życie,
Ale zobaczyłem to co chciałem??
MOJA MAJORKA!!!!

Adam
napisał
28.07.2020
o 21:14

Co za bezsens ten komentarz

Lol
napisał
29.07.2020
o 12:51

ten pierwszy komentarz to jakis polityk?
Co do Karty Praw Rodzin: co to za monstrum? Do dzis rodziny ne mieli praw.
Jakies nowe lajno zeby odwrocic od powaznych problemow. Brawo jestescie niesamowici.

Realista
napisał
29.07.2020
o 16:00

Spór o samorządową kartę Rodziny to bicie piany i szukanie okazji do politycznych sporów przeniesionych ze sceny ogólno polskiej w samorządzie. Bytomiowi nie jest potrzebna samorządowa Karta Rodzinu, nie jest też potrzebny jej brak. To temat zastępczy. W Bytomiu chodzi o to żeby łatać ulice, remontować klatki schodowe i kamienice, żeby śmieci były wywożone regularnie. A ############# wokół  samorządowej Karty Rodziny to temat zastępczy!

J Jendrzej
napisał
31.07.2020
o 07:54

Do Adama.
Tak,mój wpis w tym miejscu ma taki sam sens,jak temat o którym artykuł.
Ziobry kwestionowanie Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej jest bublem politycznym człowieka zdesperowanego.
Tyle na ten temat,bo szkoda słów dla desperacji politycznej tego “polityka”
Jednak wolę przyjemniejsze i aktualniejsze strony życia.
Desperacja Ziobry to naprawdę niewypał ,niegodny poważnego traktowania.
Cały świat się z niego śmieje-parafrazując słynne powiedzenie Kaczyńskiego,bo dopowiedzeniu pewnego posła(ważnego) z jego formacji tu nie zacytuję.
LUUUDZIE-czy zwalczanie przemocy może być tematem anulowania konwencji zabraniającej tego czynu?

J Jendrzej
napisał
31.07.2020
o 10:34

Stoi na stacji lokomotywa.
Pamiętacie ten wiersz Juliana Tuwima?
No i najnowsze wiadomości:
Producenci filmu „Mission Impossible 7” chcą wysadzić 114-letni most kolejowy na Dolnym Śląsku. Za ewentualną rewitalizację zapłaci polski podatnik. Polska dorzuci też 5 mln do produkcji filmu. „To będzie nasz sukces!” - cieszy się wiceminister kultury Paweł Lewandowski

Wiecie-po II wojnie światowej jako dziecko potężną lokomotywą z wagonami doczepionymi do niej wyjeżdżałem w podróż mego dzieciństwa,czyli na kolonie letnie organizowane przez zakład pracy Ojca na Dolny Śląsk.
Oglądałem tam przecudne drogi asfaltowe(tak zaraz po wojnie) wysadzane drzewami owocowymi z których zrywaliśmy owoce,oraz wspaniałe,naprawdę porządne mosty,Widziałem piękno Sudetów,które były w PRL depresjonowane,tak jak tzw"Ziemie Odzyskane”
Na szczęście społeczność dolnośląska już dawno dojrzała i teraz spuścizna dorobku ludzkiego poprzednich wieków jest restaurowana i odzyskuje dawny blask.
Tylko MINISTERSTWO KULTURY w swych nawykach rasizmu i szowinizmu próbuje zniszczyć wszystko,co tym cymbałom przypomina kulturę niemiecką.
Przecież dorobek architektury przedwojenny to też spuścizna ludzkości!
Tak,tak zabytkowy most,którego po wojnie nie restaurowano,podobnie jak miasta Bytom trzeba zachować!
A takich ministrów,którzy niszczą dorobek ludzkości trzeba się pozbyć-natychmiast.
Co by było,gdyby ktoś powiedział,że Tower Bridge w Londynie można w filmie wysadzić w powietrze?

 

J Jendrzej
napisał
31.07.2020
o 11:13

No i jeszcze jedna refleksja polityczna!!!
Do rozwagi:657-zakażonych w dniu dzisiejszym koronawirusem w Polsce.Dzień po dniu rekord niechlubny jest pobijany.
Jak to się ma do zapewnień Premiera sprzed wyborów prezydenta,że epidemię już opanowaliśmy.
JAK takim wierzyć??-po prostu pytam…

pipi
napisał
01.08.2020
o 19:10

Dżońcio
Julian Tuwim

Mój piesek Dżońcio – oto go macie –
To mój największy w świecie przyjaciel.

Codziennie w kącie kanapy siadam
I z moim Dżońciem gadam i gadam.

Gadam i gadam, a Dżońcio milczy,
Lecz mnie rozumie piesek najmilszy.

Dziś mówię: „Dżońciu! Pomówmy o tem,
Żebyś od jutra był naszym kotem.

Będziesz pił mleko i łapał myszy…”
Dżońcio udaje, że mnie nie słyszy.

„Albo zrobimy z ciebie niedźwiedzia
I będziesz w klatce żelaznej siedział!

Nie będzie szynki, schabu tłustego…”
Dżońcio udaje głuchoniemego.

„Albo zostaniesz… koniem, powiedzmy…
Chcesz owsa?…” (Dżońcio jest nieobecny).

„Jeśli nic nie chcesz, to wiesz, co zrobię?
Sklep z kiełbaskami otworzę sobie.

(Dżońcio już uszy nastawił sztorcem,
Słucha)… a z ciebie zrobię dozorcę,

Żeby nie skradli kiełbas złodzieje!”
Dżońcio się łasi, Dżońcio się śmieje!

Latający Ślązak
napisał
01.08.2020
o 23:15

https://noizz.pl/lifestyle/ekipa-mission-impossible-chce-wysadzic-zabytkowy-most-w-polsce/3swbfh7
Sprawa mostu nie do uwierzenia, ale ma mało wspólnego z tematem artykułu.
Realista, zgadzam się z tym co napisałeś.
JJ z Tobą też się zgadzam, mam tylko jedną prośbę, wyszukaj najpierw podobny temat na stronie ŻB i tam zamieszczaj swoje spostrzeżenia i błagam, nie rób z tej strony swojego bloga, wklejając lub pisząc swoje wspominki byle gdzie.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Roszady w Radzie: będzie nowa koalicja?

  ​Pozmieniało się. Wielkie roszady w bytomskiej Radzie Miejskiej. Radni zmienili kluby, kluby rozpadły się i powstały. Mamy nowy układ sił,… więcej >>>

  ZB 30 | Życie miasta | 27.07.2020 | Edytor

  Masz zanikający fach?  Gmina da ci zniżkę!

  ​Na rok. Władze Bytomia spieszą z pomocą dla osób wykonujących zanikające zawody. Zgodnie z z decyzją prezydenta Mariusza Wołosza mogą… więcej >>>

  ZB 30 | Życie miasta | 27.07.2020 | Edytor

  Źle segregujesz, dostaniesz naklejkę

  ​A potem karę. Rozpoczęły się kontrole pojemników, do których powinniśmy wrzucać posegregowane odpady. No właśnie: posegregowane. Jeśli tego zaniechamy, to najpierw… więcej >>>

  ZB 30 | Życie miasta | 27.07.2020 | Edytor

  Dron wytropił kolejnego śmieciarza

  ​Z ziemi i powietrza. Strażnicy miejscy nie próżnują i praktycznie co tydzień ustalają personalia kolejnych osób odpowiedzialnych za tworzenie dzikich wysypisk śmieci. I nakładają… więcej >>>

  ZB 30 | Życie miasta | 27.07.2020 | Edytor

  Mamy wakacje, więc jest Becekobus

  ​Lato w mieście. W sierpniu na ulice Bytomia już po raz dwunasty wyjedzie specjalny i bardzo lubiany autobus, czyli Becekobus. Odwiedzi on różne… więcej >>>

  ZB 30 | Życie miasta | 27.07.2020 | Edytor

  Koniec targowiska Cider Centrum?

  ​Stroszek. To prawdopodobnie ostatnie dni działającego od wieli lat targowiska Cider Centrum. Miejski Zarząd Dróg i Mostów rozwiązał umowę z prowadzącym je… więcej >>>

  ZB 30 | Życie dzielnic | 27.07.2020 | Edytor

  Młodzi jazzmani zachwycili

  ​Ale zagrali! Znowu potwierdziło się, że bytomska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Chopina ma bardzo zdolnych uczniów. Tym… więcej >>>

  ZB 30 | Środek życia | 27.07.2020 | Edytor

  15 tysięcy turystów w schronie

  ​Bytomska atrakcja. W przedostatni lipcowy weekend miechowicki przeciwlotniczy schron z czasów minionej wojny odwiedził 15-tysięczny turysta.

  więcej >>>
  ZB 30 | Środek życia | 27.07.2020 | Edytor

  Płyną dary dla szkoły z Karbia

  ​Mają farta. Same dobre wiadomości docierają ostatnio ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Karbiu przy ulicy Racławickiej. Placówka pozyskała sporo nowoczesnego… więcej >>>

  ZB 30 | Środek życia | 27.07.2020 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  30 października 2020

  imieniny:
  Euzebii, Wioletty

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja