Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 24 | 17.06.2019 | Życie miasta | Marcin Hałaś

Łąki kwietne zamiast koszenia trawników?

​Ekologicznie i ekonomicznie. W dużych miastach modne i „trendy” stało się  zakładanie kwietnych łąk, czyli niekoszonych trawników. Trudno się oprzeć wrażeniu, że w Bytomiu również mamy łąki kwietne. Tyle, że powstały nie z powodu proekologicznej ideologii, ale zaniedbań wykonawców odpowiedzialnych za utrzymanie terenów zielonych.


Bytom zarasta zielskiem. Nieskoszone trawniki irytują mieszkańców. Może niepotrzebnie? Może warto im uzmysłowić, że mają do czynienia z rozwiązaniem ekologicznym i nowoczesnym? To oczywiście ironia, niemniej warto sobie uświadomić, że w dużych miastach zaczęto odchodzić od koszenia trawników. „Dzikość na trawnikach. Koszenie trawy już nie tak rygorystyczne” – to tytuł z krakowskiego dodatku „Gazety Wyborczej”. W tekście czytamy m.in. „Jest problem, bo przyzwyczajeni do idealnie przyciętych trawników mieszkańcy nie rozumieją, że wysoka trawa na Błoniach ma pełnić ważną funkcję – wspierać miasto w walce ze smogiem. To samo dotyczy łąk kwietnych”. – Nie kosimy łąk, bo jak kosić kwiaty, które będą za chwilę kwitły? W ubiegłym roku na łąkach podziwialiśmy rośliny jednoroczne, w tym roku rosną już te wieloletnie – mówi Łukasz Pawlik, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. – Łąki również mają ważne zadanie do spełnienia.

„Miasto zakłada łąki kwietne zamiast trawników” – to z kolei tytuł ze strony portalsamorzadowy.pl 

Zabieg celowy

O sprawie pisze też Wirtualna Polska, podając z kolei przykład Wrocławia: „Zamiast równo przyciętych trawników na miejskich skwerkach – łąki i wysokie chaszcze”. Wiosną centrum Wrocławia wygląda na „zarośnięte i zaniedbane”. Okazuje się, że to celowy zabieg, który stosuje coraz więcej miast. Mieszkańcy – jak zwykle – podzieleni. „Trawnik, któremu pozwoli się zamienić w spontanicznie rosnącą łąkę, dłużej zatrzymuje wilgoć, dłużej jest zielony, a gdy przyjdzie susza, wyrastają w nim rośliny kwitnące, więc daje pożytki owadom zapylającym (m.in. zagrożonym obecnie pszczołom). Stanowi też schronienie dla wielu stworzeń, jak jeże, ryjówki, ptaki terenów otwartych, czy jaszczurki” – tłumaczą przedstawiciele władz miasta.

Kilka dni temu bytomianie na Facebooku zaczęli pisać o problemie niekoszonych trawników w naszym mieście. Arkadiusz Rusnak, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej napisał w odpowiedzi: – Czy wiecie, że w Bytomiu jest około 2 mln 200 m2 trawy do koszenia?! Od maja MZZiGK przejął od wykonawców prawie 700 000 m2 żeby było taniej dla Miasta... 

Wkurzony dyrektor

Odezwał się także Robert Białas, dyrektor  Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.  – Wkurza mnie jak wykonawca nie wykonuje zakontraktowanego obowiązku skoszenia trawy. Przecież na to m.in. zadanie zawarł umowę. Nie lubię jak trawa „wchodzi” na chodnik. Ale są takie miejsca, gdzie lepiej jest, gdy trawa rośnie i stanowi o bioróżnorodności a nie o braku realizacji zapisów umowy. Obecnie, gdy głównie z uwagi na pogodę i szybki wzrost, trawa jest gorącym tematem w wielu miastach kraju, warto zastanowić się, gdzie w Bytomiu założyć łąki kwietne oraz gdzie trawę kosić 2 lub 3 razy w roku, a nie 5 razy. Korzyści będą dwojakie. Raz, zwiększy się powierzchnię atrakcyjną biologicznie. Dwa, ograniczy się wydatki – przekonuje Białas.

W dyskusji bytomianie podali przykład kwietnych łąk w innych miastach. Ale zwracali uwagę, że są miejsca, gdzie trawę należy kosić bezwzględnie. Na przykład w pasie ulicy, bo zdarza się, że wybujałe chaszcze zasłaniają widok na drogę z ulicy podporządkowanej.

My to już mamy

Tak czy siak – można stwierdzić, że kwietne łąki w Bytomiu w wielu miejscach już mamy. Jednak nie z powodów ideologicznych, lecz niegramotności właścicieli terenów zielonych i wykonawców odpowiedzialnych za koszenie trawy.

Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Trawa skoszona do poziomu „równo z glebą” w czasie upałów żółknie i teren zielony aż do opadów deszczu nie wygląda najlepiej. Z kolei trawa nieskoszona drażni alergików. Może też być nie tylko „stołówką” dla pożytecznych owadów takich jak pszczoły, ale również ostoją pasożytów takich jak kleszcze. – Gdyby jeszcze na tych łąkach zasiać wrotycz, chryzantemę dalmatyńską i kocimiętkę to mamy kolorowo i antykleszczowo – komentuje jeden z bytomskich internautów. Inna osoba dodaje: – A ja mam wniosek racjonalizatorski, żeby kosić trawniki w ten sposób, że tylko wąski pas wzdłuż chodników na głębokość 0,5 m, żeby można było łatwo kupki po swoim psie zebrać, a resztę niech porastają niekoszone łąki

Wreszcie najważniejsza rzecz – aby mieć kwietne łąki, trzeba na nich posadzić odpowiednie gatunki roślin. Wybujały perz i inne „łopuchy” to jeszcze nie kwietna łąka, lecz co najwyżej prawie kwietna łąka – made in Bytom.

 Artykuł był oglądany 2969 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

LOP
napisał
17.06.2019
o 11:08

Dzięki tzw. łąkom kwietnym owady (pszczoły, trzmiele i inne liczne) mają możliwość przeżycia w mieście, a i ludziom chyba milej patrzeć na polne kwiaty, niż na psie kupy, które rozbryzgują się podczas koszenia wykaszarkami podcinającymi przy okazji korę drzewek.

Chłopski rozum
napisał
17.06.2019
o 12:06

Władze chcą w Bytomiu łaki kwietne żeby zaoszczędzić na koszeniu trawy? Bardzo dobrze. A tam, gdzie jednak trzeba kosić też można zaoszczędzić. Wystarczy że zieleń miejska kupi stado kóz i będzie je wypędzać na trawniki do skończenia. Taki mam dla was pomysł dyrektorowie Białas i Rusnak!

Borelioza nadchodzi
napisał
17.06.2019
o 13:47

Raj dla kleszczy!
Brawo, brawo, brawo!!!!

Gina
napisał
17.06.2019
o 13:58

Do Chłopski rozum: Jestem za. Dodam, ze na urlopie miałam okazję karmić kozy suchym chlebem. Dla kóz to rarytas nie lada. Może mieszkańcy zamiast wyrzucać czerstwy chleb pod śmietniki, rzekomo dla ptaków a de facto dla szczurów, skarmiali by kozy zamiast tuczyć gryzonie.

Chłopski rozum
napisał
17.06.2019
o 21:26

Do: Gina a prezydent Wołosz dzieki temu dorzuciłby do 500 Plus kubek zdrowego koziego bezpłatnego mleka na każde dziecko raz w miesiacu!

Waluś
napisał
18.06.2019
o 09:24

I stało się – w Bytomiu do władzy wróciło SLD. Kluczowe stanowiska objęły osoby związane z SLD, począwszy od Prezydenta, Sekretarza miasta i kończąc na Przewodniczącej Rady Nadzorczej BPK.
Nawet były prezydent z ramienia SLD (K.W.) został powołany na intratne kierownicze stanowisko w PEC.
Pan poseł Szarama to działacz i członek PiS, czy farbowany lis podstawiony przez SLD.

Yeti
napisał
19.06.2019
o 01:43

Tak zaniedbanego miasta to w jego dziejach nie było. Nie ma w Bytomiu łąk kwietnych. Nie ma też gospodarza. Alergie, brud, kleszcze, komary, robactwo to wszystko dostaliśmy w zamian za nie wykoszenie. Pogarszają się warunki życia w Bytomiu, to widać. Chwasty, brak sprzątania to już standard i wizytówka tej władzy. Mamy to teraz nawet przed domem.  Jest to stały stan a nie jakaś jednorazowa wpadka. Na Wielkanoc nie dali rady, na majówkę tez. Doszliśmy do Bożego Ciała i jest jak zawsze - hasiok.

Halina
napisał
20.06.2019
o 15:11

Przez te niewykoszone trawy jest cała chmara komarów. Okna nie otworzysz wieczorem. Zapraszam zwolenników „łąk” na Klonową gdzie trwa jest po pas. Jest wyschnięta, sucha i tylko czekać jak ktoś ja podpali. Z psem nie wyjdziesz bo w trawę nie wchodzi, to poprostu totalne zaniedbanie a nie ekologia.

Atom
napisał
22.06.2019
o 16:30

Jeszcze prawdziwych chwastów nie widzieliście. Polecam Miechowice ! I to publiczne skwery

Adam
napisał
22.06.2019
o 20:58

Widziałem łąki kwietne w Anglii, rzeczywiście sadzą mix kwiatów które kwitną całe lato, na przód żonkile, później tulipany a następnie cały mix maki itp. bardzo ładnie to wygląda. Niestety, te bytomskie “łąki” nie mają nic wspólnego z estetyką, to zwyczajny syf

Tom
napisał
23.06.2019
o 11:40

Łąki kwietne to rodzaj trawnika uprawiany dla kwiatów, ziół - dekoracji. Najpierw te kwiaty trzeba nasadzić, wysiać by wyrosły. Same nie wykoszone trawniki to nie łąki kwiatowe a ugory. Jest syf za który odpowiada Prezydent miasta bo to w jego gestii leży zadbanie o tereny zielone. Te łąki to głupie tłumaczenie. Wołosz powinien rozliczyć swoich pracowników inaczej to zaniedbanie zostanie mu w życiorysie.

Irena
napisał
23.06.2019
o 14:29

Tylu komarów co w tym roku to nie było. Wołosz stworzył im warunki w chaszczach to się rozwijają. Przed urzędem wykosił a nam zostawił przed domem busz.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Trudno wytrzymać  w rozgrzanym mieście

  ​Kurtyna da ochłodę. Lato, przynajmniej to kalendarzowe, jeszcze się nie rozpoczęło, a już dotarły do nas afrykańskie upały. Przez ostatnie dwa… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 17.06.2019 | Edytor

  Bezimienni – koncert na pożegnanie

  ​Zagrają na Dniach Bytomia. Od założenia hip-hopowej grupy „Bezimienni” minęło 15 lat. W ciągu tych lat różnie układały się ich losy… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 17.06.2019 | Edytor

  Chaos ogarnie scenę

  ​Ciężkie brzmienie. 23 czerwca podczas Święta Bytomia na estradzie wystąpi zespół Chaos. Tak w internetowym głosowaniu zadecydowali mieszkańcy naszego miasta, którzy… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 17.06.2019 | Edytor

  Odpracuj swój dług

  ​13,70 zł za godzinę. Bytomskie Mieszkania ponownie wyciągają rękę do mających zaległości czynszowe lokatorów budynków komunalnych. Z myślą o nich 10 czerwca… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 17.06.2019 | Tomasz Nowak

  Strach jeździć  naszymi autobusami

  ​Powiało grozą. Kontrola potwierdziła, że część autobusów, które na co dzień kursują po Bytomiu jest w fatalnym stanie technicznym. Powiedzmy to… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 17.06.2019 | Edytor

  Znowu katastrofa budowlana

  ​Ofiar nie było. W naszym mieście znowu doszło do katastrofy budowlanej. W miniony wtorek runęła opustoszała i będąca w fatalnym stanie technicznym oficyna kamienicy… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 17.06.2019 | Edytor

  ROZBARK in MOTION:  wraca festiwal tańca

  ​13 przedstawień. Nowa formuła, bogaty i zróżnicowany program, polskie i zagraniczne spektakle oraz imprezy towarzyszące. Po 6 latach przerwy wraca do naszego… więcej >>>

  ZB 24 | Życie miasta | 17.06.2019 | Edytor

  Rajza z nadzieją  dla Domu Nadziei

  ​Kolarze pomagają. Przejechali na rowerach 30 kilometrów i zbierali pieniądze, by wesprzeć Fundację Dom Nadziei, prowadzącą w Bobrku Katolicki Ośrodek o tej samej… więcej >>>

  ZB 24 | Środek życia | 17.06.2019 | Edytor

  Parafianie pożegnali swojego proboszcza

  ​Rozbark. Ksiądz Tadeusz Paluch ku zaskoczeniu wielu wiernych nie jest już proboszczem parafii pod wezwaniem św. Jacka. Dekretem biskupim przeniesiono… więcej >>>

  ZB 24 | Życie dzielnic | 17.06.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  10 lipca 2020

  imieniny:
  Sylwany, Witalisa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja