Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 20 | 18.05.2020 | Życie miasta | Edytor

Pandemia w kopalni, górnicy zakażeni

​Sytuacja jest zła. Spełnił się czarny scenariusz, koronawirus dopadł górników ostatniej bytomskiej kopalni Bobrek. W ostatnich dniach wynik pozytywny stwierdzono u 359 spośród nich. Nic więc dziwnego, że zakład czasowo wstrzymał wydobycie. Ma je wznowić 18 maja, ale to nie było pewne.  


Pracowników kopalni poddano masowym badaniom przesiewowym. Pierwszą ich turę przeprowadzono 7 maja w specjalnie do tego celu urządzonym laboratorium, konkretnie w namiocie ustawionym obok szombierskiej hali „Na skarpie”.  Testy przeprowadzano w formule „drive-thru”. Górnicy swoimi samochodami mieli podjechać do namiotu, gdzie przez okno pobierano od nich wymazy. Za pierwszym razem stwierdzono 89 przypadków zakażeń. 

Drugą turę badań zorganizowano w ostatnich dniach zeszłego tygodnia. Tym razem pracownicy kopalni mieli się zgłaszać  także do punktu pobrań przy ulicy Konstytucji. Co ważne, badano jedynie tych, którzy za pierwszym razem mieli wynik negatywny. Jak podkreślano chodziło o to, by potwierdzić, kto może może wrócić do pracy.  Za drugim podejściem potwierdzono 270 zakażeń. W sumie przeprowadzono ponad 1600 testów. Liczba zakażonych górników Bobrka wyniosła zatem aż 359. Na tym zapewne się nie skończy, bo weryfikacja cały czas trwa, kolejne badania zaplanowano na 18 i 19 maja.  

Już po pierwszej turze badań przesiewowych szefostwo spółki Węglokoks Kraj, która zarządza bytomski zakładem zdecydowało o czasowym wstrzymaniu wydobycia. To dla kopalni wielki kłopot nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim technicznych. Kopalni nie da się bowiem całkowicie zatrzymać na jakiś czas tak, jak fabryki, czy innego zakładu produkcyjnego. Fedrowanie ma ruszyć, choć na pewno nie pełną parą, 18 maja, ale to zależy od kolejnych wyników.  Oczywiście zgodnie z deklaracją władz zakładu na dół zjadą jedynie ci, którzy dwa razy mieli wyniki negatywne i są wolni od niebezpiecznego wirusa. 

Podobnie zła, a czasem nawet o wiele gorsza,  sytuacja jest w innych polskich kopalniach. Tam także jest wielu zakażonych i w efekcie są poważne problemy z utrzymaniem ciągłości wydobycia. Dla wielu osób pandemia w kopalniach i w całym naszym regionie stała się powodem do hejtu i atakowania. W Internecie wylała się fala trudnych do pojęcia bluzgów. Zarząd Węglokoksu natychmiast zareagował ostrym oświadczeniem. Można je przeczytać na stronie internetowej spółki. Protestowało zresztą wiele więcej osób.  

Punkty „drive-thru” podobne do tych bytomskich z Bobrka i Szombierek pojawiły się ostatnio w wielu miejscach naszego regionu. Jest ich na razie 15, mogą je odwiedzać osoby objęte kwarantanną, które chcą się przekonać, czy są zarażone. Badanie wykonuje się w dwunastym dniu izolacji, a do punktu trzeba dotrzeć własnym samochodem, nigdzie po drodze nie wysiadając. Wcześniej musimy jednak otrzymać sms z informacją o możliwości przebadania się.   

Regularnym badaniom na obecność koronawirusa cały czas są poddawani pensjonariusze oraz pracownicy miechowickiego domu Pomocy Społecznej Kombatant. Przypomnijmy, że w placówce tej mieliśmy duże ognisko zakażenia. 13 maja przedstawicieli załogi i ich podopiecznych poddano kolejnym testom weryfikacyjnym. Okazało się, że 44 pensjonariuszy wciąż jest  zakażonych koronawirusem, a 69 już wirusa nie ma. Wyzdrowiało 26 podopiecznych, a  w szpitalach w Gliwicach i Tychach przebywa 2 pensjonariuszy zakażonych koronawirusem. Natomiast spośród personelu ośrodka zakażonych jest 6 osób, a 2 pracownice pozostają w szpitalach. Z kolei 14 pracowników wyzdrowiało. Artykuł był oglądany 1002 razy.
 • Ocena - 3.6667 3 głosów
   


Komentarze

J Jendrzej
napisał
17.05.2020
o 23:13

Übrigens
Siedzę sobie w tych znienawidzonych Niemczech…i zastanawiam się.
Bo niestety moje życie zbliża się do kresów(nie wschodnich).
Jako syn tej ziemi ubolewam.
Nie,nie nad moim losem,,człowieka na obczyźnie,a nad Waszym,Bytomian..
Ponieważ byłem dzieckiem wychowanym w socjalistycznej odsłonie tego państwa,to mam swe wspomnienia,żywe…
Tak sobie myślę,że przecież  RADIOWA Trójka,czy Lato z radiem kształtowały już moje dorosłe życie.Bo to były ostoje mej tożsamości w tej jakże trudnej wówczas Polsce.
Myślałem sobie potem,wyjeźdźając do Niemuec,że coś przegapiłem w mym życiu,że los doświadczył mnie okrótnie!
Bo dla mnie rządy Stlina,Gomułki,Gierka były uciemiężeniem.Nieraz myślałem,że mój OJCIEC chyba miał więcej szczęócia,walcząc o Polskę.
Ja bym niestety już o Polskę nie walczył.
Dlaczego-bo Polacy osrali śląskich patriotów.
Patrząc teraz na dziennikarzy mych idoli okresu pięknego,bo młodszego życia,cieszę się,że mogę zierzch mego życia spędzić w kraju demokracji,
CHWAŁA DEMOKRACJI-bo Mann,Materna i wielu wielu innych są synonimem walki o wolność ludzi.
Cóć za czasy nastały teraz w Polsce??

Komunizm kaczyńskiego bis?

Tak,szczęśliwy jestem,że żyję w WOLNYM KRAJU-NIE KACZOROWIE-naprawdę.
A Wam,Bytomianom życzę wolności….

J Jendrzej
napisał
18.05.2020
o 12:06

Dziękuję oceniającemu mnie za wpis za gest Cezara.Ten palec w dół jest dla mnie ukojeniem oceny człowieka małego,pewnie prawdziwego patrioty.
Określenie “PRAWDZIWY PATRIOTA” na pewno wpisze się w historyczne oceny tego okresu,podobnie jak wasz guru.
Prawdziwy patriota,to człowiek z łupieżem na marynarce.
No,przynajmniej ja ich tak zapamiętam!!!!

Gina
napisał
19.05.2020
o 14:39

Coś kulawo idzie ta walka z “pandemią”. Zięć już tydzień czasu siedzi z pozytywnym wynikiem na kwarantannie a rodzinie jeszcze nikt nie pobrał wymazu. Jeżeli po 2 tygodniach będzie miał wynik ujemny, to i tak nie pójdzie do pracy, bo nie wiadomo co z żoną i dziećmi. Co by tu jeszcze spaprać panowie, co by tu jeszcze. Rzeczywistość przeskoczyła kilkukrotnie absurdy Barei. Smutne, że za te absurdy płaci podatnik. Czasem sie zastanawiam, czy w obecnej rzeczywistości nie lepiej być kloszardem, bo on nie caluje kasy na te wszystkie idiotyzmy uprawiane przez amatorów wysokich stołków

J Jendrzej
napisał
19.05.2020
o 15:48

Twój ból jest lepszy niż mój-Gino.Pewnie zabrakło maseczek dla górników,bo były przeznaczone dla lekarzy.
Więc nie dziw się,że boli.
Kaczyńskiego też bolało,więc ukoił swój ból na Powązkach.Prawie samotnie ,No,może jeszcze w towarzystwie dwóch limuzyn i swych ochraniaży.
A absurdy pokazane przez Bareję już dawno przelicytowano.Chociażby przy zakupie chińskich maseczek bez atestu,których prawdopodobnie zabrakło dla Twego zięcia.A licytacja musiała być ostra,bo rząd przelicytował wszystkich i największym samolotem świata przytransportowano te maseczki do Polski.Sam Premier witał je na lotnisku,Co prawda wyposażone w fałszywe atesty,ale przecież instruktor narciarski rodem z Zakopanego przeistoczył się w biznesmena i je zakupił.Błyskawicznie!Dla POLSKICH LEKARZY,Atest niepotrzebny,ważne ze w tak trudnych czasach wyrósł nowy przedsiębiorca i to w branży tak potrzebnej!
Piszesz Bareja,Teraz to miałby dopiero pole do popisu.
Ale on,podobnie jak ja nie wytrzymał w tej socjalistycznej rzeczywistości i wyjechał do Niemiec.Bo demokracja to coś wielkiego.
A maseczki na ulicy w Niemczech się nie nosi,tylko w sklepach i komunikacji miejskiej.
No,ale w Niemczech tylu zakażonych,a w Polsce tak niewielu!
No,bo jak nie testujesz,to nie wiesz.
Bareja na pewno teraz byłby w żywiole!

J Jendrzej
napisał
20.05.2020
o 13:54

Pandemia jest tylko na śląskiej ziemi,resztę Polski koronawirus nie atakuje.
To przekaz ludzi w białych kołnierzykach,tak ochoczo występujących przed kamerami TVP.
No,jeszcze to górnicy i ich rodziny są zagrożeniem.
Czy Bareja z tego przekazu nie byłby kontent?
Taka jest POLSKA,tacy jesteśmy.
Prawda,że wielu PRAWDZIWYCH patriotów ocenia mnie tutaj.
A ja cieszę się,że ukazujecie swą prawdziwą twarz.
Historia osądzi kto miał rację.
BO PRAWDZIWY PATRIOTA-to coś znaczy-no nie?

J Jendrzej
napisał
20.05.2020
o 20:27

Siedzę sobie teraz na moim tarasie , prawie w centrum dzielnicy mego obecnego miasta,rozkoszuję się ciepłem,ale także urodą kwiatów mego ogrodu i rozmyślam.
Sam Jan z Czarnolasu siadał pod swą lipą,rozłożystą,dającą ukojenie,więc chcę chociaż w jakiejś części brać przykład z mistrzów.
Rozmyślam nad służbą zdrowia(a mam porównania),myślę nad poziomem życia ogółu-(nie wybranych dygnitarzy i oszustów)

Ponieważ niestety miałem duży styk z służbą zdrowia Polski i Niemiec,to powiem Wam,że niemiecka służba zdrowia organizacyjne -to potęga.
Nie,polscy lekarze nie są gorsi od niemieckich,ale…
Nikomu nie życzę szpitala,ale porównać warto-
Mych wielu przyjaciół,.którzy przyjechali tutaj,do Niemiec pracować potwierdzają mą opinię,że cały świat powinien się uczyć od Niemców ochrony zdrowia.
Płacimy więcej składek,ale…efekty są!

Mam nadzieję,że polska służba zdrowia dorówna kiedyś niemieckiej.Tylko-jak Jan z Czarnolasu pisał “SZLACHETNE ZDROWIE”

J Jendrzej
napisał
20.05.2020
o 21:53

No i na koniec-me wspomnienia spisane przez wspaniałego kumpla
U mamy

Byłem u mojej Mamy. Usiedliśmy spokojnie we dwoje. Mama zaparzyła pyszną kawę. I zaczęliśmy wspominać, przypominać sobie niektóre sytuacje. Nawet dowiedziałem się, że moja mama poznała mego ojca w Bielsku, gdy służył tam jako żołnierz, jako artylerzysta, a ona na wczasach. Dlatego też na rowerach, ale i przy innej okazji tam często wracali. Wyjęła Mama stare, prawie już zżółkłe zdjęcia i pokazywała mi ojca w mundurze polskim, gdy wraz z swoją kompanią zrobili sobie zdjęcie na rynku krakowskim. Przeczytałem datę zdjęcia -1936 rok. A potem różne inne zdjęcia z naszego życia. Widziałem jak twarz mamy rozpromienia się, z jaką czułością ogląda zdjęcia, przypomina sobie sytuacje, ludzi… Ludzi, których wielu już nie ma wśród nas, a których tak kochała. Popatrzyłem na zdjęcie dziadka i przypomniał mi się odpust łagiewnicki, gdy w skrytości przed babcią dawał mi dychę na karuzele. A potem mama, biorąc do ręki zdjęcie, na którym była piękną i młodą kobietą, a ja malutkim dzieckiem, opowiadała ile to miała kłopotów z przyswojeniem mowy polskiej. I jeszcze długo, gdy szła do sklepu nie wiedziała jak poprawnie użyć liczebnika dwa, gdy chciała kupić dwa jajka. Dwa? dwie?, albo jeszcze inaczej? Więc prosiła zawsze o jedno jajko, a potem o jeszcze jedno, tylko po to by się nie zbłaźnić.

Spoglądam z rozrzewnieniem na Mamę. Jej oczy nabierają blasku, zmarszczki gdzieś znikają, a cała twarz rozjaśnia się i ożywia…

J Jendrzej
napisał
24.05.2020
o 16:04

Kazik Staszewskiego
Zamknięte cmentarze, to na skutek zdarzeń
ostatnich tygodni, ostatnich wydarzeń.
Na łańcuchy patrzę, ocieram łzy,
tak jak i Ty,
tak jak i Ty.

Otwiera się brama, ja nie wierzę oczom,
czy jednak się rzeczy inaczej potoczą,
podbiegam, Twoje karki krzyczą stój,
bo Twój ból jest lepszy niż mój,
Twój ból jest lepszy niż mój.

Ból ukoić możesz Ty jeden,
wszyscy inni wpadli w biedę,
limuzyny dwie, jedna, cały cmentarz Twój,
lepszy niż mój.

Na ulicach i w mieszkaniach
duch miłości się wyłania
limuzyny dwie, jedna, cały cmentarz twój,
większy niż mój.

4 lata temu 10 kwietnia
Marii prosto pod koła córka uciekła.
Maria nie przekroczy bramy dziś tej,
bo Twój ból jest lepszy niż jej,
Twój ból jest lepszy niż jej.

Józef miał ojca, żonę i syna
i tego się dnia dla nich czas ten zatrzymał.
Józef nie wspomni dzisiaj dnia tego.
Twój ból jest lepszy niż jego,
Twój ból jest lepszy niż jego.

Ból ukoić możesz Ty jeden,
wszyscy inni wpadli w biedę.
Limuzyny dwie, jedna, cały cmentarz Twój,
leszy niż mój.

Na ulicach i w mieszkaniach
duch miłości się wyłania.
Limuzyny dwie, jedna, cały cmentarz Twój,
lepszy niż mój.

Ja tam po prawdzie nie kocham cmentarzy,
gdy mama mnie prosi, to z nią tam pojadę.
Na grobie ojca kładę kwiatów strój.
Twój ból jest lepszy niż mój,
Twój ból jest lepszy niż mój.

Co za piękny dzień dzisiaj nam wszystkim dano
pamiętać o wszystkich, których zabrano.
Po drugiej stronie stoją i ronią łzy,
tak jak i TY,
tak jak i TY,
tak jak i TY,
tak jak i TY.
Autor tekstu: Kazik Staszewski
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Rządowe obostrzenia powinny być  znoszone mądrzej

  ​Rozmowa z zastępcą prezydenta Bytomia, Michałem Biedą

  więcej >>>
  ZB 20 | Życie miasta | 18.05.2020 | Edytor

  Koronawirus zabierze nam miliony

  ​Będzie źle. Trwająca pandemia uderza nie tylko w nasze zdrowie. Koronawirus niesie z sobą także spustoszenie finansowe, pozbawiając samorządy ogromnej części  dochodów.… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 18.05.2020 | Edytor

  KOPiS wciąż działa

  ​Dogadali się. Prezydent Mariusz Wołosz nadal ma stabilną większość w bytomskiej Radzie Miejskiej, a Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość wciąż wspólnie rządzą… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 18.05.2020 | Tomasz Nowak

  Trzy rzeźby, trzy tradycje

  ​Ze stali. Efektowna rzeźba tańczącej pary stanęła na wciąż będącym w budowie radzionkowskim Eko-Rynku. Niedługo pojawią się tam rzeźby górnika i piekarza.… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 18.05.2020 | Edytor

  Cena wody i ścieków nie wzrośnie

  ​Bo jest bonifikata. Bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców naszego miasta. Opłata za wodę i ścieki nie wzrośnie, choć zgodnie z obowiązującą taryfą… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 18.05.2020 | Edytor

  Naprawią jezdnię i chodnik

  ​Szombierki. Na tę wiadomość kierowcy z niecierpliwością czekali od dawna. W wakacje czeka nas remont ulicy Zabrzańskiej na odcinku od jej skrzyżowania… więcej >>>

  ZB 20 | Życie dzielnic | 18.05.2020 | Edytor

  Basen będzie jak nowy

  ​Centrum. Basen dla niepływających na kąpielisku odkrytym przy ulicy Wrocławskiej przejdzie gruntowną modernizację. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 670 tysięcy… więcej >>>

  ZB 20 | Życie dzielnic | 18.05.2020 | Edytor

  110 lat pięknej historii

  ​Jubileusz muzeum. Ilość eksponatów naszego Muzeum Górnośląskiego, to około półtora miliona sztuk Niektóre z nich liczą sobie około 100 lat i nadal… więcej >>>

  ZB 20 | Środek życia | 18.05.2020 | Edytor

  Na spacer do Segietu

  ​Zaproszenie do lasu. Rezerwat przyrody buków „Segiet” to jedno z nielicznych miejsc, w których możemy poruszać się baz uciążliwej maski na twarzy.… więcej >>>

  ZB 20 | Środek życia | 18.05.2020 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  26 września 2020

  imieniny:
  Wawrzyńca, Kosmy

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja