Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 27 | 08.07.2019 | Życie miasta | Edytor

Miasto nam zarosło

​Co z tym koszeniem? Bytom strasznie nam zarósł w ostatnich tygodniach. Z niemal każdej dzielnicy napływały skargi mieszkańców domagających się skoszenia zaniedbanych trawników i zieleńców. Władze przyznają, że jest źle, ale zapowiadają szybką poprawę sytuacji.  


Telefonów od narzekających na stan zieleni bytomian odebraliśmy w ostatnim czasie mnóstwo. Wielu z nich twierdziło, że od początku roku nie przycinano trawy w rejonie ich zamieszkania. Problem nie jest wydumany, zajmowano się nim także podczas ostatniej sesji bytomskiej Rady Miejskiej, a adresy zarośniętych miejsc omijanych przez kosiarzy podawali radni. Odpowiadając im zastępca prezydenta Michał Bieda przyznał, że jest źle, ale obiecał rychłą poprawę. Słów na wiatr nie rzucał, w czasie ostatnich dni rzeczywiście rozpoczęło się wielkie koszenie. 

A czemu było źle? W oficjalnej informacji nadesłanej z Ratusza czytamy między innymi: „Długotrwałe opady deszczu w maju uniemożliwiały prowadzenie części prac związanych z utrzymaniem zieleni. Kosić można było jedynie przez około 10 dni. W czerwcu trzeba było nadrabiać zaległości. Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej korzysta obecnie z usług dwóch wykonawców. Kosi także dziewięciu pracowników zatrudnionych przez MZZiGK. W Bytomiu teren do wykoszenia to 2,2 mln mkw. trawników. Niestety, o ludzi chętnych do pracy w firmach zajmujących się utrzymaniem zieleni jest bardzo trudno. Inspektorzy MZZiGK stale kontrolują realizację zleconych prac i kiedy tylko stwierdzą nieprawidłowości, wzywają wykonawców do usunięcia usterek. Za źle wykonane prace wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia. Wszystkie zgłoszenia mieszkańców dotyczące konieczności skoszenia trawy na terenach miejskich są przyjmowane przez MZZiGK i realizowane na bieżąco”. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MZZiGK kolejne umowy na koszenie będą prowadzone na zlecenie z określeniem terminu wykonania usługi.  Niesolidni kosiarze muszą się liczyć z karami. Dodatkowo MZZiGK aktualnie rekrutuje kolejnych pracowników, którzy zajmą się utrzymaniem zieleni w mieście

Przy okazji pojawiła się propozycja już przez nas opisywana. Coraz więcej mieszkańców  chce, by w przyszłym sezonie posiać w niektórych miejscach Bytomia łąki kwietne i zrezygnować z koszenia.Artykuł był oglądany 2605 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Arek
napisał
09.07.2019
o 03:58

Pan Prezydent Mariusz Wołosz sporządził Raport o stanie miasta w którym stwierdził, że Bytom jest zaniedbany. Niestety sam nic nie robi by ten stan zmienić a wręcz pogarsza go. To co widać, to co jest faktem, realem przyznał Pan Michał Bieda. Miasto jest brudne, zachwaszczone, nie ogarnięte i na ten stan Pan Mariusz Wołosz nie ma pomysłu. Wołosz idący do wyborów z hasłem „Bytom to nie hasiok” po prostu się skompromitował. To porażka. Nie potrafi zrealizować swoich obietnic. Po dziewięciu miesiącach starego hasioka nie zlikwidował a zrobił dodatkowo nowy hasiok z naszego otoczenia, podwórek, skwerów. Zaniedbał sprzątanie. Zieleń w wielu miejscach została zniszczona. Opowiadanie Nam o trawie która go zaskoczyła bo urosła, deszczu, słońcu, łąkach i kozach, braku ludzi do koszenia jest dowodem na brak kompetencji jego i jego ekipy. Do połowy lipca nie zrobiono tego co powinno być zrobione w maju. Mariusz Wołosz tymi tłumaczeniami się pogrąża. Praca nie jest wykonana. Są dwu, trzy miesięczne zaniedbania a on nie wyciąga żadnych wniosków, nie koryguje pracy ludzi,nie rozlicza swoich. Na boisku, czy na wojnie gdy się  przegrywa dokonuje się zmian. Zmienia się zawodników, taktykę, ściąga posiłki. Działa. DOWODZI ! Wołosz tego nie robi. Nie zarządza. Zamiast rozwiązywać problemy ucieka w emocjonalne wypowiedzi. Mam pewność, ze w takim stylu Pan Mariusz Wołosz tego miasta nie zmieni. Tacy już tu byli ...

Yeti
napisał
10.07.2019
o 05:23

Przejście przez miasto nie sprawia przyjemności. Jest zaniedbane , brudne. To kole w oczy. Śmieci są wszędzie. Władze miasto to przyznają jednak nie potrafią z tym nic zrobić. Żle działa system gromadzenia, zbierania i wywozu odpadów. Do tego niewykoszone trawniki, zaniedbana mała architektura, palce zabaw. Efekt jest taki , że w połowie lipca bytomianie stracili miejsca rekreacyjne. Na niektóre podwórka nawet się nie da wejść bo są tam chwasty. Są tak wysokie, że dziecko czy osoba w podeszłym wieku ma techniczną trudność poruszania się przez ugory. Zieleń  urządzoną zamieniono w nieużytki. Jeszcze bardziej pogorszył się obraz miasta. Bardzo, bardzo odstajemy od miast ze szpicy metropolii. Katowice, Chorzów, Gliwice witają ludzi kwiatami, trawnikami, architekturą ogrodową. Bytom za Pana Prezydenta Mariusza Wołosza stał się hasiokiem i dżunglą. W Chorzowie Prezydent zmodernizował Rynek i tereny wokół. Wbudowano tam centrum przesiadkowe. Chorzów w centrum nie jest ruderalny,nudny mimo braku handlowego centrum odzieżowego. W Bytomiu „naprawiono” najtańszą kostką betonową ulice Dworcową. Naprawa wygląda tak, że nadal są w niej dziury ale w kostce kamiennej bo tej nie naprawiano. Nie dało się czy tez to przerosło fachowców. Dziury jak były tak są. Inną śródmiejską ulice Katowicką  remontuje się standardzie parkingu Biedronki od dwóch lat. Trwanie remontu zniszczyło kupców przy tej ulicy. Nie byli w stanie prowadzić handlu w wykopie. Po zakończeniu remontu będzie więcej pustych lokali handlowych. Porównując te dwa miasta to widać że popadamy dynamicznie w brud i ruinę.

Adam
napisał
10.07.2019
o 13:15

Bytom jest najbrzydszym miastem w Polsce co pokazują rok w rok wszelakie rankingi. I nie są to żadne stereotypy jak włodarze często mówią, to po prostu namacalna prawda.
Winę tutaj ponosi polityka socjalna. Proszę zobaczyć w budżecie ile pieniędzy idzie na opiekę społeczną! Niestety pracujący Bytomianie pracują na utrzymanie bytomskiego menelstwa. W podzięce dostają w mordę od tego menelstwa gdy wracają z pracy.
Zadłużenie menelów w czynszach to setki milionów złotych, nie można ich nawet windykować, bo wszystko co mają to dzieci i 500+ a z tych pieniędzy komornik nie może nic zabrać, bo rzekomo to na dzieci, tylko ja się pytam jak na dzieci, jak rodzice nie pracują, to co żrą? korę z drzew?

Ytom
napisał
11.07.2019
o 03:42

Władza nie radzi sobie z utrzymaniem porządku w mieście. Nowy Gospodarz okazał się nie przygotowany kadrowo. Po dziewięciu miesiącach zaniedbanie miasta będące wynikiem braku sprzątania i pielęgnacji zieleni widać.Brak dbałości spowodował w wielu miejscach, że ją zdewastowano. Padły nowe nasadzenia drzew i krzewów w parkach : Mickiewicza, AMENDY, Fazaniec. Podobnie na zieleńcach w Szombierkach, centrum. Część nowych nasadzeń wprost zniszczono przy innych pracach. Wykopano nasadzenia na Fazańcu czy wykoszono w parku Mickiewicza. Zniszczono miejskie mienie. Wysuszono nasadzenia w parku miejskim. Jak wygląda żródło i jego otoczenie na górze miłości. W tamtym roku ludzie robili sobie tam zdjęcia weselne dziś jest tam hasiok i suchary zamiast kwiatów. Dyrektorzy zamiast pilnować ogródka szukają koncepcji poza Bytomiem na powtarzających się delegacjach czy urlopach ( w ciągu czterech miesięcy od przyjęcia etatu w Gminie Bytom można być na urlopie dwa razy we Lwowie i raz w Chorwacji ). Nie ma żadnej realnej koncepcji prac. Po prostu się nie pracuje.  Hajtem w sieci zieleni nie utrzymasz. BYTOM TO NIE DŻUNGLA ! Potrzeba realnej pracy i interwencji Prezydenta Mariusza Wołosza

Gina
napisał
11.07.2019
o 18:02

Potrzeba interwencji u Wołosza? Przecież on o wszystkim wie, ale woli być bardziej medialny lub zbierać kwity na poprzednika, niż realnie zarządzać miastem, za co został wynajęty przez wyborców. Panie Wołosz! Od pana lansu w TV Bytom nie stanie się ładniejszy i bardziej zadbany. Gdyby nie wspólnoty, które wzięły na grzbiet remonty kamienic, to Bytom byłby jak z czasów powojennych.

Ytom
napisał
13.07.2019
o 05:09

Po dziewięciu miesiącach rządów okazało się, że „polityka Wołosza” jest skuteczna, zatrzymano wszystko. Dało się !!! Przestano regularnie sprzątać, kosić, rewitalizować, remontować, rozwijać społecznie ! Miasto jest brudne, mega zaniedbane, likwiduje się sportowo. Dewastacja postępuje. Jest mnóstwo utrudnień które realnie są uciążliwe w życiu. Nie ma planu zmian, naprawy, żadnych propozycji, pomysłu. Nic się nie robi, a nawet rezygnuje z 64 milionów dotacji na Bobrek. Nie ma przywódcy ! Jeden młody lider tych zmian ciesząc się z tego „sukcesu” gratuluje innemu „ zaorałeś” !!!.  Jest ruina. Udało się. A co dalej Panowie ?

Kook
napisał
13.07.2019
o 12:45

To nie Wołosz ponosi winę za taki stan rzeczy ale brak rąk do pracy. Dziś się dostaje 500 zł za darmo tak więc po co pracować?

Adam
napisał
13.07.2019
o 12:53

Tyle zadłużonych mieszkańców w czynszu, może wystarczy złożyć propozycje nie do odrzucenia. Idziesz kosić trawę, czy na trawę?

Yeti
napisał
13.07.2019
o 17:35

Mariusz Wołosz jest super gospodarzem. On trawniki bezkosztowo zamienił w łąki kwietne smile bo podobno nie płaci gdy nie koszą. Nikt by tego nie wymyślił. Zawsze chciałem by Prezydent był tak przebiegły. Za ten rewolucyjny pomysł winien dostać podwyżkę.

X
napisał
14.07.2019
o 02:28

Na utrzymanie porządku i zieleni miejskiej od kwietnia przeznaczono około 4,0 miliony złotych. To znaczna kwota. Nie było przetargu publicznego, wykonawcę prac wybrano bez przetargu wyłącznie według uznania i decyzji Dyrektora MZZiGK. To on wybrał wykonawcę i zakontraktował, zamówił pracę. Nie jest to usługa „bezkosztowa dla budżetu”. Miasto jest zaniedbane. Zieleń urządzona, w części została zdewastowana teraz to nieużytki z których się nie da skorzystać.

fress
napisał
14.07.2019
o 21:25

słabe te kadry wolosza. bardzo slabe. A już nie łączenie zieleni ze mzdimem to jawna kpina z mieszkancow. I ten nieudolny derektor !!  zal.pl !  dodam,ze oczywiście, bez konkursu.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  WYBUCH GAZU ZABIŁ TRZY OSOBY

  ​Tragedia na Katowickiej. 39-letnia kobieta oraz jej dwie córki w wieku 7 i 5 lat zginęły wskutek wybuchu gazu do jakiego doszło… więcej >>>

  ZB 27 | Życie miasta | 08.07.2019 | Tomasz Nowak

  Umowa podpisana, zdrowie pod kontrolą?

  ​Będą badać. Nasze miasto nawiązało współpracę naukowo-badawczą ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Pozwoli ona na prowadzenie badań dotyczących wpływu zagrożeń środowiskowych… więcej >>>

  ZB 27 | Życie miasta | 08.07.2019 | Edytor

  Plastikowi mówimy stanowcze nie!

  ​Bądźmy eko. Koniec z plastikowymi sztućcami, talerzami, kubkami i butelkami. Teraz stawiamy wyłącznie na materiały podlegające procesowi recyklingu i biodegradowalne. To znaczy stawia… więcej >>>

  ZB 27 | | 08.07.2019 | Tomasz Nowak

  Wicepremier spacerował  po naszym Rynku

  ​Miasto plus. Wicepremier rządu oraz jednocześnie minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin odwiedził w miniony poniedziałek Bytom. Porozmawiał z dziennikarzami, pospacerował po Rynku… więcej >>>

  ZB 27 | Życie miasta | 08.07.2019 | Edytor

  Zbudują basen w Radzionkowie

  ​Na razie projekt. Radzionków od wielu lat ma przepiękny basen otwarty usytuowany na Księżej Górze. Teraz chce mieć także pływalnię… więcej >>>

  ZB 27 | Życie miasta | 08.07.2019 | Edytor

  Nie tylko odbiera porody

  ​Położna Bytomianką Lata. Dorota Siebiata-Tomczyk jest położną nie tylko z powołania, ale także z rodzinnej tradycji. Jej działania znacznie wykraczają poza coś,… więcej >>>

  ZB 27 | Środek życia | 08.07.2019 | Edytor

  Taniec powrócił z rozmachem

  ​Atrakcje w teatrze. 13 przedstawień w wykonaniu międzynarodowych profesjonalistów, a do tego warsztaty dla wszystkich i mnóstwo artystycznych emocji. Tak można podsumować zakończony Festiwal… więcej >>>

  ZB 27 | Środek życia | 08.07.2019 | Edytor

  Bawią się i uczą, czyli pomysł na wakacje

  Przyjemne z pożytecznym. Podobnie jak w poprzednim roku w Agorze Bytom podczas wakacji organizowane są bezpłatne lekcje angielskiego dla najmłodszych. 

  więcej >>>
  ZB 27 | Środek życia | 08.07.2019 | Edytor

  Wiatr uniesie bańki mydlane

  ​Zaproszenie. Atrium Plejada Bytom organizuje w najbliższą sobotę 13 lipca Ogólnopolski Festiwal Baniek Mydlanych. Szykuje się świetna zabawa nie tylko dla… więcej >>>

  ZB 27 | Środek życia | 08.07.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  15 sierpnia 2020

  imieniny:
  Napoleona, Stelii

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja