Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 50 | 10.12.2018 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Porażająca niegospodarność  w Ratuszu, BPK i BARI?

​Doniesienia do prokuratury. Patologia władzy i notoryczne łamanie prawa – z takimi zjawiskami mieliśmy zdaniem prezydenta Mariusza Wołosza do czynienia w latach 2012-2018 w bytomskim Ratuszu, Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji oraz Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym. Jednostki te skontrolowała Najwyższa Izba Kontroli. 


W miniony czwartek wyniki tej kontroli Wołosz oraz jego zastępca Michał Bieda przedstawili dziennikarzom podczas konferencji prasowej. Przypomnijmy, że NIK przyjrzała się Urzędowi Miejskiemu, BARI oraz BPK na wniosek rajców opozycyjnych poprzedniej kadencji, a więc między innymi Biedy i Wołosza.  – Byliśmy zaniepokojeni tym, co się dzieje w spółkach i Urzędzie Miejskim. Ustalenia NIK potwierdziły nasze obawy i zarzuty – komentowal Bieda. Na razie znamy wyniki kontroli w BARI i UM, co ciekawe – do Ratusza wpłynęły one już 22 października, a więc dzień po pierwszej turze wyborów samorządowych.   

Ustalenia NIK są szokujące. W jej raporcie czytamy między innymi: „NIK ocenia negatywnie organizację i sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad spółkami  komunalnymi z udziałem gminy Bytom ze szczególnym uwzględnieniem nadzoru nad BPK. Nadzór właścicielski gminy nad spółkami komunalnymi prowadzony był nierzetelnie i nieefektywnie oraz miał charakter jedynie formalny”. 

NIK zwróciła między innymi uwagę na to, jak BPK wydawało pieniądze. I tak, choć spółka notowała straty, to sporo łożyła na sponsoring, co  było sprzeczne z jej interesem, bo dodatkowo pogarszało sytuację ekonomiczną spółki. Co więcej, ów sponsoring nie przysparzał BPK żadnych korzyści. Za fatalną uznał NIK decyzję BPK o zakupie terenów przy ulicy Magdaleny. Nie miała ona uzasadnienia finansowego, a jakby tego było mało, później na należącą do miasta działkę zwieziono setki ton odpadów. Dziś teren nie nadaje się pod inwestycje, bo zalega na nim około siedmiometrowa warstwa śmieci, na której nie można nic postawić. 

Jeszcze gorsze skutki dla BPK miał wedle NIK zakup położonej w Tarnowskich Górach nieruchomości zawierające studnie głębinowe. Zapłacono za nią więcej, niż wynosiła ich realna wartość i ile wskazywały wyceny specjalistów. Ze studni miała nowo wybudowanym rurociągiem płynąć woda do bytomskich mieszkań. Nic   z tego nie wyszło, dziś BPK bezskutecznie próbuje sprzedać studnie, które rocznie przynoszą ponad 600 złotych tysięcy straty. W raporcie NIK czytamy: „Spółka BARI zawarła z prywatnym właścicielem nieruchomości umowę na jego reprezentowanie w zakresie pozyskania  podmiotu zainteresowanego ich zakupem za wynagrodzeniem prowizyjnym od wartości transakcji. Jednocześnie przedstawiciele BARI doradzali zarządowi BPK konsultując i wpływając na treść uzasadnienia opłacalności zakupu tych nieruchomości”. Zdaniem NIK doszło tu zatem do konfliktu interesów.   

Kolejna nieprawidłowość ma związek z planowaną budową hali widowiskowo-sportowej oraz modernizacją stadionu przy ulicy Olimpijskiej. Zadanie to miało być realizowane bez zabezpieczenia odpowiednich środków. Jak ocenia NIK, przyczyniło się to do pogorszenia sytuacji finansowej BPK, bo w efekcie inwestycję finansowano z pieniędzy, które spółka uzyskiwała od mieszkańców za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Jakby tego było mało, NIK negatywnie oceniła fakt wypłacenia członkom zarządu BARI i BPK premii w sytuacji, gdy spółki przynosiły straty.  

Kto odpowiada za te nieprawidłowości? Podczas konferencji prezydenci Wołosz i Bieda wymienili nazwiska osób mających w latach 2012-2018 bezpośredni wpływ na to, co się działo w spółkach komunalnych i Ratuszu. Ich zdaniem to były prezydent Damian Bartyla, jego zastępca Robert Dederko, były prezes BARI Michał Dąbrowski, byli prezesi i wiceprezesi  BPK Dawid Zięba, Daniel Skiba, Wojciech Liberski Ewa Truchan, a także dyrektor w BARI Jakub Snochowski. 

Na podstawie ustaleń NIK prezydent Wołosz złożył do katowickiej Prokuratury Regionalej trzy doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. – Zakres patologii był tak duży, że nie ma innej możliwości wyjaśnienia sprawy – komentował prezydent.  

 Artykuł był oglądany 5612 razy.
 • Ocena - 1.3333 6 głosów
   


Komentarze

WodKan
napisał
10.12.2018
o 11:09

Wszystko wiadomo - czekamy na obniżenie cen za wodę i odprowadzenie ścieków. Panie Bieda proszę o podanie terminu, od kiedy to nastąpi. Może też uda się obniżyć opłaty za odbiór odpadów komunalnych (śmieci).
Nareszcie podejście gospodarskie nowej władzy.

bytomianin
napisał
10.12.2018
o 13:04

Panie prezydencie czekam na więcej szczegółów z raportu żeby Bytomianie zobaczyli kto i jak rządził ich miastem przez sześć lat,mam nadzieje ze rewelacjami tymi które tak skrycie chował pan Bartyla zajmą się odpowiednie organa państwa. Jeśli tak to mam nadzieje że pan Bartyla i jego koledzy wymienieni w artykule jak najszybciej za to odpowiedzą przed mieszkańcami i przed sądem..A i może pan Bartyla najlepiej ustami swojego harcerza Rabusa odpowie jak to było z modernizacją stadionu z aneksem od umowy ze spółką S sport i dlaczego okłamywali Bytomian że wszystko jest ok….PANIE BARTYLA I RABUS CZEKAM NA ODPOWIEDŻ....Ciekaw jestem co na fakt że stadionu prawdopodobnie tak szybko nie będzie <sztandarowa obietnica pana DB >, że i ich robił w balona powiedzą kibole i dresiarze których tak ochoczo Jakub S. sprowadzał na sesje RM w celu zastraszania radnych a i pracowników PECu którzy walczyli swój zakład pracy. MAM NADZIĘJĘ ZE TERAZ SKOŃCZY SIE WYPROWADZANIE PIENIĄDZE ZE SPÓŁEK MIEJSKICH NA WIADOMY CEL….

Kojot
napisał
10.12.2018
o 18:37

Raport NIK - kontrola przeprowadzona w UM i BPK wiele pokazała, a ja mam pytanie co z SA Polonia Bytom, w której miasto i ZBM maja pakiet większościowy. Jak słyszałem to za władzy przed BIS, ZBM kupił akcji za blisko 6 milionów, które dzisiaj przedstawiają wartość zerową.
Który z prezesów ZBM dokonał tej wspaniałej transakcji?

Marek Drawicz
napisał
10.12.2018
o 22:39

No to byłemu prezydentowi nie opłaciło się “odpuszczenie” młodemu Biedzie niszczenie plakatów wyborczych - kiedyś. Byłby “przestępcą wyborczym” i dzisiaj byłby “spokojny”. Jednym słowem - “mały błąd uczyniony na początku staje się wielkim na końcu” ...

Janko
napisał
10.12.2018
o 23:25

Młody BIEDA kolejny karierowicz, który dorobił się na nazwisku mamusi. Żenada!!!! 
Bezczelny i arogancki

Gerhard
napisał
11.12.2018
o 09:08

Na szczęście z tego Biednego Miasta wyprowadziłem się i nie musze oglądać na co dzień komedii z Wołoszem i Bieda w roli głównej - zero klasy politycznej!!!

Adam
napisał
11.12.2018
o 09:10

Nie zero klasy politycznej, ale miernoty są to polityczne Gerhardzie.

Chłopski Rozum
napisał
11.12.2018
o 09:39

Widze że trole Bartyli sie tu zleciały grin

Działacz klubu 5 ligowego
napisał
11.12.2018
o 12:37

Za to Bartyla miał wysoki poziom ..... nawet Najwyższy

co potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli

Adam
napisał
11.12.2018
o 17:08

No i trochę trucheł cmentarnych Wołosza tez jest !!!
Buhahaha
matołki tempe

Gina
napisał
12.12.2018
o 00:06

Adamie! Zgodnie z wybranym młodzieżowym słowem roku, yo sią nazywa DZBANY.

Jan
napisał
13.12.2018
o 09:59

RE: WodKan
Oczekiwanie pana WodKan zostało już częściowo “spełnione”.
W dniu 07-12-2018 na lll sesji Rady Miejskiej, uchwałą nr R-16 podniesiono
podatki od nieruchomości do stawek maksymalnych ogłoszonych przez ministra finansów na 2019 rok. Dla informacji: w latach urzędowania prez. Bartyli (2012-2018) stawki podatków od nieruchomości były niższe i nie były nigdy podwyższane, co odnotowano w Uzasadnieniu przyjętej Uchwały nr R-16.
Na spełnienie pozostałych swoich oczekiwań pan WodKan prawdopodobnie nie będzie musiał długo czekać, ponieważ już roznoszą się pogłoski o planowanym podniesieniu cen za wodę i odprowadzenie ścieków. Czyli wszystko zgodnie z programem tej ekipy i tej opcji politycznej. Program ten w największym skrócie można określić zasadą: “Finanse miasta należy podnosić poprzez drenaż kieszeni jego mieszkańców”.

Re; Re
napisał
13.12.2018
o 12:41

Re: Kojot
Pytasz kto dokonał zakupu akcji, odpowiadam:
w raporcie NIK, który został opublikowany na stronie UM, jest napisane, że zakupu dokonano za czasów prezydenta Koja (PO), a prezesem ZBM był obecny prezes BPK.
A tak na marginesie “gratuluję” PiS-owi wyboru tej osoby na to stanowisko.
Kto zostanie obciążony tak fatalną w skutkach dla ZBM decyzją - przypominam, strata dla ZBM to kwota blisko 6 000 000,00 (sześć milionów złotych).

Czy Bytom to chasiok ?
napisał
14.12.2018
o 22:11

Czy Bytom to chasiok ?
Sprawa zakupu akcji Polonii jest klasycznym rażącym działaniem na szkodę spółki. Sprawa przekroczenia uprawnień przez ówczesnego prezesa jeszcze się nie przedawniła i powinna być skierowana do prokuratury, jako podejrzenie popełnienia przestępstwa. Ta sprawa pokaże, czy każde podejrzenie popełnienia przestępstwa niezależnie od opcji politycznych, przez obecne władze będzie traktowana jednakowo.

Fred
napisał
15.12.2018
o 23:24

RE: RE; RE
Blamaż bytomskiego PIS trwa, a nawet się pogłębia.

Re, Re, Re, Re:
napisał
16.12.2018
o 19:26

Bytomski PiS - byle z kim, byle przy korycie!!!
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Poleciały głowy w BPK

  ​Nowy prezes, nowa rada. W Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym poleciały głowy. Nowym prezesem spółki został Akradiusz Kocot, zmieniła się też rada… więcej >>>

  ZB 50 | Życie miasta | 10.12.2018 | Edytor

  Barbórka to wciąż  wielkie wydarzenie

  ​Orkiestra urządziła pobudkę. To się nigdy nie zmieni. Kopalnię mamy w Bytomiu już tylko jedną, ale Barbórka wciąż pozostaje wielkim i powszechnie… więcej >>>

  ZB 50 | Życie miasta | 10.12.2018 | Edytor

  Miliony dla wykluczonych społecznie

  ​Inwestycje w ludzi. Bytom pozyskał kolejne fundusze w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Tym razem to 27,5 milionów złotych na stworzenie Centrum Usług… więcej >>>

  ZB 50 | Życie miasta | 10.12.2018 | Edytor

  Wyboista droga do lodowiska i stadionu

  ​Rozmowa z prezydentem miasta Mariuszem Wołoszem o kondycji miejskich spółek, finansowaniu klubów, lokalizacji nowych obiektów sportowych

  więcej >>>
  ZB 50 | Życie sportowe | 10.12.2018 | Witold Branicki

  Zespół na pomoc niepełnosprawnym

  ​Pokonają bariery. Władze Bytomia chcą uczynić go miejscem przyjaznym dla osób niepesnosprawnych i pozbawionym ograniczeń utrudniających im codzienne życie. Dlatego też… więcej >>>

  ZB 50 | Życie miasta | 10.12.2018 | Edytor

  Tacy mali, a jak grają

  ​Trzecie pokolenie. Są uzdolnionymi muzycznie braćmi. Różni ich to, że starszy, 11-letni gra na fortepianie, a 8-latek zakochał się w olbrzymim kontrabasie.… więcej >>>

  ZB 50 | Środek życia | 10.12.2018 | Edytor

  Bytom widziany z drona

  ​Zaproszenie. Mamy kolejną niezwykle interesującą wystawę fotograficzną w działającej w Agorze Bytom galerii Na poziomie. Nosi ona tytuł „Śląsk z lotu ptaka”, a autorem… więcej >>>

  ZB 50 | Środek życia | 10.12.2018 | Edytor

  Przyroda zastygła w stopklatce

  ​Unikalna ekspozycja. Od 13 lat trójka pracowników Muzeum Górnośląskiego pracuje nad jedyną w swoim rodzaju wystawą. Jej eksponaty to zwierzęta i rośliny… więcej >>>

  ZB 50 | Środek życia | 10.12.2018 | Edytor

  Kalendarz z miasta, którego już nie ma

  ​Warto go mieć. Przed tygodniem pisaliśmy o rozbieranym, charytatywnym kalendarzu Miechowickiej Grupy Biegowej, teraz czas na kalendarz wydany przez bytomskie Muzeum… więcej >>>

  ZB 50 | Środek życia | 10.12.2018 | Edytor