Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 12 | 23.03.2020 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Koronawirus to wyzwanie dla nas wszystkich

​Rozmowa z prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem


– Chyba się pan nie spodziewał, że największym wyzwaniem dla pana jako prezydenta nie będą kwestie polityczne, ale koronawirus?

– Są tacy, którzy twierdzą, że jestem człowiekiem od zadań specjalnych. Kolejna sytuacja, która to potwierdza, chyba coś w tym jest. To wyzwanie dla nas wszystkich. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z takim zagrożeniem. Mam nadzieję, że wszystkie polityczne spory zostaną teraz odłożone na bok. To nie czas i miejsce na polityczne kalkulacje. Osoby zarządzające zarówno małymi miejscowościami, jak i metropoliami muszą w tej chwili szybko podejmować odpowiedzialne decyzje. Od rządu oczekujemy, że będzie nas wspierał konkretnymi działaniami, które pomogą nam na szczeblu lokalnym.

– Jako prezydent ma pan kontakt z wieloma osobami. Boi się pan zakażenia?

– Myślę, że każdy dzisiaj obawia się, że może zachorować. Zachowuję jednak spokój, stosuję się do wszystkich zaleceń sanitarnych i zasad bezpieczeństwa. Czuję jaka spoczywa na mnie odpowiedzialność, dlatego pracuję na wysokich obrotach, by dać poczucie bezpieczeństwa swoim pracownikom, jak i mieszkańcom Bytomia. 

– Jak Bytom sobie radzi w tej kryzysowej sytuacji?

– Wraz z pojawieniem się zagrożenia związanego z koronawirusem wdrożyliśmy w naszym mieście niezbędne procedury, aby mu przeciwdziałać. Od razu zwołałem posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego, który codziennie na bieżąco monitoruje sytuację. Musimy wiedzieć, co dzieje się w kraju i za granicą, żeby odpowiednio reagować. Sztab działa 24 godziny na dobę. Jeszcze przed zamknięciem placówek miejskich i oświatowych uruchomiliśmy rezerwę budżetową na uzupełnienie środków dezynfekujących oraz niezbędnego sprzętu dla Oddziału Zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1. Z upływem czasu wiadomo było, że nie unikniemy zamknięcia placówek oświatowych, urzędu i miejskich jednostek. Objęliśmy również nadzorem targowiska w mieście. Patrole Straży Miejskiej stale sprawdzają, jaki jest na nich ruch. Z kontroli wynika, że kupujących jest niewiele, dlatego też nie zdecydowaliśmy się ich zamknąć. Zdajemy sobie bowiem sprawę, jak ważny jest dostęp do żywności oraz że dla wielu sprzedawców jest to jedyne źródło utrzymania.  Wyprzedziliśmy wiele działań, jakie później podjął rząd. Warto również podkreślić, jak ważna w tym okresie jest informacja. Na miejskiej stronie internetowej oraz profilach społecznościowych od razu informujemy o wszystkich decyzjach podjętych przez zarząd miasta, a także o przypadkach osób z podejrzeniem koronawirusa, które trafiają do Oddziału Zakaźnego naszego szpitala. Bytomianie mają prawo wiedzieć na bieżąco, co dzieje się w mieście, zwłaszcza w związku z koronawirusem. Oczywiście obecna sytuacji niesie za sobą wiele problemów każdego dnia. Staram się jednak je rozwiązywać na bieżące w miarę możliwości, sił i środków.

– Czy oddział zakaźny podległego miastu szpitala jest odpowiednio przygotowany?

– Jestem w stałym kontakcie z dyrektorem szpitala Władysławem Perchalukiem, który objął kierowanie miejskim szpitalem w chwili, kiedy wystąpiło zagrożenie związane z koronawirusem. Chciałbym zacząć od podziękowań kierowanych w stronę personelu medycznego wszystkich bytomskich szpitali, a także pracowników sanepidu. To dla nich szczególnie trudny okres. Nie ukrywam, że dla naszego szpitala przede wszystkim, bo tu znajduje się Oddział Zakaźny, gdzie trafiają mieszkańcy okolicznych miast, a nawet z zagranicy. Dyrektor Perchaluk wdrożył odpowiednie procedury, które mają zwiększyć bezpieczeństwo przebywających tam osób. Wyznaczono nowe śluzy, odpowiednie drogi, tak zwane czyste i brudne. Aparat rentgenowski został wyłączony z użytku powszechnego, badane są nim tylko osoby hospitalizowane. Bramy wjazdowe są zamknięte, mogą wjeżdżać nimi tylko karetki pogotowia. Szpital dysponuje sześćdziesięcioma  łóżkami, a personel Oddziału Zakaźnego codziennie obsługuje około 30 pacjentów. Środki otrzymywane od władz państwowych są niestety niewystarczające, dlatego podejmujemy wszystkie możliwe działania, aby zabezpieczyć szpital na własną rękę. Wnioskowaliśmy do wojewody śląskiego o zakup dwóch respiratorów, ale niestety do tej chwili ich nie otrzymaliśmy, dlatego też finalizujemy ich zakup na własną rękę. Wiemy bowiem o tym, że pojawienie się osób chorych jest kwestią czasu i musimy być  na ten moment przygotowani. Jak już wspomniałem personel medyczny pracuje na pełnych obrotach i za to jestem bardzo wdzięczny wszystkich pracownikom służb medycznych. 

– Czy urzędnicy opieki społecznej starają się dotrzeć z pomocą do osób samotnych, starszych?

– Muszę podkreślić, że w sytuacjach kryzysowych bytomianie niejednokrotnie pokazali, że potrafią się jednoczyć i są otwarci na pomoc innym. To bardzo budujące i mnie osobiście napędza do działania. Słyszeliśmy o strażakach z OSP Sucha Góra, którzy zaoferowali pomoc w zrobieniu zakupów ludziom potrzebującym. Wiemy, że na potrzeby osób potrzebujących pomocy wyczuleni są policjanci, którzy starają się do nich dotrzeć i skontaktować z odpowiednimi instytucjami. Nasi pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pracownicy punktów terenowych, asystenci rodzin mają największe rozeznanie, gdzie mieszkają osoby samotne i mogą potrzebować pomocy. MOPR wspólnie z Fundacją Petralana rozpoczął akcję Pomoc dla seniora. Zachęcam też inne podmioty i organizacje, które zechcą dołączyć do pracowników socjalnych MOPR oraz wolontariuszy Petralany do pomagania seniorom w codziennych zakupach czy wyprowadzaniu pupili na spacer. Apeluję także do rodzin i sąsiadów: nie bądźcie obojętni na potrzeby osób starszych, które mieszkają w waszym otoczeniu! To jest czas, w którym musimy liczyć na siebie nawzajem. Ze smutkiem muszę jednak dodać, że zdarzają się sytuacje kuriozalne. Do pracowników MOPR dzwonią na przykład osoby pięćdziesięcioletnie i proszą o dostawę pizzy do domu. Bardzo was wszystkich proszę: to nie czas i miejsce na takie żarty.

– Jak pan ocenia działania prewencyjne podjęte przez władze państwowe?

– Na ocenę jeszcze jest za wcześnie. Jak już mówiłem, nikt nie przypuszczał, że przyjdzie nam zmierzyć się z takim zagrożeniem. Dla wszystkich to nowa sytuacja, dlatego nie oczekuje cudów tylko staram się wspierać obecne działania, gdzie jest to tylko możliwe, bo wszyscy mają wspólny cel. Opanować zagrożenie i przywrócić wszystko do normalności.

– Czy miasto może jakoś pomóc bytomskim przedsiębiorcom ponoszącym straty przez  koronawirus?

– 18 marca poznaliśmy ramowy plan działań rządu w tym zakresie. Oczywiście, jak wcześniej zapowiadałem opracowaliśmy takie działania, które powinny być uzupełnieniem pomocy, jaką skieruje do tej grupy rząd polski. Warto tu również podkreślić, że przed samorządami, w tym naszym, ogromne problemy, gdyż w obecnej sytuacji nie realizujemy zaplanowanych przychodów, co w przypadku pozostawienia samorządów bez wsparcia, może spowodować brak środków na realizację bieżących zadań, takich jak wypłata wynagrodzeń, utrzymanie czystości czy też realizacji inwestycji w mieście.

– Władze państwowe apelują o czasowe wyłączenie parkomatów w miastach. Zdecyduje się pan na to?

– Intencją rządu było zwiększenie miejsc do parkowania na czas trwania pandemii koronawirusa, aby ograniczyć podróżowanie komunikacją publiczną. Przeprowadzone przez nas kontrole wykazały, że w analizowanym okresie miejsc w Strefie Płatnego Parkowania nie brakuje, dlatego obecnie nie widzę potrzeby wyłączania parkomatów. Jeśli jednak pojawią się wyraźne sygnały mieszkańców, że miejsc tych brakuje, oczywiście zmienimy tę decyzję. Inną kwestią jest, że na bieżąco dezynfekujemy wszystkie parkomaty. 

– Czy pana zdaniem bytomianie zachowują się stosownie do zagrożenia?

– Bardzo dziękuję bytomianom, że wykazują rozsądek, ograniczają spotkania i – jak widać na ulicach – pozostają w domach. Nasi strażnicy miejscy monitorują miasto  i sprawdzają czy nie gromadzą się gdzieś większe skupiska ludzi, jednak, jak na razie nie było podstaw do interwencji. Cały czas ponawiamy jednak apele, aby stosować się do obowiązujących zasad i pozostać w domu. Także policjanci potwierdzają, że osoby objęte kwarantanną, stosują się do zaleceń Sanepidu i nie wychodzą z domu. Mieszkańcy ze zrozumieniem przyjęli też nasze apele i sprawy w Urzędzie Miejskim załatwiają przez Internet. Choć nie ma co ukrywać, że koronawirus w naszym kraju dopiero zaczął się wykluwać, to mam  nadzieję, że z tej próby wyjdziemy silniejsi jako społeczeństwo. Kluczem do tego jak szybko i w jaki sposób przejdziemy przez ten kryzys, jest to jak dobrze i skutecznie będziemy współpracować i realizować zadania w najbliższym czasie.

Rozmawiał: TOMASZ NOWAK

 Artykuł był oglądany 1117 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

emigrant
napisał
23.03.2020
o 18:48

Chociaż obiecałem,że już nie napiszę,to jednak dbając o zdrowie Bytomian,relacjonuję.
Pewnie dobrym krokiem jest wypowiedć prezydenta miasta do mieszczan w tej trudnej sytuacji.
jeśli ktoś czytał me relacje z mego dużego nadreńskiego miasta o tym,co robi ten wirus w koronie w mym mieście,to opowiem Wam trochę więcej.
Liczba zgonów spowodowanych koroną w Niemczech przekroczyła setkę.Dzisiaj.
Widać.że zbiera swe żniwa.

Dziś po paru dniach wyszedłem z domu,by u lekarze dla moich odebrać recepty,oraz zrealizować je w aptece.

Piękny,o niesamowicie ostrym słońcu dzień,chociaż temperatura tylko 10 plus.
To ten wietrzyk rozprasza wszystko.
Na mojej ulicy prawie nikogo,chociaż trochę dalej,w centrum dzielnicy ludzi troszeczkę.
Co mnie zaskoczyło.Maseczki na ustach i nosie ,oraz rękawczki gumowe na rękach nosiło prawie 50 procent ludz.Obojętnie,czy czarnych,Turków,swoich,czy obcych.
Odstępy między ludźmi na ulicach co najmniej 2 m,zaś wszędzie gdzie byłem,a byłem u lekarza,w aptece,oraz u piekarza,gdzie wziąłem więcej pieczywa,by nie wychodzić...

Skojarzenia???
Gdy wróciłem do domu powiedziałem moim-na ulicach jak w filmie fantastycznych-pusto i te maseczki.

Ale patrząc na NARODOWE ineresy Polaków,rozumię Dudę,że przecież polska racja stanu,to wybory prezydenckie 10 maja.
PS
W Niemczech już ponad 111 śmiertelnych ofiar korony.
Trzymam kciuki,by w Polsce tych zgonów było jak do tej pory poniżej 10.
To przecież nasza RACJA STANU.
Racja stanu,czy potrzeba,
Po prostu pytam….

emigrant
napisał
23.03.2020
o 21:26

Słuchm Tuska w TVN.On na kwarantannie.
Przecież Bruksela,ktrą znam i lubię,a którą z chęcią pokazałem mym szkolnym kolegom,leży przecież tylko 250 km drogą samochodową od mego miejsca zamieszkania.

Mych szkolnych kolegów zaprosiłem przed 10 laty do Monschu,przecudnego miasteczka niedaleko Akwizgramu(niemieckie,Aachen),miasta,które jest kuźnią postępu i młodzierzy akademickiej,miasta o historii sięgającej prahistorii rzymskiej.

Wycieczka ta była pełna wrażeń i moi polscy koledzy byli zachwyceni tym wszystkim,co zobaczyli.Mo NRW,i zachód Niemiec,to przepiękne tereny,pełne zamkw,ciekawych historii i przepięknych terenów.Ale także ludzi,których możesz polubi i podziwiać.
Bo te tereny,to kawał rzymskiej historii,przepięknych terenów,oraz cudownych przeżyć.
Zaprosiłem kolegów po spotkaniach w Bytomiu i Wiśle.
Tak,nasz świat jest mały,a nam jest tak blisko do siebie.
Ludzie,bądźmy sobie bliscy.
Bo pisowska narracja szukania wrogów mnie już zniszczyła.
Ta choroba pisowska jest gorsza,niż koronawirus.
Naprawdę!

emigrant
napisał
23.03.2020
o 21:38

młodzieży i za inne błędy ortograficzne przepraszam.
Ale to wynik braku kontaktu z pisownią i wielkiego podniecenia kontaktu z HEIMATEM,mą śląską ziemią!
Chociaż widzę wiele mych bąędów,nie będę ich korgował,bo i tak zrobi następne…

Zaś Bytomiowi życzę,by wrócił do urody powojennej,czyli mych lat dzieciŁcych,bo było to przecudne miasto.

Joje z tond
napisał
25.03.2020
o 00:48

Covid covidem ale większym zagrożeniem dla mieszkańców są psie odchody i chmary much jakie będą z nich wzlatywać w nasze kuchnie i sypialnie jak tylko przyjdzie lato. Higiena w Bytomiu to osobny temat, nowe kostki na Katowickiej i nowe psie kupy. Gdzie straż miejska? Na spacerze

Janek
napisał
25.03.2020
o 06:20

Brud w Bytomiu zwiększa ryzyko zakażeń wirusowych. Gmina nic nie robi.

emigrant
napisał
28.03.2020
o 12:34

Anioł śmierci

Oglądałem w telewizji bezpośrednią transmisję z posiedzenia SEJMU.

I zobaczyłem tam także anioła śmierci.
Mnie się chce płakać,gdy widzę,jak więdnie moja OJCZYZNA.
Koronawirus,wybory i pozbawienia mnie głosu w tych wyborach.
No i dotego ta epidemia.Ale co ona znaczy dla anioła śmierci?
Po prostu pytam?Jjeszcze nasuwa mi się na usta słowqo DYKTATURA.

Przeżyłem już dyktaturę proleriatu.Myślź.że następną też przeżyję!

emigrant osiole
napisał
02.04.2020
o 22:11

Jak wyemigrowałeś to co cię obchodzi co się tu dzieje? Jakie masz prawo by na to wpływać? Interesuj się co masz tam gdzie mieszkasz.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Nasze życie się zmieniło. I przyzwyczajmy się do tego

  ​W cieniu wirusa. Urzędy dostępne tylko dla tych, którzy naprawdę muszą coś załatwić, sklepy z zaledwie dwoma klientami wewnątrz naraz, opustoszałe ulice,… więcej >>>

  ZB 12 | Życie miasta | 23.03.2020 | Edytor

  Jak działają nasze szpitale

  ​Leczą przez telefon. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego zmusiło trzy bytomskie szpitale do poważnych zmian w sposobie działalności. Ważne, by pacjenci i osoby… więcej >>>

  ZB 12 | Życie miasta | 23.03.2020 | Edytor

  Zostań w domu i… idź do opery

  ​Propozycja na czas zarazy. Opera Śląska zawiesiła działalność na czas walki z koronawirusem, ale to absolutnie nie znaczy, że nie możemy… więcej >>>

  ZB 12 | Życie miasta | 23.03.2020 | Edytor

  Strażacy pomogą seniorom

  ​Sucha Góra. „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” – taki napis widnieje na sztandarze suchogórskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Nic… więcej >>>

  ZB 12 | Życie dzielnic | 23.03.2020 | Edytor

  Szyją maseczki i rozdają je za darmo

  ​Pomagają bezinteresownie.W tych trudnych czasach ludzie muszą sobie pomagać, innego wyjścia nie ma – mówi Miłosz Małota właściciel bytomskiej… więcej >>>

  ZB 12 | Życie miasta | 23.03.2020 | Edytor

  Od asystenta do dyrektora

  ​Iwona Mohl – dyrektor Muzeum Górnośląskiego. Iwona Mohl została pierwszym w III Rzeczpospolitej dyrektorem Muzeum Górnośląskiego, który całe życie zawodowe związany… więcej >>>

  ZB 12 | Środek życia | 23.03.2020 | Marcin Hałaś

  Bunkier strażniczy trafi do Pro Fortu Centrum

  ​Unikalny eksponat. Bunkier strażniczy, czyli Ein Mann Bunker z czasów II wojny światowej wzbogaci i tak już pokaźną kolekcję miechowickiego Pro Fort… więcej >>>

  ZB 12 | Życie miasta | 23.03.2020 | Edytor

  Zadbaj o swoje nerki

  ​Nie wiedzą, że chorują. Zbyt mała ilość spożywanych płynów, dieta wysokobiałkowa, czynniki genetyczne i środowiskowe to powody kamicy nerkowej. Cierpiący na… więcej >>>

  ZB 12 | Środek życia | 23.03.2020 | Edytor

  Nietoperze opanują Dolomity

  ​Koniec zimowego snu. Wielokilometrowe chodniki i wyrobiska, a także prowadzące do nich liczne szczeliny sprawiają, że od lat Dolomity położone na pograniczu… więcej >>>

  ZB 12 | Środek życia | 23.03.2020 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  07 czerwca 2020

  imieniny:
  Roberta, Wiesława

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja