Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 48 | 27.11.2017 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Los prezydenta Bartyli w rękach bytomian

​Głosujemy lub nie głosujemy. Czy prezydent Bytomia Damian Bartyla utrzyma stanowisko, czy też przedterminowo je straci? Zdecyduje o tym referendum zaplanowane na najbliższą niedzielę 3 grudnia.


Damian Bartyla rządzi naszym miastem od końca roku 2012. Referendum to dla niego nic nowego. Po raz pierwszy sięgnął po władzę, kiedy nieoficjalnie stanął na czele ruchu społecznego, który właśnie w referendum doprowadził do odsunięcia prezydenta Piotra Koja. W roku 2014 Bartyla zapewnił sobie reelekcję już w pierwszej turze wyborów. Od tamtego momentu wiele się jednak zmieniło i dziś to jemu grozi, że straci stanowisko prezydenta w efekcie referendum.  

O jego przeprowadzeniu zdecydowała Rada Miejska podczas sesji zwołanej we wrześniu. Teoretycznie zrobiła to w konsekwencji tego, iż wcześniej nie udzieliła Bartyli absolutorium z wykonania zeszłorocznego budżetu. Praktycznie o braku absolutorium mówi się niewiele, a zwolennicy odwołania prezydenta przywołują zupełnie inne argumenty.  Ich zdaniem ogólnie nie radzi on sobie z rządzeniem Bytomiem, nie pozyskuje inwestorów, nie potrafi powstrzymać zalewu niebezpiecznych i nielegalnych odpadów, odpowiada za zadłużenie miasta i utratę płynności finansowej, a także za wyprowadzenie z gminnych spółek 5 milionów złotych oraz za obniżenie pozycji Bytomia w regionie. Poza tym pojawia się zarzut, iż Bartyla nie jest w stanie skutecznie sięgnąć po środki obiecane nam w ramach OSI.    

Utracona większość

Prezydent nie miałby problemów z uzyskaniem absolutorium, gdyby wcześniej nie stracił – pewnej wydawało się – większości w Radzie Miejskiej. W kwietniu trzech popierających go dotąd radnych odeszło i założyło własny, opozycyjny klub Stowarzyszenie Budujmy Bytom. Prócz niego w grupie referendystów zmierzających do usunięcia Bartyli znalazło się wiele innych organizacji. Co ciekawe, niechęć do prezydenta połączyła nawet tak odległe od siebie partie, jak Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. Poza nimi w obozie antyprezydenckim są Sojusz Lewicy Demokratycznej, .Nowoczesna, Kukiz’15, Bytom Przyjazne Miasto, Bytom to Nie Hasiok, Bytom Plus, Miasto dla Mieszkańców, Bytom 2054, My Bytomianie, Inicjatywa Ulicy Mickiewicza, Bytomski Klub Samorządowy, Stowarzyszenie Budujmy Bytom, Ruch Wojownicy’15, a także Inicjatywa Polska.  Jednoznacznie za odwołaniem Bartyli optuje wielu jego dawnych, często bliskich współpracowników.  

Parę tygodni temu ruszyła kampania mająca zachęcić bytomian do wzięcia udziału w referendum. Trzeba przyznać, że jest ona dość niemrawa i mało widoczna. Referendyści ograniczyli się do spotkań z mieszkańcami, wysyłania do ich domów gazet i ulotek, a także wywieszenia billboardów. Przekonanie ludzi to podstawa sukcesu. Referendum nie wystarczy bowiem wygrać w sensie liczbowym. Nie wystarczy, by większość głosujących 3 grudnia opowiedziała się za odsunięciem Bartyli. Konieczne jest spełnienie dodatkowego warunku: do urn musi się pofatygować co najmniej 26 tysięcy 166 osób. Inaczej referendum będzie nieważne, a prezydent zachowa posadę. Tak naprawdę zatem decydujemy idąc na referendum, jak i zostając w domu. 

Nie chcą wyborów

Inicjatorzy głosowania jasno oświadczyli już, że w razie powodzenia nie będą dążyli do rozpisania przedterminowych wyborów prezydenckich. Chcą, by władzę do zaplanowanych na przyszły rok wyborów samorządowych przejął wyznaczony przez premier komisarz. Jest już nawet kandydat na to stanowisko. To reprezentujący PiS przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Janas. 

Sam Bartyla próbował zablokować referendum, skarżąc przesądzającą o nim uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zrobił to jako prezydent i osoba prywatna, wytykając referendystom nieprawidłowości formalne. WSA dotąd wniosku jednak nie rozpatrzył. Zrobi to prawdopodobnie już po 3 grudnia. Może zatem zdarzyć się tak, że sąd uzna argumenty prezydenta w momencie, gdy on już prezydentem nie będzie. Artykuł był oglądany 3420 razy.
 • Ocena - 3 3 głosów
   


Komentarze

Adam
napisał
27.11.2017
o 17:05

Los prezydenta w rękach… PROKURATURY

Adrian
napisał
28.11.2017
o 08:05

Jak to “głosujemy lub nie głosujemy”? Uczestnictwo w wyborach, referendach jest naszym przywilejem, prawem, ale i obowiązkiem. Nieważne czy jest się za lub przeciw, ważne że nie jest obcy los dużej i małej Ojczyzny, chyba że jest się tchórzem, jak ostatni włodarze nawołujący do bojkotu referendum.

Marcin Hałaś
napisał
28.11.2017
o 09:59

Adrianie. W Konstytucji zapisane są prawa i obowiązki obywateli. Wśród obowiązków - nie ma zapisanego nakazu uczestniczenia w aktach demokracji bezpośredniej (w wyborach, referendach). Tak więc odmowa uczestnictwa w takim akcie pozostaje taką samą formą korzystania z tego prawa, jak uczestnictwo w nim. Natomiast pytanie: “Czy byłeś na referendum?” można interpretować jako akt łamania tajemnicy wyborów.

Adrian
napisał
28.11.2017
o 11:28

Panie redaktorze, doskonale wiem, że nie ma obowiązku, ale jak nie głosujesz, to nie wpływasz na wynik. Nawet jeden głos ma znaczenie, przykład Snochowskiego w pierwszych wyborach, bodajże 13 głosów przewagi, te głosy pozwoliły mu na wiele… niestety też dzięki mojemu i mojej żony…

Erwin Gąska
napisał
28.11.2017
o 11:37

Mam nadzieję, iż w poniedziałek będziemy mogli odetchnąć z ulgą, iż zakończyła się era niszczenia miasta. Z innych źródeł dochodzą głosy o lipnym zatrudnianiu kolegów z układu. O śmieciach i BPK nie wspomnę. Cza powrócić do normalności. Temu Panu i jego wątpliwym doradcom dziękujemy raz a dobrze!

Chłopski rozum
napisał
28.11.2017
o 20:26

W poniedziałek nie obudzimy się w innym Bytomiu. Nawet jeśli obudzimy się w Bytomiu bez Bartyli - to będzie to ten sam Bytom z tymi samimi problemami z tym samym zadłużeniem. I z tymi samymi ludźmi, którzy już się tu popisali - w duecie z Bartylą, Kojem albo Wójcikiem. Lasciate ogi speranza!

Observer
napisał
30.11.2017
o 21:10

Bytomska scena polityczna przypomina wirujàca betoniarke
z gownem w srodku

Jakub S.
napisał
01.12.2017
o 06:42

http://bytomski.pl/polityka/22860-trzeba-bylo-zwolnic-dwoch-ludzi-zeby-zatrudnic-radnego

Dla Życia Bartyli te tematy nie istnieją. Znikniecie razem z nim.

Mariusz
napisał
01.12.2017
o 12:34

Mam nadzieje, że jak się obudzę w Poniedziałek, zobaczę że p. Bartyli już nie będzie, Wielka ulga dla Bytomia,

kola
napisał
01.12.2017
o 13:18

pisalem juz otym, ze to “Ludzki Smiec” po gebie to widac.

Przepadek mienia do 3 stopnie i 25 Lat ciezklich robot, albo smierc przez powieszenie. Jak by takie kary istnialy zade sk_r_syn by nigty nie wyciagnol reki po nasze pieniadze.

Co za Swiat, i wy ich wybieracie, i to macie!!!!!!!!

Adrian
napisał
01.01.2018
o 08:14

Wziąłem ŻB i usiadłem ze zdumienia.
” ...mieszkańcom Bytomia składam serdeczne podziękowania za obdarzenie mnie zaufaniem podczas niedzielnego referendum.  Decyzja o rezygnacji z udziału w głosowaniu była głosem poparcia dla mnie.”
Cytat ze strony 5 ŻB z 5.12.17

Brawo, Pan Bartyla według swojej oceny, ma Pan ponad 80 % poparcie bytomian dla swoich dokonań, ściślej mówiąc pięcioletnich obietnic.

Statystyka:
- uprawnionych do głosowania 124000
- głosujących 19926
- za odwołaniem 17300
- za 1087
-frekwencja w referendum 16,08 %
Przypomnę że frekwencja we wszystkich wyborach samorządowych w Bytomiu wahała się między 20 a 30 %

Takie życzenia na Nowy Rok dla Bytomia:

Normalni ludzie poradzą sobie bez Bytomia
ale Ty bez nich niestety nie.
Życzę lekarza, który Cię prześwietli, zbada, zdiagnozuje, uzdrowi, a przynajmniej uśmierzy Twój ból i zaleczy rany po tych wszystkich pasożytach.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Anestezjolog potrzebny od zaraz

  ​Brakuje lekarzy. W bytomskich szpitalach zaczyna brakować lekarzy niektórych specjalizacji. Szczególnie poszukiwani są anestezjolodzy niezbędni do przeprowadzenia nawet najmniejszej operacji. Może… więcej >>>

  ZB 48 | Życie miasta | 27.11.2017 | Edytor

  Konsorcjum przebuduje ulicę Katowicką

  ​Zmiany będą wielkie. Konsorcjum dwóch firm przebuduje ulicę Katowicką i tamtejsze torowisko tramwajowe. Wygrało ono przetarg rozpisany przez władze Bytomia oraz… więcej >>>

  ZB 48 | Życie miasta | 27.11.2017 | Edytor

  Śpiewająca Bytomianka Jesieni

  ​Laur dla Katarzyny Grzesiek. Panie z Ligi Kobiet Nieobojętnych wybrały Bytomiankę Jesieni 2017. Została nią Katarzyna Grzesiek – utalentowana wokalistka, włączająca… więcej >>>

  ZB 48 | Środek życia | 27.11.2017 | Edytor

  Profesor Sieroń z tytułem doktora honoris causa

  ​Uhonorowali wybitnego uczonego. Prof. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń otrzymał tytuł doktora honoris causa gliwickiej Politechniki Śląskiej. Stało się… więcej >>>

  ZB 48 | Środek życia | 27.11.2017 | Edytor

  Wyróżnieni za napisanie wzruszającego listu do taty

  ​Wysoki poziom. To był niezwykły konkurs. Jego uczestnicy mieli napisać list do taty, opowiadając w nim o swych najbardziej skrytych uczuciach i emocjach.… więcej >>>

  ZB 48 | Środek życia | 27.11.2017 | Edytor

  Każdy może być darczyńcą

  ​Szlachetna Paczka. Każdy z nas może zostać świętym Mikołajem, przygotowując bożonarodzeniową paczkę dla potrzebujących rodzin. Na wsparcie czekają również rodziny z Bytomia,… więcej >>>

  ZB 48 | Środek życia | 27.11.2017 | Edytor

  Szkoła do rozbiórki, a wszystko przez szkody

  ​Miechowice. Trwa rozbiórka usytuowanego przy placu Słonecznym budynku mieszczącego kiedyś Zespół Szkół Specjalnych nr 5. Jest ona konieczna ze względu… więcej >>>

  ZB 48 | Życie dzielnic | 27.11.2017 | Edytor

  Przygotowali śniadanie marzeń

  ​Szombierki. To była świetna zabawa i praktyczna nauka w jednym. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45 przyszykowali śniadanie swoich marzeń. Pomógł im w tym… więcej >>>

  ZB 48 | Życie dzielnic | 27.11.2017 | Edytor

  Policjant zawsze na służbie

  ​W porę zareagował. Bytomski policjant będący po służbie zatrzymał pijanego sprawcę kolizji, który zamierzał uciec z miejsca zdarzenia. Kraksa wydarzyła się poza… więcej >>>

  ZB 48 | Ciemna strona życia | 27.11.2017 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  22 października 2019

  imieniny:
  Halki, Filipa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja