Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 20 | 20.05.2019 | Życie miasta | Edytor

Nauczyciele dostaną pieniądze za strajk

​Nie stracą. Bytomscy nauczyciele dostaną wynagrodzenia za czas niedawnego strajku. I to niezależnie od tego, czy w nim uczestniczyli, czy też nie.


Ogólnopolski strajk nauczycieli trwał cztery tygodnie. Już w jego trakcie pojawiły się kontrowersje, czy protestujący mogą za ten czas otrzymać wypłaty. W świetle prawa wszystko wydawało się jasne. Wedle ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych za okres strajku zorganizowanego zgodnie z prawem pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia wynikające ze stosunku pracy z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Prócz tego okres przerwy w wykonywaniu obowiązków wlicza się do okresu zatrudnienia. 

Część nauczycieli prawdopodobnie nie zdawała sobie sprawy z takich reguł i ze zgrozą uświadomiła sobie, że sporo straci finansowo. Płaceniem pracownikom oświaty zajmują się samorządy. Prezydenci kilku miast rządzonych przez ugrupowania niechętne rządowi publicznie zadeklarowali, iż mimo wszystko zapewnią protestującym środki finansowe. Na wystąpienia przedstawicieli Regionalnej Izby Obrachunkowej, przypominające o przywołanym przepisie i ostrzegającym przed łamaniem dyscypliny finansowej mało kto zwracał uwagę.     

W Bytomiu już na początku strajku prezydent Mariusz Wołosz podczas jednej z sesji Rady Miasta stwierdził, iż nauczyciele pieniądze otrzymają. Temat ten interesował także wielu radnych, którzy pytali o finanse pracowników oświaty. 

Wołosz potwierdził swoje słowa również w wywiadzie dla Radia Piekary, przy okazji nazywając nauczycieli grupą o wielkim znaczeniu. Jak twierdził Wołosz w zwyczajowym trybie uczestnikom protestu rzeczywiście zapłacić się nie da, ale są na to inne sposoby. Znaleźć je mają dyrektorzy poszczególnych szkół, bo to oni dysponują funduszami. Zadanie miasta polega jedynie na ich zabezpieczeniu. Tak więc każdy z dyrektorów może zaproponować swoje rozwiązanie, byle zgodne z przepisami.         

Rzecz jasna nauczyciele, którzy nie przystąpili do strajku, jak również nauczyciele pozostający w jego trakcie w gotowości do świadczenia pracy zachowują prawo do otrzymanego wynagrodzenia bez szukania sposobów na jego wypłacenie.Artykuł był oglądany 2442 razy.
 • Ocena - 1 1 głosów
   


Komentarze

Adam
napisał
21.05.2019
o 22:00

Władze miasta przekupują szkolnych nierobów,
żenujące!!!
Proponuję dać im dodatkowo 2 miesiące wakacji i najlepiej wydłużyć weekend, bo za długo w szkole pracują - te 16 -20 godzin tygodniowo!!!

tato
napisał
22.05.2019
o 20:01

Adamie ale z ciebie jad się sączy. Masz uraz do nich, bo miałeś słabe oceny. A może twoje dziecko ma z tym problem. Tak czy siak nie lubisz ich z natury bo wszystkich nienawidzisz oprócz siebie, czy po prostu jesteś zazdrosny o ich zarobki, czas pracy, czy może za czas na zebraniach z rodzicami. Jak znam życie pewnie na zebraniach pierwszy jestes do kłótni, tylko czy to jakiś poziom. Jak tak krytykujesz przyjdź na lekcje i zobacz jak to wygląda. Łatwo krytykować gorzej zrozumieć.

Gina
napisał
23.05.2019
o 01:46

Prawdziwy belfer z powołania, to już prehistoria. Pracowałam w szkole jako nauczyciel jakieś 30 lat temu i doliczyłam się tylko trzech pedagogów z powołania, z zamiłowaniem do pracy i z ogromną wiedzą. Reszta pracowała w szkole, bo mało godzin i dużo wolnego. Zważywszy, że od tamtego czasu poziom edukacji leci na łeb, to nie wiem, skąd nauczyciele chcą mieć szacunek. Na szacunek trzeba sobie zapracować i to nie bynajmniej strajkiem.

Adam
napisał
23.05.2019
o 06:22

Do tato:
urazu nie mam, przez całą SP i LO miałem świadectwo z tzw. czerwonym paskiem. Po prostu sam uczę w szkole i jestem nauczycielem, znam to zdegenerowane środowisko od środka. Idiotyczny strajk pomógł mi podjąć decyzję o odejściu ze szkoły. To chore środowisko.
Patrzę realnie, a może ty jesteś jednym z nich ??? buhahaha

Dorota
napisał
23.05.2019
o 07:42

Typowe przekupstwo UM i Wołosza względem nauczycieli. Żałosne i płytkie, nie mówiąc, że prymitywne.
Ale, co tu wymagać od tej ekipy???

Lech
napisał
23.05.2019
o 12:01

Wypłate nauczycielom pieniedzy za czas strajku należy uznać za działanie na szkode gminy poprzez niegospodarność i nienależyte rozporządzeniem jej mieniem. Sprawa jest prosta: pracownik za czas, kiedy nie świadczy pracy i strajkuje nie otrzymuje zapłaty, chyba że inaczej zostanie zapisane w porozumieniu kończącym strajk. Ponieważ strajk nauczycieli nie zakończył sie podpisaniem żadnego porozumienia - za okres strajku nie przysługuje żadne wynagrodzenie. Nie było pracy nie ma zapłaty - to proste. Jezeli prezydent Wołosz każe dyrektorom znaleźć sposób aby pieniadze za czas strajku wypłacić nauczycielom - to zmusza podwładnych do działań niezgodnych z prawem. Pieniądze zaoszczędzone na pensjach, które nie przysługują nauzycielom za czas strajku powinny pozostać w oświacie, ale być spożytkowane inaczej - albo na wyposażenie i remonty szkół albo na przykład na Akcję Lato i dofinansowanie wakacyjnego wypoczynku dzieci i mlodzieży.

Jilis
napisał
23.05.2019
o 13:30

ZNP istnieje dziesiątki lat, jest bogatą organizacją. Dziwne że jego wielokadencyjny wódz nie doprowadził do powstania Funduszu Strajkowego (np. 2 zł na miesiąc od członka), który byłby źródłem finansowania strajkujących jako zasiłek czy zapomoga. Obecna sytuacja to zachęta do strajków. Chyba że wypłata jest wynagrodzeniem za produkcję grafomańskich utworów i ich zbiorowe prezentowanie przy akompaniamencie - lub bez, w intetnecie. Wypłata wynagrodzenia to kpina i uleganie naciskom lub strachu.

Julia
napisał
24.05.2019
o 20:05

NIe zapominajmy, że ZNP to postkomunistyczna organizacja!!!

Adam
napisał
27.05.2019
o 17:42

do Julia: Tak, tak wszyscy którzy myślą inaczej to komuniści, SB i złodzieje. A Piotrowicz skakał przez płot stoczni… Jestem ciekaw czy czasem to twoje wykształcenie nie jest komunistyczne?
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Tymczasowe łatanie ulicy Dworcowej

  ​Wymieniają płyty. Trwa remont najważniejszej bytomskiej ulicy. W jego ramach wymieniane są uszkodzone płyty chodnikowe, ale to jedynie rozwiązanie tymczasowe. Na… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 20.05.2019 | Edytor

  Hałdy, czyli wielkie zagrożenie

  ​Nie dopilnowali. Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się temu, jak w całej Polsce rekultywowane są hałdy poprzemysłowe. Zajrzała też do Bytomia. Wyniki… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 20.05.2019 | Edytor

  Prezydent Wołosz debatował o demografii

  ​Debatowali podczas Kongresu. Jakie są przyczyny wyludniania się miast i jak można zapobiec temu negatywnemu zjawisku? – takie pytanie postawili sobie… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 20.05.2019 | Edytor

  Wicepremier, wiceminister i młodzi piłkarze

  ​Wizyta. Wicepremier Beata Szydło oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski odwiedzili w minioną sobotę obiekty GKS Rozbark.  

  więcej >>>
  ZB 20 | Życie miasta | 20.05.2019 | Edytor

  Ulica Siemianowicka znowu przejezdna

  ​Nareszcie. Na ten moment z niecierpliwością czekało od dawna wielu mieszkańców naszego miasta, zwłaszcza tych zmotoryzowanych. Od minionego wtorku znowu można… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 20.05.2019 | Edytor

  Muzea ożyły na jedną noc

  ​Piękno i czas. Sporo się działo w Bytomiu i Radzionkowie podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Zorganizowane w minioną sobotę wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

  więcej >>>
  ZB 20 | Środek życia | 20.05.2019 | Edytor

  Gdy medycyna jest bezradna

  ​Bytomianka Roku łagodzi ból. Być może medycyna paliatywna to jedna z najtrudniejszych specjalności. Lekarz ma bowiem świadomość, że pacjenta nie potrafi… więcej >>>

  ZB 20 | Środek życia | 20.05.2019 | Marcin Hałaś

  Wielkie bieganie w Dolomitach

  ​Ścigali się. Nawet „zimna Zośka” nie była w stanie zniechęcić 221 biegaczy, którzy 15 maja pojawili się na starcie biegu przełajowego… więcej >>>

  ZB 20 | Życie sportowe | 20.05.2019 | Edytor

  My się zabawimy, sponsorzy zapłacą

  ​Już niedługo. Kamil Bednarek, Piękni i Młodzi, Czadoman, Gromee, Kasia Moś oraz Bezimienni – to największe gwiazdy tegorocznych Dni Bytomia. Świetnie… więcej >>>

  ZB 20 | Środek życia | 20.05.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  07 czerwca 2020

  imieniny:
  Roberta, Wiesława

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja