Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 16 | 23.04.2019 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Rewitalizacja do poprawki

​Zmiany konieczne. Gminny Program Rewitalizacji Bytomia doczeka się poważnych korekt zarekomendowanych przez specjalistę.  Zintensyfikujemy działania w Śródmieściu, poprawimy stare projekty i skupimy się nie tylko na bezrobotnych.  


Obecna wersja GPR obowiązuje od dwóch lat. To bardzo ważny dokument, pozwalający naszemu miastu na ubieganie się o fundusze zarezerwowane w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Zawarto w nim nie tylko kierunki rozwoju Bytomia na najbliższe lata, ale również wskazano, gdzie szukać pieniędzy na realizację projektów, które mają wydobyć go z zapaści.

Nie tylko bezrobotni

Obecne władze naszego miasta nie raz już dowodziły, że GPR należy jak najszybciej skorygować i zaktualizować, bo nie przystaje do realiów. W wywiadzie dla naszego tygodnika mówił o tym zastępca prezydenta Michał Bieda. Zwracał on uwagę na dwa ważne aspekty. Po pierwsze wiele projektów rewitalizacyjnych przygotowanych jeszcze przez poprzednich włodarzy jest niedoszacowanych finansowo, bo zmieniły się ceny materiałów i usług budowlanych. W efekcie nie można rozstrzygnąć przetargów budowlanych, bo potencjalnym oferentom nie odpowiadają stawki proponowane przez miasto. – Wiele przetargów jest unieważnianych, trzeba je ogłaszać kilkakrotnie, ponieważ wykonawcy oferują kwoty znacznie wyższe od tych, które zagwarantowano w budżecie – tłumaczy Michał Bieda. – Tak jest chociażby z Młodzieżowym Domem Kultury przy ul. Powstańców Warszawskich czy z budynkami mieszkalnymi na Bobrku czy w Śródmieściu. Po drugie zaś początkowo owe projekty były nastawione na aktywizację bezrobotnych. Jednakże ich liczba spadła i trudno znaleźć osoby mogące i przede wszystkim chcące skorzystać z danego przedsięwzięcia. 

Na zlecenie miasta

Nic więc dziwnego, że miasto zleciło monitoring GPR. Zadanie to opierając się także na ankietach z udziałem bytomian wykonał dr Krzysztof Wrana z katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego.To wysokiej klasy specjalista. Jest członkiem Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska Polskiej Akademii Nauk, a także ekspertem Komitetu Gospodarki Miejskiej Krajowej Izby Gospodarczej. Opracowany przez Wranę dokument zawiera nie tylko spis tego, co się zmieniło od czasu, gdy bytomski GPR powstał, ale także zalecenia, co należy teraz zrobić, by go uaktualnić. Poza tym monitoring skupił się na sprawdzeniu tego, czy założone cele rewitalizacji zostały osiągnięte.– Analiza dra Krzysztofa Wrany potwierdziła, że wiele projektów przygotowywanych w latach 2015-2016 jest w tej chwili niedoszacowanych albo nieaktualnych, na przykład z powodu spadku liczby bezrobotnych – mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Autor analizy zarekomendował konieczne zmiany. Zaproponował między innymi przygotowywanie projektów umożliwiających podniesienie kwalifikacji zawodowych nie tylko bezrobotnym, ale także osobom pracującym. Jego zdaniem w procesie rewitalizacji powinni uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Bytomia, a skupianie się na jednej grupie jest niesprawiedliwe. Zwłaszcza, że jednym z nowych problemów opisanych w monitoringu GPR, jest nowy rodzaj klienta pomocy społecznej. To osoba niezainteresowana jakimkolwiek działaniem wymagającym własnej aktywności.

Radni zdecydują

Krzysztof Wrana stwierdził jeszcze coś: trzeba skupić się na Śródmieściu Bytomia. Uzasadnił to tak: rewitalizacja w kolejnym okresie wdrażania wejdzie prawdopodobnie w nieco inny etap, gdzie priorytetem są nie tyle punktowe działania skupione na pojedynczych grupach czy obszarach, ale raczej wzmacnianie procesów sprzyjających dalszemu usamodzielnianiu mieszkańców i poprawie warunków życia – czytamy w raporcie. Rewitalizacja w tym okresie to także większe powiązanie prowadzonych działań z rozwojem miasta, jako całości. Dlatego większą uwagę należy skoncentrować na działania w Śródmieściu, które powinno być wizytówką Bytomia, przyciągać mieszkańców, inwestorów i inne podmioty. Położenie nacisku na rewitalizację Śródmieścia wpisuje się w zasadę koncentracji, uznawaną za warunek poprawności procesu przywracania witalności miasta. 

Na najbliższej sesji aktualizacją GPR zajmą się radni. Jeśli zaakceptują zmiany będzie można przygotować dodatkowe projekty rewitalizacyjne. Komitet Rewitalizacji już wydał w tej sprawie pozytywną opinię.Artykuł był oglądany 858 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Ajatojlah
napisał
24.04.2019
o 05:24

Ni dziwie się, jak na wyburzenie i remont ruin bytomskich przeznaczono zaledwie 20 mln zł,ot wielka rewitalizacja miasta. wydawanie pieniędzy na wiecznie bezrobotnych to jak wyrzucanie ich w błoto. Nie po to wiecznie bezrobotny jest bezrobotny aby teraz nagle stał się pracujący. Rejestrują się w urzędach tylko po to aby wytargać ubezpieczenie.

czytelnik
napisał
24.04.2019
o 11:47

Co za bzdury. Bieda tylko krytykować potrafi Chłopczyk jeszcze nie wyrósł ze stołka opozycji.
Przecież wszystkie projekty dostały już dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. A Bieda i Wołosz wycofują się z tych projektów pod przykrywką przetargów. Inne miasta jakoś potrafią a ci nie. Zenada.

Salceson
napisał
25.04.2019
o 13:49

Zmieńcie konserwatora zabytków, inaczej rewitalizacja w życiu nie ruszy.

Homik
napisał
26.04.2019
o 03:25

Nie liczcie na efekty. Remont na Katowickiej sprawdził umiejętności zarządcze Wołosz-Bieda. Obiecywali, krytykowali, filmowali się na rozstajach torowisk a tu klapa na całej lini. Jakoś nowych odcinków idiofilmów nikt nie kręci na Katowickiej Tak samo Rozbark. Ludzie tracą cierpliwość. Kiedy w końcu Pan Prezydent przedstawi jakiś plan naprawy miasta, kiedy to miasto posprząta. Majówka przed nami a w parkach zalegają liście. Zamiast poprawiać może lepiej będzie jak ktoś zrezygnuje ze stanowiska.

Wodnik
napisał
26.04.2019
o 21:31

Panie Wołosz, Panie Bieda - woda miała być tańsza, a wystarczyło zaledwie kilka miesięcy i znaczna podwyżka. Nagrajcie jakąś bajeczkę i wyemitujcie na Fa.

gina
napisał
29.04.2019
o 09:41

Do Salceson. Zgadzam się w pełni z twoją opinią. W trakcie przeprowadzenia termomodernizacji wspólnota musi mieć świadomość, że ponosi koszty wszelkiego widzimisię pani konserwator, począwszy od koloru a kończąc na tym, którą ścianę wolno ocieplić a którą nie. Nasza kamienica mając tylko dwa dekowy nie mogła zostać ocieplona od frontu, ale już kamienica na Wyczółkowskiego została ocieplona cała. Niby jest własność wspólnoty, niby płaci wspólnota za wszystko kasę a de facto pani konserwator dyktuje warunki. Chyba nigdy w Polsce nie skończy się ten urzędniczy dyktat.

Salceson
napisał
30.04.2019
o 02:36

Pani Gino, w naszej przedwojennej kamienicy brak jakichkolwiek ozdobnych czy zabytkowych elementów. Zero gzymsów , portali, kariatyd…czegokolwiek. Miejski urzędnik jakim jest konserwator zablokował termoizolację. Ot tak po prostu. Został odpadający, zapewne zabytkowy tynk. Remont elewacji wstrzymany.O termoizolacji mozemy zapomnieć o czystym powietrzu w Bytomiu zresztą też. Tak miłościwie nam panująca władza walczy ze smogiem.

taki sobie
napisał
01.05.2019
o 10:52

Dziwią mnie zawsze statystyki a szczególnie ta z UP cytat - „początkowo owe projekty były nastawione na aktywizację bezrobotnych. Jednakże ich liczba spadła”. Co to za projekt aktywizacji, gdzie za parę groszy i robotę dawano nikomu nie potrzeby kwitek o odbyciu praktyki zawodowej. Dawano ludziom, który lepiej umieli np. malować i znali się na ‘fachu’ niż prowadzący praktyki i projekty. Czy faktycznie spadła – bezrobotnym jest ten, kto będący w wieku produkcyjnym nie pracuje i nie zarabia. Taką statystykę może dać wyłącznie Urząd Skarbowy a nie Urząd Pracy, gdzie część bezrobotnych jest wykluczona ze względu na przepisy i regulacje prawne tej instytucji. Inni zaś nie pracują pozostają na tzw. utrzymaniu rodziny, szczególnie tradycyjnie na Śląsku żony dobrze zarabiających. Miasto się wyludnia i zmienia cywilizacyjnie, to też jest czynnikiem zmian statystycznych. Reasumując miasto umiera i nawet kropidło z święconą wodą nie pomoże. Miasto umiera, bo się ze względu na drożyznę stało się mało atrakcyjne dla inwestorów i dla mieszkańców. Miasto umiera, bo komu chce się mieszkać w mieście gdzie w instytucjach urzędnicy i funkcjonariusze publiczni nazywają petenta – „klientem”. Czyżby urząd państwowy był sklepem. Wyciąg z tekstu „nowy rodzaj klienta pomocy społecznej„. I znów reasumując miasto umiera, bo jest przerost form nad treścią. Realia życia są coraz to cięższe a satysfakcji i sukcesów coraz mniej.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Strajk wciąż trwa, emocji przybywa

  ​Uczniowie popierają i nie popierają. Strajk nauczycieli trwa już ponad dwa tygodnie. Zaplanowane na miniony tydzień egzaminy ósmoklasistów odbyły się bez… więcej >>>

  ZB 16 | Życie miasta | 23.04.2019 | Tomasz Nowak

  Boisko jest nowe, ale ma usterki

  ​Wykonawca wezwany. Boisko treningowe przy ulicy Piłkarskiej zostało oddane do użytku ledwie rok temu, ale już pojawiło się na nim… więcej >>>

  ZB 16 | Życie miasta | 23.04.2019 | Edytor

  Na budowie praca wre

  ​Nowocześnie i wygodnie. W imponującym tempie przebiega rozpoczęta w sierpniu minionego roku budowa nowej siedziby bytomskiej straży pożarnej u zbiegu ulicy Łużyckiej i Piłkarskiej. Jeżeli… więcej >>>

  ZB 16 | Życie miasta | 23.04.2019 | Edytor

  Tańczą, śpiewają i znają się na ekologii

  ​Uczyli innych. O tym, że działający przy radzionkowskim Centrum Kultury Karolinka Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk skupia utalentowanych artystycznie młodych ludzi… więcej >>>

  ZB 16 | Życie miasta | 23.04.2019 | Edytor

  Obudzą wielkie organy

  ​W kościele św. Barbary. Dwa i pół roku trwał remont organów w kościele św. Barbary przy ul. Czarnieckiego. Mają one prawie 5 tysięcy… więcej >>>

  ZB 16 | Środek życia | 23.04.2019 | Edytor

  We Wielko Sobota łoblykli sie po chopsku i prziszli do kościoła ze swiynconkom

  ​Zgodnie ze zwyczajem. Tłumy bytomian i radzionkowian wzięły w Wielką Sobotę udział w nietypowym obrzędzie święcenia wielkanocnych potraw. Nietypowym, bo wielu wiernych przyszło… więcej >>>

  ZB 16 | Życie dzielnic | 23.04.2019 | Edytor

  Harcerze zaśpiewali piosenki o morzu

  ​Ale nie tylko. Bytom od morza dzieli wprawdzie spora odległość, bo ponad pół tysiąca kilometrów, ale tradycje szantowe są u nas… więcej >>>

  ZB 16 | Środek życia | 23.04.2019 | Edytor

  Nowa odsłona starego schronu

  ​Miechowice. Po trwającej 5 miesięcy przerwie remontowej 28 kwietnia nastąpi otwarcie miechowickiego schronu przeciwlotniczego w Pro Fort Centrum. Gospodarze obiektu udostępnili… więcej >>>

  ZB 16 | Życie dzielnic | 23.04.2019 | Edytor

  Mają 700 metrów, chcą mieć kilometry

  ​Na razie prowadzą. Do 2 czerwca potrwa ogólnopolska akcja charytatywna „Kilometry Dobra”. Biorące w niej udział bytomskie koło Polskiego Stowarzyszenia na… więcej >>>

  ZB 16 | Środek życia | 23.04.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  26 sierpnia 2019

  imieniny:
  Marii, Aleksandra

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja