Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

O przepływach elektoratu

​Przepływy elektoratu...

O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 5 | 29.01.2018 | Życie miasta | Edytor

Kto się zmierzy z Bartylą, czyli przymiarki wyborcze

​W poszukiwaniu kandydatów. Do wyborów samorządowych pozostało już tylko dziesięć miesięcy. Najwyższy zatem czas, by przyjrzeć się tym, którzy jesienią prawie na pewno wezmą udział w walce o stanowisko prezydenta Bytomia lub potencjalnie mogą to zrobić.   


Zacznijmy od bardzo istotnego zastrzeżenia: ten tekst jest czymś w rodzaju politycznej symulacji i w zdecydowanej mierze opiera się na informacjach nieoficjalnych lub też nawet pogłoskach – fakt, że zaczerpniętych z kilku niezależnych źródeł. Z góry zapowiadamy zatem, że sprostowań nie przyjmujemy. Co innego z polemikami.

Bartyla (prawie) pewny

Listę kandydatów wypada zacząć od urzędującego prezydenta Damiana Bartyli. Jeśli tylko nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego, to bez wątpienia powalczy on o trzecią kadencję, a desygnuje go Bytomska Inicjatywa Społeczna. Jeszcze kilka tygodni temu nie było to wcale przesądzone. Bartyla mógł przecież zostać odwołany w referendum i odejść w polityczny niebyt. Tak się jednak nie stało. Prezydent mimo ogromu krytyki, jaka na niego spadła, wyszedł z całej sprawy zwycięsko i dziś na pewno jest silniejszy, niż pod koniec zeszłego roku, choć pozwalającej na spokojne rządzenie większości w Radzie Miejskiej już nie odbuduje. Referendum pokazało zresztą bardzo dobitnie, na czym polega główna siła Bartyli. To wciąż spora popularność wśród mieszkańców i... słabość opozycji. Pytanie tylko co się stanie, jeśli jednak coś się wydarzy – na Bartyli ciąży przecież akt oskarżenia w sprawie o korupcję? W BIS nie ma nikogo, kto mógłby zastąpić lidera, nikogo takiego tam w ostatnich latach nie kreowano. Podobno jednak scenariusz alternatywny jest, choć dziś brzmi on niemal jak opowieść z gatunku science fiction.  

Ciekawe też, jak zachowa się koalicjant prezydenta, czyli Wspólny Bytom. Możliwości są dwie, ta przeznaczona do realizacji ma być wybrana w marcu. Pierwsza możliwość (oparta na realistycznym patrzeniu na rzeczywistość) to rezygnacja z własnego kandydata i poparcie Bartyli już w pierwszej turze (oczywiście w zamian za coś). Druga możliwość (optymistyczna) to gra na siebie i wystawienie byłego przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Wężyka.   

Podzielona opozycja

A kogo opozycja może przeciwstawić urzędującemu prezydentowi? Na pewno nie jedną, popieraną przez wszystkie najważniejsze ugrupowania osobę. To kolejny wniosek z referendum, które przeciwnicy Bartyli przegrali w dużej mierze na własne życzenie nie potrafiąc, a może raczej nie chcąc współpracować. Ważniejsze od pokonania krytykowanego prezydenta naszego miasta było dla opozycji bowiem to, by sukcesu nie odniósł ktoś z tego obozu.

Zacznijmy od kandydatów już potwierdzanych. Rękawicę swemu byłemu bliskiemu współpracownikowi i zarazem przełożonemu rzuci Andrzej Panek reprezentujący Stowarzyszenie Budujmy Bytom. Zdymisjonowany przez Bartylę wiceprezydent odciął się od stylu jego rządzenia i zapowiada, że chce kroczyć inną drogą. Jego sytuacja wyjściowa nie należy jednak do najlepszych. Panek nie jest radnym, a więc ma utrudniony dostęp do mieszkańców i życia politycznego. Musi się nieźle postarać, by bytomianie usłyszeli o nim i jego ofercie. Pierwszą okazję, a więc referendum wykorzystał bardzo dobrze. Jak cała opozycja przegrał je, ale się wypromował i pokazał jako konkretny lider przeciwników Bartyli. 

Swojego kandydata ma też Prawo i Sprawiedliwość. To wciąż przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Janas. Wciąż, bo już cztery lata temu bez powodzenia startował, bez powodzenia też miał być komisarzem po sukcesie referendum w sprawie odwołania Bartyli. Jak widać Janas się nie zniechęca i to jest jego niewątpliwy atut. Pytanie, czy stanie się nim też kampania partii, która do tej pory kiepsko lansowała swych reprezentantów? A skoro jesteśmy przy PiS, to warto wspomnieć o pogłosce, że z jej ramienia o fotel prezydenta naszego miasta miałby walczyć bytomski senator Andrzej Misiołek. Niedawno zmienił on barwy polityczne i przeszedł z Platformy Obywatelskiej właśnie do PiS. Mówi się, że chciałby kandydować lub też, że to część ustalonej transakcji politycznej, ale to raczej mało prawdopodobne. W PiS zaprzeczają.  

Problem wewnętrzny

W PO niczemu nie zaprzeczają, bo na razie mają tam ogromny problem wewnętrzny z wyłonieniem kontrkandydata dla Bartyli. Wielu chciałoby nim zostać, ale albo się wahają, albo boją zaryzykować, widząc systematycznie słabnące poparcie dla partii, albo też nie potrafią zyskać poparcia w jej szeregach. Raczej mało prawdopodobny jest ponowny start byłego posła i szefa bytomskiej Platformy Jacka Brzezinki (on sam to wyklucza). Zatem kto? Jest bardzo aktywny i jeszcze bardziej ambitny wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Michał Bieda. Apetyt na kandydowanie ma też podobno radna Joanna Stępień, jest jeszcze dawny wiceprezydent Mariusz Wołosz. Z tym ostatnim sprawa jest najbardziej skomplikowana, bo on  nie tylko współtworzy klub radnych PO, dorównując aktywnością Biedzie, ale nadal stoi na czele zapomnianego już ugrupowania Bytom Przyjazne Miasto. Jakby tego było mało, kiedy się porozmawia z działaczami Platformy, to padają jeszcze inne propozycje kandydatów na kandydatów na prezydenta. Wspomina się o byłym wiceprezydencie Adamie Ciesiółce lub aktualnym wiceprezydencie, ale Świętochłowic Stanisławie Kormanie.  Rywala Bartyli partia oficjalnie przedstawi w marcu i zapewne poprą go inne organizacje – choćby .Nowoczesna.

A co zrobią inni, na przykład Sojusz Lewicy Demokratycznej, Kukiz’15 oraz Polskie Stronnictwo Ludowe? A Ruch Autonomii Śląska? Tego to już kompletnie nie wiadomo.

TOMASZ NOWAKArtykuł był oglądany 1208 razy.
 • Ocena - 1 1 głosów
   


Komentarze
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Bytomski Sport ocalał, władze budują stadion

  ​Radny zmiennym jest. Spółka Bytomski Sport będzie nadal działać. Radni anulowali bowiem decyzję o jej likwidacji. Było to możliwe dzięki niespodziewanej… więcej >>>

  ZB 5 | Życie miasta | 29.01.2018 | Edytor

  Krzyki i napisy, czyli radni pod presją

  ​Grożą im. Wykonane sprayem napisy atakujące bytomskich radnych opozycji pojawiły się na kilku blokach w Szombierkach. To tylko część presji jaką… więcej >>>

  ZB 5 | Życie miasta | 29.01.2018 | Edytor

  Wojciech Marek wyżej w rankingu

  ​Tenis. Zawodnik Górnika Wojciech Marek po wygraniu deblowego turnieju w Traralgon dotarł do trzeciej rundy Australian Open juniorów. 

  więcej >>>
  ZB 5 | Życie sportowe | 29.01.2018 | Edytor

  Jakub Masłowski skutecznym zastępcą

  ​Tenis stołowy. Po półtoramiesięcznej przerwie w rozgrywkach drużyny Lotto Superligi wróciły do walki o punkty. 3S Polonia udanie rozpoczęła tegoroczną część sezonu. 

  więcej >>>
  ZB 5 | Życie sportowe | 29.01.2018 | Edytor

  Bytomianka Zimy chodzi w mundurze

  ​Klasa i profesjonalizm. Bytomianką Zimy 2017 została młodsza aspirant Anna Lenkiewicz z bytomskiej Komendy Miejskiej Policji. Jest to pierwsza kobieta w mundurze wybrana… więcej >>>

  ZB 5 | Środek życia | 29.01.2018 | Edytor

  Zumba znów na Skarpie

  ​Karnawałowy maraton. Ponad 100 osób bawiło się w hali „Na Skarpie” podczas Karnawałowego Maratonu Zumby. Patronem prasowym imprezy było „Życie Bytomskie”.

  więcej >>>
  ZB 5 | Środek życia | 29.01.2018 | Edytor

  28 stycznia – bardzo zła data

  ​Czy to było wyzwolenie? Przez kilka dziesięcioleci dzień 28 stycznia obchodzony był jako rocznica „wyzwolenia” Bytomia. Dla naszego miasta nie… więcej >>>

  ZB 5 | Środek życia | 29.01.2018 | Marcin Hałaś

  Oscar dla bytomianki?

  ​Trzymamy kciuki! Pochodząca z naszego miasta artystka Dorota Kobiela ma szansę na zdobycie najważniejszej nagrody w świecie filmu, czyli Oscara. Do tego… więcej >>>

  ZB 5 | Środek życia | 29.01.2018 | Edytor

  Karnawałowe spotkanie emerytów i absolwentów

  ​Stroszek. Członkowie bytomskiego Klubu Emerytów, Absolwentów i Sympatyków Energetyk-Elektronik spotkali się w restauracji „Świetlik”. Przyciągnęło ich tam kilka bardzo ważnych powodów.

  więcej >>>
  ZB 5 | Życie dzielnic | 29.01.2018 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  23 stycznia 2019

  imieniny:
  Anastazego, Wincentego

  Bytom
  -8°C

  Ciśnienie: 1008 hPa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja