Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 16 | 23.04.2019 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Strajk wciąż trwa, emocji przybywa

​Uczniowie popierają i nie popierają. Strajk nauczycieli trwa już ponad dwa tygodnie. Zaplanowane na miniony tydzień egzaminy ósmoklasistów odbyły się bez zakłóceń. Z niepokojem w przyszłość patrzą natomiast maturzyści. Emocje stale narastają.


Trzeba przyznać, że sytuacja panująca od kilkunastu dni jest bardzo dziwna. Część rodziców mimo protestu posyła swe pociechy do szkół i przedszkoli (dotyczy to głównie najmłodszych dzieci), część zaś na własną rękę załatwia im opiekę w domu. Uczniowie starsi, głównie ci uczęszczający do szkół średnich, opieki nie potrzebują i spędzają czas tak, jakby trwały wakacje. Większość cieszy się z niespodziewanej przerwy, jej konsekwencje do niewielu docierają. Według informacji przekazanych przez dyrektorów placówek oświatowych Wydziałowi Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu do przedszkoli biorących udział w strajku 15 kwietnia przyszło – 552 dzieci, 16 kwietnia – 575 dzieci, 17 kwietnia – 486 dzieci, natomiast 18 kwietnia – 476 dzieci. Do radzionkowskich placówek oświatowych przychodziło w minionym tygodniu oscylowała w granicach 150. 

A jak wyglądała sytuacja z nauczycielami w Bytomiu oraz Radzionkowie. W pierwszym z tych miast są placówki, w których nauczyciele lub wychowawcy nie strajkują. Tak było na przykład w przedszkolach miejskich nr 4, 12, 18, 43, 49, 51, 52, 53, 56, 58, a także 62). Przedszkole Miejskie nr 20 z kolei zawiesiło strajk na 18 i 19 kwietnia. Nie sposób też dokładnie określić liczbę nauczycieli biorących czynny udział w  proteście, bo codziennie ulega ona zmianie. 

W Radzionkowie strajkują wszystkie placówki oświatowe prowadzone przez gminę, ale nie oznacza to bynajmniej, że strajkują wszyscy zatrudnieni tam nauczyciele. Łączna liczba protestujących wynosiła 41. 

Największe obawy w ostatnich dniach dotyczyły tego, czy dojdą do skutku egzaminy dla absolwentów ósmych klas podstawówek. Podobnie jak w przypadku egzaminów gimnazjalnych wszystko poszło sprawnie, choć dyrektorzy szkół chcąc zastąpić tych, co strajkowali, musieli sięgać po zastępców. Piszących pilnowali między innymi księża, katecheci, a także sami dyrektorzy. W Bytomiu do egzaminu przystąpiło 1290 uczniów. Egzaminy w naszym mieście przeprowadziło 25 szkół podstawowych i 3 szkoły specjalne. Podobnie sprawy się miały w Radzionkowie. W trzech tamtejszych podstawówkach egzamin ósmoklasisty odbył się bez jakichkolwiek zakłóceń. W napięciu żyją teraz maturzyści. Ich egzamin ma się odbyć z początkiem maja. Związkowcy w publicznych deklaracjach grożą, że nie dopuszczą do nich. Tak samo jednak mówili przed wcześniejszymi egzaminami, ale celu nie osiągnęli. 

Tyle suchych statystyk. W tym proteście dużo ważniejsze są emocje, których mamy z każdym dniem coraz więcej. Zainteresowani tym, co się od dwóch tygodni dzieje, są mocno podzieleni. Wielu uczniów oraz ich rodziców popiera protestujących nauczycieli i w różny sposób daje temu wyraz, choć nie bardzo wiadomo w czyim imieniu dokładnie te osoby występują. Na wielu placówkach pojawiły się banery z deklaracjami wsparcia dla pedagogów. Można je było zobaczyć chociażby na gmachu bytomskiej SP nr 51 przy ulicy Łużyckiej oraz Gimnazjum nr 1 przy ulicy Tarnogórskiej. Z kolei młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia skrzyknęła się, zebrała pieniądze i podarowała swym nauczycielom pączki. 

Ożywiona debata ma miejsce w Internecie, nie czas i miejsce, by przywoływać tu poszczególne wpisy. Dyskutanci mają rozbieżne opinie. Jedni popierają strajk, inni przekonują, że nauczyciele zachowują się nieodpowiedzialnie i przede wszystkim wbrew swemu powołaniu, a co najważniejsze szkodzą dzieciom oraz młodzieży.Artykuł był oglądany 898 razy.
  • Ocena - 1 1 głosów
   


Komentarze

Waluś
napisał
23.04.2019
o 20:18

Jakie dwa tygodnie, w soboty, niedziele i święta nie strajkują nieroby. Nie wolno im zapłacić za nieróbstwo, a rząd ani krok w tył.

Ojciec
napisał
23.04.2019
o 21:36

Co za perfidia, chcą strajkować do września, po to aby nie musieli uczyć w wakacje, gdy będzie trzeba z uczniami przerobić program.
Banda kombinatorów!!!

jaity
napisał
23.04.2019
o 23:26

Waluś mądralo jaką szkołę skończyłeś, albo jakie oceny załatwili Ci rodzice. Wiem że jesteś bardzo inteligentny i wykształcony a do wyników od dziecka doszedłeś sam. Brawo, pokaż drogę innym, skorzystają wszyscy.

jaity
napisał
23.04.2019
o 23:31

Ojciec ty też należysz do kombinatorów pewnie od dziecka kombinowałeś co tu zrobić aby się nie uczyć i zaliczyć kolejny rok nauki, czy aby starczyło ci siły do ukończenia 6 lub 8 klasy? Spójrz ile trzeba wysiłku aby wytrzymać z dzieciakami w szkole. Tak wiem Ty potrafisz zapanować nad swoimi pociechami, w końcu dajesz im elektroniczny gadżet i spokój, tylko czy ty masz z nimi kontakt? czy po prosty nic nie robisz i trollujesz sobie jak codziennie wieczorkiem

Grażyna Mila
napisał
24.04.2019
o 14:13

To jest jakiś Dzień Świra.Może wszyscy powinni strajkować-sklepy,szpitale,zakłady pogrzebowe?Sprzedawca nie sprzeda,ale będzie siedział w sklepie.Teoretycznie będzie można wejść do sklepu,ale bez możliwości zakupu czegokolwiek.Szpitale i przychodnie odmówią wykonywania czynności,teoretycznie pacjent może poleżeć sobie tylko na łóżku w szpitalu,ale bez żadnej procedury,zakłady pogrzebowe przestaną grzebać zmarłych.

Halina Noga
napisał
24.04.2019
o 14:16

Dlaczego rodzice nie wyjdą na ulicę?Przecież ten strajk zabiera nam nasze urlopy,część wynagrodzenia!Nie zgadzam się na to!To jest terror!Powinno się zwolnić wszystkich strajkujących,a tu jeszcze chcą im wypłacać pensje!

Adam
napisał
25.04.2019
o 04:58

Halinko przenieś dzieci do szkoły prywatnej. tam nie strajkują. Nie stać cię na szkołę prywatną? To stul pysk. Jak jak chce siedzieć podróżując, to biorę taksówkę. A jak mnie nie stać, to jadę autobusem i stoję, pomimo, że kupiłem bilet

Kaziu
napisał
25.04.2019
o 07:49

Strajk okupacyjny lub masowe wypowiedzenia umów o pracę, to recepta na powodzenie strajku. PiS daje do zrozumienia, że nauczyciele są niepotrzebni. Za Leninem uważają, że kucharki i sprzątaczki ich zastąpią. Precz z komuną!

Imię i Nazwisko
napisał
25.04.2019
o 07:50

Akcja solidarnościowa całej budżetówki może pomóc. SZTREJK GENERALNY!

Jacek Polok
napisał
25.04.2019
o 11:04

Adam to w jaki sposób się wypowiadasz,świadczy o tym,ze jesteś zwykłym chamem i napewno smierdzisz w tym autobusie.

Waluś
napisał
25.04.2019
o 21:51

Mówiłem, że to banda leni, strajk zawiesili, ale w pitek nie wypada iść do roboty. Nieroby przedłużyli sobie labę do poniedziałku. Materiał do przerobienia, który nie zostanie już przerobiony będzie zawsze brakował. Nie zgadzam się, aby z moich wypracowanych w produkcji podatków za czas strajku wypłaci tym budżetowym leniom pensję.

obserwator
napisał
26.04.2019
o 07:12

Teraz, kiedy kurz bitewny powoli opada, warto wspomnieć o przebiegu strajku w najbliższej okolicy. O ile skala protestu w Bytomiu jest znana i budzi uzasadnione uznanie, o tyle zadziwia przebieg protestu w pobliskim Radzionkowie.
Tajemnicą poliszynela jest, że dyrekcje dwóch niestrajkujących szkół powiązane towarzysko z żoną znanego posła partii rządzącej, wywierały presje - z groźbą zwolnienia z pracy włącznie - na nauczycieli, aby ci nie mogli skorzystać z przysługującego im prawa do strajku. To oczywiście niezgodne z prawem i w normalnych warunkach obie panie odpowiedziałyby przed sądem, ale osobiście jestem sceptyczny co do takiego scenariusza. Dodatkowo, pikanterii dodaje fakt, iż jedna z pań dyrektorek została niedawno wybrana w konkursie, którego przebieg wzbudził na tyle dużo kontrowersji, że jego rozstrzygnięcie znalazło finał w sądzie, co jest bardzo rzadkie, o ile w ogóle ma miejsce gdziekolwiek w Polsce. Obecnie oczekiwane jest rozstrzygnięcie sporu. O jego wyniku, zostaną państwo poinformowani przez obserwatora, ponieważ na “lokalne media” nie macie co liczyć. Z wiadomych względów.

Powyższy wpis dotyczy sprawy społecznie ważnej i w interesie społecznym został zamieszczony.

Kasia Nowak
napisał
26.04.2019
o 18:17

Teraz nauczyciele powinni przeprosić dzieci i rodzicow.

Robert Wasik
napisał
26.04.2019
o 18:21

Uważam, że rząd zrobil bardzo dobrze,że nie ugiął się i nauczyciele nie dostali 1000 zl.Kto widział tak duże podwyzki?I to bzdurne gadanie ja chcę drukarke,ja telefon służbowy. Roszczeniowcy.Na wycieczki bie chcecie jechac,nikt was nie zmusza.Teraz dzieci z jednej ze szkół średnich pojechaly na wycieczkę do Grecji.Strajkujacy nauczyciele oczywiscie z nimi.

Waluś
napisał
28.04.2019
o 07:57

Szkoda, że zawiesił - w czerwcu, lipcu i sierpniu i tak ###### robią, a budżet miałby szansę na spre oszczędności. Pomyśleli lenie o swoich wypłata za ten okres, bo za strajk nie płaci się.
  • pozostałe artykuły z tego wydania

    Boisko jest nowe, ale ma usterki

    ​Wykonawca wezwany. Boisko treningowe przy ulicy Piłkarskiej zostało oddane do użytku ledwie rok temu, ale już pojawiło się na nim… więcej >>>

    ZB 16 | Życie miasta | 23.04.2019 | Edytor

    Rewitalizacja do poprawki

    ​Zmiany konieczne. Gminny Program Rewitalizacji Bytomia doczeka się poważnych korekt zarekomendowanych przez specjalistę.  Zintensyfikujemy działania w Śródmieściu, poprawimy stare projekty i skupimy… więcej >>>

    ZB 16 | Życie miasta | 23.04.2019 | Tomasz Nowak

    Na budowie praca wre

    ​Nowocześnie i wygodnie. W imponującym tempie przebiega rozpoczęta w sierpniu minionego roku budowa nowej siedziby bytomskiej straży pożarnej u zbiegu ulicy Łużyckiej i Piłkarskiej. Jeżeli… więcej >>>

    ZB 16 | Życie miasta | 23.04.2019 | Edytor

    Tańczą, śpiewają i znają się na ekologii

    ​Uczyli innych. O tym, że działający przy radzionkowskim Centrum Kultury Karolinka Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk skupia utalentowanych artystycznie młodych ludzi… więcej >>>

    ZB 16 | Życie miasta | 23.04.2019 | Edytor

    Obudzą wielkie organy

    ​W kościele św. Barbary. Dwa i pół roku trwał remont organów w kościele św. Barbary przy ul. Czarnieckiego. Mają one prawie 5 tysięcy… więcej >>>

    ZB 16 | Środek życia | 23.04.2019 | Edytor

    We Wielko Sobota łoblykli sie po chopsku i prziszli do kościoła ze swiynconkom

    ​Zgodnie ze zwyczajem. Tłumy bytomian i radzionkowian wzięły w Wielką Sobotę udział w nietypowym obrzędzie święcenia wielkanocnych potraw. Nietypowym, bo wielu wiernych przyszło… więcej >>>

    ZB 16 | Życie dzielnic | 23.04.2019 | Edytor

    Harcerze zaśpiewali piosenki o morzu

    ​Ale nie tylko. Bytom od morza dzieli wprawdzie spora odległość, bo ponad pół tysiąca kilometrów, ale tradycje szantowe są u nas… więcej >>>

    ZB 16 | Środek życia | 23.04.2019 | Edytor

    Nowa odsłona starego schronu

    ​Miechowice. Po trwającej 5 miesięcy przerwie remontowej 28 kwietnia nastąpi otwarcie miechowickiego schronu przeciwlotniczego w Pro Fort Centrum. Gospodarze obiektu udostępnili… więcej >>>

    ZB 16 | Życie dzielnic | 23.04.2019 | Edytor

    Mają 700 metrów, chcą mieć kilometry

    ​Na razie prowadzą. Do 2 czerwca potrwa ogólnopolska akcja charytatywna „Kilometry Dobra”. Biorące w niej udział bytomskie koło Polskiego Stowarzyszenia na… więcej >>>

    ZB 16 | Środek życia | 23.04.2019 | Edytor


    OGŁOSZENIA
    DROBNE

    W PONIEDZIAŁEK
    W GAZECIE
    W ŚRODĘ
    W INTERNECIE!*

    *za 15% dopłatą

    26 sierpnia 2019

    imieniny:
    Marii, Aleksandra

    Galeria Tomenki

    Nasze akcje

    • Panteon bytomski

      Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

    Redakcja