Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Domki z kart

​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 7 | 13.02.2017 | Życie miasta | Jacek Sonczowski

Ten okropny smog

​Rozmowa z Andrzejem Pankiem, pierwszym zastępcą prezydenta Bytomia do spraw ochrony środowiska.


– Smog dusi, smog zabija. Od paru lat o tej porze roku nie słyszymy niczego innego. Tymczasem w Bytomiu nie ma już 6 kopalń, dwóch hut, opalanych węglem elektrowni, wyrzucających przez kominy tony pyłu, a w wielu domach już dawno zdemontowano piece kaflowe. Skąd w takim razie nagle pojawił się smog w czyściejszym teoretycznie mieście?

– Oczywiście smog był zawsze. Jednak w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych po prostu się o tym nie mówiło. Inne były normy i kryteria. U nas liczył się przede wszystkim przemysł i produkcja. Porównywanie danych z tamtego okresu i tych obecnych jest w zasadzie niemożliwe. Starsi bytomianie pamiętają przecież dymiące kominy przemysłu ciężkiego. Powietrze było tak zadymione, że prawie każdego poranka z parapetów ścierano sadze. Dawniej nikt zanieczyszczeń nie mierzył. Na szczęście teraz jest inaczej i wszyscy musimy podejmować działania, żeby poprawić jakość powietrza. 

– Skąd w takim razie pojawia się nasz smog, skoro nie ma już trucicieli, a wiele gospodarstw domowych i firm zmodernizowało swoje węglowe ogrzewania? Teoretycznie nawet mamy znacznie lepsze samochody z nowoczesnymi układami spalinowymi, więc i one nie powinny truć.

– Nasz smog jest typu londyńskiego, czyli jest kwaśny i powstaje głównie w sezonie grzewczym z powodu spalania węgla i innych paliw stałych. Powoduje on nagromadzenie się w powietrzu zanieczyszczeń w postaci m.in. tlenku siarki, węgla, azotu, sadzy i pyłów. Rzeczywiście nie mamy już tylu zakładów pracy, a wiele pieców węglowych zostało zlikwidowanych, ale odwrotnie jest z samochodami. Ich liczba na ulicach polskich miast wzrasta. Niestety często są to kilkunastoletnie modele z niesprawnymi układami spalania. Spaliny to również składnik smogu, jednak jego główną przyczyną jest palenie w piecach domowych, niskiej jakości paliw oraz odpadów. Musimy również wziąć pod uwagę fakt, ze powietrze nie ma granic, a Bytom leży w centrum aglomeracji. 

– Czy to znaczy, że w innych miastach naszego województwa jest gorzej?

– Nie ujmowałbym tego w ten sposób. Po prostu w naszym regionie miasta przylegają do siebie, mają różne położenie. Bytom leży na pagórkowatym terenie i to nieco poprawia naszą sytuację w porównaniu z naszymi niektórymi sąsiadami. Biorąc jednak pod uwagę zanieczyszczenie powietrza, nie ma znaczenia, czy trujemy się własnym smogiem, czy tym, który do nas zostanie przywiany. 

– Do niedawna w Bytomiu istniał punkt pomiarów powietrza, który ponoć nagle zdemontowano. Czy to nie jest przesada w przypadku miasta uchodzącego przez lata za najbardziej zatruty punkt Górnego Śląska?

– Pomiarami powietrza zajmuje się Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i to on dysponuje konieczną do tego aparaturą. Rzeczywiście, punkt pomiarowy znajdował się w Szombierkach, w rejonie ulicy Modrzewskiego. Podczas budowy hali „Na Skarpie” właściciel aparatury (WIOŚ) zdecydował o jej demontażu. Zabiegamy o powrót stacji pomiarowej do Bytomia, jednak na razie WIOŚ nie podjął w tej sprawie decyzji. 

Na razie w ramach współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach planujemy wdrożenie projektu pilotażowego, dotyczącego utworzenia sieci lokalnego monitoringu powietrza na terenie naszej gminy. W tym celu zamontowane zostaną instalacje pomiarowe, wyposażone w czujniki zanieczyszczeń powietrza wraz z oprogramowaniem do przetwarzania danych. Pozwoli to dodatkowo na wizualizację uzyskanych wyników.  

– Co możemy zrobić „na już” lub co dotychczas się u nas zmieniło w kwestii walki ze smogiem?

– W wielu miastach walczy się z niską emisją, wprowadzając odpowiednie programy zachęcające do modernizacji ogrzewań. Tymczasem niewiele osób wie, że Bytom jest innowatorem w tym zakresie. Nasze pierwsze programy pochodzą jeszcze z 1994 roku. Zaczęto od dofinansowania kosztów modernizacji pieców i ich wymiany na proekologiczne, opalane olejem, gazem lub elektryczne. Gmina wydała już na ten cel ponad 6,3 miliona złotych. Inne programy dotyczą docieplania budynków, jeszcze inne zachęcają do montażu baterii słonecznych. Wiele wspólnot mieszkaniowych inwestuje w termomodernizację budynków, a miasto ze swojej strony ociepla placówki oświatowe. Wspomnę również o naszej nitce ciepłowniczej, do której przyłącza się coraz więcej gospodarstw. Żeby poprawić jakość powietrza w naszym mieście, aplikujemy o fundusze z wielu programów, zarówno krajowych, jak i z Unii Europejskiej.  

– Modernizujemy się, a jak śmierdziało, tak dalej śmierdzi…

– Bo poprawa jakości powietrza to bardzo długi proces, na który składa się wiele czynników, począwszy od zmiany świadomości mieszkańców. Edukację ekologiczną zaczynamy już w przedszkolach, ale na jej efekty będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Osoby starsze nie mają zazwyczaj świadomości, jak szkodliwe jest na przykład palenie śmieci w piecach. Wiemy, że jest takich osób sporo. Robią to z wielu powodów. Najczęściej z oszczędności. Młodsze, bardzie wyedukowane ekologicznie pokolenie wie, że oszczędzanie na paliwie i na kosztach wywożenia śmieci jest złudzeniem. Ale, jak mówiłem, na efekty edukacji ekologicznej przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Niejednokrotnie spotkałem się z argumentem, że dawniej też palono śmieci. Nawet, jeśli tak, to trzeba pamiętać, że kiedyś nie było tylu syntetycznych opakowań np. plastikowych petów po napojach. Odpady były mniej toksyczne podczas spalania. Trzeba też wziąć pod uwagę przyzwyczajenia mieszkańców naszego miasta. Dawnej wielu bytomian miało deputaty węglowe i są do palenia węglem przyzwyczajeni. Tymczasem zdarza się, że kupowany węgiel lub brykiety są fatalnej jakości i emitują do atmosfery wiele toksyn. Na duszący zapach, odczuwany podczas mroźnej i bezwietrznej pogody, składa się wiele elementów.

– Jeżeli zachęty w postaci dofinansowań nie odnoszą natychmiastowego skutku, to należy sięgnąć po represje?

– Przeprowadzamy kontrole i nakładamy kary na osoby, które spalają toksyczne odpady w piecach, ale po raz kolejny trzeba głośno powiedzieć, że gminy mają do tego ograniczone możliwości. Niemniej kary na niewiele się zdadzą, jeśli nie będzie świadomości w społeczeństwie, że za jakość powietrza odpowiedzialni jesteśmy wspólnie. Trzeba jednak dać ludziom odpowiednie narzędzia do tego, by zaczęli dbać o środowisko. Inwestować w dobrej jakości transport zbiorowy, dofinansowywać wymianę pieców na ekologiczne, tworzyć odpowiednie przepisy, które dadzą na przykład gminom możliwości egzekwowania przestrzegania tych przepisów. Za jakość powietrza odpowiedzialni jesteśmy na poziomie rządowym i samorządowym. Nie można zrzucić odpowiedzialności tylko na mieszkańców.

Niemniej należy nadal zachęcać bytomian do ekologicznego ogrzewania i do znudzenia powtarzać im, że oni też mają wpływ na jakość powietrza. Smog jest naszym problemem, my go produkujemy i dopóki tego nie zrozumiemy, nic się nie zmieni.

Rozmawiał: Jacek SonczowskiArtykuł był oglądany 2814 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Adam
napisał
15.02.2017
o 13:44

Zamiast wdrażać poronione pomysły typu bezpłatna komunikacja miejska za którą rzecz jasna miasto musi zapłacić krocie, można by było zakupić mieszkańcom instalacje gazową C.O. Przyniosło by to więcej korzyści.

Chłopski rozum
napisał
16.02.2017
o 15:53

Adamie - jakby mieszkańcom dać kotły gazowe za darmo, to nie będą chcieli. Gaz jest droższy od węgla. Węgiel jest tańszy - do tego na Śląsku są  deputaty węglowe. Nie mówiąc o tym, że w kotle gazowym nie można spalić np. starych mebli.

Lucjan Bytomski
napisał
17.02.2017
o 16:37

Mozliwe ze Rząd na przyszly rok juz wdrozy program “5 ton wegla na rodzine +” co ruszyloby zapotrzebowanie na krajowy wegiel przy jednoczesnym zakazie importu z zagranicy lub jakis program “gazowy+”. Smog w Bytomiu mozna zrozumiec dopiero gdy sie tam czlowiek znajdzie po dluzszym pobycie poza Polska i Bytomiem…

M A S A K R A

Zosia
napisał
18.02.2017
o 15:28

Panie Prezydencie od ekologii, jak długo większa część Bytomian będzie musiała z obrzydzeniem korzystać z obsranych przez psy parków, chodników po prostu miejsc ogólnie dostępnych ?
Każdy może korzystać z swoich praw, ale musi również wywiązać się ze swych obowiązków, a jak się nie wywiązuje jest jeszcze Straż Miejska. Drugiego tak obsranego miasta nie ma w całej Polsce.

Adam
napisał
22.02.2017
o 03:45

Zosiu, masz racje, Bytom jest miastem strasznie zanieczyszczonym psimi odchodami, ale tego problemu nie rozwiąże ani straż miejska ani nikt z magistratu. Ten problem powinni rozwiązać sami jego mieszkańcy. W Bytomiu istnieje swego rodzaju przyzwolenie na sranie piesków na chodniku, nikt z przechodzących nie zwraca uwagi, nie potępia nikt nie dzwoni na straż miejską donieść na właściciela “bo zostanie kapusiem” w Niemczech gdyby jakiś właściciel czworonoga nie posprzątał po piesku, to by policja otrzymała za dwadzieścia donosów i dziesięć zdjęć o ile kupka wcześniej nie wylądowała by na głowie pana właściciela. To My mieszkańcy musimy to głośno potępiać i ścigać tak aby kupka pozostawiona przez pieska stała się wstydem dla właściciela.

Michał
napisał
22.02.2017
o 11:05

Ja też  chciałbym poruszyć temat brudu i syfu na
> chodnikach i ulicach naszego miasta. Prowadzę firmy przy dwóch bytomskich ulicach w śródmieściu od 1999r i muszę przyznać takiego syfu to nie pamiętam!!! Pojazdy które mają sprzątać bardziej brudzą niż sprzątają a liczba pracowników do posprzątania całego Bytomia wynosi chyba pięć.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  GPR dobrze oceniony,  ale wymaga paru korekt

  ​Zrobimy, co trzeba. „Gminny Program Rewitalizacji. Bytom 2020+” już po weryfikacji. Jest dobrze. Na 21 wytycznych 17 zostało ocenionych pozytywnie,… więcej >>>

  ZB 7 | Życie miasta | 13.02.2017 | Tomasz Nowak

  Bezrobocie znowu spadło, ale wciąż jest wysokie

  ​W biurze jest praca. Wiadomości z bytomskiego rynku pracy są dwie: dobra i zła. Dobra, bo mamy najniższy poziom bezrobocia od paru lat.… więcej >>>

  ZB 7 | Życie miasta | 13.02.2017 | Edytor

  Żyją w brudzie, bo tak chcą

  ​Problem.  Jak pomóc komuś, kto żyje w warunkach urągających człowieczeństwu i twierdzi, że jest mu dobrze, bo czuje się wolny. Co zrobić… więcej >>>

  ZB 7 | Życie miasta | 13.02.2017 | Edytor

  Bytomska kopalnia fedruje z zyskiem

  ​Bardzo dobry rok. Ostatnia bytomska kopalnia Bobrek-Piekary zamknęła miniony rok zyskiem przekraczającym 32 miliony złotych. Szacuje się, że dochód będzie… więcej >>>

  ZB 7 | Życie miasta | 13.02.2017 | Edytor

  Niekończąca się opowieść

  ​9. tom kresowej Atlantydy. Już dziewiąty tom wielkiej monografii „Kresowa Atlantyda” zaprezentował w naszym mieście profesor Stanisław Sławomir Nicieja podczas spotkania,… więcej >>>

  ZB 7 | Środek życia | 13.02.2017 | Marcin Hałaś

  Młodzi graficy chwalą się talentem

  ​Zaproszenie. Mamy kolejną ciekawą i wartą obejrzenia wystawę w „Galerii na Poziomie”, która działa w Agorze Bytom. Nosi ona tytuł „Młodzi graficy”, a jej… więcej >>>

  ZB 7 | Środek życia | 13.02.2017 | Edytor

  Zieleń miejska na filmie

  ​Prawda czasu, prawda ekranu. Jak pięknie może wyglądać zielone miasto, ma dowieść film zatytułowany „Zieleń miejska w Bytomiu”, którego prezentacja i premiera… więcej >>>

  ZB 7 | Środek życia | 13.02.2017 | Edytor

  Sto dni do matury, więc czas się zabawić

  ​Zgodnie z wolą uczniów. Za około sto dni przystąpią do najważniejszego egzaminu w dotychczasowym życiu. Uczą się do niego i przygotowują, ale ostatnie… więcej >>>

  ZB 7 | Środek życia | 13.02.2017 | Edytor

  Basket zwycięski

  ​Koszykówka. Bytomska drużyna wygrała w hali „Na Skarpie” z MKKS Rybnik.

  więcej >>>
  ZB 7 | Życie sportowe | 13.02.2017 | Witold Branicki


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  21 maja 2018

  imieniny:
  Wiktora, Kryspina

  Bytom
  9°C

  Ciśnienie: 1023 hPa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja