Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 42 | 15.10.2018 | Życie miasta | Edytor

Siedmiu chętnych,  do jednego łańcucha

​Kto będzie rządził? Siedmiu kandydatów powalczy 21 października o prawo noszenia łańcucha prezydenta Bytomia. Jeśli żaden z nich nie zdobędzie przynajmniej 50 procent poparcia plus jeden głos (a wydaje się to mało realne), to 4 listopada czeka nas druga tura z udziałem dwóch najlepszych.


Prezydenta naszego miasta wyłonimy sobie sami, czyli w wyborach bezpośrednich już po raz szósty. Tym razem na placu boju mamy siedmiu pretendentów. To sami mężczyźni, kobiety nie startują, choć jedna z nich była tego bliska.

Po raz trzeci z rzędu wybory chce wygrać popierany przez Bytomską Inicjatywę Społeczną Damian Bartyla. Rządzi on naszym miastem od jesieni 2012 roku. Najpierw doprowadził do skutecznego referendum w sprawie odwołania prezydenta Piotra Koja, potem wygrał wybory i powtórzył ten sukces w roku 2014, odprawiając rywali już w pierwszej turze. Rok temu Bartyla obronił swoje stanowisko, bo referendum w sprawie jego przedterminowego odsunięcia okazało się nieważne. W ciągu sześciu lat pozbył się wielu bliskich współpracowników i pokazał, że niestraszne mu rządzenie bez większości w Radzie Miejskiej. Czy nadal jest tak mocny? 

Wyzwanie Bartyli rzucił między innymi jego były zastępca Andrzej Panek. Jest on kandydatem bezpartyjnego komitetu wyborczego. Panek przez wiele lat był naczelnikiem Wydziału Ekologii w bytomskim Ratuszu, potem współpracował z Bartylą, ale ich drogi się rozeszły. Były zastępca pozbawił swego przełożonego większości w Radzie i dziś jest jego zdecydowanym przeciwnikiem. Piastuje stanowisko prezesa Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Trzecim z pretendentów do prezydentury jest należący do Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Janas. Bez powodzenia brał on udział w wyborach już przed czterema laty, od półtora roku jest przewodniczącym Rady Miejskiej. To także ostry krytyk poczynań Bartyli. 

W stawce znalazł się też Mariusz Wołosz będący kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a więc porozumienia Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej. Długo musiał starać się o nominację tych partii, ale w końcu się udało, choć sama bytomska .N oprotestowała tę decyzję. Wołosz startował już w wyborach na prezydenta Bytomia jako lider Stowarzyszenia Przyjazny Bytom. Był wówczas przeciwnikiem upartyjniania samorządów, ale zaraz po wyborach dogadał się z PO i został wiceprezydentem u Piotra Koja. Pożegnał się z posadą, gdy jego szefa odwołano w referendum. Ostatnie dwie kadencje Wołosz udzielał się jako radny PO, jest zagorzałym krytykiem Bartyli. Pracuje jako dyrektor szpitala w Mysłowicach. 

Prezydentem chce być również były przewodniczący Rady Miejskiej, wieloletni rajca Andrzej Wężyk. Startuje z poparciem Wspólnego Bytomia, a w ostatnim czasie był jedynym radnym tego ugrupowania. W głosowaniach wspierał rządy Bartyli.

Kandyduje też, po raz drugi zresztą, Jan Kazimierz Czubak, którego wystawił komitet SLD-Lewica Razem. Jego partia początkowo przymierzała się do poparcia Panka lub Wołosza, ale kiedy rozmowy o współpracy nie dały efektu, SLD zdecydował się na samodzielny start. Czubak w przeszłości dwa razy szefował bytomskiej Radzie Miejskiej, ale ostatnio był poza nią. Deklaruje się jako przeciwnik obozu Bartyli. 

I wreszcie siódmym kandydatem jest reprezentant stowarzyszenia Niezależni Marek Michałowski. Przez wiele lat związany z Bytomiem, dziś mieszkaniec Orzecha. Od niedawna na emeryturze, ostatnie 21 lat kierował piekarskim Urzędem Skarbowy. W polityce debiutant.Artykuł był oglądany 1314 razy.
 • Ocena - 2 3 głosów
   


Komentarze

MarekS.
napisał
15.10.2018
o 09:52

W jakim sensie “najlepszych”?

Gina
napisał
15.10.2018
o 19:19

“Najlepsi” to już byli. Teraz mam nadzieję na rozsądnego prezydenta i dobrego gospodarza. Łyk świeżego powietrza by się przydał w Ratuszu, bo tam nawet ściany zatęchły od starych układów. Polecam zobaczyć debatę kandydatów na prezydenta Bytomia w środę, standardowo bez Bartyli. Będzie transmisja w necie.

Typ
napisał
15.10.2018
o 19:23

Dla dobra Bytomia i mieszkańców powinniśmy odciąć się od tych co już pokazali co potrafią, a raczej czego nie potrafią. Jedynym rozsądnym wyborem jest Marek Michałowski. Jak zostało nam choć trochę zdrowego rozsądku wybierzmy Marka Michałowskiego!!!!!!!!

Latający Ślązak
napisał
15.10.2018
o 20:59

Uczestniczę w wyborach od 1989, raz nie głosowałem, była to druga tura wyborów Wałęsa kontra Kwaśniewski.
Obawiam się drugiej tury w Bytomiu, gdyby był wybór Bartyla albo Panek, to drugi raz nie pójdę na wybory.
Nie mam ochoty wybierać między kiłą a rzeżączką.

Zdziw
napisał
16.10.2018
o 07:40

Określenie aktualne:
wybór “miedzy dżumą a cholerą”

Dezyderata
napisał
16.10.2018
o 09:02

A swoją drogą to się dziwię.

Że taki ktoś myśli, że jak nauczył się paru chwytów i ciosów bokserskich, ma kilku znajomków od boksu i mma, to jest nietykalny, nieśmiertelny i Bóg wie co.

Każdy rozsądny człowiek wie, że zawsze może okazać się, że trafi się na bardziej cwanego, bezczelnego, kłamliwego aroganta, który potrafi lepiej dać w mordę lub ma lepszych kompanów od kieliszka i dziewuch.

Przy okazji, skoro osoby wynajęte do ulotkowania nie popełniły przestępstwa, to - logicznie rzecz biorąc - przestępstwo popełnili ci z karczychami, co ich zatrzymali.
Rozumiem, że policjanci, którzy byli tak skorzy do interwencji na wezwanie Andrzeja lub jego chłopców, teraz tym żwawiej zajmą się bezprawnym pozbawieniem wolności obywatela oraz wpływaniem metodami pozaprawnymi na kampanię wyborczą, co może przełożyć się na wynik wyborczy.

W przeciwnym razie, oczekuję, że komendant miejski policji zostanie zdymisjonowany za uleganie politycznej presji jednego z kandydatów. na urząd Prezydenta Miasta Bytomia. Przy okazji, będzie to sprawdzian, jak pozycję zajmuje w całej układance PiS z jego frazesami o rozbijaniu układów. Sprawdzian wiarygodności.

Gina
napisał
16.10.2018
o 09:08

Na portalu samorządowym jest głosowanie na kandydatów. Jak na razie to pan Michałowski ma pierwsze miejsce. Widać, że ludzie zaczynają kumać o co chodzi. Panek zaczynał od 70 % a teraz ma 5 miejsce, Bartyla 3. Jeżeli ten sondaż przełożył by się na wyniki wyborów,to była by szansa na naprawę naszego miasta.

Zdziw
napisał
16.10.2018
o 12:53

Sondaże maja taki wynik jak kto płaci za nie.Wszystko okaze się w niedziele.Debata tez nic nie da.Moze czesc wyborców poraz pierwszy usłyszy kandydatów i tyle.
Na pewno przydałyby się rzady PiSu w Bytomiu to może pozamykaliby to towarzystwo.Tyle ze kandydat PiSu prowadzi zbyt mało aktywną kampanie wyborczą.

Gina
napisał
16.10.2018
o 17:35

Do Zdziw: Głosowanie na portalu samorządowym jest bezpłatne, więc jest chyba bardziej miarodajne, niż prawybory na Dworcowej.
A co do PiS w naszym mieście, to bez urazy, ale senator Szarama z Bytomia zrobił dla miasta tyle, co Tusk dla Polski, czyli ZERO. Głosowanie na PiS ma sens w wyborach parlamentarnych, ale nie samorządowych. Jak długo Janas i Szarama grzeją stołki? Obiecali na Bobrku, że jak wybiorą PiS, to się zajmą śmieciami. Żart. Co zrobili przez tyle lat?

Zdziw
napisał
16.10.2018
o 19:33

Mało kto wie o portalu samorządowym
Może samorzadowcy;)
Ogólnie to co w mieście się dzieje jest przerażające. Dlaczego właśnie u nas?W tym przypadku wielokulturowość miasta nie wychodzi nam na dobre.

Anonim
napisał
17.10.2018
o 07:15

Fragment z Agory

... jakiś czas temu ekipa Damiana B. - pion edukacji - zażądała od dyrektorów szkół wstrzymania wypłat dodatków za nauczanie dzieci niepełnosprawnych… .

Więc ja się pytam:

Panie B. i Pani L. czy to prawda?

Jeżeli jest top prawda, rozumiem, że Pani L, żona b. policjanta, jeszcze dzisiaj straci posadę, a usłużni dyrektorzy odejdą w infamii. Dyscyplinarnie. Za łamanie prawa.

Rozumiem także, że nauczyciele za pracę z chorymi dziećmi dostaną zaległe wynagrodzenie. Jeszcze dzisiaj.

Odpowiedzi i działań oczekuję do piątku do godziny 12.00

Macie dwa dni.

Gall
napisał
17.10.2018
o 07:19

Panie B.

Czy prawdą jest, że w urzędzie nie ma już środków na wypłaty wynagrodzeń dla nauczycieli i innych urzędników?

Radek
napisał
17.10.2018
o 14:40

Obserwator - pilny
napisał
18.10.2018
o 07:35

O podwójnych standardach PiS czyli o tym jak kłamstwo ma krótkie nogi.

Imigracja.
Wszędzie propagandyści z PiS głoszą jak to są przeciw przymusowej relokacji. W praktyce wygląda to tak, że w 2017 roku urzędnicy z PiS (Urzędy Wojewódzkie) wpuścili do Polski ok. 5000 imigrantów z krajów ryzyka (kto nie wierzy niech sprawdzi na stronach rządowych). Przypominam, że to tyle, ile Kopacz (PO) deklarowała w 2014 roku. Oczywiście milczeniem pomijam ulubieńców władzy czyli Ukraińców, Białorusinów, itp.

Prezydent Katowic Krupa jest wśród sygnatariuszy szefów miast, które są przyjazne imigrantom i chętnie widzą ich u siebie. Przypominam: Krupa jest popierany przez PiS w wyborach na prezydenta Katowic.

PiS słynie ze swojej patriotycznej i antykomunistycznej retoryki. Jednocześnie, nie przeszkadza im to budować komunizm w gospodarce. Jakby tego było mało, według źródeł zbliżonych do władz regionalnych PiS, poważnie rozważa się powyborczą koalicję z ... SLD.

W związku z powyższym, oczekuję, że władze PiS zajmą stanowisko jeszcze przed wyborami w powyższych sprawach. A my pilnie będziemy się przypatrywać i patrzeć na ręce cwaniakom, którzy sądzę, że Naród to debile.

słuchczka
napisał
18.10.2018
o 07:57

Jestem zawiedziona.

Debata, a Damiana i Andrzeja nie było. No to, co to za debata.
Tchórze i tyle.

.
napisał
18.10.2018
o 08:33

A jednak p[roletariusze wszystkich partii łączyć się chcą

https://wpolityce.pl/polityka/416985-sld-i-pis-razem-w-samorzadach-kaczynski-stawia-warunki

Gina
napisał
18.10.2018
o 10:48

A tu trochę analizy o jeszcze na stołku panu B. https://www.tygodnikprzeglad.pl/sztukmistrz-bytomia/

Radek
napisał
18.10.2018
o 12:26

re: Gina

Tekst sprzed 4 lat, a jakże aktualny.
Jedynie nazwiska i liczba kandydatur się powiększyła.

Latający Ślązak
napisał
19.10.2018
o 23:57

Od Bartyli i Panka i podobnej zarazy…  Boże chroń Bytom.
Proszę!
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Prezydent kontra mafia śmieciowa

  ​Złożył doniesienie. Prezydent Damian Bartyla pojawił się w miniony wtorek w katowickim biurze Prokuratury Krajowej. Złożył w niej doniesienie o przestępstwach, jakich od 10… więcej >>>

  ZB 42 | Życie miasta | 15.10.2018 | Edytor

  Przewodniczący doniósł na sekretarza

  ​Prokuratura zbada sprawę. Przewodniczący bytomskiej Rady Miejskiej Mariusz Janas złożył w katowickiej Prokuraturze Okręgowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez sekretarza miasta… więcej >>>

  ZB 42 | Życie miasta | 15.10.2018 | Edytor

  Produkują panele w specjalnej strefie

  ​Nowocześnie. Firma Epco była pierwszą, która zainwestowała w bytomskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W miniony czwartek oficjalnie oddano do użytku jej… więcej >>>

  ZB 42 | Życie miasta | 15.10.2018 | Edytor

  W kolejce po mandaty

  ​Wybiórczy przegląd kandydatów. O reelekcję walczą wszyscy radni kończącej się kadencji. Powrót na salę sesyjną marzy się też wielu byłym rajcom.… więcej >>>

  ZB 42 | Życie miasta | 15.10.2018 | Edytor

  Pociągów do Gliwic nie ma i nie będzie

  ​Utrudnienie dla studentów. Na razie nie ma co liczyć na reaktywowanie bardzo popularnej niegdyś linii kolejowej z Bytomia do Gliwic. Oficjalnie… więcej >>>

  ZB 42 | Życie miasta | 15.10.2018 | Edytor

  Górnicza orkiestra nagrodzona w Hiszpanii

  ​Dostali dyplomy. Górnicza Orkiestra Dęta Bytom ma na swoim koncie kolejny sukces artystyczny. Tym razem wyróżniono ją na Międzynarodowym Festiwalu… więcej >>>

  ZB 42 | Życie miasta | 15.10.2018 | Edytor

  Wychowawczyni trzech pokoleń

  ​Pedagog z pasją. Spośród kobiet najbardziej przypomina filmową Irenę Kwiatkowską, która jako kobieta pracująca „żadnej pracy się nie boi”, bo również… więcej >>>

  ZB 42 | Środek życia | 15.10.2018 | Edytor

  Ta szalona muzyka

  ​Muzyczne święto. Już po raz czwarty Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu wzięła… więcej >>>

  ZB 42 | Środek życia | 15.10.2018 | Edytor

  Poniatowski odgrzebany w Operze

  ​Zaproszenie na premierę. Chociaż operę tę skomponował potomek brata ostatniego króla Polski – w naszym kraju wystawiono ją tylko raz. Już… więcej >>>

  ZB 42 | Środek życia | 15.10.2018 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  25 kwietnia 2019

  imieniny:
  Marka, Jarosława

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja