Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 14 | 08.04.2019 | Życie miasta | Edytor

Strajk w szkołach, a co z uczniami?

​Pod kontrolą? Gdy w minioną niedzielę oddawaliśmy ten numer do druku, wszystko wskazywało na to, że 8 kwietnia rozpocznie się strajk w oświacie. Władze Bytomia i Radzionkowa twierdziły, że są na taką ewentualność przygotowane, a uczniowie będą mieli opiekę. 


W niedzielny wieczór miało dojść do rozmów ostatniej szansy pomiędzy rządem, a protestującymi i domagającymi się podwyżek wynagrodzeń działaczami Związku Nauczycielstwa Polskiego. Trudno było uwierzyć, by skończyły się one porozumieniem, bo związkowcy trwali przy swych postulatach odrzucając propozycje rządu. 

Fiasko rozmów to strajk. ZNP zapowiadał, że zacznie się on 8 kwietnia i będzie beztermiowy. W Bytomiu i Radzionkowie ma on objąć niemal sto szkół i przedszkoli. Ich pracownicy w referendum zdecydowanie opowiedzieli się za przerwaniem pracy.  Sytuacja jest poważna, bowiem nie chodzi tylko o to, że uczniowie nie będą mieli lekcji. Pamiętajmy, że w tym tygodniu ósmoklasistów czekają egzaminy, a za tydzień powinni do nich przystąpić gimnazjaliści. 

W ostatnim tygodniu prezydent naszego miasta Mariusz Wołosz spotkał się z dyrektorami szkół i przedszkoli. Ratusz zapowiedział, że pomimo strajku uczniowie będą mieli  zapewnioną opiekę, a placówki oświatowe nie zostaną zamknięte. Z kolei ich dyrektorzy poinformowali rodziców o planowanym strajku, poprosili o wyrozumiałość i w miarę możliwości o zapewnienie opieki dzieciom. - Zadaniem gminy jest zapewnienie uczniom bezpieczeństwa. Jesteśmy przygotowani na sytuację, w której nie będą się odbywały zajęcia dydaktyczne. W razie potrzeby będziemy wykorzystywać miejską infrastrukturę, aby zapewnić dzieciom opiekę mówił prezydent Wołosz.   Dzieci mają korzystać z zajęć organizowanych w różnych placówkach. W Bytomiu powołano zespół kryzysowy oraz koordynatorów odpowiedzialnych za kontakt z placówkami oświatowymi.  Informacji o sprawie udziela Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego (tel.: 32 39 76 568, 32 39 76 570, 39 76 571.) Informację wydali też włodarze Radzionkowa: „Od najbliższego poniedziałku w radzionkowskich szkołach i przedszkolach nie będą się odbywały, aż do odwołania, zajęcia dydaktyczne. W miarę możliwości prosimy rodziców o zapewnienie opieki swoim dzieciom, jednak w przypadku gdy jest to niemożliwe, opiekę taką zapewnią nasze szkoły i przedszkola”.Artykuł był oglądany 3457 razy.
 • Ocena - 2.3333 3 głosów
   


Komentarze

Zofija
napisał
08.04.2019
o 19:24

A w Bytomiu PiS popiera PO.

Bronek
napisał
08.04.2019
o 21:26

Rodzice udają, że popierają strajk, bo boją się zemsty uczycieli na dzieciach, czyli rodzicach. Ja się nie odzywam, bo też boję się zemsty uczycieli.

Uczeń z PRL
napisał
09.04.2019
o 02:44

No i do czego to doszło? Nauczyciele sami zafundowali dzieciakom wagary. W poniedzialek na mieście bylo więcej młodzieży niż w dniu wagarowicza za starych dobrych czasów. No koniec swiata.

Precz z komuną!
napisał
09.04.2019
o 07:13

Popieram strajk nauczycieli, choć nie po drodze mi z towarzyszami Broniarzami. Powód jest jeden. Ich akcja to zryw ludzi pracy przeciwko socjalistycznemu, neogierkowskiemu rządowi rozdawnictwa nie swojego, lecz wyrwanego z kieszeni obywateli majątku. Każdy uczciwy Polak powie, że nic nie chce od rządu poza tym, żeby go nie okradał. Stąd kwota wolna od podatku, zwolnienie z podatku emerytów, składki emerytalne zmarłych przed osiągnięciem wieku dla rodziny a nie państwa, itd.

Problem w tym, że rząd, który gra tak, jak pokazują słupki poparcia, z w/w rozwiązań nie skorzysta, gdyż nie mógłby ich wykorzystać w pijarze (“MY dajemy wam”), bo przecież każdy przedszkolak wie, że rząd ma tyle pieniędzy, ile ich wyciągnie z naszej kieszeni.

I jeszcze jedno, socjalizm zawsze kończy się tak samo - kryzysem gospodarczym, społecznym i politycznym. Rok 1980 zbliża się wielkimi krokami.

Pracujący kibicują nauczycielom, gdyż są wyrazicielami ich poglądów. Nie może być tak, że rząd rozdaje na lewo i prawo nie swoje, a pomija pracujących. To niezrozumienie oczywistego faktu, że bogactwo narodów bierze się z pracy i oszczędności, a nie państwowej michy. Dzieje starożytnego Rzymu są tu dobrym przykładem, jak się to kończy.

Precz z komuną!

Zofia
napisał
09.04.2019
o 19:43

Nauczyciele to nieroby, megalomani i lenie. Zapomnieliście, że jeszcze do niedawna musielibyście pracować do 67 roku życia??? Macie 13 nastkę, mało kto już ma, macie socjalne na święta ok. 500 zł, nie mówiąc już o wakacjach. W pokojach nauczycielskich tylko paplanie plotkarskie - wiem bo sam uczę w szkole, więc jestem niestety jednym z was. Aż wstyd się przyznać. Do Lidla na kasę!!! Nauczycie się roboty.

Zak
napisał
09.04.2019
o 22:38

Jestem inżynierem, od 20 lat pracuję w spółce gminnej - średnio miesięcznie około 184 godzin (średnia tygodniowa to 44 godziny) na stanowisku technicznym. Moje roczne dochody za rok 2018 wg deklaracji podatkowej to 53000 zł.
Sprawdziłem dochody szeregowych nauczycieli, którzy mieli obowiązek w związku z pełnieniem funkcji radnego złożyć  oświadczenie, w którym wykazane muszą być dochody (oświadczenie jest jawne na stronie BIP). Ujawnione są dochody za rok 2017 (za 2018 jeszcze nie opublikowano):
- pierwszy nauczyciel 56000 zł. za rok 2017,
- drygi nauczyciel 5200 zł. za rok 2017.
Tygodniowy czas pracy – pensum 18 godzin – z powyższego po podzieleni przez 12 miesięcy (nie wypominam czasu wolnego w czasie ferii, wakacji i różnych świąt) płaca miesięczna to około 4600 zł. miesięcznie.
Jaki komentarz?????

Adam
napisał
10.04.2019
o 07:11

A ja jestem lekarzem. Najtrudniejszymi pacjentami są nauczyciele. Najbardziej roszczeniowi i pretensjonalni. Zofia ma rację.

Wanda
napisał
10.04.2019
o 21:05

Strajkują, ale tylko w szkole. Na korki dziecko wysyłam i płacę, ale kwitu z kasy fiskalnej nie otrzymuję.

Belzebub
napisał
11.04.2019
o 05:30

Uważam, że każdy praca powinna być w formie własnej działalności gospodarczej. Więcej pracujesz, więcej zarabiasz i bez strajków. Kiedyś protestowały pielęgniarki, dzisiaj pracują na kontraktach, zarabiają lepiej i są zadowolone. Płaczą jedynie te na etatach.

Pielęgniarka na kontrakcie
napisał
11.04.2019
o 06:53

Belzebubie głupoty o pielęgniarkach gadasz!!! Głupoty.
Lepiej zamilknij - dobrze zrobi to wszystkim. Bo tego pieprzenia słuchać nie idzie

Belzebub
napisał
11.04.2019
o 16:06

Pielęgniarko pochwal się ile zarabiasz na kontrakcie smile Tylko uczciwie.

Jan Paweł Jeziorowski
napisał
11.04.2019
o 22:15

Czy Naszym miastem rządzą „fachowcy”?
Nie potrafię zrozumieć jak 25 radnych Rady Miejskiej w Bytomiu może się ośmieszać uchwalając uchwałę nr X/119/19 z dnia 9 kwietnia 2019r. w sprawie stanowiska Rady Miejskiej dotyczącego protestu nauczycieli podając jako podstawę prawną art. 18 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019r. poz. 506) i art. 14 ust. 1 pkt 3 Statutu Miasta Bytomia (Dz. Urz. Woj. Śl. Z 2016r. poz. 6879 z późn. zm.).
Art. 18.ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019r. poz. 506) stanowi, iż
„Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej.”
Moim skromnym zdaniem „wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników niepedagogicznych” w Polsce nie należy do właściwości rady gminy Bytom.

Art. 14 ust. 1 pkt 3 Statutu Miasta Bytomia stanowi, iż:
„Z inicjatywą uchwałodawczą mogą występować Kluby Radnych” - ale nie należy zapominać o art. 13. który stanowi, iż:
„Rada Miejska na sesjach rozpatruje i rozstrzyga w formie uchwał wszystkie sprawy należące do jej kompetencji.”
Informuję Radnych Rady Miejskiej w Bytomiu, iż „uznawanie za zasadne wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i pracowników niepedagogicznych” w Polsce nie należy do kompetencji radnych Rady Miejskiej w Bytomiu.
Biorąc pod uwagę to, iż rada gminy nie posiada możliwości stwierdzenia nieważności swojej uchwały, jak również stwierdzenia jej niezgodności z prawem pozostaję w nadziei, że wojewoda śląski w ramach nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego na podstawie kryterium zgodności z prawem, w oparciu o przepisy ustaw ustrojowych, usunie z obrotu prawnego „bubel prawny” uchwalony przez radnych Rady Miejskiej w Bytomiu.

Gerda
napisał
14.04.2019
o 08:57

Nauczyciele = zmanierowane nieroby

nietypowy
napisał
15.04.2019
o 07:23

typowe katolickie polaczki. Aż w d…pie ich ściska, że a nuż ktoś wywalczy podwyżkę. Każdy płacze za w Polsce mało zarabia, ale jak znajdzie się ktoś odważny kto chce to zmienić, to by najchętniej utopili w łyżce wody. Dlatego polska nigdy nic nie osiągnęła, i z dumą każdą klęskę stara się przekuwać w sukces. Do dziś świętują konstytucje 3 maja, choć nie wspominają, że obowiązywała tylko 3 miesiące. Kwintesencją polskich sukcesów jest powiedzenie ” Miałeś chamie złoty róg! Miałeś...”

nietypowy
napisał
15.04.2019
o 07:30

Niech nauczyciele zarabiają najniższą krajową aby Gerda czyszcząca klatki schodowe po 8 klasach podstawówki miała satysfakcje!

górnik
napisał
15.04.2019
o 07:40

Uchwała RM Bytomia dotycząca strajku nauczycieli to kompromitacja PiS-u i PO. Takie coś mogło się wydarzyć tylko w Bytomiu. Oba obozy dbają wyłącznie o swoją kasę i działania pod publikę, bo myślą już o reelekcji, bo oni po prostu nic nie potrafią, a koryto to koryto. 
Ciało pedagogiczne - do roboty lenie.

Gerda
napisał
15.04.2019
o 07:49

Do “nietypowy”: Gerda pracuje w kancelarii prawnej matole jeden. Tylko obrażać potrafisz, bo prawda w oczy kole! Jesteś prymitywnym głupkiem - i tego nic nie zmieni.

Nietypowy
napisał
15.04.2019
o 10:14

Widocznie dziadowska z ciebie prawniczka jak takie lenie ciebie uczyły, a może w tej kancelarii kible myjesz? To by się zgadzało

Pracodawca Gerdy
napisał
15.04.2019
o 14:39

Pani Gerdo, bardzo proszę nie obrażać ludzi wyzwiskami.Nie potrzeba nam nowych klientów. Chyba, że chce Pani pracować jeszcze więcej za te tak mierne pieniądze ?

Ciekawski
napisał
15.04.2019
o 14:50

Bardzo interesujące:
“Pani” Zofia pisze m.in. : “... wiem bo SAM UCZĘ  w szkole, więc jestem niestety JEDNYM z was…”
No to chyba jednak jest jakiś pan, może pan Zosiek ? wink
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Becek zmienił się  nie do poznania

  ​Robi wrażenie. Ostrzegamy: wizyta w gmachu Bytomskiego Centrum Kultury może się wiązać z silnymi przeżyciami emocjonalnymi, a nawet szokiem. Po modernizacji miejsce zmieniło… więcej >>>

  ZB 14 | Życie miasta | 08.04.2019 | Edytor

  Kiedy koniec remontu na ulicy Katowickiej?

  ​Jeszcze trochę cierpliwości. 15 maja pojawią się na ulicy Katowickiej tramwaje. Sześć dni później będzie tamtędy można jeździć samochodem. Trwający… więcej >>>

  ZB 14 | Życie miasta | 08.04.2019 | Edytor

  Na rowerze do pracy i po zakupy

  ​Powstaną, ale kiedy? W Bytomiu ma powstać sieć nowoczesnych ścieżek rowerowych umożliwiających przemieszczanie się z centrum do Miechowic, Stroszka i… więcej >>>

  ZB 14 | Życie miasta | 08.04.2019 | Edytor

  Marsz niebieskich ludzi

  ​Z pompą. Sporo się działo w naszym mieście podczas obchodzonego w zeszły wtorek Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Największym i najbardziej widowiskowym wydarzeniem okazał się… więcej >>>

  ZB 14 | Życie miasta | 08.04.2019 | Edytor

  Radni schodów nie zbudują

  ​To był żart. Kto uwierzył, że bytomscy radni w czynie społecznym zbudują schody wiodące na kładkę wiszącą nad ulicą Siemianowicką, ten… więcej >>>

  ZB 14 | Życie miasta | 08.04.2019 | Edytor

  Niemiecki? To dla nich!

  ​Młodzi rywalizowali. „Niemiecki. To dla mnie” – takie hasło przyświecało tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. Odbyła się ona z końcem… więcej >>>

  ZB 14 | Życie miasta | 08.04.2019 | Edytor

  Po wiadukcie już bez przeszkód

  ​Koniec remontu. Nieco wcześniej niż początkowo planowano zakończył się remont wiaduktu przy ulicy Wrocławskiej. 

  więcej >>>
  ZB 14 | Życie miasta | 08.04.2019 | Edytor

  Jedenastu Słowian pogodził Brazylijczyk!

  ​Konkurs im. Adama Didura. Do Bytomia znowu zjechali najlepsi młodzi śpiewacy z całego świata. Wszystko z powodu zakończonego w niedzielę IV Międzynarodowego Konkursu… więcej >>>

  ZB 14 | Środek życia | 08.04.2019 | Edytor

  Rowerowa Droga Krzyżowa

  ​Jechali i się modlili. Kilkadziesiąt osób wsiadło w minioną sobotę na rower i wybrało się na nietypową Drogę Krzyżową. Cykliści odwiedzili kilkanaście kościołów… więcej >>>

  ZB 14 | Środek życia | 08.04.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  08 lipca 2020

  imieniny:
  Edgara, Elżbiety

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja