Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 18 | 06.05.2019 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Serce i bat dla dłużników

​Rozmowa z dyrektor Bytomskich Mieszkań Grażyną Bujnicką-Moździerz


– Wróciła pani do pracy w Bytomiu po kilku latach przerwy. Dobrze się wracało?

Rzeczywiście przez 11 lat pracowałam w Zakładzie Budynków Miejskich sp. z o.o. w Bytomiu, a następnie pracowałam w Świętochłowicach. Wróciłam i dobrze się z tym czuję. Jestem Bytomianką i znam problemy Bytomia, a zwłaszcza te dotyczące komunalnych zasobów mieszkaniowych.

Miała pani świadomość skali problemów czekających na panią w BM?

Nie miałam (śmiech), ale jestem gotowa na te wyzwania.

Zadłużenie lokatorów mieszkań i użytkowników gminnych lokali użytkowych jest gigantyczne, bo przekracza 300 milionów złotych. Ilu z nich nie płaci zatem czynszu? 

Poziom zadłużenia jest tak duży, że zdecydowaliśmy się wprowadzić rozwiązania, które umożliwią poprawę spłat należności za lokale. Są dłużnicy, którzy nie płacą od lat i tacy, którzy mają problem od niedawna. 

Przypuszczam, że nie każdy dłużnik to osoba nie mająca dochodów i nie mogąca regulować opłat.

Niestety. Wielu naszych lokatorów nie płaci nie dlatego, że nie może, ale dlatego, że tak się przyzwyczaili, bo tego od nich nie wymagano.

Jak to możliwe? 

Nie wiem, dlaczego BM w przeszłości nie żądały od zadłużonych bytomian spłaty, choć doskonale zdawano sobie sprawę, że mamy do czynienia w większości z ludźmi dobrze sytuowanymi, mającymi kosztowne telefony komórkowe, samochody czy dobrze urządzone mieszkania. 

Skoro mówimy o przeszłości. Kilka lat temu sposobem na rozwiązanie problemu dłużników miała być ogłaszana dwa razy abolicja. Jakie efekty ona dała? 

Abolicja nie przyniosła takiego skutku, jak zamierzano. Z tytułu abolicji wpłacono tylko 4 mln, a później na tej podstawie gmina umorzyła 8 mln. To niewielka kwota w odniesieniu do całego długu.

Pokusiłaby się pani o stwierdzenie, że abolicję ogłoszono pod konkretne osoby, by uwolnić je od zobowiązań?

Nie będę się na ten temat wypowiadać.

Dłużnicy mogą też odpracować swój dług. Chętnie korzystają z tego rozwiązania? 

Niestety nie, chociaż to przecież bardzo dobry sposób na pozbycie się zaległości. Dość powiedzieć, że kilka osób w ten sposób uregulowało kwoty sięgające 50 tysięcy złotych. Dłużnicy pracując na rzecz miasta spłacają swoje zobowiązania. Widzę, że część bytomian boi się tego rodzaju rozwiązania. Niektórzy najpierw podpisują z nami umowę, a potem nagle rezygnują, twierdząc, że dostali pracę. Niestety, nie oznacza to, że zaczynają płacić. Można mieć stałą pracę i nadal odpracowywać dług. 

Czym się zajmują te osoby?

Roznoszą korespondencję, czyszczą pustostany, porządkują tereny zielone. Praca zawsze jest dostosowana do możliwości zainteresowanego.

Co by pani poradziła dłużnikowi BM?

Po pierwsze niech się nie ukrywa, nie wpada w spiralę zadłużenia, ale do nas przyjdzie i powie o swoim problemie, a przede wszystkim zadeklaruje chęć bieżącego płacenia. Zależy nam właśnie na tym, żeby lokatorzy wykazali dobrą wolę, bo wtedy jest ogromna szansa na porozumienie. Nie jesteśmy ludźmi bez serca, potrafimy zrozumieć ciężką sytuację, ale musimy widzieć determinację. Podpisując ugody dopasowujemy wysokość rat do możliwości dłużnika. Jeśli natomiast ktoś nie ma dochodów, to może starać się o dodatek mieszkaniowy, jest też wspomniana możliwość odpracowania długu. 

Kilka tygodni temu na konferencji prasowej zapowiedziała pani koniec pobłażania tym, którzy się uchylają od płacenia. Batem na nich ma być wpisywanie do Krajowego Rejestru Dłużników. 

Lada dzień zawrzemy umowę z KRD i zaczniemy działać. Przypomnę, że ktoś umieszczony w KRD nie ma szans na kredyt, czy nawet na wzięcie raty np.: na telefon komórkowy. Co warte podkreślenia do KRD wpisywać będziemy nie tylko za wielkie sumy zaległości, ale także za te mniejsze, na przykład sięgające nawet dwustu złotych. 

Mowa była też o wodomierzach przedpłatowych. 

Latem rozpiszemy przetarg na zakup i montaż wodomierzy przedpłatowych. Wodomierz przedpłatowy zostanie zamontowany w mieszkaniu osoby do tej pory nie płacącej. To znaczy, że konkretna osoba najpierw będzie musiała zapłacić, by w jej mieszkaniu popłynęła woda. Kiedy suma się wyczerpie, system zablokuje dopływ wody. 

Potrzeby remontowe BM to w tej chwili ponad 130 mln. 

I są to potrzeby najpilniejsze, a więc remonty nakazane przez nadzór budowlany, a także naprawy dachów, kominów czy zakładanie izolacji. W tej kwocie nie zawierają się konserwacje budynków oraz remonty dotyczące estetyki nieruchomości. 

A w tym roku macie do wydania?

Niecałe 4 mln złotych na remonty. Nie uwzględniam tutaj planów inwestycyjnych i modernizacyjnych z innych źródeł finansowania..

Co z zaległościami najemców lokali użytkowych? 

Dług jest spory, ale łatwiej dochodzić tych pieniędzy niż w przypadku lokali mieszkalnych. Powołamy w BM specjalną komórkę zajmująca się windykacją zaległości od najemców lokali użytkowych. 

Głośno było o tym, że w ostatnich latach wielu bytomian, także członkowie rodzin radnych dostawali mieszkania komunalne poza kolejnością. Jak ta sprawa będzie załatwiona? Czy te osoby mogą stracić przyznany już lokal? 

Przeprowadzono w BM kontrolę w związku z tymi doniesieniami. Czekamy na jej wyniki. 

Rozmawiał: TOMASZ NOWAK Artykuł był oglądany 1325 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Adam
napisał
06.05.2019
o 20:43

Serce to można miec dla dluznika ktory nie placi 3 miesiace a nie dla cwaniaka ktory nie placi 10 lat

Chłopski Rozum
napisał
09.05.2019
o 08:51

Ludzie nie płacą, bo zasada jest prosta: jak nie zappłacą za prąd to prąd będzie odciety. Jak nie zapłacą za telefon telefon zostanie wylaczony. A jak nie zapłacą za mieszkanie - będą mieszkac dalej, zwłaszcza jeśli mają dziecko, bo wtedy eksmitować ich nie można na bruk a lokali zastępczych brak. 300 milionów zadłużeń to wielka kwota. To ja poprosze jeszcze o informacje ile Bytomskie Mieszkania wykonują rocznie eksmisji za niepłacenie czynszu? Dla dłużnikow nie potrzeba ani bata ani serca wystarczy żeby działała prosta rynkowa zasada: nie płacisz tracisz usługe (czyli mieszkanie). Ale ochrona prawna lokatora na to nie pozwala więc lokator sobie bimba a nie płaci. Chyba nawet świadczenia 500 plus nie można zając na poczet zaległości czynszowych.

Adam
napisał
12.05.2019
o 16:05

Bytomskie Mieszkania powinny jeszcze wymagać raportu z KRD przy składaniu wniosku o mieszkanie. Dodatkowo powinna być kaucja rocznego czynszu. Jeżeli kogoś nie stać na kaucje, to gwarantuje, że nie będzie także stać na czynsz i remont.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Majowe świętowanie, bez polskich flag

  ​Dwie rocznice. Bytom i Radzionków oficjalnie uczcił 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 98. wybuchu III powstania śląskiego oraz Dzień Flagi.… więcej >>>

  ZB 18 | Życie miasta | 06.05.2019 | Edytor

  Gwiazdki na Ratuszu na 15-lecie Polski w Unii

  ​Uczcili rocznicę. Wyświetlana na elewacji bytomskiego Urzędu Miejskiego efektowna flaga Unii Europejskiej przypominała w ostatnich dniach o tym, że 1 maja minęło… więcej >>>

  ZB 18 | Życie miasta | 06.05.2019 | Edytor

  Przewodniczący rozdał nagrody

  ​Czterech laureatów. Przewodniczący radzionkowskiej Rady Miasta Stefan Hajda przyznał swoje doroczne nagrody. Jak zwykle trafiły one do osób mających zasługi… więcej >>>

  ZB 18 | Życie miasta | 06.05.2019 | Edytor

  Tablice upamiętniają  ofiary Golgoty Wschodu

  ​Ceremonia w Ratuszu. Byli mieszkańcami Radzionkowa lub osobami związanymi z tym miastem zawodowo. Zginęli w latach II wojny światowej zamordowani przez komunistów. Uczczono… więcej >>>

  ZB 18 | Życie miasta | 06.05.2019 | Edytor

  Po co walczyć z wiatrakami?

  ​Don Kichot w Operze Śląskiej. Na scenę Opery Śląskiej powrócił „Don Kichot” Ludwiga A. Minkusa. Być może jest to sposobna okazja,… więcej >>>

  ZB 18 | Środek życia | 06.05.2019 | Marcin Hałaś

  Bytomscy rycerze podbili Opole

  ​Nie mieli sobie równych. Przybywają, oglądają i zwyciężają. Rycerze z bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde zdążyli nas już przyzwyczaić do tego,… więcej >>>

  ZB 18 | Środek życia | 06.05.2019 | Edytor

  Malczewski namalował, młodzi opisali

  ​Ogłosili wyniki. Laureaci tego konkursu musieli wykazać się między innymi kreatywnością, oczytaniem, znajomością malarstwa oraz wyszukanym językiem. Po raz piętnasty… więcej >>>

  ZB 18 | Środek życia | 06.05.2019 | Edytor

  50 lat temu też zakwitły kasztany

  ​Jedyny taki zlot. Mieszkają w różnych rejonach Polski, a nawet za granicą, a mimo tego znaleźli czas, aby zjawić się na klasowym spotkaniu… więcej >>>

  ZB 18 | Środek życia | 06.05.2019 | Edytor

  Uczniowie i absolwenci razem zatańczyli na scenie

  ​Wydarzenie artystyczne. Uczniowie szkół baletowych i ich często już utytułowani absolwenci  razem na scenie Opery Śląskiej – tak w Bytomiu uczczono Międzynarodowy… więcej >>>

  ZB 18 | Środek życia | 06.05.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  04 kwietnia 2020

  imieniny:
  Izydora, Wacława

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja