Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 40 | 03.10.2022 | Środek życia | Edytor

Park, o którym mało kto pamięta

​Las pełen historii. Jest w Bytomiu miejsce, które w latach 60. i 70. było oficjalnie nazywane parkiem. Teren był niemały i miał służyć głównie mieszkańcom Miechowic oraz Stroszka. Chodzi o zapomniany park im. Edmunda Osmańczyka. Dziś nie pozostał po nim ślad.


Na starych planach naszego miasta widnieje jeszcze tajemnicze miejsce nazywane parkiem Edmunda Osmańczyka. Był on zlokalizowany na terenach Dąbrowy Miejskiej, należących dziś do Lasów Państwowych. Na jego temat nie ma informacji w opiekującym się zielenią Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów. Pracownicy odsyłają nas do Nadleśnictwa Brynek zajmującego się wspomnianym terenem bytomskiego kompleksu lasów w Miechowicach i Stolarzowicach. Miechowicki Leśniczy Leszek Pustułka naprowadza nas na ślad twierdząc, iż dyrekcji nadleśnictwa w Brynku znajdują się stare mapy z nazwami naszych terenów.

Jak się okazuje, sporo informacji na ten temat posiada inżynier Waldemar Pańczyk z Nadleśnictwa Brynek. Zdaniem tego doświadczonego specjalisty nie wiadomo kiedy założono park Osmańczyka, ale wiemy, iż przestał on istnieć na początku lat 70. Całość stanowiła wydzielony fragment lasu w okolicach dzisiejszej ulicy Celnej i Dąbrowa Miejska. Nie było to tak zagospodarowane miejsce jak np. park Kachla, jednak zakładając go poszerzono i utwardzono istniejące ścieżki leśne. Wzdłuż nich gdzieniegdzie zamontowano ławki, a nawet latarnie. Dziki teren został również odpowiednio oznaczony na planach Bytomia z lat 60. i początku lat 70. Potem już go nie znajdziemy. 

Miejsce to istniało zanim jeszcze powstało nowe miechowickie osiedle, więc zapewne nie było masowo uczęszczane. Najbliżej mieli tam mieszkańcy Stroszka, którzy w latach 60. mogli po drodze korzystać z innej okolicznej atrakcji, czyli leśnego basenu znajdującego się w okolicach dzisiejszego osiedla Przy Kopalni. Dziś po parku Osmańczyka nie pozostał ślad. Ławki już dawno poznikały, a zdaniem inżyniera Tańczyka gdzieniegdzie można jedynie napotkać resztki słupów oświetleniowych.

W czasach świetności leśnego parku z Karbia do Dąbrowy Miejskiej, w rejon skrzyżowania dzisiejszej ulicy Celnej i Dąbrowy Miejskiej kursował tramwaj. Linia była popularna szczególnie w niedziele, kiedy to wielu bytomian udawało się na spacery do parku oraz do położonej nieopodal skrzyżowania restauracji. W późniejszych latach w jej budynku mieścił się warsztat samochodowy. Linię zawieszono najprawdopodobniej w latach 60. minionego wieku.

Ślady parku zatarły szkody górnicze, które w latach 80. minionego wieku poważnie również uszkodziły przecinające to miejsce tory kolejowe, w okolicach stacji Bytom-Północny. Stąd też przez lata kolej mogła się tam poruszać z niewielką prędkością. Potem resztki śladów usunięto podczas budowy autostrady. 

Wzmianek na temat zapomnianego zieleńca jest niewiele w internecie. Nie ma żadnych informacji na temat lat jego założenia i pomysłodawców. Może więc któryś ze starszych czytelników pamięta, w jakich okolicznościach powstało to zapomniane miejsce? s.Artykuł był oglądany 802 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Latający Ślązak
napisał
03.10.2022
o 22:13

Bardzo ciekawy temat pan redaktor rozpoczął, czyli Park Osmańczyka.
Mam nadzieję, że zostanie wyjaśnionych kilka pytań, np jaki teren obejmował?
Na obecnych mapach, ów park obejmuje niewielki fragment lasu miechowickiego, sąsiadującego z SP 54 w Miechowicach, natomiast na mapie wydanej w 1997r przez PTTK w Bytomiu pt “LASY BYTOMSKIE I OKOLICE”, opracowanej przez Leonarda Kłosa, wynika rzeczywiście, że ów park znajdował się bliżej Dąbrowy Miejskiej, niestety z mapy nie wynika jaki obszar obejmował.
Niestety ani Leonarda Kłosa, ani Edwarda Wieczorka, już oto nie możemy zapytać. Może w książce pt. “Bytom z natury zielony. Las Miechowicki” jest jakaś informacja.
Co do artykułu, to małe moje dopowiedzenia:
- w Dąbrowie istniały dwie restauracje, ta opisana jako miejsce późniejszego warsztatu samochodowego, ale przede wszystkim restauracja “Polana”, przed wojną “Schloss Wald”.
- linia tramwajowa nr 35 istniała jeszcze w latach siedemdziesiątych i dochodziła właśnie w okolice restauracji “Polana”, po czym tramwaj jednowagonowy powracał.
- budynek na zdjęciu, to istniejący do dzisiaj budynek, powstały dla pracowników kopalni Nowa Wiktoria.

https://m.fotopolska.eu/Bytom/u15656,ul_Celna.html

Czekam na informacje.

Latający Ślązak
napisał
10.10.2022
o 22:16

PS. Po restauracji “Polana” pozostały jeszcze ceglane słupy z płotu…
Można je zobaczyć, jadąc od strony Karbia po prawej stronie, przed drogą techniczną autostrady. Być może głębiej są jeszcze pozostałości samej restauracji, ja nie wszedłem głębiej w haszcze. Może ktoś chętny?

JoMi
napisał
10.10.2022
o 23:15

W Dąbrowie Miejskiej na ul. Leśnej mieszkali moi pradziadkowie (w sumie to jeszcze i praprababcia). Pamiętam opowieści babci o Waldschlossie. O tym, że było to miejsce spacerowe mnóstwa ludzi. Wędrowali tam także pieszo od strony miasta ul. Topolową. O tym wspominał mi jeszcze także pan śp.Czesław Czerwiński. 

“Po restauracji “Polana” pozostały jeszcze ceglane słupy z płotu…itd”

Słupy, trochę gruzu, haszcze, haszcze, wiatrołomy (?), piękne stare drzewa, ale zachowane także jeszcze ślady/układ ścieżek.
Mmmm, gdyby ten park przywrócić do życia…
Jednak lepiej na eksplorację zaczekać do czasu bezkleszczowo-bezlistnego.

JoMi
napisał
11.10.2022
o 22:18

Zapomniałam dodać, że w okolicy można jeszcze odnaleźć stare drewniane podkłady tramwajowe.
Pisał o nich także Mariusz Senderowski na swoim FB Bytom i Miechowice. Historia i teraźniejszość https://www.facebook.com/BytomMiechowiceHistoria/posts/pfbid02UezpvYQNdcuyzzrC7j5taWLodPT5GQKqt1tZQotY1LqyRCZM5fXzZBRKvoPZoxMHl?__tn__=-R

Ps. Wspomniany wcześniej teren jest mocno zarośnięty, pełen chaszczy, a nie haszczy wink

stasiup
napisał
15.10.2022
o 21:37

Bardzo prosimy - bez niepotrzebnych nazwisk - RODO.

Latający Ślązak
napisał
19.10.2022
o 00:06

Panie Sonczowski, przed napisaniem jakiegokolwiek artykułu, proszę sprawdzić źródło informacji… , w tym przypadku zapytać historyków lub przynajmniej przeczytać Wikipedię...

Jedyne źródło informacji dla redaktora, to Waldemar Pańczyk z nadleśnictwa Brynek, który okazałał się tak wielką indolencją:
“Jak się okazuje, sporo informacji na ten temat posiada inżynier Waldemar Pańczyk z Nadleśnictwa Brynek. Zdaniem tego doświadczonego specjalisty nie wiadomo kiedy założono park Osmańczyka, ale wiemy, iż przestał on istnieć na początku lat 70”. 

Naprawdę park im. Edmunda Osmańczyka przestał istnieć w latach siedemdziesiątych?
Moim zdaniem taki park jeszcze wtedy nie istniał.
Pan Edmund Osmańczyk żył do roku 1989 i myślę, że dopiero około roku 1990, w czasie dekomunizacji patronów nazw ulic, placów, parków itp. , ów park został nazwany Jego imieniem.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Edmund_Osmańczyk

Redaktor napisał: “Wzmianek na temat zapomnianego zieleńca jest niewiele w internecie. Nie ma żadnych informacji na temat lat jego założenia i pomysłodawców”.
Może wystarczyło przeczytać w Wikipedii i skojarzyć, że Dąbrowa Miejska, raczej nie miała kilka parków…

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dąbrowa_Miejska

Według Wikipedii Park im. Waryńskiego obejmował 600 hektarów, więc
po przemianowaniu go na Park im. Osmańczyka, obecny Park powinien, również obejmować zachowany obszar przedwojennego Lasu Miasta Bytomia - Beuthen Stadtwald.

 

Lech
napisał
20.10.2022
o 13:56

Dlaczego inżynier Pańczyk w tekście przekształca się w inżyniera Tańczyka?

Latający Ślązak
napisał
20.10.2022
o 20:43

Lechu, gdzie doczytałeś Tańczyka? Uważaj RODO…
Ja za to przestraszyłem się, że lasu pilnuje Pistułka…

Lech
napisał
20.10.2022
o 21:12

Pisze w tekście: “Dziś po parku Osmańczyka nie pozostał ślad. Ławki już dawno poznikały, a zdaniem inżyniera Tańczyka gdzieniegdzie można jedynie napotkać resztki słupów oświetleniowych.” I wciąż nie wiem czy te słupy można napotkać rzeczywiście czy tylko zdaniem inżyniera Tańczyka. I jakie zdanie ma na ten temat inżynier Pańczyk?
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Ile osób naprawdę mieszka w Bytomiu i Radzionkowie?

  ​Rozbieżne dane. Wedle Głównego Urzędu Statystycznego liczba mieszkańców Bytomia na koniec marca zeszłego roku wynosiła 153 tysiące 300. Tymczasem z informacji… więcej >>>

  ZB 40 | Życie miasta | 03.10.2022 | Edytor

  Milion z budżetu miasta dla zadłużonego szpitala

  ​Radni zdecydowali. Milion złotych z kasy miasta dostanie podlegający mu Szpital Specjalistyczny nr 1 przy ulicy Żeromskiego. Taką decyzję podjęli zebrani… więcej >>>

  ZB 40 | Życie miasta | 03.10.2022 | Edytor

  Stare tory już rozebrali, a teraz będą kłaść nowe

  ​Wielka inwestycja. Trwa modernizacja torowisk tramwajowych w ciągu ulicy Piekarskiej i Sądowej, a także przebudowa trasy ze Śródmieścia do zajezdni w Stroszku. Te dwa… więcej >>>

  ZB 40 | Życie miasta | 03.10.2022 | Edytor

  Altany już naprawione

  ​Za 17 tysięcy. Zdewastowane drewniane altany stojące na skwerze Szynol oraz w Parku Mickiewicza przy ulicy Kołobrzeskiej odzyskały dawny blask. W ostatnich… więcej >>>

  ZB 40 | Życie miasta | 03.10.2022 | Edytor

  Budżet obywatelski: głosowanie na finiszu

  ​Wybieraj! Już tylko kilka dni zostało nam na zagłosowanie na projekty zgłoszone w ramach tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Przypominamy: każdy… więcej >>>

  ZB 40 | Życie miasta | 03.10.2022 | Edytor

  Opony i śmieci zniknęły z Doliny Bytomki

  ​Młodzi w akcji. 50 worków pełnych przeróżnych odpadów oraz kilkanaście opon zebrali uczniowie bytomskich szkół, którzy posprzątali Dolinę Bytomki. 

  więcej >>>
  ZB 40 | Życie miasta | 03.10.2022 | Edytor

  W dwa wrześniowe weekendy ozdobili szkołę muralami

  ​Kolorowo i efektownie. Barwne, bajeczne stwory, szachownice, kawałki pizzy, kaktusy, białe chmury na niebieskim niebie, a także różnego rodzaju dziwaczne kształty –… więcej >>>

  ZB 40 | Życie miasta | 03.10.2022 | Edytor

  W liceum oczyścili ściany, a potem je pomalowali

  ​Efekt robi wrażenie. Imponująco prezentują się korytarze zabytkowego gmachu mieszczącego IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego przy placu Sikorskiego. Ostatnie… więcej >>>

  ZB 40 | Życie miasta | 03.10.2022 | Edytor

  Katarzyna Michalska z tytułem Bytomianki Lata

  ​Doceniona. Liga Kobiet Nieobojętnych wybrała Bytomiankę Lata. Prestiżowy tytuł otrzymała mająca na koncie wiele kulturalnych i społecznych dokonań Katarzyna Michalska, koordynatorka… więcej >>>

  ZB 40 | Środek życia | 03.10.2022 | Edytor

  Przez przeszkody po piłkę i z piłką w pysku z powrotem

  ​Stolarzowice. Mistrzostwa Polski we Flyballi już po raz kolejny zorganizowano na boisku Tempa Stolarzowice. Było widowiskowo, nie brakowało emocji, a w rolach… więcej >>>

  ZB 40 | Życie dzielnic | 03.10.2022 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  02 lutego 2023

  imieniny:
  Marii, Miłosława

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja