Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 5 | 03.02.2014 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Referendum przewrotne

Nie, czyli tak. 16 marca czeka nas referendum w sprawie przyszłości Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego i finansów miasta. Zdecydowali o tym radni zebrani na styczniowej sesji. Kto popiera plany władz, ten zagłosuje na „nie". Kto jest im przeciwny, wybierze opcję „tak".


Sesję zorganizowano w miniony poniedziałek. Rajcowie mieli w jej trakcie rozpatrzyć projekt przygotowany przez opozycję, która chciała, byśmy w referendum wypowiedzieli się na temat BPK. Przypomnijmy, że władze Bytomia chcą na 15 lat oddać należącą do spółki sieć wodno-kanalizacyjną w prywatne ręce. Miasto miałoby dzięki temu pozyskać w tym roku 100 milionów złotych. Kwotę tę zapisano już w budżecie. Już od dawna było jednak wiadomo, że konkurencyjny projekt uchwały ustanawiającej referendum w tej samej sprawie przygotowują władze. Stosowny projekt w trybie nadzwyczajnym wprowadzono do porządku obrad, choć, jak się okazało, wcześniej rajcom nie dostarczono jego treści. Zrobiono to dopiero po specjalnie ogłoszonej przerwie. Spowodowanych chaosem przerw było zresztą więcej. – To skandal, władze nie panują nad tym, co robią, i lekceważą Radę Miejską – komentowali przedstawiciele opozycji.

Okazało się, że wbrew wcześniejszym przewidywaniom to nie prezydent Damian Bartyla (nieobecny na sesji) był autorem projektu. Podpisali się pod nim popierający go radni Bytomskiej Inicjatywy Społecznej. Zaproponowali oni, byśmy w zaplanowanym na 16 marca referendum odpowiedzieli na następujące pytanie: „Czy jest Pani/Pan przeciwko zrównoważeniu budżetu miasta, realizowaniu ważnych dla Bytomia inwestycji oraz częściowemu zabezpieczeniu środków na wkład własny na projekty współfinansowane z Unii Europejskiej poprzez czasowe wydzierżawienie udziałów Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o." W imieniu wnioskodawców głos zabrał szef klubu BIS Robert Rabus. Cytując uzasadnienie projektu, stwierdził on między innymi, że miasto realizuje wiele zadań, które chcąc sfinansować, musimy zwiększyć dochody budżetu. – Prezydent nie chce obciążać mieszkańców i przedsiębiorców znaczącym wzrostem opłat i podatków lokalnych, dlatego zachodzi konieczność pozyskania dochodów z innego źródła – majątku miasta. Miasto ze względu na poziom zadłużenia i wielkość udzielonych poręczeń nie może też zaciągać kolejnych kredytów. Dochody uzyskane z ustanowienia operatora zadań, związanych z dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków komunalnych, nie obciążą w sposób znaczący mieszkańców tak, jak obciążenia fiskalne. Dzięki umowie miasto może w krótkim czasie pozyskać 100 milionów złotych. Suma ta przyczyni się do poprawy naszej sytuacji finansowej, pogorszonej znacząco w poprzednich latach przez zaciągane corocznie kredyty – mówił Rabus. Dowodził on też, że oddanie BPK w prywatne ręce nie niesie z sobą ryzyka i nie wpłynie na pogorszenie świadczonych przez spółkę usług.

Opozycja nie zostawiła na rządzących suchej nitki. Krytykowano samą treść pytania, uznając ją za kuriozalną i niezrozumiałą dla mieszkańców: – Nie słyszałem, by w jakimkolwiek referendum pytano ludzi, czy są przeciwko czemuś mówił Mariusz Wołosz z ugrupowania Bytom Przyjazne Miasto. Jego zdaniem stwierdzenia zawarte w pytaniu referendalnym są nieprecyzyjne: – Jaką mamy gwarancję, że 100 milionów to kwota, która zrównoważy budżet? Skąd w ogóle się ona wzięła, jak ją oszacowano? Co to za ważne inwestycje mamy realizować dzięki pozyskanym pieniądzom? Jaką ich część przeznaczymy na wkłady do projektów unijnych? Szykuje się nam manipulacja podczas prywatyzowania miejskiej spółki – twierdził Wołosz. Wtórowała mu Joanna Stępień z Platformy Obywatelskiej: – O jakie inwestycje tu chodzi, w budżecie nie ma przecież o nich mowy? Z kolei radny niezależny Michał Bieda podkreślał, iż mówiąc w pytaniu o dzierżawie udziałów BPK władze Bytomia zdecydowały się już na sposób przekazania sieci prywatnemu operatorowi: – Czemu taki wariant wybrano, skoro były inne do wyboru? W jego wypadku występuje przecież największe zagrożenie tym, że będziemy zmuszeni do zwracania unijnych pieniędzy wykorzystanych na modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej. Bieda zarzucał też rządzącym unikanie odpowiedzi na pytania o szczegóły całej operacji: – Czy operator zostanie wyłoniony w drodze przetargu, jakie mamy gwarancje, iż interes mieszkańców zostanie zabezpieczony? Co oznacza określenie „czasowe wydzierżawienie". Czy mowa o 15 latach, czy jak w innym dokumencie o 20? Głos zabrał też Piotr Patoń z Prawa i Sprawiedliwości. – Mamy na kilkanaście lat oddać miejską sieć prywatnej firmie, ale nie znamy żadnych szczegółów. Ludzie pytają, o co tu chodzi, pracownicy BPK boją się o pracę, a wy nie odpowiadacie.

Rządzący rzeczywiście nie kwapili się z udzielaniem odpowiedzi, biernie czekając na koniec debaty. Mimo kilku apeli Michała Biedy zastępca prezydenta Andrzej Panek nie powiedział, czy operatora wyłoni przetarg. Stwierdził za to: – Kontekst referendum jest oczywisty, dajemy mieszkańcom możliwość wypowiedzenia się. Nie mogliśmy zawrzeć w pytaniu wszystkim wariantów przekazania sieci operatorowi, bo zrobiłby się mętlik. Tylko konkretne pytanie da nam szanse poznania woli ludzi. Radny Rabus komentował natomiast: – Niezależnie od tego, jakie pytanie byśmy wybrali, i tak pojawiłyby się kontrowersje.

Serię głosowań nad projektem rozpoczęto od oceny poprawki zgłoszonej przez rajców PO. Sugerowali oni, by po słowach „Unii Europejskiej" w pytaniu referendalnym wstawić słowa: „poprzez zmianę sposobu zarządzania siecią wodno-kanalizacyjną lub wydzierżawienie udziałów. Propozycja ta została odrzucona. Ostatecznie za referendum w wersji zgłoszonej przez BIS zagłosowało 13 radnych (BIS i Wspólny Bytom i Piotr Bula z SLD) , nikt nie był przeciw, a 7 reprezentantów PO, PiS oraz Bieda) wstrzymali się od głosu. Nikt nie był przeciw, a Wołosz nie brał udziału w głosowaniu. Tak więc 16 marca idziemy do urn, by wziąć udział w referendum. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Żeby referendum było ważne, uczestniczyć w nim musi ponad 30 tysięcy osób.Artykuł był oglądany 3058 razy.
 • Ocena - 4 4 głosów
   


Komentarze

Gość
napisał
27.01.2014
o 18:18

Miałem już nie pisać ale trudno “utrzymać palce w spokoju”. Kuriozalne pytanie, a ci którzy je wymyślili mają jeden cel - niech będzie tak jak chcemy. Może trzeba utrzeć im nosa? . Biedne to miasto i przewrotna władza.

Marcin Hałaś
napisał
27.01.2014
o 19:47

Punkt widzenia - a i treść pytania - zależy od punktu siedzenia. Bo równie dobrze można było tak:

Czy jesteś za zaciągnięciem na 15 lat kredytu w wysokości 100 mln złotych o oprocentowaniu zapewne lichwiarskim, spłacanego w kosztach dostawy wody i odbioru ścieków?

stefan Łętocha
napisał
28.01.2014
o 10:25

Przypomnijmy sobie rozkopany Bytom, przekleństwa kierowców z całego kraju przejeżdżających przez Bytom. Po co? Ano by lepszej jakości woda do domów popłynął. Narzekań na brak funduszy, na przebudowę sieci wodno -  kanalizacyjnej było co nie miara. A teraz gdy już wszystko zostało wymienione z wielkim trudem to oddajemy komuś za darmo by z tego korzystał i czerpał kolosalne korzyści. Zero wkładu w inwestycje, remonty, infrastrukturę , teraz woda tylko sobie leci i kasa też. Więc po co referendum z dwu członowym zapytaniem. Budżet, inwestycje CHCĘ jak najbardziej ale oddawanie Mienia Miasta w obce ręce w raz z wątpliwej jakości dzierżawą  to za wiele.

salceson
napisał
28.01.2014
o 12:19

Wczoraj na sesji Pani Danuta Skalska przewodnicząca Rady Miejskiej nie zagłosowała zgodnie z ustaleniami koalicji !!! Uciekła z sali. Ciekawe czy odwoła się sama ze stanowiska Przewodniczącej? Czy odwołają koledzy z BiS ???? tak jak chcieli odwołać Radnych PiS i jedynaka z SLD ????

leon
napisał
28.01.2014
o 12:35

Z Bartylą wiązałem duże nadzieje dla Bytomia. Sztuczka z referendum pokazuje mi, używając piłkarskiego żargonu, że prezydent potrafi nieźle kiwać. Ja jednak głosowałem na dobrego gospodarza, a popisy z “piłką” wolę oglądać w konwencji gier sportowych. Tam mam szansę zobaczyć je w profesjonalnym, a dzięki działaniom organów państwowych w sprawie piłkarskiej mafii, również uczciwym wydaniu.

Piotr Bruzda
napisał
28.01.2014
o 19:21

Powtórka z 1946 roku?
Wtedy sowieci sfałszowali ..., a teraz?
Wynik do przewidzenia, biorąc pod uwagę frekwencję w Bytomiu.
Pytanie jest inne:
Co chcą przykryć włodarze przeprowadzając referendum?
A może to chęć sprawdzenia, czy wyborcy jeszcze kochają i popierają władzę?

gość
napisał
28.01.2014
o 20:26

Panie Marcinie, Panie Tomaszu.
Gdzie jesteście?
To ważny dla nas temat. Gdzie wyniki głosowania? Gdzie wywiady z tymi co głosowali i tymi których nie było? Nikogo nie bawi tekst “wszystko w następnym wydaniu”. Co z was za dziennikarze? Czy pisanie dyrdymałów to naprawdę wasze jadyne zadanie ? Czy formuła tygodnika zwalnia was z obowiązku informowania mieszkańców o tak ważnych sprawach ? Jejku ile bym dał za prawdziwą gazetę o tym mieście - niestety mamy tylko propagandową, i żyjącą z miasta, tubę obecnych władz.  Piszcie, piszcie i piszcie - macie okazję - może ostatnią - by udowodnić, że wasz własny interes to nie wszystko.

zenek
napisał
30.01.2014
o 08:19

Czy samo uchwalenie budżetu rozstrzygało sprawę związaną z BPK ? Czy ważna jest uchwałą o przeprowadzeniu referendum w sprawie już rozstrzygniętej wcześniej innym aktem prawa miejscowego ?

klaus58
napisał
04.02.2014
o 19:24

Wiecie co zamieniliśmy siekierkę na kijek zachciało nam się zmian władzy więc mamy ! A zamiar robienia
interesów z Ukraińcami to już  normalna utopia żenada !
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Cud: odnowią dworzec

  ​Lobbowanie pomogło. Firma „Akces" z Czechowic-Dziedzic wyremontuje halę bytomskiego dworca kolejowego. Wygrała ona przetarg ogłoszony przez PKP S.A. Przetarg, którego… więcej >>>

  ZB 5 | Życie miasta | 03.02.2014 | Edytor

  Opozycja zrobi swoje referendum?

  Zaskarżyli uchwałę. Na jednym, zaplanowanym na 16 marca referendum może się nie skończyć. Opozycja zacznie bowiem zbierać podpisy pod wnioskiem… więcej >>>

  ZB 5 | Życie miasta | 03.02.2014 | Edytor

  Człowiek, który powiesił Breżniewa

  Osiemdziesiąt lat Edwarda Tomenki. W ubiegłym tygodniu 80. urodziny obchodził Edward Tomenko – bytomianin, satyryk, człowiek, który pobił wiele rekordów. I wciąż… więcej >>>

  ZB 5 | Środek życia | 03.02.2014 | Marcin Hałaś

  Czy twoje dziecko zażywa narkotyki?

  Diagnoza i program. Ponad 14 procent uczniów bytomskich szkół miało w ostatnim roku kontakt z narkotykami. Tyle samo chce je… więcej >>>

  ZB 5 | Życie miasta | 03.02.2014 | Edytor

  Bytom historyczny, nowoczesny i emocjonalny

  Bytomianka w Recklinghausen. Anna Friederich pochodzi z Bytomia, ale od ponad 20 lat mieszka w niemieckim Recklinghausen. W zeszły piątek… więcej >>>

  ZB 5 | Środek życia | 03.02.2014 | Edytor

  Od wampira Draculi do Rudolfa Hessa

  Historyczne pasje Tomasza Saneckiego. O tajemnicach II wojny światowej, ale także o sekretach Rzeczpospolitej Obojga Narodów pisze w Internecie bytomianin… więcej >>>

  ZB 5 | Życie kulturalne | 03.02.2014 | Edytor

  Tramwaje nadrabiają zaległości

  ​Daleko do ideału. Po recesji w połowie minionej dekady Tramwaje Śląskie zaczynają powoli wracać do formy. Modernizację taboru i infrastruktury rozpoczęto najpierw… więcej >>>

  ZB 5 | Życie miasta | 03.02.2014 | Jacek Sonczowski

  Latająca miotła Baby-Jagi

  ​Znawcy lotnictwa. Bogatą i specjalistyczną wiedzą musieli się wykazać uczestnicy Konkursu Wiedzy Lotniczej noszącego nazwę „Latająca miotła Baby-Jagi". Zorganizowano go… więcej >>>

  ZB 5 | Życie miasta | 03.02.2014 | Edytor

  Kto (nie) chce jeździć po bruku?

  ​Za i przeciw. Wiele kontrowersji wywołał nasz zeszłotygodniowy tekst zatytułowany „Triumfalny powrót bruku". Odezwali się bytomianie krytykujący fakt, iż muszą… więcej >>>

  ZB 5 | Życie miasta | 03.02.2014 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  23 lutego 2020

  imieniny:
  Romany, Damiana

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja