Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Domki z kart

​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 32 | 07.08.2017 | Życie miasta | Edytor

Komisarza nie będzie,  będzie referendum?

​Sprawdzą się. A jednak. Wygląda na to, że opozycja przestała wierzyć w pojawienie się w Bytomiu komisarza i spróbuje odsunąć prezydenta Damiana Bartylę od władzy w drodze referendum. Ma ono być ogłoszone podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej.   


Jak już pisaliśmy, odmawiając prezydentowi absolutorium z wykonania zeszłorocznego budżetu radni powiedzieli „A”. Ustawa samorządowa każe im teraz powiedzieć „B”, czyli zgłosić projekt uchwały zakładającej przeprowadzenie referendum ogólnomiejskiego. Biorąc w nim udział, odpowiadalibyśmy na pytanie, czy Damian Bartyla powinien przedterminowo stracić stanowisko. Przepisy stwierdzają, że wspomniany projekt musi się pojawić, lecz nie wskazują jego autora. I dotąd nikomu po stronie opozycji nie było spieszno, by nim zostać. Wszyscy patrzyli bowiem na działaczy Prawa i Sprawiedliwości, którzy starali się o to, by sytuację na bytomskiej scenie politycznej wyjaśniła premier Beata Szydło. Scenariusz miał być taki: PiS przekonuje wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, że Bartyla dopuścił się naruszenia prawa, a pozbawiony większości w Radzie Miejskiej stracił też kontrolę nad tym, co się dzieje z miastem. Przekonany wojewoda wysyła do Szydło wniosek o odwołanie prezydenta Bytomia i zastąpienia go komisarzem (miałby nim zostać przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Janas). Komisarz wedle różnych wariantów miał rządzić tylko przez trzy miesiące do przyspieszonych wyborów lub też przez kilkanaście miesięcy aż do przyszłorocznych, kalendarzowych wyborów samorządowych. Działacze lokalnego PiS nie raz i nie dwa rozmawiali z Wieczorkiem, ale choć – jak się nieoficjalnie mówi – mieli wsparcie bytomskiego posła Wojciecha Szaramy, to niemal pewne jest już, że z ich planów nic nie wyjdzie.  Wariant z komisarzem został uznany przez wojewodę za zbyt ryzykowny i mogący przysporzyć partii kolejnych kłopotów wizerunkowych. Przede wszystkim jednak uznano, że Bartyli nie można zarzucić łamania prawa. 

I choć PiS broni jeszcze nie złożyło i wciąż wspomina o komisarzu, to reszta opozycji mówi już tylko o referendum. A co najważniejsze, znalazł się chętny do zgłoszenia stosownego wniosku. Podczas sierpniowej sesji zrobi to klub rajców Platformy Obywatelskiej.  Żeby uchwała została przyjęta, a referendum ogłoszone, potrzeba 13 głosów. PO ma ich 5, na pewno poprze ją trzyosobowy klub Stowarzyszenia Budujmy Bytom. Pewnie tak samo zagłosuje reprezentant SLD. C o zrobi czterech radnych PiS? Zapewne też będzie za referendum, bo sprzeciwianie się mu zostałoby odczytane jako przejście na stronę prezydenta. 

To daje potrzebne 13 głosów, ale najprawdopodobniej może ich być znacznie więcej. Wiele wskazuje bowiem na to, że ideę referendum poprzez również stojąca za Bartylą dziewięcioosobowa Bytomska Inicjatywa Społeczna. W pierwszym odruchu można pomyśleć, że to działanie samobójcze. W rzeczywistości opór BIS niewiele by dał, a zdecydowanie się na sprawdzenie poziomu popularności Bartyli wśród mieszkańców może zapewnić mu i jego obozowi politycznemu tak potrzebne nowe otwarcie. Ewentualna wygrana oznacza wzmocnienie słabej dziś pozycji prezydenta i wytrącenie argumentów z rąk opozycji. Dlatego też część rajców BIS już dawno, zaraz po tym, jak nie dostał on absolutorium, namawiało go, by sam zgłosił wniosek o referendum. Bartyla nie zdecydował się jednak na oddanie pod ocenę bytomian i zagranie va banque, choć w niedawnym wywiadzie dla naszego tygodnika mówił, że nie boi się takiej oceny. 

Wróćmy do wniosku o ogłoszenie referendum. Jeśli PO rzeczywiści go zgłosi i zyska on wspomniane poparcie, to do urn poszlibyśmy gdzieś w połowie października. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział określona liczba ludzi – w przybliżeniu około 25 tysięcy. Bartyla straci stanowisko, jeśli większość z nich tak zdecyduje. To drugie pewnie uda się opozycji osiągnąć. O wiele trudniejsze jest zainteresowanie głosowaniem bytomian i przekroczenie progu frekwencyjnego. Zbyt niska frekwencja to zwycięstwo prezydenta. I porażka opozycji, a przed przyszłorocznymi wyborami takie rzeczy mają ogromne znaczenie.Artykuł był oglądany 5619 razy.
 • Ocena - 1 1 głosów
   


Komentarze

Jan Tomaszewski
napisał
06.08.2017
o 11:22

Zgodnie z jakimi przepisami panie Nowak wniosek o referendum po nieudzieleniu absolutorium musi się pojawić? Zgodnie z art. 28a ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym uchwała o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta z powodu nieudzielenia absolutorium MOŻE być podjęta na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia wójtowi absolutorium.

AntyWilk
napisał
06.08.2017
o 21:26

Jan Tomaszewski vel Zygmunt:

Ustawa o samorządzie gminnym:
Art. 28a. 1. Uchwała rady gminy w sprawie nieudzielenia wójtowi
absolutorium, podjęta po upływie 9 miesięcy od dnia wyboru wójta i nie później
niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji, jest równoznaczna z podjęciem
inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta. Przed
podjęciem uchwały w sprawie udzielenia wójtowi absolutorium rada gminy
zapoznaje się z wnioskiem i opinią, o których mowa w art. 18a ust. 3.

Zuza
napisał
07.08.2017
o 11:41

Jedną z mądrzejszych rzeczy jaką zrobiłem w życiu to, to że wyprowadziłem się z Bytomia!!! Mimo, że czuję się nadal z nim związany, szlag człowieka trafia patrząc na nieudolność i wzajemne żarcie się władzy w Bytomiu i to na przestrzeni lat. Dodatkowo nieudolność i małostkowość tej władzy sprawia, że człowiek czuje wielkie zażenowanie z tego powodu!

Jan Tomaszewski
napisał
07.08.2017
o 16:18

Z komentarza do USG autorstwa prof. Bogdana Dolnickiego: Gdy rada gminy nie udzieli wójtowi absolutorium, jest to równoznaczne z podjęciem przez nią inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta. Należy jednak podkreślić, że z samego faktu nieudzielenia wójtowi absolutorium nie wolno wywodzić tezy, że rada gminy musi podjąć uchwałę w przedmiocie jego odwołania w drodze referendum. Należy zauważyć, że zgodnie z art. 28a ust. 3 u.s.g. rada gminy może podjąć taką uchwałę, ale nie musi. Nieudzielenie wójtowi absolutorium nie przesądza zatem, że rada gminy podejmie kolejną uchwałę, tym razem o konieczności przeprowadzenia referendum w sprawie jego odwołania. Jeżeli ją podejmie, to procedura w sprawie przeprowadzenia referendum zostanie uruchomiona.
Rada gminy może rozpatrywać sprawę ewentualnego przeprowadzenia referendum nie wcześniej niż po upływie 14 dni od podjęcia uchwały o nieudzieleniu wójtowi absolutorium.
PS skąd vel Zygmunt?

AntyWilk
napisał
07.08.2017
o 16:40

Ponoć nie ma głupich pytań. Ponoć.
Bo pytanie:
Zgodnie z jakimi przepisami panie Nowak wniosek o referendum po nieudzieleniu absolutorium musi się pojawić?

jest głupie.
Wniosek musi się pojawić a rada nie musi go uchwalać.

Jan Niezbędny
napisał
07.08.2017
o 20:46

Zgadzam się z tobą AW: nie ma głupich pytań. Sa za to głupie odpowiedzi czego dobitnie dowiodłeś.

Janko
napisał
11.08.2017
o 00:29

Psy szczekają, karawana jedzie dalej ...

Sebastian
napisał
13.08.2017
o 11:57

Praszki ćwierkają że ten artykuł to zasłona dymna. Komisarz będzie.

gruby
napisał
15.08.2017
o 01:58

Referendum powinno być rozstrzygnięte przez SĄDĘ internetową. Inaczej ... na klikanie.

obserwator
napisał
25.08.2017
o 00:14

Panowie, Panie obserwujący i czytający ŻB uważam że nikomu z miejscowych polityków nie zależy na tym aby skończyć z takim układem. Prezydent chce dalej rządzić, opozycja chce dalej krytykować. po co oponenci Prezydenta mają rządzić i być krytykowanymi. poczekają na właściwe wybory (termin za rok) a być może aktualna władza jeszcze bardziej się skompromituje i będzie łatwiej wygrać bieg po władzę? Przecież dobrze wiemy że referenda rządzą się swoimi prawami. Przecież jak nie odwołają szefa urzędu to będzie ich koniec (opozycji).

Erwin Gaska
napisał
04.09.2017
o 10:15

Zachowanie Prezydenta i części Radnych to buta niesłychana. Nie dość, iż lista rzeczy niezrobionych przez Prezydenta urosła w nieskończoność, to ruchy niektórych radnych obliczone są na trwanie u koryta. Ci ludzie nie dbają o miasto tylko o swoje sprawy. Braknie Prezydenta, braknie obiektu do krytyki. Gratulować trwałości tego patologicznego układu.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Śmieci wysypane, miejskie spółki w sporze

  ​Kto odpowiada? Jedno jest pewne: na terenach przy ulicy Magdaleny składowane są niebezpieczne odpady. Nie ma natomiast pewności co do… więcej >>>

  ZB 32 | Życie miasta | 07.08.2017 | Edytor

  Gniew mieszkańców zatrutego Bobrka

  ​Krzyki, emocje, złość. Niezwykle burzliwy przebieg miało spotkanie poświęcone problemowi odpadów od lat nielegalnie składowanych na hałdach w Bobrku. –… więcej >>>

  ZB 32 | Życie miasta | 07.08.2017 | Edytor

  Słońce zalało miasto, baseny pękały w szwach

  ​Upał! To był bardzo gorący tydzień. Temperatura dzień w dzień przekraczała 30 stopni Celsjusza i życie w rozgrzanym mieście stało się nie do… więcej >>>

  ZB 32 | Życie miasta | 07.08.2017 | Edytor

  Ulice, za które nam wstyd

  ​Przedpotopowe trakty. Wiejska, Kawki, Holeczków i Kokota to tylko cztery z ulic, które istnieją od lat, a mimo tego przypominają trakty z czasów dyliżansów.

  więcej >>>
  ZB 32 | Życie miasta | 07.08.2017 | Edytor

  Dostajesz 500+? Musisz znowu złożyć wniosek

  ​Tysiąc już to zrobiło. Jeśli korzystasz z rządowego programu 500+ i nie chcesz z niego wypaść, to musisz ponownie złożyć… więcej >>>

  ZB 32 | Życie miasta | 07.08.2017 | Edytor

  Mankiewicz ożywił górnośląskie wesele

  ​Z poszanowania dla tradycji. Właściciel radzionkowskiego Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek Piotr Mankiewicz nie szczędzi sił i środków, by promować śląską kulturę. Tym… więcej >>>

  ZB 32 | Środek życia | 07.08.2017 | Tomasz Nowak

  Akcja ratunkowa na basenie

  ​Pokaz i rozrywka. Pojawienie się pojazdów straży pożarnej na basenie w parku wywołało niemałe zamieszanie. Po chwili jednak okazało się jednak, że… więcej >>>

  ZB 32 | Środek życia | 07.08.2017 | Edytor

  Pomóżmy wygrać naszej operze!

  ​Ostatnie chwile głosowania. Bytomska Opera Śląska ma wielkie szanse na zwycięstwo  w konkursie „Modernizacja roku 2016” w dziedzinie kultura. Na razie prowadzi… więcej >>>

  ZB 32 | Środek życia | 07.08.2017 | Edytor

  W trakcie wakacji wspinaj się za darmo

  ​W górę! Jeszcze jedna ciekawa i skierowana do dzieci propozycja na spędzenie wolnego czasu. Klub Sportowy Skarpa Bytom zaprasza podczas wakacji na… więcej >>>

  ZB 32 | Środek życia | 07.08.2017 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  22 lipca 2018

  imieniny:
  Marii, Magdaleny

  Bytom
  27°C

  Ciśnienie: 1010 hPa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja