Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

O przepływach elektoratu

​Przepływy elektoratu...

O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 47 | 20.11.2017 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Razem przeciw Bartyli i w przeciwną stronę niż on

​Kto chce odwołać prezydenta? Rozczarowani rządami Damiana Bartyli jego dawni sojusznicy oraz odwieczni przeciwnicy – oni wszyscy chcą przed terminem pozbawić go stanowiska prezydenta Bytomia. Spróbują tego dokonać podczas zaplanowanego na 3 grudnia referendum.


Kampania referendalna ruszyła w miniony poniedziałek. Jej uczestnicy zaprosili dziennikarzy na konferencję prasową, którą zorganizowali w Operze Śląskiej. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo. Pięć lat temu to właśnie tam Damian Bartyla inaugurował swoją pierwszą kampanię prezydencką. Wybory wygrał, powtórzył ten sukces w roku 2014. – Obiecywał, że obudzi Bytom, ale tego nie zrobił. Całkowicie się nie sprawdził, dlatego chcemy zachęcić bytomian, by 3 grudnia dla dobra swojego miasta zagłosowali za jego odwołaniem – przekonywali referendyści. I dodawali, że choć wybrali tę samą salę, co Bartyla kiedyś, to oni stoją w niej odwróceni o 180 stopni w stosunku do jego ówczesnej pozycji: – Bo zamierzamy iść w przeciwną stronę, niż on – tłumaczyli. 

Obóz przeciwników prezydenta tworzą partie polityczne, stowarzyszenia oraz ruchy miejskie – w sumie kilkanaście organizacji. Są to Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Kukiz 15, .Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Bytom Przyjazne Miasto, Bytom to Nie Hasiok, Bytom Plus, Miasto dla Mieszkańców, Bytom 2054, My Bytomianie, Inicjatywa Ulicy Mickiewicza, Bytomski Klub Samorządowy, Stowarzyszenie Budujmy Bytom, Ruch Wojownicy’15, a także Inicjatywa Polska. Ich przedstawiciele chcą dotrzeć do bytomian poprzez ulotki, billboardy, stronę internetową, ogłoszenia oraz spotkać się z nimi osobiście. Pierwsze ze spotkań zaplanowano na 23 listopada w Stroszku. 

Referendyści wymienili siedem powodów, które ich zdaniem przesądzają o tym, że Bartyla powinien odejść. Bo nie radzi sobie z problemem śmieci, nie radzi sobie z rewitalizacją i pozyskuje niewiele środków unijnych. Zaprzepaścił szansę na zbudowanie Becetki, jest winien upadku Polonii Bytom, nie przyciągnął inwestorów, ponosi odpowiedzialność za kolesiostwo, wyprowadzanie pieniędzy ze spółek miejskich i za „dojenie” miasta przez niektórych jego radnych, a do tego zrujnował miejskie finanse. 

 Obecnych na konferencji i przemawiających podczas niej można było podzielić na dwie grupy. W pierwszej znaleźli się dawni sojusznicy Bartyli, którzy zawiedli się na nim, „przejrzeli na oczy” i dziś go zwalczają. Była przewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Skalska mówiła: – Popierałam Damiana Bartylę, wierzyłam mu, ale szybko się przekonałam, że otacza się niewłaściwymi ludźmi. Zwracałam mu na to uwagę, lecz nie słuchał. Dziś wiem, że jest niereformowalny. Były radny popierający prezydenta Janusz Wójcicki dodawał: – Biję się w piersi, bo to moja wina, że poparłem Bartylę. Wiem, że to nie on podejmuje te złe decyzje, to ktoś mu każe. Inny radny do niedawna stojący za Bartylą, dziś wiceprzewodniczący Rady Miejskiej z SBB Dariusz Laksa komentował: – Ludzie będący wciąż przy prezydencie są przez niego kupowani stanowiskami lub zastraszani.

Grupę drugą stanowili odwieczni przeciwnicy Bartyli. Mariusz Wołosz  z PO wyliczał: – Nigdy nie miałem wątpliwości co do tego, że Bartyla pogrąży Bytom. W efekcie jego polityki zadłużenie miasta wynosi ćwierć miliarda złotych, mamy 40 milionowy deficyt, inwestorzy nas omijają, a Polonia Bytom, klub, którego Bartyla był prezesem, trafił do IV ligi. Dziś cały Bytom jest w IV lidze. Inny radny PO Michał Bieda mówił: – Prezydent nie radzi sobie z rządzeniem. Nie uchronił nas przed zwożeniem do miasta niebezpiecznych odpadów, co więcej zgadza się, by składowano je na gminnych terenach, nie radzi sobie z OSI, odpowiada za przygotowanie słabego Gminnego Programu Rewitalizacji. Za jego zgodą ze spółek miejskich wyprowadzono 5 milionów złotych. Podobne argumenty przywołał przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Janas z PiS: – Bytom pod rządami Bartyli upada, musimy to zatrzymać i 3 grudnia odsunąć go od władzy. 

 Artykuł był oglądany 2456 razy.
 • Ocena - 3.2 5 głosów
   


Komentarze

bytomianin
napisał
20.11.2017
o 14:37

Przeczytałem na pierwszej stronię ŻB komunikat albo ogłoszenie pana Bartyli o inwestycjach i środkach jakie on pozyskał i śmiać mi się chciało ,przypomniało mi się jak przed rokiem pan Bartyla wespół z Rabusem otwierali po rewitalizacji Szynol zrobili spęd dzieciaków z pobliskiego przedszkola i hucznie dokonali otwarcia co zostało udokumentowane na przez bytomski.pl na zdjęciach widać było piękne ławki z drewnianymi siedziskami których dzień wcześniej nikt tam nie widział i do teraz ich nie widać bo następnego dnia zabrano je z stamtąd a postawione takie sobie całe metalowe szpecące ławeczki, ot taka propaganda sukcesu z minionej epoki.Zrodziło to we mnie pytanie z którego parku zieleń miejska je naprędce zdemontowała. To po części pokazuje jak pan Bartyla rządzi tym miastem….

Adam
napisał
23.11.2017
o 13:42

Damian Bartyla to najgorszy prezydent Bytomia od czasów Wójcika. Miasto za jego kadencji nie posunęło się do przodu o krok a o dwa kroki do tyłu. Miasto jest zadłużone po uszy, że nawet mają problem z wypłatą wynagrodzeń dla urzędników. To jest tak jak zamiast ekonoma wybiera się kibica! Kiedy Bytomianie zrozumieją, że aby być prezydentem (managerem) miasta, nie wystarczy ładna buzia i złote usta, ale potrzebne jest doświadczenie w prowadzeniu firmy. Bo miasto to tak naprawdę firma którą trzeba umieć zarządzać! Dla mnie najlepszym kandydatem na prezydenta Bytomia był by (choć nie kandyduje) Walicki, który ma łeb na karku, jest zaradny i potrafi robić pieniądze! Gdy zaczynał swój biznes to miał klitkę w suterenie na Korfantego a dziś jest milionerem. Takich ludzi nam potrzeba na stanowisku prezydenta, a nie gołodupców którzy nie potrafią utrzymać w ryzach własnego budżetu domowego, a co dopiero mówić o budżecie miasta

sebek
napisał
23.11.2017
o 18:37

rapor Bartyli nigdy nie trafił do prokuratury. Okłamał wszytkich w tym media!!!

http://bytomski.pl/polityka/22847-raport-smieciowy-czy-on-w-ogole-istnieje

grabarz
napisał
24.11.2017
o 09:50

re: Adam

z tym Walickim, to chyba kpina?

Z tego, co prasa pisała o problemach rodzinnych, to po rozwodzie ma już nie jeden a dwa budżety domowe.

Poza tym, były milicjant z nomenklatury w niszy, w której trzeba mieć dobrze poukładane ze szpitalami, służbami, wymiarem sprawiedliwości i ratownikami medycznymi musiał sobie poradzić. Jego sława idzie przed nim.

Przy okazji znam lepszych od niego kandydatów.

Adrian
napisał
24.11.2017
o 10:12

Sebku, Damian Bartyla przedstawił potwierdzenie oddania czegoś w prokuraturze

hejter z heimatu
napisał
24.11.2017
o 10:48

sesku adrianku bartyla przedstawa potwierdzenie oddania moczu do analizy w przychodni obok prokuratury

Nowaczek Dawid
napisał
24.11.2017
o 14:02

Pan prezydent popisał się również w wpuszczenie fotografa do Urzędu Miejskiego.Za wynajem pan który pstryka zdjęcia w urzędzie płaci 90 zł czynszu miesięcznie .....słowie: dziewiędziesiąt złotych !!!!!!!!!!!
Zważywszy na fakt iż pan zarabia ok 1000-2000 zł dziennie !!!
czynsz powienien zostać podniesiony do kilku tys zł a taką kwotę za czynsz przekazać np.na jakiś dom dziecka.

Kopisra
napisał
24.11.2017
o 22:49

http://piotrkoj.blog.onet.pl/page/5/

Marcin Zasada: Co musiałoby się stać w Bytomiu, żeby Pan, w pewnym momencie powiedział no nie mam więcej pomysłów, nie dam rady, to mnie po prostu przerasta?
Damian Bartyla: Nie ma powodów żebym tak powiedział
MZ: A ma pan świadomość tego, że Bytom jest dzisiaj w znacznie gorszej kondycji niż 5 lat temu kiedy obejmował Pan prezydenturę
DB: To jest zdecydowanie nieprawda Panie Redaktorze, wcale nie jest w gorszej sytuacji, wręcz powiedziałbym że w lepszej
MZ: Lepiej niż 5 lat temu?!
DB: spada bezrobocie wpływy z podatku wzrastają z roku na rok, sytuacja gospodarcza miasta znacznie się poprawia
MZ: Na jakiej podstawie Pan mówi że sytuacja się poprawia gospodarczo?
DB: Choćby z tego tytułu spada bezrobocie wzrastają wpływy z podatków,
MZ: Kilka kwestii takich które się wokół czy przy Bytomiu pojawiają:
- finanse są w katastrofalnej stanie,
- miastu nie płaci ZUSu pracownikom, nie płaci składek za KZK GOP
- ze spółek miejskich były lub nadal są wyprowadzane pieniądze,
- mamy problem śmieciowy, miasto jest po prostu nimi zasypywane,
- miasto może stracić pieniądze na rewitalizacje,
- kultura leży,
- stadion który Pan obiecywał nie ma i go po prostu nie będzie,
- fatalny wizerunek miasta,
- konflikt z marszałkiem,
- porażka w metropolii.
sporo się tego uzbierało Panie Prezydencie…
DB: Wiele tych tez jest bardzo niesprawiedliwych i krzywdzących
MZ: Które?
DB: Praktycznie wszystkie
MZ: Aha… No a pamięta Pan 5 lat temu, mówił, obiecywał że obudzi Bytom
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Rozbanka dostanie drugie życie

  ​Pół setki propozycji. Co zrobić z Rozbanką, a więc dawnymi Zakładami Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy ulicy Reja oraz terenem położonym w ich sąsiedztwie?… więcej >>>

  ZB 47 | Życie miasta | 20.11.2017 | Edytor

  Niepodległościowa lekcja historii

  ​Bytomscy uczniowie we Lwowie.  Uczniowie dwóch bytomskich szkół podstawowych 11 listopada spędzili na obchodach Święta Niepodległości we Lwowie. Byli w tym… więcej >>>

  ZB 47 | Życie miasta | 20.11.2017 | Edytor

  Spotkali się, by uczcić wybitnego nauczyciela

  ​Uczył i malował. To było wzruszające i pełne zaskakujących momentów wydarzenie. Dawni i obecni nauczyciele dwóch bytomskich szkół spotkali się, by powspominać, a tym… więcej >>>

  ZB 47 | Środek życia | 20.11.2017 | Edytor

  Zakochany w śląskiej kuchni

  ​Gotowanie z pasją. Już od dziecka kręcił się po kuchni, czym denerwował swoją babcię. Potem uczył się profesjonalnego gotowania, jednak bez… więcej >>>

  ZB 47 | Środek życia | 20.11.2017 | Edytor

  Mniej czytamy, ale nie jest źle

  ​Zbyt mało nowości. Według danych w minionym roku aż 60 procent Polaków nie przeczytało ani jednej książki. W skali Bytomia takich badań… więcej >>>

  ZB 47 | Środek życia | 20.11.2017 | Edytor

  Setne urodziny miłośniczki gry na fortepianie

  ​Gratulacje i kwiaty. Takie okazje nie zdarzają się często. 13 listopada swoje setne urodziny świętowała mieszkanka naszego miasta Irena Zawadzka. Wśród… więcej >>>

  ZB 47 | Środek życia | 20.11.2017 | Edytor

  Wiceprezydent czytała, uczniowie słuchali

  ​Centrum. „Czytanie zawsze na czasie” – takie hasło przyświecało akcji zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 9 przy ulicy Matejki. Uczestniczyli w niej… więcej >>>

  ZB 47 | Życie dzielnic | 20.11.2017 | Edytor

  Policjanci w kimonach

  ​Nie tylko łapią złodziei. Mocnym akcentem zakończyła dwójka bytomskich policjantów Mistrzostwa Polski w judo służb mundurowych. Na podium stanęli Roman Urbaniak… więcej >>>

  ZB 47 | Ciemna strona życia | 20.11.2017 | Edytor

  Reptowska 55 płaci za bałagan sprzed lat

  ​Miechowice. Obok bloku przy ulicy Reptowskiej 55 powstaje właśnie droga dojazdowa budowana w ramach budżetu obywatelskiego. Nie zakończy ona jednak problemów… więcej >>>

  ZB 47 | Życie dzielnic | 20.11.2017 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  11 grudnia 2018

  imieniny:
  Damazego, Waldemara

  Bytom
  0°C

  Ciśnienie: 1009 hPa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja