Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 9 | 04.03.2019 | Życie miasta | Edytor

Sto dni Mariusza Wołosza

​Plusy i minusy. W minionym tygodniu minęło sto dni od objęcia przez Mariusza Wołosza stanowiska prezydenta Bytomia. Jak ten czas został przez niego wykorzystany? Jakie miał sukcesy, a jakie były jego porażki? 


Łańcuch prezydenta Bytomia Wołosz odebrał 18 listopada. Wcześniej pokonał w drugiej turze wyborów urzędującego od sześciu lat Damiana Bartylę. Swym zwycięstwem oraz przede wszystkim zapowiedziami zmiany dotychczasowego kursu rozbudził wielkie nadzieje. Sto dni to niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że po wydłużeniu kadencji z czterech do pięciu lat Wołosz będzie rządził 1825 dni. Z drugiej strony po takim okresie można już w dużym przybliżeniu stwierdzić, w jaką stronę zmierza ta prezydentura. 

Oceniając działania Wołosza, oddajmy głos radnemu Maciejowi Bartkowowi z Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że partia ta wraz z Koalicją Obywatelską gwarantuje prezydentowi większość w Radzie Miejskiej, a co za tym idzie, spokojne rządy. To jedyny taki przypadek w Polsce.Minione tygodnie to głównie czas porządkowania miasta po fatalnych rządach koalicji BIS-WB. Przeprowadzane kontrole i audyty już wkrótce pokażą prawdziwy obraz Bytomia, a z raportem otwarcia, będą mogli zapoznać się mieszkańcy stwierdza Bartków. –  Sto dni nowej władzy oceniam generalnie na plus, choć dostrzegam minusy. Te ostatnie to przede wszystkim zbyt wolne zmiany w jednostkach samorządowych i spółkach. Pośród plusów wymieniłbym skuteczną walkę z plagą nielegalnych odpadów, podjęcie próby uporządkowania przestrzeni publicznej, a także rozpoczęcie rozliczeń osób winnych działań na szkodę miasta. 

Jacek Brzezinka, rajca Koalicji Obywatelskiej, której Wołosz był kandydatem na prezydenta, komentuje: Pierwsze sto dni zostało bardzo dobrze wykorzystane przez prezydenta. Pokazał on, że potrafi działać mądrze i zdecydowanie. Odpowiedzialnie realizuje zapowiedzi wyborcze. Spośród podjętych  przez niego działań za najważniejsze uznaję te zmierzające do ograniczenia procederu nielegalnego składowania odpadów w Bytomiu. Dobrym posunięciem było przeznaczenie pieniędzy na remont kamienic komunalnych i podjęcie rozmów z mieszkańcami. Plusem jest też remont torowiska na ul. Katowickiej, a także rewitalizacja budynków w  Bobrku. Prezydent uporządkował finanse miasta i rozpoczął prace nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji. Chwalę go poza tym za udostępnienie mieszkańcom wiadomości o nieprawidłowościach poprzedniej ekipy. Są one tak porażające, że mając na uwadze warunki, w jakich musi działać Mariusz Wołosz, nie widzę żadnych minusów.  

A jak ocenia sytuację rajca opozycyjnej Bytomskiej Iniocjatywy Społecznej Robert Rabus?: – Wiele rzeczy jest robionych przez prezydenta i jego świtę w sposób pozorny, bez logiki i spójności. Jakby nie mieli planu i działali po omacku, czego przykładem jest przyjęcie budżetu po poprzedniej władzy. Nie brakuje wpadek. Głównym hasłem wyborczym była walka z odpadami, lecz jak na razie nie ma większego sukcesu na tym polu, bo skoro, jak mówią niektórzy, nielegalnym procederem zajmowały się zorganizowane firmy, to postawienie znaku ograniczającego ruch nic nie zmieni. Widzimy też totalny brak umiejętności zarządzania sportem – przykłady to upadek hokejowej Polonii, waśnie między klubami, brak wizji. Chaos w działaniu skończył się gigantycznymi korkami w centrum Bytomia. Nowa władza zafundowała podwyżki: podatku dla mieszkańców i uposażeń dla prezydenta i radnych. Do tego dochodzi zatrudnianie osób z „bankrutujących” Świętochłowic na kluczowych stanowiskach w Bytomiu. Dodatkowo mamy wynajdywanie afer i mnożenie wewnętrznych konfliktów, a także brak umiejętności wzięcia odpowiedzialności za rządzenie oraz przypisywanie winy poprzednikom.

Oddajmy głos osobie nie związanej z polityką, ale reprezentującej środowisko biznesowe naszego miasta. Krzysztof Gajos, prezes Bytomskiej Izby Przemysłowo-Handlowej komentuje: Plusy to rozsądna polityka śmieciowa sprowadzająca się do zróżnicowanego podejścia do firm zajmujących sie odpadami. Widać, że wsparcie dostają te, które prezentują  nowoczesne technologie, eliminowane zaś są firmy przywożące śmieci tylko po to, by je u nas składować. Doceniam wymianę rad nadzorczych i zarządów spółek miejskich. Jednocześnie prezydent zostawił te, które dotąd dobrze pracowały. Chodzi tu o Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Zakład Budynków Miejskich czy Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Pozytywnie oceniam wyjaśnianie zastałych przez obecne włdze nieprawidłowości w finansach gminy. A co się nie udało ?  Brakuje mi konsultacji ze środowiskiem przedsiębiorców. W konsekwencji mamy niedoprecyzowany kierunek rozwoju gospodarczego.Artykuł był oglądany 2151 razy.
 • Ocena - 3 4 głosów
   


Komentarze

Dno
napisał
04.03.2019
o 18:16

Ale wybraliśmy ...

Taki tam
napisał
04.03.2019
o 22:26

Ponoć Diogenesa (taki filozof) leżącego śmiertelnie rannego w kałuży krwi, spotkał jeden z jego przyjaciół. Widząc chmary much siedzące na ranach umierającego filozofa, gniewnie je odgonił. Diogenes ostatnim tchem wyszeptał tylko:“po coś je odganiał, te były już nażarte i tylko siedziały syte, teraz przylecą nowe głodne…”
  Mam wrażenie że na razie trwa radosny proces przeganiania nażartych much, zanim nowe sobie podjedzą nadejdą nowe wybory i wszystko zacznie się od nowa.

Zofia
napisał
05.03.2019
o 14:48

Ale fotografia - wybitny działacz SLD Bula wiesza na szyi symbol władzy miasta Bytomia drugiemu wybitnemu działaczowi SLD Wołoszowi. Wychodzi na to, że SLD zawsze było zakamuflowanym zbrojnym ramieniem SLD. A cała to nacja wywodzi się z PZPR. Bytomianie co wyście narobili. PiS gdzie wasz honor? Wstyd.
Zawsze chodziłam do wyborów, teraz “liderzy” z diabelskiej łaski zrobili taki galimatias, że patriotyczne wartości oraz światopogląd nie mają najmniejszego znaczenia. Znaczenie ma tylko koryto i kasa.

Zofia
napisał
05.03.2019
o 14:50

Ale fotografia - wybitny działacz SLD Bula wiesza na szyi symbol władzy miasta Bytomia drugiemu wybitnemu działaczowi SLD Wołoszowi. Wychodzi na to, że SLD zawsze było zakamuflowanym zbrojnym ramieniem PO. A cała to nacja wywodzi się z PZPR. Bytomianie co wyście narobili. PiS gdzie wasz honor? Wstyd.
Zawsze chodziłam do wyborów, teraz “liderzy” z diabelskiej łaski zrobili taki galimatias, że patriotyczne wartości oraz światopogląd nie mają najmniejszego znaczenia. Znaczenie ma tylko koryto i kasa.

Technik Maliniak
napisał
05.03.2019
o 20:14

Myślę że przed Panem Prezydentem to tak naprawdę jeszcze dużo pracy by mozna odtrąbić jakikolwiek sukces. Narazie najpilniejsza sprawa to udrożnienie centrum miasta I przywrócenie komunikacji tramwajowej w kierunku Chorzowa, Druga sprawa to smog. Mamy wiosnę więc temat umarł ale zimą się odrodzi. Co miasto zrobi ty ten problem przynajmniej zmniejszyć? Ciepło systemowe? Być może ale do tego trzeba termoizolacji budynków. Inna sprawa to estetyka centrum Bytomia i zaniedbane miejskie budynki, chodniki i skwery, Czy naprawdę nie można pozbyć się tych setek much żyjących latem na psich odchodach?

Kazimierz
napisał
05.03.2019
o 22:56

W kolejny wydaniu Życia Bytomskiego ponownie jest kilka ogłoszeń różnych organizacji proszących o datki pieniężne i materialne na schronisko bezpańskich psów i kotów.
Dzisiaj zrobię inną wyliczankę, bo krytykuje się, że za dużo pieniędzy budżetowych i spółkowych przeznaczanych było na sponsorowanie bytomskich klubów sportowych.
Natomiast nikt nie ma pretensji o to, że od 7 (siedmiu) lat budżet miasta sponsoruje psiarzy.
Wysokość sponsoringu i straty jest prosta do wyliczenia:
Strata - 25000 psów x 100 zł x 7 lat = 17 500 000 zł.
Sponsoring – 7 lat x 1 500 000 zł (utrzymanie schroniska) = 10 500 000 zł.
I jeszcze koszt utylizacji psich odchodów (bo przecież, jak by się spytać, to każdy właściciel sprząta odchody po swoim psie) wraz z utylizacją psich odpadów po opakowaniach pokarmów i środkach czystości:
Koszt utylizacji – 25 000 x 2 kupy dziennie + odpady x 0,1 kg x 365 dni x 7 lat = 12 775 ton.
12 775 ton x około 100 zł (koszt utylizacji 1 tony) = 1 277 500 zł.
W sumie jest to około 30 milionów złotych,
Czy budżet miasta stać jest na taki sponsoring? O odpowiedzialność za ten stan już nie pytam.

Tkomm
napisał
06.03.2019
o 03:54

Schronisko wybudował Wójcik, Wołosz wówczas był młodym czerwonym działaczem. Nie zrobi nic, sami swoi. Od lat to niby miejskie schronisko szarpie z budżetu prawie 2 miliony złotych a nie ma na szpital. To powinna być działalność oparta na wolontariacie a nie żródło wypasionych dochodów dla sprytnego opiekuna schroniska. Do tego brak podatku od psa i faktycznie robi się mega obciążenie gminy. Polityka albo jej brak szkodzi.

Adam
napisał
06.03.2019
o 17:13

Czy ktoś wie ile zarabia Pani dyrektor schroniska? Bo jeżeli kasa publiczna to i informacja publiczna także powinna być

Sandra
napisał
08.03.2019
o 10:50

Stawki podatku od nieruchomości w stosunku do roku poprzedniego poszły w górę, każdy może sprawdzić na swojej decyzji….a np. Zabrze bez zmian. Wnioski każdy może sam sobie wyciągnąć.

Imię i Nazwisko
napisał
08.03.2019
o 13:45

re: Sandra

Poszły w górę (o jakieś 20%), to prawda, ale trzeba też uwzględnić likwidację wieczystego użytkowania.

Adam
napisał
08.03.2019
o 15:48

To dopiero początek podwyżek. Niestety PIS lubi rozdawać nasze pieniądze na praw i lewo. Jak pis zwolni z podatku młodych do 26 r.ż to zmniejszy to realne wpływy do budżetu miast, a to zaś zmusi samorządy do podniesienia podatków i innych opłat aby pokryć starty.
Polska jest za biedna na rozdawnictwo, nie mamy budżetu z górką, każda złotówka którą rząd rozda to złotówka którą musiał komuś zabrać. Rodzice się cieszą, że dostają 500+, niech z tej kasy zabezpieczą kilka stówek na ksero, gdy (czego nikomu nie życzę i aby się nigdy nie spełniło) zachoruje im dziecko na poważną chorobę aby mogli rozklejać ulotki prosząc o każdą złotówkę na leczenie swoich pociech. NFZ zaczyna oszczędzać na kontraktach, co widać już w Internecie.

Marian
napisał
09.03.2019
o 11:18

Wynagrodzenie Prezydentów poszło w górę, trzeba płacić podatki by ktoś mógł pobrać wypłatę. Mariusz Wołosz na sobie nie oszczędza. Podwyżka, wyjazdy służbowe, Gdańsk, Niemcy… auto służbowe, przyjaciele na etatach. Kryzys, oszczędności ?

Do Mariana
napisał
09.03.2019
o 15:52

Piszesz Marian tak jakby poprzednik pełnił swoją funkcję w totalnej ascezie i nie miał przyjaciół na etatach… Kryzys obiektywnosci… ?

Bytomianin
napisał
09.03.2019
o 21:07

Dzisiejsza Konwencja Europejska PiS rozpoczynająca kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego, na której przedstawione zostały pierwszoplanowe założenia programowe pokazała w sposób jednoznaczny różnice programowe i światopoglądowe pomiędzy PiS i PO.
Popieram tak jak zdecydowana większość obywateli program PiS. Zastanawia mnie natomiast jak przy tak znaczących różnicach programowych i światopoglądowych bytomski PiS na poziomie RM może popierać PO. Mój znajomy wyjaśnił mi to cytując słowa klasyka – „misiu kasa i tylko kasa się liczy”. Idąc do wyborów kandydaci PiS rekomendowani na listy wyborcze przez bytomską organizację nie dostaną mojego głosu.

Gg
napisał
09.03.2019
o 21:31

Poczytajcie co o PIS i jego elitach piszą lub publikują na FB bytomscy działacze M.Wołosz. Oni maja w ... PIS, głęboko w ...

Jilis
napisał
09.03.2019
o 22:49

Jak POKO zechce sponsorować in vitro, a PiS budować kościół na Olimpijskiej zamiast stadionu, to wtedy się pokłócą. To co robią do tej pory nie ma nic wspólnego ze światopoglądem i programami ich partii, dotyczącymi całego kraju, więc nerwowe podjudzanie i wyczekiwanie, kiedy bytomskie porozumienie się rozpadnie, według mnie nie ma sensu. Szkoda czasu na szczucie i podpuszczanie jednych na drugich, chyba że mąciciele upatrują w tym swoją korzyść, w myśl zasady że gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.

Waluś
napisał
10.03.2019
o 10:56

Re: Jilis
Bytomianin nie podpuszczanie, bo albo się ma kręgosłup moralny, albo jest go brak.
Fakt jest jeden - bytomscy PiS-owcy go nie mają. Liczą się tylko synekury.

Lolo
napisał
10.03.2019
o 11:39

Waluś, to wymień te synekurki. Daj pełną listę znawco polityki bytomskiej.

Waluś
napisał
10.03.2019
o 19:26

Lolo nie kompromituj się.
Zaczynając od stanowisk w radzie miejskiej i zarządzie miasta, poprzez stanowiska naczelników wydziałów, dyrektorów jednostek organizacyjnych, prezesów spółek gminnych – te wszystkie stanowiska po wyborach zostały obsadzone ludźmi bytomskiego PiS lub za zgodą bytomskiego PiS, który jest koalicjantem ramię w ramię z PO.

Fred
napisał
10.03.2019
o 22:32

To co stało się w Bytomiu jest wielkim blamażem politycznym dla bytomskiego PIS. Najpierw Pan Janas “utopił” Bartylę oświadczając, że PIS nie poprze go w 2 rundzie. Skutek tego był taki, że KO podała tą wiadomość w formie płatnego ogłoszenia na 1 stronie w Życiu Bytomskim. W tym momencie było wiadomo, że Bartyla przegra wybory, bo przynajmniej połowa wyborców PIS albo nie pójdzie do urn albo nie poprze Bartyli, a to już wystarczy , aby wygrał Wołosz - co teź się stało. Co więc “dobrego” zrobił bytomski PIS? : ano oddał Bytom w ręce swojego największego wroga ideologicznego, co więcej miał świadomość tego, jak ten wróg rządził Bytomiem w latach 2006 - 2012. Ale to co zrobił bytomski PIS po wyborach jest jeszcze gorsze.  Stworzył porozumienie z KO tworząc z nią większość w Radzie i umożliwiając jej normalne rządzenie. Jest to ewenement w skali całego kraju (piszą już o tym media ogólnokrajowe). Ale to jeszcze nie wszystko. Wymieniony wyżej PIS otrzymał od KO “nagrodę” w postaci stanowiska wiceprezydenta. Ale tu znów strzelił sobie w kolano. Otóz ten Wiceprezydent ma się zająć najbardziej drażliwym i najtrudniejszym tematem, to jest nielegalnym składowaniem odpadów w Bytomiu. To właśnie na kanwie hasła: ” Bytom to nie hasiok”, Wołosz wygrał wybory. Wiedząc jednak, że temat jest trudny, “sprzedał” go PIS-owi, tworząc sobie jedocześnie alibi na przyszłość. (Jeśli coś z odpadami będzie nie tak, to winien będzie wiceprezydent z PIS-u). 
Taka postawa bytomskiegi PIS jest absolutnie niezrozumiała i powinna być rozważona przez władze centralne PIS w Warszawie. Ja osobiście nazwałbym to krótko zdradą i dezercją. A jeżeli, ktoś by się ze mną nie chciał zgodzić, to mam jeszcze bardziej łagodne okteślenie: głupota polityczna.

Jilis
napisał
10.03.2019
o 23:54

Do Freda: jeżeli, jak piszesz, było wiadomo że Bartyla nie wygra, to obciążasz go tym, że przez niego wygrał Wołosz. Po co kandydował, wiedząc że przegra? Gdyby zrezygnował, wtedy w drugiej turze Wołosz spotkałby się z Janasem i bardzo możliwe że ludzie mając jasną i klarowną sytuację, wybraliby Janasa i wtedy PiS miałby inną pozycję startową do dalszych negocjacji. Zarówno PiS jak i POKO znaleźli się między młotem a kowadłem: każdy z nich miał do wyboru “trudnego” koalicjanta (PiS: POKO lub BIS, zaś POKO: PiS lub BIS) i doszli do wniosku że wolą współpracować ze sobą niż zawierać koalicję
z BIS, z którym od dawna nie było im po drodze. Oczekiwanie na rozważenie naszej sytuacji przez “władze centralne” uważam za śmieszne. Sytuacja jest normalna a że komuś nie pasuje to trudno. Radni to dorośli, samodzielni ludzie i chyba nikt z “centrali” nie postawi ich do kąta ani nie da klapsa bo komuś nie podoba się zawarte porozumienie.

Roman
napisał
11.03.2019
o 04:45

Za sukcesem KojoWołosza stoją działacze PIS. PIS mógł wygrać nie chciał bo nie jest zdolny do sprawowania władzy. Nie ma sensu go popierać
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Kto dostał lokal poza kolejnością?

  ​Emocje na sesji. Nasz tekst o procederze przyznawania rodzinom radnych gminnych lokali poza kolejnością sprowokował ostrą debatę na ostatniej sesji bytomskiej… więcej >>>

  ZB 9 | Życie miasta | 04.03.2019 | Edytor

  Pamięć o wyklętych

  ​Salwa i kwiaty.  Uroczystym apelem poległych oraz salwą honorową uczczono w Bytomiu Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji pod pomnikiem Ofiar Tragedii… więcej >>>

  ZB 9 | Życie miasta | 04.03.2019 | Edytor

  Parkomaty wreszcie przechodzą odnowę

  ​Kłopoty się skończą? Trwa modernizacja parkomatów stojących w bytomskiej strefie płatnego parkowania. Urządzenia zyskują nowe oprogramowanie i części, pojawią się w nich także… więcej >>>

  ZB 9 | Życie miasta | 04.03.2019 | Edytor

  Bytom to nie Wrocław,  dworzec będzie mniejszy

  ​Zmiana koncepcji. Plan stworzenia na bytomskim placu Wolskiego centrum przesiadkowego wciąż jest aktualny, ale nie będzie ono wyglądało tak, jak… więcej >>>

  ZB 9 | Życie miasta | 04.03.2019 | Edytor

  Biegiem uczcili Wyklętych i Wira

  ​Największy na Śląsku. Byli żołnierze w umundurowaniu z różnych czasów, zawodnicy z całej Polski oraz z Węgier, a także... wojskowa grochówka z kotła. Natomiast rewelacją IV… więcej >>>

  ZB 9 | Środek życia | 04.03.2019 | Edytor

  Damian walczy, możesz mu pomóc

  ​Ostatnia nadzieja. Dwunastoletni bytomianin Damian Ługowski od czterech lat toczy nierówną walkę z podstępnie go atakującym glejakiem mózgu. Przeszedł już trzy… więcej >>>

  ZB 9 | Środek życia | 04.03.2019 | Edytor

  PiS czyści muzeum

  ​Leszek Jodliński odwołany! W ostatnim dniu lutego marszałek województwa śląskiego odwołał dyrektora Muzeum Górnośląskiego Leszka Jodlińskiego. Jako oficjalny powód podano konflikt… więcej >>>

  ZB 9 | Środek życia | 04.03.2019 | Marcin Hałaś

  Lotnicze schody do kariery

  ​Obraz i dźwięk. Takiej atrakcji dla miłośników lotnictwa jeszce w Bytomiu nie mieliśmy. Przez trzy dni na Rynku można było wspiąć się… więcej >>>

  ZB 9 | Środek życia | 04.03.2019 | Edytor

  Muzykanci o technicznej smykałce

  ​Niecodzienne hobby. Mają zaledwie 14 lat i zamiast interesować się nowoczesnymi technologiami wyszukują gdzie tylko się da elektroniczne starocie. Robią to… więcej >>>

  ZB 9 | Środek życia | 04.03.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  22 lutego 2020

  imieniny:
  Marty, Małgorzaty

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja