Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 6 | 11.02.2019 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Miasto musi się rozwijać w sposób zrównoważony

​Rozmowa z pierwszym zastępcą prezydenta Bytomia, Michałem Biedą


„Kilka osób zrobiło sobie z Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego prywatny folwark” – mówił pan przedstawiając ustalenia Najwyżeszj Izby Kontroli badającej tę spółkę. Aż tak źle się tam działo?

– Bardzo źle, bo zupełnie nie liczono się z publicznymi pieniędzmi, a korzystając z braku wystarczającego nadzoru prezydenta Damiana Bartyli czerpano z BPK prywatne korzyści. Robiły to zarówno konkretne osoby, jak i podmioty zewnętrzne powiązane z ekipą byłego prezydenta.

– W tej sprawie złożyliście już do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa...

– … i na nich się nie skończy, będą kolejne. Wszystkie dotyczą przekroczenia uprawnień lub ich niedopełnienia albo też działania na szkodę spółki. Nie ma tu taryfy ulgowej ani sentymentów.

– Czyli?

– Przede wszystkim chodzi o głośne już sprawy nieuzasadnionego ekonomicznie zakupu przez BPK ujęć wody w Tarnowskich Górach oraz niewłaściwego sposobu zagospodarowania terenu przy ulicy Magdaleny. Do tego dochodzą przypadki nienależnego pobrania odpraw, premii i nagród przez członków kolejnych zarządów BPK, czy też udzielenia pożyczki niezgodnie z przepisami. 

– Podczas wspomnianej już konferencji prasowej wraz z prezydentem Mariuszem Wołoszem zapowiadał pan, że obecne kierownictwo BPK wystąpi do byłych członków zarządu tej spółki o zwrot nienależnie pobranych pieniędzy. Czy coś w tej sprawie już zrobiono?

– Konkretne wezwania zostały wysłane do zainteresowanych w minionym tygodniu. Trzeba było się spieszyć, bo upływał termin trzyletniego przedawnienia. Wezwani mają określony czas na zwrot pieniędzy, a jeśli tego nie zrobią, spółka automatycznie wystąpi na drogę sądową.

– O jakie kwoty chodzi?

– W przypadku jednego z prezesów BPK nawet o prawie 90 tysięcy złotych. Nazwisk ujawniać nie możemy, bo te osoby nie pełnią dziś funkcji publicznych, ale każdy wie, kto zarządzał BPK.

– Co BPK zrobi teraz z nieszczęsnymi, stale przynoszącymi jej straty ujęciami wody?

– To trudny temat, a pytanie powinno być skierowane raczej do nowego prezesa BPK. Opcje są dwie: albo sprzedaż, albo wydzierżawienie. Na razie zarząd BPK się tym nie zajmuje, bo jest skupiony na problemach doraźnych. Sytuacja w spółce jest bardzo zła. Są kłopoty z płynnością finansową, trzeba uporządkować najistotniejsze dokumenty, bo wielu z nich po prostu brakuje.

– A co z działką przy ulicy Magdaleny? Nawieziono tam tyle odpadów, że teren nie nadaje się obecnie pod inwestycje, a przecież takie było jego przeznaczenie. Da się jeszcze go uratować?

– W tym przypadku mamy też dwie możliwości wyjścia z sytuacji. Pierwsza to znalezienie kilkudziesięciu milionów złotych i zrekultywowanie działki. Druga zaś sprowadza się do stworzenia w tym miejscu klastra energetycznego. Moglibyśmy postawić tam lekką konstrukcję i umieścić na niej ogniwa fotowoltaiczne. Tym samym na zdegradowanej działce produkowalibyśmy zieloną energię. Zresztą gdyby klastra nie udało się stworzyć przy ulicy Magdaleny, to z pewnością urządzimy go w jakimś innym miejscu, także zdegradowanym. To pomoże zmienić wizerunek miasta.

– W tym klastrze chodzi tylko o symbol, czy będzie z tego konkretna ilość energii? 

– To nie tylko symbol, zakładamy, że będą z tego wymierne korzyści. Fotowoltaika zapewni nam kilka megawatów energii. Miasto będzie dzięki temu płaciło mniej na przykład za oświetlenie ulic. To dobry ruch, bo prąd będzie coraz droższy.

– Bytomsko-Radzionkowska Spółdzielnia Socjalna została postawiona w stan upadłości. Co z jej pracownikami, co z długami?

– W pierwszej kolejności staramy się pomóc pracownikom, bo oni są tu najbardziej pokrzywdzeni. Nie ma osoby, która mogłaby im zapłacić za kilka zaległych miesięcy pracy, nie ma też komu wystawić świadectw pracy, a bez tego nie mogą się zarejestrować jako bezrobotni. Natomiast same zobowiązania BRSS będą regulowane w trybie upadłościowym.

– Podczas spotkania z bytomskimi przedsiębiorcami zapowiadał pan daleko idące zmiany w Gminnym Programie Rewitalizacji. Co wymaga korekty i dlaczego?

– Te zmiany to efekt monitoringu GPR, do którego przystąpiliśmy po przejęciu władzy oraz wydarzeń z ostatnich miesięcy. Korekty wymaga część projektowa, bo część zaplanowanych za czasów prezydenta Bartyli i później źle poprowadzonych przedsięwzięć nie doszło do skutku i już nie będzie realizowanych. Zarezerwowane na ich wykonanie i przeznaczone dla Bytomia pieniądze bezpowrotnie przepadły, dostały je inne miasta. Chodzi tu na przykład o przedsięwzięcia, które miała poprowadzić BRSS. Prócz tego zmieniły się też uwarunkowania społeczne. Mamy mniej bezrobotnych, a więc brakuje nam beneficjentów poszczególnych projektów, a oni sami nie zawsze są zainteresowani wzięciem w nich udziału. Musimy zatem przygotować projekty nie skupiające się jedynie na bezrobociu, ale także na innych wykluczeniach społecznych, choćby cyfrowym. Potrzebne są prócz tego projekty mające na celu integrację ludzi. Mamy też kolosalny problem z rozstrzyganiem przetargów ogłaszanych w ramach przedsięwzięć z GPR, głównie tych polegających na modernizowaniu budynków. Wielu z nich nie da się sfinalizować, bo drastycznie zmieniły się ceny materiałów oraz usług budowlanych. W efekcie firmy składające oferty nie są w stanie przygotować jej w ramach zabezpieczonej kwoty, zdarza się, że nikt się nie zgłasza, bo nikomu się nie opłaci. Czasem przetarg jest ogłaszany po trzy razy i nadal nie ma odzewu lub oferty przekraczają budżet o 120 procent.

– Co z tym możemy zrobić, żeby nie stracić kolejnych pieniędzy? 

– To bardzo poważne wyzwanie. Często bowiem z projektem twardym polegającym na zmodernizowaniu jakiegoś budynku ściśle powiązany jesty projekt miękki sprowadzający się do aktywizacji ludzi. Jeśli nie uda się przeprowadzić pierwszej części, to o drugiej w ogóle możemy zapomnieć. Musimy zatem albo zmniejszyć zakres projektów, zrobić ich mniej, albo też je kumulować w większe przedsięwzięcia. Zrobimy jednak wszystko, by nie stracić już ani złotówki. Bytomia na to nie stać.

– Do kiedy mamy czas?

– Każdy projekt musi być zrealizowany i co ważne rozliczony do roku 2023. De facto zatem trzeba uwinąć się do roku 2022, by mieć rok na załatwienie wymaganych formalności.

– W poszechnym odczuciu mieszkańców w Bytomiu jest brudno, zwłaszcza w śródmieściu. Co z tym zrobicie?

– Takie same było nasze odczucie, kiedy byliśmy jeszcze radnymi opozycji. Składaliśmy w tej sprawie wiele interpelacji do poprzednich władz, niestety bez zauważalnego skutku. Pomimo, że jest brudno to poprzednie władze przez 6 lat nie nakładały na wykonawcę żadnych kar. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić daleko idące zmiany. Nie będzie już tak, że jedna firma zajmuje się wszystkimi kwestiami związanymi z porządkiem, a więc czyszczeniem ulic, fontannami, toaletami publicznymi, zielenią oraz odśnieżaniem. Ogłosimy oddzielne przetargi na utrzymywanie ulic w czystości, porządkowanie parków, odśnieżanie, pielęgnowanie zieleni i inne zabiegi. To powinno zdecydowanie poprawić jakość usług, zwiększy się też nasza kontrola nad nimi. Zamierzamy też zmusić wykonawców do egzekwowania umów zawartych z miastem, bo dotąd tego brakowało. Nie wymagano od nich zbyt wiele, poprzednie władze nie oczekiwały nawet, że na sprzęcie sprzątającym i odśnieżającym zamontowane mają być urządzenia GPS, dzięki którym wiedziano by, co i kiedy zostało zrobione. Teraz to się zmieni, zresztą to standard w innych miastach. Przygotujemy też dla mieszkańców specjalną aplikcję na telefon, pozwalającą im na szybkie zgłaszanie uwag co do stanu czystości. Poza tym chcemy na wiosnę ruszyć z programem, do realizacji którego zaprosimy spółdzielnie mieszkaniowe, zarządców, wspólnoty mieszkaniowe i mieszkańców. Tylko wspólnie możemy sprawić, że Bytom będzie czysty.

– W kampanii wyborczej zapowiadaliście akcję „Zamieszkaj w Bytomiu”.

– Będziemy ją realizowali. Miasto razem z podmiotami prywatnymi będzie promowało inwestycje mieszkaniowe prowadzone w Bytomiu oraz tereny nadające się pod zabudowę. Mamy się czym pochwalić. Już teraz wiadomo, że w ciągu najbliższych lat powstanie u nas kilkaset budynków mieszkalnych jedno i wielorodzinnych. Wyrosną one w Szombierkach, w Stroszku, w Łagiewnikach obok planowanych tam terenów rekreacyjnych, a także na Sójczym Wzgórzu. Do tego dochodzi coraz większa liczba wyremontowanych lokali w starych kamienicach. Dla każdego mamy jakąś ciekawą ofertę. Chcemy zatrzymać proces wyludniania miasta i jednocześnie sprowadzić tu nowych ludzi. Żeby to się udało, musimy uczynić z Bytomia miejsce, w którym dobrze się mieszka i żyje, są atrakcyjne możliwości spędzania wolnego czasu, a komunikacja stoi na wysokim poziomie, bo dzięki kolei do Katowic możemy dojechać w dwadzieścia kilka minut. 

– Czyli Bytom jako miasto-sypialnia?

– Nie tylko, atrakcyjna praca też tu musi być, co do tego nie ma żadnych wątpliwości Nam zależy na zrównoważonym rozwoju miasta, pełnej synergii. Absolutnie nie odpuszczamy tematu ściągania do Bytomia inwestorów, także takich chcących budować tu, a dokładniej w specjalnej strefie ekonomicznej obiekty przemysłu innowacyjnego. Bytom musi zmienić swój wizerunek.

Rozmawiał: TOMASZ NOWAK

 Artykuł był oglądany 1895 razy.
 • Ocena - 1 1 głosów
   


Komentarze

Łukasz
napisał
13.02.2019
o 12:35

W Życiu Bytomskim mamy pokaz- sprawozdanie ze stażu pierwsza praca. Michał B. ujawnia swoje plany na miasto Uwaga Bytom musi się rozwijać w sposób zrównoważony. W tekście nie ma słowa o tym w jaki niby sposób ma się to zadziałać. Brak rozwinięcia oznacza ,że tego Pan Michał  nie wie. Mamy więc plan bez planu. Wracają stare zjechane tematy - BPK, na pytanie co dalej odpowiedż -  Uwaga :  jest PREZES to jego problem !!!! itd. Czy Michał rządzi ? Cała strona dla Michała - rozwój osobistej kariery pewny idzie do przodu jak matka

Ernest
napisał
13.02.2019
o 13:26

Czy był w historii miasta słabszy wiceprezydent ? Tak/Nie dobry temat na sondaż  w następnym numerze Życia

Anka
napisał
13.02.2019
o 14:34

Bzdurniejszego wywiadu nie czytałam nigdy. Minęły 3 miesiące i pomysłu na miasto brak. Tak krytykował rewitalizacje, a teraz przez 3 miesiące nic nie zrobili oprócz narzekania. Do roboty się weź Bieda a nie marudz, bo to jest juz nudne.

Anna
napisał
13.02.2019
o 15:06

Do roboty ? Rewolucyjna zmiana w zarządzaniu miastem - aha, aha…. zmiana wykonawcy w szaletach miejskich. To nam się poprawi, na to czekałem, Jak Pan Prezydent to wspaniale wymyślił !!!! Brawo zrównoważony rozwój miasta poprzez zmianę obsługi szaletu. Wołosz by tego nie wymyślił, dziękujemy ,że mamy Michała. Zrównoważony rozwój to tak naprawdę wyższe wynagrodzenie dla zarządu miasta, wysokie diety dla grupy radnych.Bez pomysłu, słaby prezydent.

Michal
napisał
13.02.2019
o 16:36

Najlepszy jest fragment gdy nasz Michał opowiada jak wysypisko zamieni w elektrownie solarową. Ten gość sam siebie nie słyszy. Jeden żródło wody drugi elektrownia. To nam życie zmieni. Ludzie czytajcie na wiosnę wybory trzeba poprzeć menadżerów z PO

Oleks
napisał
14.02.2019
o 04:48

Odnoszę wrażenie po tym wywiadzie, że to raczej Pan Prezydent musi się rozwijać.

Waluś
napisał
14.02.2019
o 21:26

Stażysta będąc w opozycji wszystko krytykował i na wszystko miał wspaniałe pomysły.
Stażysto, kiedy obniżka ceny wody i ścieków, kiedy obniżka opłat za śmieci , kiedy przejęcie wysypiska?

Ktoś
napisał
15.02.2019
o 01:26

Bardzo arogancki młody człowiek. Tak się dzieje jak dostaje się coś bez wysiłku. Wysokie stanowiska powinni dostawać ludzie w drodze awansu, doświadczeni, sprawdzeni, przygotowani. To powinien być awans za coś, nominacja jako rozwój, szczebel zawodowy. U Michała Biedy to skok na fotel. Wybór Wołosza to kompromitacja, wybrał człowieka który jest nieprzygotowany do sprawowania urzędu na tak wysokim stanowisku. Wywiad tylko pogłębia to przekonanie

fonk
napisał
15.02.2019
o 15:21

Wstyd

Adam
napisał
15.02.2019
o 17:59

Pan Bieda odkąd sprawuje funkcje radnego nie wykazał się żadnym pomysłem dla dobra miasta, żadna uchwała ani propozycja Pana Biedy nie weszła w życie. Nie bardzo rozumiem dlaczego ten człowiek awansował? Nie mam nic przeciwko temu, że jego objął to stanowisko z konotacji swojej mamy, gdyby był dobrym fachowcem to ok, niestety zaangażowania brak.

Ueti
napisał
15.02.2019
o 19:04

Prawda jest taka, że ten stażysta-prezydent odbiera 11 000,00 co miesiąc z kasy miasta. Do tego samochód służbowy i inne profity. Wynagrodzenie wysokie, a efektów nie widać. Za trzy miesiące szarpnął kaskę... przynajmniej by się do płacących podatki ze zdjęcia uśmiechnął. Za Naszą kasę facet siedzi na fotelu i opowiada bzdury o solarach.

Pusto
napisał
16.02.2019
o 04:28

Wywiad ukazał co ma w głowie Pan Michał Bieda Pierwszy Zastępca Prezydenta dużego miasta.

Do trolli Sztukmistrza
napisał
16.02.2019
o 09:00

Widzę tu dużo hejtu na Biedę i strasznie dużo żalu… Jakieś pretensje? To trzeba było wzmocnić szeregi i głosować na Sztukmistrza. On by wam ponownie wpisał do budżetu EC Szombierki i wtedy Bytom byłbym krainą mlekiem i miodem płynącą... A jak Wam się nie podoba to teraz możecie się pocałować smile Całujcie się najbliższe 5 lat smile

Tonek
napisał
16.02.2019
o 09:11

Bieda miał być Radnym. I to był wybór. Zrezygnował z mandatu, wystawił do wiatru wyborców. Za mandat, za poparcie mamy dostał stanowisko w urzędzie. Nie dostał go bo jest świetny. Wołosz już na starcie pokazuje, że kupczy etatami, nie rządzi a się układa. To nie hejt a krytyka słabego prezydenta. Jego może zmienić Wołosz, nie wyborcy tych bieda porzucił dla etatu i 11000,00 złotych. Fuj, obrzydliwe

Marcin Hałaś
napisał
16.02.2019
o 10:22

Re: Tonek. Rezygnacja z mandatu radnego na rzecz stanowiska zastępcy prezydenta (i prezydenta) to rzecz normalna, można ją wytłumaczyć i obronić. Gorzej, jeśli z mandatu rezygnuje się na rzecz synekury…

Tonek
napisał
16.02.2019
o 12:47

Można też jak Burmistrz Radzionkowa G.Tobor. Ubiegał się tylko o funkcje Burmistrza. Nie walczył o mandat. W Bytomiu nie ma takiego gentelmena. Wołosza można jeszcze zrozumieć, ordynacja pozwala na takie podwójne propozycja składane wyborcą. Wołosz oficjalnie ubiegał się o mandat i funkcje. Ludzie wiedzieli i głosowali. Wygrał - wybrał. Bieda nie jest w takiej sytułacji. On ubiegał się o mandat a dostał ETAT. Pani Aleksandra ... nawet nie warto komentować. Słyszałem jej wypowiedż, wstyd pozostanie na zawsze. Jedna kobietę przenieśli czy zwolnili by dać radnej za mandat. Obrzydliwe.

Adam
napisał
18.02.2019
o 02:10

Żenada Michaś Żenada

Koj
napisał
18.02.2019
o 05:17

Nie daleko pada jabłko od jabłonki. Żenada

Lech
napisał
19.02.2019
o 13:56

Zastanawiacie sie dlaczego M.Bieda został viceprezydentem a Mariusz Wołosz presydentem? To proste. Ludzie głosowali przeciw Bartyli. Nie mogli wiec głosować na Panka. Ale ludzie głosowali też przeciw PISowi. Więc siłą rzeczy wybrali Wołosza. Bytom to biedne miasto dopóki bedzie trzeba głosować przeciw komuś a nie za kimś.

taki sobie
napisał
06.03.2019
o 03:36

Moje miasto, to niestety umierające miasto a Władze ‘obudzą się’ wtedy gdy będzie jedynie kilkutysięcznym zaściankiem. Przypominam wszystkim, że Bytom miał być ćwierć milionową metropolią, i że Bytom przez wiele lat należał do przodujących miast w płaceniu podatków dla Skarbu Państwa. Miał dewizę „miasta węgla i stali”, a teraz wszystko się tutaj wali. Więc młody człowiek posługuje się populizmem rzucając modny slogan ‘zrównoważony rozwój’ i nie rozumując sensu własnych słów. Warszawka na Bytom wypięła się dawno i faktu tego nie zmieni żadna cudna koalicja ani nawet woda święcona nie pomoże. Tutaj potrzeba pieniędzy, pracy i inwestycji. Przykład detaliczny– fotowoltanika, owszem tak. Ale jest to strasznie kosztowne i inwestycja o zwrocie kosztów długoterminowym. Wiele miast w kraju wykorzystało obecną koniunkturę umiejętnie pozyskując środki zewnętrze i drastycznie tnąc koszta własne, chociażby do minimum ograniczając administrację. Radzę panu Biedzie wziąć delegację i pojechać po przykłady do Rzeszowa. Do miasta, gdzie ilość kształcących się studentów przekracza ilość mieszkańców. Do regionu niegdyś uznawanego za rolniczy i biedny, i wziąć przykłady z efektów ich wieloletniej, podkreślam wieloletniej pracy dla dobra ludzi. Czasami pracy od podstaw - jest młody, więc ma szanse wiele się jeszcze nauczyć.

Stroszek - Sucha Góra
napisał
06.03.2019
o 08:15

Michał Bieda był bardzo dobrym radnym. Spodziewam się, że będzie dobrym prezydentem. Żadne hejty tego nie przyćmią.

Emir
napisał
06.03.2019
o 23:06

Bytom to pelny przekroj patoostwa , powinna tu byc stolica patostreamu , Jak Bollywood albo Hollywood. Ludzie beda tu przyjezdzac na festiwale filmow o patolstwie I robic sobie zdjecie z patolstwem.
Smierc BYTomia pod tonami smieci to naturalna kolej rzeczy.
Matka ziemia upomina sie swoje.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Nie płacisz czynszu? Gmina cię dopadnie!

  ​Koniec pobłażania. Nowe władze Bytomia biorą się na ostro za lokatorów uchylających się od płacenia czynszu za mieszkanie komunalne. Najwyższy… więcej >>>

  ZB 6 | Życie miasta | 11.02.2019 | Tomasz Nowak

  Radna Prajs składa mandat, bo będzie kierownikiem

  ​Zmiana w Radzie Miejskiej. Zaledwie trzy i pół miesiąca po wyborach radna Aleksandra Prajs z Koalicji Obywatelskiej odchodzi z Rady Miejskiej. Musi złożyć mandat,… więcej >>>

  ZB 6 | Życie miasta | 11.02.2019 | Edytor

  Opowiedzieli o sprawiedliwej wśród narodów świata

  ​Młodzi na scenie. Przygotować etiudę teatralną i w ciekawy sposób opowiedzieć w niej o życiu i dokonaniach Ireny Sendlerowej – takie zadanie postawiono uczestnikom konkursu… więcej >>>

  ZB 6 | Życie miasta | 11.02.2019 | Edytor

  Koniec szpetnych reklam?

  ​Będą nowe przepisy. Nadchodzi oczekiwany przez wielu koniec reklamowego, szpecącego miasto chaosu w Bytomiu. Władze przygotują przepisy, które jasno określą, jakie… więcej >>>

  ZB 6 | Życie miasta | 11.02.2019 | Edytor

  Z wizytą na Węgrzech

  ​Erasmus+. Z Budapesztu wróciła pięcioosobowa delegacja pedagogów z Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8. Nauczyciele porównywali metody pracy z młodzieżą dotkniętą autyzmem i zespołem Aspergera… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 11.02.2019 | Edytor

  Lwów wyzuty z polskości

  ​Wystawa w Agorze. Anna Lewańska przywiozła ze Lwowa cykl pięknych czarno-białych fotografii. Można podziwiać piękno kompozycji i malarskość kadrów. Ale można także… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 11.02.2019 | Marcin Hałaś

  Cały świat w naszym balecie

  ​Brazylijczykowi smakują oscypki. Odmłodzony i umiędzynarodowiony – tak dziś można powiedzieć o zespole baletowym Opery Śląskiej. Tańczą u nas Japończycy, Brazylijczyk, Meksykanka, Włoszka,… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 11.02.2019 | Edytor

  Z Bytomia do Panamy na spotkanie z papieżem

  ​Podróż niezwykła. Bytomianin Paweł Urzenitzok był jednym z milionów uczestników organizowanych w Panamie Światowych Dni Młodzieży. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem pojechał, by… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 11.02.2019 | Edytor

  Miliony na odnowę familoków

  ​Kolonia Zgorzelec. 28 milionów złotych na modernizację zabytkowego osiedla robotniczego Kolonia Zgorzelec przyznał Bytomiowi Zarząd Województwa Śląskiego. Dotację otrzymaliśmy w ramach… więcej >>>

  ZB 6 | Życie dzielnic | 11.02.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  21 lutego 2020

  imieniny:
  Eleonory, Fortunata

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja