Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 6 | 11.02.2019 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Nie płacisz czynszu? Gmina cię dopadnie!

​Koniec pobłażania. Nowe władze Bytomia biorą się na ostro za lokatorów uchylających się od płacenia czynszu za mieszkanie komunalne. Najwyższy czas, bo dłużnicy zalegają już ponad 374 miliony złotych, a kwota ta rośnie z roku na rok. Rekordzista ma do uregulowania przeszło 427 tysięcy. 


O mających przynosić efekty nowych i nieskutecznych starych sposobach na dłużników mówiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w miniony czwartek w Ratuszu. Poprowadzili ją prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, jego zastępca Waldemar Gawron oraz niedawno powołana na stanowisko dyrektor Bytomskich Mieszkań Grażyna Bujnicka-Moździerz

Zaczęło się od przygnębiających, a czasem przerażających informacji. Wielu bytomian mieszkających w lokalach gminnych nie płaci czynszu. Wielu nie robi tego od lat i bynajmniej nie z braku pieniędzy: – Z naszych analiz wynika, że jest spora grupa ludzi, która ma bardzo dobry status materialny, a nie płaci za mieszkania. Ze smutkiem muszę przyznać, że robią to świadomie, licząc na to, że te zaległości zostaną przedawnione, wówczas spora kwota zostaje w kieszeni – mówił prezydent Wołosz. Celowo uchylający się od obowiązku mają świadomość, że nawet po wyroku nie zostaną eksmitowani, bo gminie brakuje lokali socjalnych, które w określonej sytuacji zgodnie z prawem musi im zapewnić. Obecnie w sądzie toczą się 93 takie sprawy, wcześniej wydano już 173 wyroki z prawem do lokalu socjalnego i 113 bez takiego prawa. 

W sumie dług lokatorów wobec miasta przekracza 374 mln i systematycznie rośnie. Dość powiedzieć, że w roku 2016 wynosił 342 mln, a rok później 359 mln. Nie pomogła abolicja czynszowa forsowana przez poprzednie władze i wprowadzana aż dwa razy. Udało się dzięki niej odzyskać zaledwie 2,4 procent zaległości, ale jednocześnie miasto umorzyło ponad 7,7 mln długu. Niewiele dała też akcja dająca mieszkańcom możliwość odpracowania długu. Od roku 2012 wzięło w niej udział 1089 osób, które odpracowały ponad 3,5 mln należności. Optymistycznie napawa jednak to, że chcących w ten sposób rozliczyć się z gminą z roku na rok przybywa. Ludzie ci sprzątają, wykonują drobne naprawy i modernizacje oraz odśnieżają. 

Mniejsze wpływy do kasy BM mają negatywne skutki. Przede wszystkim jednostka nie ma pieniędzy na przeprowadzenie remontów i inwestycje. Jej potrzeby w tej kwestii przekraczają 128 mln. Dlatego też w końcu postanowiono na serio zabrać się za rozwiązanie problemu.Miasto musi być bardziej skuteczne w zakresie kontroli zarządczej – stwierdza Grażyna Bujnicka-Moździerz: – W najbliższym czasie w naszej jednostce utworzona zostanie specjalna komórka windykacyjna, która będzie na bieżąco analizować wpłaty, a w przypadku uchylania się od tego obowiązku przez lokatora, skieruje sprawę na drogę sądową. Właśnie ta bieżąca kontrola ma zapobiec takim przypadkom, jak wspomniany we wtępie dłużnik-rekordzista. Nie płacił on od wielu lat i nic z tym nie zrobiono

Jak podkreślał prezydent Wołosz, każdy przypadek będzie traktowany indywidualnie: – Rozumiem, że są osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i nie mogą zapłacić czynszu – mówi prezydent. Takim osobom będziemy starali się pomóc – deklaruje. Zaległości czynszowe zostaną rozłożone na raty, a ich wysokość będzie dostosowana do możliwości najemcy. 

Władze mają też bat na dłużników. Będą oni wpisywani do Krajowego Rejestru Dłużników, a to ma poważne konsekwencje: – Wpisanie dłużnika do KRD sprawia, że trudniej jest wziąć kredyt czy kupić coś na raty. Na to samo muszą być przygotowani lokatorzy bytomskich mieszkań komunalnych uchylający się od swoich obowiązków – przyznaje dyrektor BM. To nie wszystko. Notorycznie uchylający się muszą się liczyć z przekwaterowaniem do lokali o niższym standardzie. Z kolei w budynkach, których mieszkańcy nie płacą za wodę zostaną zamontowane wodomierze przedpłatowe: – Na bieżąco będziemy też realizować wyroki eksmisyjne w przypadku, kiedy najemca nie ma orzeczonego lokalu socjalnego lub tymczasowego – mówi Bujnicka-Moździerz. 

 Artykuł był oglądany 2762 razy.
 • Ocena - 5 2 głosów
   


Komentarze

Adam
napisał
11.02.2019
o 14:52

Najwyższy czas. nie tylko zastanawia, dlaczego w kontenerach nie mieszka ani jeden cygan? Cyganie za mieszkania nie płacą, bo to taka ich tradycja, ale jeszcze nie widziałem, by ich eksmitowano. Czy to są obywatele lepszej kategorii? A może inni mają ustawowy obowiązek ponosić ich koszty mieszkaniowe?

Imię i Nazwisko
napisał
11.02.2019
o 15:22

re: Adam

W dobie postępującej budowy socjalizmu i trendu, że za wszystkie pomysły władzy centralnej dotyczące obłaskawiania obywateli na garnuszku państwa kosztem obywateli pracujących i ledwo wiążących koniec z końcem, wpis karygodny, a fe!.
Spodziewaj się reakcji służb na rasistowskie konotacje.

Na przyszłość rada.  Jak chcesz pisać, że ktoś nie płaci i mu puszczają płazem napisz z imienia i pierwszej litery nazwiska z kropką. W żadnym razie, że z niego ...., no wiesz.

Waluś
napisał
11.02.2019
o 17:21

Bytomskie Mieszkanie w zarządzie mają około 1300 budynków mieszkalnych należących do miasta, skarbu państwa i osób fizycznych.
Windykacja w tych zasobach wynosi około 60 %. Z tego wynika, że średnio licząc, mieszkańcy około 520 budynków nie płacą czynszu i opat za media. Średnio można przyjąć 10 mieszkań w każdym budynku, to znaczy, że lokatorzy 5200 mieszkań posiadają zaległości w opłatach. Po podzieleniu 374 000 000 zł przez 5200 mieszkań wychodzi, że średnio każde z tych mieszkań posiada około 72 000,00 zł. zadłużenia. To co usłyszałem na tej mieszkaniowej konferencji mogę stwierdzić, że osoby, które tam prezentowały propozycje odzyskania długów nie miały pojęcia o czym mówiły. Można też stwierdzić, że lokatorzy tych mieszkań nie posiadają tytułu prawnego do zajmowanie tych lokali. Aby odzyskać mieszkanie musi być prawomocny wyrok o eksmisji i przygotowane mieszkanie socjalne (czyli 5200 prawomocnych wyroków eksmisji i 5200 mieszkań socjalnych).
Gołym okiem widać, że te zaprezentowane działania są skazane na niepowodzenie, są awykonalne. 

adam
napisał
11.02.2019
o 18:39

mieli walczyć ze śmieciami a walczą z mieszkańcami hm ciekawe bo rozumiem że z datą drugiej tury wyborów Bytom przestał być hasiokiem

Adam
napisał
11.02.2019
o 18:47

Do mojego imiennika. Nikt nie walczy z mieszkańcami, walczą z oszustami, którzy wyłudzili mieszkania. Bo jak podpisywali umowę z ZBM to zobowiązali się w niej do opłacania czynszu. Każdy z nich powinien iść na minimum 3 miechy siedzieć za wyłudzenie!

A Bytomskie Mieszkania od dzisiaj powinny kazać przed podpisaniem umowy, podpisać oświadczenie o poddaniu się egzekucji bez prawa do mieszkania socjalnego jeżeli nie będą opłacać czynszu i mediów. Mieszkanie to takie samo dobro jak żywność, i nikt nie toleruje by ktoś wchodził sobie do sklepu i brał z półki towary za które nie płaci. Szlak mnie trafia jak słyszę, że ktoś nie ma na czynsz. Są dodatki mieszkaniowe, pomoc społeczna. Za mieszkanie trzeba płacić i koniec kropka!

Adam
napisał
11.02.2019
o 18:57

Dodam jeszcze, że te osoby które nie płacą za czynsze bardzo często płacą regularnie za:
Telefon komórkowy - bo im zablokują
Energie Elektryczną - bo im wyłączą
Za czynsz nie płacą bo wiedzą, że im miasto ch…ja zrobi.

Teraz kwestia windykacji i obraz polskiej prawniczej głupoty i niesprawiedliwości społecznej

Anna kowalska zarabia prawie najniższą krajową, opłaca regularnie rachunki, ma jedno dziecko. nie otrzymuje 500 plus

Anna Pasożyt zarabia najniższą krajową. Nie płaci za czynsz. Ma jedno dziecko na które dostaje 500+

Miasto nie może poddać windykacji Pasożyta, bo pasożyt zarabia najniższą krajową a to jest chronione przed komornikiem. Podobnie jak 500 plus!

Wniosek:

Anna Kowalska zarabia 2500 zł z tego opłaca czynsz 350 zł
zostaje Annie i jej córce 2150 zł na dwójkę

Anna Pasożyt zarabia 2300 zł dostaje dodatkowo +500 co razem daje 2800 zł. Nie płaci za mieszkanie

Pasożytowi zostaje w kieszeni 2800 zł kiedy Uczciwej Annie Kowalskiej 2150 zł

Gdzie tu ku…wa jest sprawiedliwość?!

Karol
napisał
12.02.2019
o 21:56

Jaki Pan taki kram!!! Prezydenci się zmieniają, a naczelnik Wydz. Administracyjnego UM Luks, od czasów Kińczyka trwa na tym samym stanowisku. Budynek UM wygląda tak, jak wszystkie budynki należące do miasta. Jedne i drugie są w stanie opłakanym. Jaki jest powód tego, że kolejni prezydenci nie widzą tego nieróbstwa i utrzymują tego typa na tym stanowisku? Należy go „awansować” to będzie mniej szkodził miastu.

Robotnik
napisał
12.02.2019
o 22:11

Jeszcze do czego prowadzą czystki!!!
Z archiwum (w sieci nic nie ginie – rok 2011)!!!
Pięć lat rządów Piotr Koja w Bytomiu wystarczyło, aby Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne zarządzające bytomskimi wodociągami zaczęło mieć kłopoty. BPK jest jedynym dostarczycielem wody w Bytomiu, a więc jak mówią fachowcy to „naturalny monopolista”. Co tutaj można zepsuć? A jednak. Przez lata BPK było dość dobrze działającym mechanizmem, ale i to się w Bytomiu zmieniło, zgodnie z hasłem Piotra Koja: „Zmieniam Bytom”.
Bytomskie wiewiórki doniosły mi, iż po raz pierwszy w historii BPK, może się zdarzyć, iż ta publiczna spółka skończy rok deficytem finansowym, czyli mówiąc prosto stratą, którą trzeba będzie pokryć w sposób, na którego końcu sięgnie się w taki czy inny sposób do pieniędzy podatników. Miejska spółka, realizująca zadania niezbędne dla funkcjonowania miasta, niemusząca się martwić o konkurencję, wskutek marnego zarządzania może stanąć w obliczu upadłości. Ale jak może być inaczej, jeśli źle się gospodarzy groszem publicznym i zamiast do BPK kieruje się go na nietrafione inwestycje? Jak może być inaczej, jeśli w trakcie rządów Piotra Koja zmieniło się w BPK trzech prezesów, a wiceprezesi zmieniali się jak w kalejdoskopie? Jak może być inaczej, jeśli w tak trudnej sytuacji współpraca w aktualnym zarządzie BPK przebiega zgodnie z zasadami, które w amerykańskim sitcomie byłyby zabawne, a miejskiej spółce są żałosne i szkodliwe?
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne to własność bytomskiego samorządu, czyli wszystkich mieszkańców Bytomia. Decyzją wyborców dziś za sytuację w BPK odpowiadają: prezydent Piotr Koj i jego zastępca, któremu powierzono nadzór na przedsiębiorstwem Mariusz Wołosz. To oni uzgodnili między sobą skład zarządu BPK. Muszą teraz naprawić to, co wspólnie zepsuli. Mam nadzieję, że nie zrobią tego w sposób zgodny z żartem powtarzanym przez pewnego mojego kolegę: daj małpie zegarek, bananem będzie nakręcała. Bo w to, że będą potrafili uczciwie wytłumaczyć, dlaczego do takiej sytuacji doszło, już nie wierzę. A zegar tyka nieubłaganie.

taki sobie
napisał
06.03.2019
o 02:42

Z Bytomia uciekł co czwarty mieszkaniec i ma to głębokie podłoże bo – mieszkanie, to nie tylko cztery ściany, ale cała infrastruktura miejska i władza. Jeżeli jest pyszna i dumna, i działa na zasadzie ‘masz mieszkanie to płać a jak nie to na bruk’ – to nie zmieni postawy wielu. Bo za co mają płacić skoro, wiele domów przypomina dziewiętnastowieczne slumsy. Odrapane tynki, brak gazu, łazienek i wc, wiekowo brudne korytarze, fekalia w piwnicach, cieknące dachy, odpadające tynki, brak chodników, toksyczni współlokatorzy, smród z kominów, psie kupska, ogólny smród i brud, porozwalane chasioki etc. Skoro miasto i władza świadczy w/w „uługi”, w dodatku żąda wygórowanych opat (komunikacja, czynsze, woda – są jedne z najdroższych w Kraju) to wielu powinno OSKARŻYĆ miasto za uniemożliwienie im ludzkiej egzystencji w XXI wieku.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Radna Prajs składa mandat, bo będzie kierownikiem

  ​Zmiana w Radzie Miejskiej. Zaledwie trzy i pół miesiąca po wyborach radna Aleksandra Prajs z Koalicji Obywatelskiej odchodzi z Rady Miejskiej. Musi złożyć mandat,… więcej >>>

  ZB 6 | Życie miasta | 11.02.2019 | Edytor

  Miasto musi się rozwijać w sposób zrównoważony

  ​Rozmowa z pierwszym zastępcą prezydenta Bytomia, Michałem Biedą

  więcej >>>
  ZB 6 | Życie miasta | 11.02.2019 | Tomasz Nowak

  Opowiedzieli o sprawiedliwej wśród narodów świata

  ​Młodzi na scenie. Przygotować etiudę teatralną i w ciekawy sposób opowiedzieć w niej o życiu i dokonaniach Ireny Sendlerowej – takie zadanie postawiono uczestnikom konkursu… więcej >>>

  ZB 6 | Życie miasta | 11.02.2019 | Edytor

  Koniec szpetnych reklam?

  ​Będą nowe przepisy. Nadchodzi oczekiwany przez wielu koniec reklamowego, szpecącego miasto chaosu w Bytomiu. Władze przygotują przepisy, które jasno określą, jakie… więcej >>>

  ZB 6 | Życie miasta | 11.02.2019 | Edytor

  Z wizytą na Węgrzech

  ​Erasmus+. Z Budapesztu wróciła pięcioosobowa delegacja pedagogów z Branżowej Szkoły I Stopnia nr 8. Nauczyciele porównywali metody pracy z młodzieżą dotkniętą autyzmem i zespołem Aspergera… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 11.02.2019 | Edytor

  Lwów wyzuty z polskości

  ​Wystawa w Agorze. Anna Lewańska przywiozła ze Lwowa cykl pięknych czarno-białych fotografii. Można podziwiać piękno kompozycji i malarskość kadrów. Ale można także… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 11.02.2019 | Marcin Hałaś

  Cały świat w naszym balecie

  ​Brazylijczykowi smakują oscypki. Odmłodzony i umiędzynarodowiony – tak dziś można powiedzieć o zespole baletowym Opery Śląskiej. Tańczą u nas Japończycy, Brazylijczyk, Meksykanka, Włoszka,… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 11.02.2019 | Edytor

  Z Bytomia do Panamy na spotkanie z papieżem

  ​Podróż niezwykła. Bytomianin Paweł Urzenitzok był jednym z milionów uczestników organizowanych w Panamie Światowych Dni Młodzieży. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem pojechał, by… więcej >>>

  ZB 6 | Środek życia | 11.02.2019 | Edytor

  Miliony na odnowę familoków

  ​Kolonia Zgorzelec. 28 milionów złotych na modernizację zabytkowego osiedla robotniczego Kolonia Zgorzelec przyznał Bytomiowi Zarząd Województwa Śląskiego. Dotację otrzymaliśmy w ramach… więcej >>>

  ZB 6 | Życie dzielnic | 11.02.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  05 czerwca 2020

  imieniny:
  Waltera, Bonifacego

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja