Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 26 | 29.06.2020 | Życie miasta | Edytor

Muzyka narodów u nas nie zabrzmi

​Zmiana miejsca. Tego lata w Bytomiu nie odbędzie się Festiwal Muzyka Narodów. Władze nie chciały go organizować ze względu na pandemię koronawirusa. W efekcie pomysłodawca imprezy Juliusz Ursyn Niemcewicz porozumiał się z włodarzami Świerklańca i tam ją przeniósł. 


Festiwal Muzyka Narodów Juliusz Ursyn Niemcewicz i jego goście, bo tak brzmi pełna nazwa wydarzenia towarzyszył nam od pięciu lat. W lipcowe i sierpniowe niedziele z muszli koncertowej parku miejskiego rozbrzmiewała muzyka klasyczna w najlepszym wydaniu. Zaproszeni do Bytomia cenieni artyści wykonywali utwory polskie i zagraniczne. Śpiewały chóry, grały orkiestry i zespoły.  Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Bywało, że na koncertach pojawiało się grubo ponad tysiąc osób.  

Zapewne będą one rozczarowane, ale tegoroczna edycja nie dojdzie u nas do skutku. W piśmie wyjaśniającym powody takiego rozstrzygnięcia zastępca prezydenta Adam Fras stwierdza między innymi: „W obliczu trwającej pandemii Covid-19 oraz braku wiarygodnych prognoz jej zakończenia, szczególnie w naszym mieście i regionie, na chwilę obecną nie widzę możliwości organizacji tegorocznej edycji wydarzenia”. Dalej Fras przypomina, że widownię festiwalowych koncertów stanowili w dużej mierze seniorzy, a to oni są najbardziej narażeni na zachorowanie, więc powinni być szczególnie chronieni. 

W piśmie wiceprezydenta pojawia się też wątek finansowy: „Dziś dla nas najważniejszym celem jest zwalczanie koronawirusa, utrzymanie miejsc pracy oraz realne wsparcie przedsiębiorców oraz wszelkie dodatkowe działania, na których gminy mogą zaoszczędzić środki publiczne, a inne, nawet jeśli dotyczą tak ważnej sfery naszego życia jak kultura w szerokim tego słowa znaczeniu powinny jednak ustąpić tym priorytetom”. Poza tym Adam Fras przypomina, że władze nie otrzymały wcześniej informacji o potrzebie zabezpieczenia wkładu własnego na organizację Festiwalu,  a co za tym idzie w tegorocznym budżecie nie ma żadnych możliwości jego wsparcia finansowego”. 

Taka postawa władz naszego miasta skłoniła Juliusza Ursyna Niemcewicza do poszukania innego rozwiązania. Artysta, mający na Festiwal dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie oraz patronat marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, dogadał się z wójtem Świerklańca Markiem Cylem. Tym samym Festiwal przenosi się do tej gminy, a konkretnie do usytuowanej nieopodal Pałacu Kawalera muszli koncertowej w tamtejszym parku.  Pierwszy koncert już 5 lipca o godzinie 16. Wystąpi Kwartet Altra Volta oraz pianista Michał Mazanek. Kolejne imprezy w każdą niedzielę lipca i sierpnia.Artykuł był oglądany 1208 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Muzyka Narodów
napisał
29.06.2020
o 20:00

Wołosze za to się zgodzą się na paradę Bohaterów z ka łamogą na czele pochodu.

Latający Ślązak
napisał
02.07.2020
o 21:04

Mam nadzieję, że p. Ursyn Niemczewicz (wątek nazwiska tego Pana do sprawdzenia - wszak Romowie, mogli wpisać sobie każde polskie nazwisko),
nie pobiera już pieniędzy z miasta, jak to miało miejsce za czasów P. Bartyli, za doradztwo w sprawie kultury, za nic nie robienie płaciliśmy mu ok. 4500zł.
miesięcznie.

J Jendrzej
napisał
05.07.2020
o 19:07

Z historii:
Julian Ursyn Niemcewicz (ur. 16 lutego 1757 r. W majątku Skoki koło Brześcia Litewskiego, † 21 maja 1841 r. W Paryżu) był polskim uczonym, poetą i mężem stanu.
Julian Ursyn Niemcewicz otrzymał wykształcenie w Instytucie Podchorążych w Warszawie, w 1777 r. Był adiutantem księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, a następnie spędził kilka lat we Francji, Anglii i we Włoszech.

Jako członek województwa Livonia i marszałek Sejmu czteroletniego 1788–92 był jednym z obrońców praw trzeciej klasy. W 1794 r. Walczył u Tadeusza Kościuszki jako jego adiutant wobec Rosjan w powstaniu kościuszkowskim i został schwytany w bitwie pod Maciejowicami. Stamtąd został zwolniony przez cara Pawła I w 1796 r. I podążał za Kościuszką przez Szwecję i Anglię do Ameryki. W 1802 r. Wrócił do Warszawy. W 1803 roku mieszkał w Paryżu, 1804 ponownie wyjechał do Ameryki, ale później wrócił do Polski. Gdy w 1812 r. Kilka dzielnic zbroiło się tutaj w celu uzyskania niepodległości narodowej, szlachta brzeska wybrała go na marszałka. Po porażce armii francuskiej ponownie udał się do Ameryki Północnej. Później wrócił do Warszawy, gdzie po Kongresie Wiedeńskim w nowym Królestwie Polskim został mianowany Sekretarzem Stanu i Przewodniczącym Komitetu Konstytucyjnego, a w 1828 r. Został Prezesem Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Po klęsce powstania listopadowego 1830 r. Uciekł do Londynu, a następnie do Paryża, gdzie zmarł 21 maja 1841 r. Kenotaphe został zbudowany w kościele parafialnym w Montmorency ku pamięci jego i generała Karola Kniaziewicza, który zmarł kilka miesięcy później.

Ale przecież to historia,więc szukanie powiązań..?Dla mnie dziwna propozycja człowieka o tak starych,bo przedwojennych korzeniach bytomskich.

Dużo bardziej kontent byłbym,gdyby zafrasowanie człowieka o takich korzeniach NASZEGO GRODU byłby chociażby wygląd naszego zacnego RYNKU.
Oglądałem na placu Poli-tfu-Rynku sesję wyborczą Trzaskowskiego i prawie płakałem.
Nie,nie z powodu przejmującej mowy kandydata na prezydenta,ale z powodu fatalnej brzydoty mego miasta,miasta które w pamięci zostało mi jako piękne.
Czy GOSPODAROWANIE miastem,to słowo obce w Bytomiu od 76 lat?

Gizela z Rybnika
napisał
06.07.2020
o 03:48

To wszystko jest jak kiepski teatr. Bytomianin który miał jakiś pomysł na niedzielną rodzinną rozrywkę w dodatku połączoną z edukacją muzyczną został odprawiony przez Wołosza. Powód, nie dało się zorganizować  Muzyki Narodów z powodu epidemii COVID. Ten sam COVID już nie przeszkadzał w zorganizowaniu wiecu z kolegą z PO. Panowie Wołosz, Bieda, Trzaskowski czy technik kolejarz Gajos nie mieli nawet maseczek. Ludzi na wiecu było mniej niż na koncertach parkowych.

Latający Ślązak
napisał
06.07.2020
o 22:34

@ J.J , życiorys prawdziwego Ursyna Niemcewicza sam potrafię znaleźć, niestety nie zrozumiałeś mojego wpisu,
dla podpowiedzi:
http://zyciebytomskie.pl/index.php/ZB/arch_art/upior-w-operze.-upior-antysemityzmu
Przeczytaj komentarze, szczególnie przedostatni nicka Marcin.
W 2013 zalewałeś to forum swoimi wpisami, to mogłeś to przeczytać i zapamiętać, wszak pamięć jak zapewniasz masz wspaniałą, zapewniasz również o swoim wysokim IQ, którego mogę pozazdrościć.
Co do demencji, to nie ja zapewniałem kilkakrotnie, że litery tu nie napiszę.


J Jendrzej
napisał
07.07.2020
o 19:37

Mam jedno pytanie do ciebie latający-a jaki nick,nicki miałeś w tym roku2013?.
Widzisz-naprawdę jestem psychologiem i po tempie ,składni,oraz wielu niuansach pisowni można oceniać,oraz klasyfikować respondenta-
Bo przecież nie powiesz mi,że twych wpisów w 2013 na tych stronach nie ma!
Pozdrawiam serdecznie życząc szczęścia!

J Jendrzej
napisał
07.07.2020
o 21:12

Muszę nawiązać do społeczności żydowskiej,ponieważ byłem świadkiem niszczenia cmentarza żydowskiego w Bytomiu ,tuż,tuż,obok mojej szkoły.
Wandale demolowali nagrobki.
Nie,nie jestem członkiem tej nacji..
Mój ojciec opowiadał mi,jak oni handlowali,jak czasami oszukiwali.
Gdy pojechałeś do Będzina,to mogłeś kupić ANCUG u nich.
Stawiał cię przed lustrem,ubierał marynarkę dużo dla ciebie za dużą,łapał w plecach i ściągał nadmiar materiału,byś widział.że pasuje.Obniżał cenę.
Tak było.
Tylko powiedzcie mi,Bytomianie,czy ta nacja,lub niemiecka Was oszukuje.
Przejdźmy w końcu do konkretów. Powiedzmy jacy jesteśmy!
A ja ZABUCHOWAŁEM(nie zabukowałem) moją ukochaną Majorkę na długo.Nie będę Was gnębił.
Ciebie też,latający
URLOP,Piasek,wolność

Lol
napisał
11.07.2020
o 11:35

bzury, komu to potrzebne, chyba tym co dostana kupe forsy za z organizowanie tej haltury i dla wakonawcow tej cos. Przeciez systemowcy musza dostawac pieniadze.
Beszczelnos nie zna granic.

Meloman
napisał
02.09.2020
o 10:35

Zamiast Muzyki Narodów jest Parkogranie. Czyli wychodzi na to że chodziło tylko o to żeby pozbyć się Juliusza Ursyna Niemcewicza. Widać za gorliwie śpiewał dla Bartyli. Teraz koncerty prowadzi Jacek Woleński. Czyli stare wróciło!  Za to Górnicza Orkiestra Dęta Bytom gra w każdej konfiguracji i pod każdym prezydentem. Ile trzeba zmienić żeby niewiele się nie zmieniło!
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Burmistrz Tobor dostał absolutorium

  ​Sesja Rady. Burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor bez problemu otrzymał absolutorium z wykonania zeszłorocznego budżetu gminy. Decyzję w tej sprawie podjęli radni zebrani… więcej >>>

  ZB 26 | Życie miasta | 29.06.2020 | Edytor

  Miasto wspiera szpital

  ​Wielka pomoc. Miasto nie ustaje we wspieraniu podległego mu Szpitala Specjalistycznego nr 1 przy ulicy Żeromskiego. W minionym tygodniu lecznicy przekazano… więcej >>>

  ZB 26 | Życie miasta | 29.06.2020 | Edytor

  Bytom dostanie ponad 22 miliony

  ​Tarcza nas ochroni. Przeszło 22,6 miliona złotych trafi do Bytomia na łagodzenie skutków pandemi koronawirusa. Pieniądze dostaniemy od rządu w ramach… więcej >>>

  ZB 26 | Życie miasta | 29.06.2020 | Edytor

  Radny Bartków ostro ripostuje posłance Nowickiej

  ​Emocje wokół Karty. Tego się można było spodziewać. Mamy ostrą reakcję bytomskiego radnego Macieja Bartkowa na oświadczenie jakie o możliwości  przyjęcia… więcej >>>

  ZB 26 | Życie miasta | 29.06.2020 | Tomasz Nowak

  Śmieciarz w oku kamery

  ​Mogą być wszędzie. Są wielkości końcówki długopisu, więc nie ma szansy na ich zauważenie. Szok następuje dopiero w chwili, kiedy na… więcej >>>

  ZB 26 | Życie miasta | 29.06.2020 | Edytor

  Odkryj Bytom z Ignatzem Hakubą

  ​W reżimie. Wakacje w naszym mieście trudno sobie wyobrazić bez spacerów historycznych pozwalających ich uczestnikom na poznanie przeszłości, ciekawych miejsc oraz bytomian.… więcej >>>

  ZB 26 | Życie miasta | 29.06.2020 | Edytor

  Historia muzeum plakatem pisana

  ​Co było w kapsule? Bytomskie Muzeum Górnośląskie świętuje w tym roku 110 urodziny. Dyrekcja placówki postanowiła opowiedzieć jej dzieje poprzez zapowiadające wystawy… więcej >>>

  ZB 26 | Życie miasta | 29.06.2020 | Edytor

  Tablica ci powie,  ile spóźni się autobus

  ​Centrum i inne. Zapowiadane były od dawna, trafiły do Bytomiu dopiero teraz. Nowoczesne tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej pojawią się… więcej >>>

  ZB 26 | Życie dzielnic | 29.06.2020 | Edytor

  Czy można wędkować w parkowych stawach?

  ​Centrum. Nasze dwa stawy w Parku Miejskim im. Kachla kuszą wędkarzy swoim otoczeniem i rybami. Amatorzy moczenia kija nie są jednak pewni,… więcej >>>

  ZB 26 | Życie dzielnic | 29.06.2020 | Edytor