Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 25 | 24.06.2019 | Życie miasta | Edytor

Kto chce rozmawiać  o stanie miasta?

​Absolutorium i wotum zaufania. Na dwa dni rozłożono czerwcową sesję bytomskiej Rady Miejskiej. W najbliższy poniedziałek i wtorek radni będą zajmowali się sprawozdaniem finansowym miasta za rok 2018, a także raportem o stanie Bytomia. Być może do debaty włączą się mieszkańcy. 


Do tej pory kwestia finansowego podsumowania minionego roku i co za tym idzie udzielenia prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu była prosta. Przepisy się jednak zmieniły, weszło trochę nowości. Najpierw zatem rajcowie pochylą się nad opracowanym przez rządzących dokumentem o nazwie „Raport o stanie miasta”. Przypomnijmy, że dziennikarzom go już wyrywkowo przedstawiono, zapoznać się z nim mogli także bytomianie. Radni jego treść także znają, teraz zaś mają o nim debatować. Ciekawe do jakich wniosków dojdą. Prezydent Mariusz Wołosz i jego zastępcy byli w tej kwestii zdecydowani. Ich zdaniem raport pokazuje, że koniec poprzedniego roku Bytom był miastem zaniedbanym, ale oni wiedzą, jak to zmienić. 

Nowością jest to, że prawo zabrania głosu w tej dyskusji mają także mieszkańcy. Konkretnie 15 tych, którzy jako pierwsi zbiorą 50 podpisów i zgłoszą się z odpowiednim wnioskiem do przewodniczącego Rady Miejskiej. Gdy sprawdzaliśmy pod koniec zeszłego tygodnia, okazało się jednak, że zainteresowanych debatą i chcących w niej aktywnie uczestniczyć nie było. A skoro tak, to być może Rada uwinie się z sesją w jeden dzień. 

Po tej debacie radni już we własnym gronie rozpatrzą sprawozdanie finansowe za rok 2018 i ocenią, czy prezydent właściwie zrealizował zapisy zawarte w zeszłorocznym budżecie. Potem przyjdzie czas na głosowanie nad udzieleniem absolutorium. A że w minionym roku prezydentów mieliśmy dwóch – Damiana Bartylę do wyborów oraz Mariusza Wołosza po wyborach, to absolutorium będzie udzielane im jednocześnie. Radni mający obecnie większość mimo że bardzo krytycznie oceniają rządy Bartyli, to muszą zagłosować za absolutorium, bo inaczej zaszkodziliby Wołoszowi. To samo, ale w drugą stronę dotyczy rajców będących zwolennikami Bartyli. Ciekawa natomiast powinna być dyskusja. Rada chce zaprosić do udziału w niej Bartylę. 

Wołosz obawiać się czego nie ma. Nawet jeśli nie dostanie absolutorium (co przy podziale mandatów w Radzie nie jest prawdopodobne), to i tak nie grozi mu ewentualny późniejszy wniosek o  rozpisanie referendum w sprawie jego odwołania. Od wyborów nie minęło bowiem jeszcze 9 miesięcy, a w tym czasie referendów ogłaszać nie można.      

Po otrzymaniu absolutorium prezydent Wołosz musi jeszcze dostać od Rady wotum zaufania, pokazujące, że ma w niej większość pozwalającą mu spokojnie rządzić. Tutaj też żadnych problemów być nie powinno, bo Wołosza popiera ponad połowa radnych. Jednakże, gdyby w dwóch kolejnych latach prezydent wotum nie otrzymał, to można starać się o rozpisanie referendum.Artykuł był oglądany 2506 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Waluś
napisał
24.06.2019
o 11:22

I stało się – w Bytomiu rządzi SLD, PO i Wiosna. Kluczowe stanowiska objęły osoby związane z SLD i PO, począwszy od Prezydenta, Sekretarza miasta, Zarządów Spółek, na Przewodniczącej Rady Nadzorczej BPK kończąc.
Nawet były prezydent z ramienia SLD (K.W.) został powołany na intratne stanowisko w Zarządzie PEC.
Począwszy od posła Szaramy poprzez radnych PiS w Radzie Miejskiej Bytomia, a na senatorze Nisiołku kończąc, to „działacze” i PiS, którzy dla własnych korzyści materialnych pozwolili i poparli, by w Bytomiu do władzy doszło PO, SLD i Wiosna.
Panie Szarama rzygać się chce. W najbliższych wyborach będziemy głosować na kandydatów z poza Bytomia.
Warto przyjść na poniedziałkową i wtorkową sesję, aby popatrzeć jak radni PiS jednogłośnie udzielaja absolutorium SLD-owskiemu prezydentowi. Takie cuda tylko w Bytomiu.

Pan Tau
napisał
26.06.2019
o 12:37

Waluś, nie denerwuj się bo ci żyłka pęknie. Mnie osobiście mało obchodzi kim jest I skąd się wywodzi ktoś kto Bytomiem rządzi, ważne by był skuteczny. Zresztą jakby problemem Bytomia była przynależność partyjna radnych czy orientacja .Nie ważne walące się domy , rozkopana Katowicka droga woda i zakaz remontów.

Normalsi
napisał
27.06.2019
o 03:09

Panie Tau, mnie obchodzi kto jaki sztandar niesie. Pan Wójcik był bardzo socjalistyczny. Pan Bartkow jest narodowy. I tym się ci ludzie kierują. Mało ich obchodzą lokalne problemy. Przykładem Pan Bartkow który ostatnio obraził rozmówcę w dyskusji na Fb gdy ten pytał go o brudne i zachwaszczone miasto. Nie było rozmowy, Pan Bartkow nie interesował się problemem był po prostu „partyjny”. Wszyscy i wszystkie problemy na bok bo NASZĄ flagę niesiemy.

Jolanta Kubik
napisał
28.06.2019
o 14:28

Tak, nie ważne kto z rządzących z jakiej partii się wywodzi.
Najważniejsze, żeby chciał zrobić coś dla tego miasta, które jest nadal brudne i zaniedbane… dlaczego jak się pojedzie do jakiegokolwiek miasta po sąsiedzku widać, że tam się coś dzieje. Powstają ścieżki rowerowe, place zbaw dla dzieci, siłownie na wolnym powietrzu, czysto i wszędzie kwiaty.
A u Nas nic.  Brud, smród i jest jak było. Wystarczy przejść się ul.Piekarską (jedna z głównych ulic Bytomia), której nikt nie sprząta. Budynki pozabijane płytami, bramy zamurowane, śmieci pełno bo koszy brak na tym odcinku gdzie ludzi najwięcej chodzi…Czym więc zajmują się służby miejskie, administracje budynków? Wszędzie totalna niemoc i arogancja..A podatki rosną..

Adam
napisał
28.06.2019
o 14:29

Rozmawiać o stanie miasta? Ludzie bardzo dobrze wiedzą w jakim stanie jest miasto! Ludzie chcą zmian a nie gadania!
Gdzie jest ta wielka rewitalizacja miasta która miała je odmienić o 180 stopni? Te pieniądze już dawno wartość straciły! Grom pieniędzy z tej puli poszedł na pensje dla pseudo doradców, projekty architektoniczne które poszły do kosza, kubki. długopisy i kalendarze. Proponuje zainwestować kasę w photoshopa, miasto będzie mogło pstrykać zdjęcia i po edycji w tym programie chwalić się jak to miasto wypiękniało.

Rozmowa
napisał
28.06.2019
o 18:35

Na jednej z pierwszych konferencji prasowych prezydent Bytomia i prezes BPK obiecywali obniżenie opłat za odbiór odpadów komunalnych. Miało to nastąpić poprzez przejecie (błyskawiczne rozwiązanie umowy dzierżawy) miejskiego wysypiska przy ul. Jana Pawła II. Myślę, że czas na konferencję prasową z udziałem w/w, aby powiadomić mieszkańców o skuteczności tych działań (obietnic).
Pisze o tym, aby nie skończyło się tak jak z wodą – miało być taniej, a jest drożej.

Jolanta
napisał
28.06.2019
o 18:51

Ja zabrałabym to całe towarzystwo z Ratusza, na spacer po Bytomiu. Pewnie dawno nie oglądali miasta. Siedzą w swoich gabinetach albo jeżdżą samochodami oderwani zupełnie od tego co za szybą samochodu…

Toni
napisał
29.06.2019
o 03:39

Koalicja która zasiadła w urzędzie chyba nie rozumie co znaczy słowo „zaniedbanie”. Panie Prezydencie jak się nie sprząta, nie dba o trawniki to miasto jest zaniedbane. Tak to się powszechnie rozumie. Wysokie chwasty widać, pełne kosze widać, brud widać. My widzimy i tylko trzeba mieć nadzieje, że Pan Prezydent też po dziewięciu miesiącach to dojrzy. To nie łąki kwiatowe, to nie deszcz to zaniedbane obowiązki wpływają na miasta i Pana Prezydenta wizerunek.

Zorientowany
napisał
30.06.2019
o 21:37

Towarzysz Wołosz odwołał dwie Panie wiceprezes PEC i powołał towarzysza Wójcika - normalka. Towarzysz Wołosz nie udzielił absolutorium Dolewce za 2018 r. Ignorant za bardzo dobry wynik finansowy zakończony znacznym zyskiem, pozyskaniem setek milionów złotych na niezbędne inwestycje i na likwidację niskiej emisji w “nagrodę” nie udziela absolutorium. Myślę, że lewusy i platfusy pod nosem Szaramy i radnych PiS przygotowują sprzedaż PUC-u i BPK.

Franek
napisał
01.07.2019
o 03:17

Nie wykonywanie obowiązków przez Gminę to po prostu wstyd. Jak będąc Prezydentem miasta można je zaniedbać nie sprzątając czy nie dbając o zieleń.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Armata wystrzeliła,  mamy nowego króla

  ​Bracia na Rynku. Wszystko odbyło się zgodnie z odwieczną tradycją. Armata wystrzeliła, a niedługo potem ogłoszono, kto został królem Bractwa Kurkowego Grodu… więcej >>>

  ZB 25 | Życie miasta | 24.06.2019 | Edytor

  DNI BYTOMIA 2019

  ​Tak się bawiliśmy. Dwa dni wypełnione po brzegi różnego rodzaju atrakcjami. Koncerty, konkursy, widowiskowe pokazy, gigantyczne emocje i wspaniałe przeżycia. Zorganizowane… więcej >>>

  ZB 25 | Życie miasta | 24.06.2019 | Edytor

  Burmistrz Tobor dostał absolutorium

  ​Bez problemu. Radzionkowscy radni udzielili burmistrzowi miasta Gabrielowi Toborowi absolutorium z wykonania zeszłorocznego budżetu. Decyzja zapadła podczas niedawnej sesji Rady Miasta. 

  więcej >>>
  ZB 25 | Życie miasta | 24.06.2019 | Edytor

  Jeśli masz 8 złotych,  to możesz się popluskać

  ​Do wody! Szybciej, niż zazwyczaj, ale jak zawsze w pierwszy wakacyjny weekend otwarto pływalnię odkrytą przy ulicy Wrocławskiej. Jest czynna codziennie… więcej >>>

  ZB 25 | Życie miasta | 24.06.2019 | Edytor

  Polonia awansuje,  Polonia się cieszy

  ​Piłka nożna. Polonia Bytom wraca do III ligi. Do awansu w dwumeczu barażowym z zespołem LKS Czaniec wystarczyły jej dwa remisy, w tym… więcej >>>

  ZB 25 | Życie sportowe | 24.06.2019 | Edytor

  Oni znają swoje miasto

  ​Historyczny jubileusz. Tegoroczna edycja Powiatowego Konkursu Historii Bytomia przebiegała pod hasłem „Bytom na przełomie XIX i XX wieku”, a wzięło w nim udział… więcej >>>

  ZB 25 | Środek życia | 24.06.2019 | Edytor

  W Cidrach, ekstremalnie i nocą

  ​Biegowy maraton. W ciągu zaledwie dwóch tygodni odbyły się w Radzionkowie i w Bytomiu cztery biegi. To nie przypadek – Bytom staje się jednym… więcej >>>

  ZB 25 | Życie miasta | 24.06.2019 | Edytor

  Wandale zniszczyli elewację odnowionej kapliczki

  ​Szombierki. Wielkie oburzenie wśród mieszkańców dzielnicy. Nieznani wandale zniszczyli elewację zabytkowej kapliczki stojącej przy ulicy Zabrzańskiej. – To niepojęte. Tych,… więcej >>>

  ZB 25 | Życie dzielnic | 24.06.2019 | Edytor

  Sąsiedzi morzem pachnący

  ​Szant nie zdradzą. Potrafią zagrać znane marynarskie standardy, by po chwili zmienić klimat na folk starej Irlandii lub Bretanii. Talent… więcej >>>

  ZB 25 | Środek życia | 24.06.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  06 lipca 2020

  imieniny:
  Gotarda, Dominiki

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja