Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 2 | 13.01.2020 | Życie miasta | Edytor

Tragedia przy Katowickiej:  śledztwo wciąż trwa

​Przesłuchują, wyjaśniają. Nadal nie wiadomo, co było przyczyną wybuchu gazu w budynku przy ulicy Katowickiej 37. 6 stycznia minęło pół roku od tej głośnej tragedii, która pochłonęła trzy ofiary. Śledztwo wciąż trwa i jest prowadzone z wielkim rozmachem. 


Wybuch nastąpił 6 lipca minionego roku. Eksplozja miała miejsce w mieszkaniu usytuowanym na parterze. Zostało ono całkowicie zdemolowane, ale poważnie ucierpiały też inne lokale, doszło do wielkiego pożaru. W długiej i skomplikowanej akcji gaśniczej uczestniczyło wielu strażaków. Z pierwszą pomocą poszkodowanym pospieszyli sami lokatorzy. 

Zginęły trzy osoby: matka i jej dwie kilkuletnie córki. Pochowano je na cmentarzu parafialnym w Szombierkach. Trudna do pojęcia tragedia wstrząsnęła nie tylko naszym miastem, ale także całą Polską. U progu zeszłorocznych wakacji mówiono o niej we wszystkich stacjach telewizyjnych. Wiele z nich godzinami nadawało prowadzone „na żywo” relacje z Bytomia. Na miejscu byli prezydent Mariusz Wołosz i jego zastępcy, przyjechał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek

6 tomów akt

Śledztwo mające wyjaśnić okoliczności i przyczyny zdarzenia prowadzi katowicka Prokuratura Okręgowa. – Działamy być może powoli, ale na pewno precyzyjnie. Ta sprawa jest bardzo skomplikowana. Dokładamy wszelkich starań, by znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania – stwierdza prokurator Waldemar Łubniewski z biura prasowego Prokuratury Okręgowej. Dotychczas przesłuchano ponad 60 osób, kilka z nich po kilka razy. Na pytania śledczych odpowiadali między innymi lokatorzy domu przy Katowickiej, obecni na miejscu strażacy, lekarze, policjanci, a także bliscy ofiar. 

Katowiccy prokuratorzy zgromadzili ogromną ilość dowodów, a akta sprawy liczą już 6 tomów. Na tym na pewno się nie skończy. Jak zapowiada Łubniewski, będą kolejne przesłuchania i kolejne specjalistyczne ekspertyzy, które już zresztą zlecono. Na razie te ostatnie dostarczyły chociażby Polska Spółka Gazownicza oraz bytomski Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, którzy powołali wewnętrzne komisje badające przyczyny wybuchu. 

Zabił je czad

Kolejne dokumenty oraz opinie powinni dostarczyć między innymi kominiarze i strażacy. – Na obecnym etapie śledztwa nie zamykamy żadnych drzwi. Nie przesądzamy o przyczynach dramatu i nie wykluczamy żadnej z prawdopodobnych wersji. Konkretne odpowiedzi pojawią się dopiero, gdy przeanalizujemy cały zebrany materiał. Kiedy to nastąpi? Nie sposób powiedzieć – tłumaczy prokurator Waldemar Łubniewski. I od razu dodaje: – Tu z pewnością nie będzie szybkiego rozstrzygnięcia. 

Czemu doszło do wybuchu jeszcze nie wiemy, ale wiemy, jak zginęły matka i córki. Eksplozja ich nie zabiła jak można byłoby przypuszczać. Sekcja zwłok i przeprowadzone badania toksykologiczne nie pozostawiły wątpliwości: bytomianki śmiertelnie zatruły się tlenkiem węgla. Czy stało się to przed wybuchem, czy już po – tego nie ustalono. Prokuratura czeka jeszcze na dodatkowe wyniki sekcji zwłok. 

Daleko od normalności

Wielu bytomian ma w tej kwestii swoje zdanie. Od początku na mieście mówi się o samobójstwie lub też nieszczęśliwym wypadku. Zwolenników tej pierwszej opcji inni zdecydowanie krytukują. Uważają, że powinno się milczeć. Nie wierzą, by matka mogła zdecydować się na taki krok, nawet jeśli została zostawiona przez ojca dzieci i skazana na opiekę pomocy społecznej, bo była w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Lokatorzy budynku przy Katowickiej 37 nie chcą wracać do  lipcowego zdarzenia. Nie komentują śledztwa. Twierdzą, że nigdy nie zapomną uśmiechów swoich trzech sąsiadek i widoku pogodnych, bawiących się dziewczynek. Są wdzięczni za pomoc jaką wielu im okazało. Nie tylko tę finansową, ale także psychiczną, ludzką. 

Remonty zniszczonych lokali dobiegły już końca. Lokatorzy wrócili do siebie. Można by powiedzieć, że życie na Katowickiej wraca do normalności. Ale to nie do końca jest prawda. – Po tym co się stało w tę upalną sobotę my tu już normalnie nigdy nie będzimy żyć. To niemożliwe – twierdzą bytomianie.Artykuł był oglądany 1286 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Czytelnik
napisał
14.01.2020
o 05:26

Było lato, upał 28 stopni.
Okna wszystkie zamknięte
Dzień więc raczej nie spali
Eksplozja ogromna która świadczy o naprawdę dużym stężeniu gazu w mieszkaniu.
Czy ktoś mi chce powiedzieć, że matka nie czuła gazu?

Jo
napisał
19.01.2020
o 20:43

Czy pamietacie


75. rocznica Tragedii Górnośląskiej. Senat przyjął uchwałę

Senat RP w 75. rocznicę wydarzeń zwanych Tragedią Górnośląską oddaje hołd wszystkim represjonowanym, którzy stracili wówczas życie, zdrowie lub wolność - głosi przyjęta w piątek przez Senat uchwała. Za uchwałą opowiedziało się 95 senatorów, jeden był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

W uchwale przypomniano, że “represje określane przez historyków mianem Tragedii Górnośląskiej rozpoczęły się pod koniec stycznia 1945 r. wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na Górny Śląsk”. Dodano, że “jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń była masakra w Miechowicach, gdzie zamordowano setki cywilnych mieszkańców, którzy byli wyprowadzani z piwnic i rozstrzeliwani przez sowieckich żołnierzy”.W uchwale przypomniano, że “represje określane przez historyków mianem Tragedii Górnośląskiej rozpoczęły się pod koniec stycznia 1945 r. wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na Górny Śląsk”. Dodano, że “jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń była masakra w Miechowicach, gdzie zamordowano setki cywilnych mieszkańców, którzy byli wyprowadzani z piwnic i rozstrzeliwani przez sowieckich żołnierzy”.

“Masowe zatrzymania i deportacje”

“Po wkroczeniu Armii Czerwonej dotychczasowe niemieckie nazistowskie obozy stały się obozami dla miejscowej ludności, niezależnie od jej narodowości. W obozach tych w wyniku prześladowań, przemocy, zabójstw, tragicznych warunków bytowych oraz chorób zginęło wiele tysięcy osób” - podkreślono.

Jo
napisał
20.01.2020
o 18:52

BYTOM, MIASTO MYCH MARZEŃ


Tu pierwsze kroki swoje stawiałem,

„Pierwszą czytankę” tutaj czytałem,


Stąd mam dzieciństwa piękne wspomnienia,

Tu śniłem swoje sny i marzenia.

Bytom – piastowskie miasto za młodu -

Ma dumne miano Srebrnego Grodu;

Choć być stolicą nie aspirował,

Jest starszym bratem miasta Krakowa…

W cieniu odwiecznych sporów i racji

Żyli tu ludzie dwóch różnych nacji.

Choć każdy swojej świadectwo dawał,

Do Śląska zawsze wprzód się przyznawał;

Każdy na modłę swą żyć się starał

W trójkącie: praca, rodzina, wiara.

Choć do symbiozy ciut brakło może,

Lecz żyli z sobą. Lepiej bądź gorzej.

I choć niejedna bolała blizna,

Piękniała stale Mała Ojczyzna.

Operę, zoo, muzeum nowe,

Rozległe linie tramwajowe,

Łabędzie w stawie gondolowym,

Bezlik kamienic zabytkowych,

Park z fontannami, pływalnię krytą

I ekspresową kolej miał Bytom;

Perły miast Śląska szczycił się mianem,

Dawne to dzieje i zapomniane…


Nastały ciężkie wojenne lata,

Syn walczył z ojcem, mierzył brat w brata.

Tak nadszedł styczeń w czterdziestym piątym;

Wzięły Śląsk w kleszcze sowieckie fronty

I nie minęło czasu zbyt wiele,

Gdy się zjawili „wyzwoliciele”:

Z nimi grabieże, rzezie i gwałty;

Tak przyszło płacić za cenę Jałty.
Krwią Bytom spłynął i okolice

Lecz wrócił wreszcie w Polski granice.

Kiedy rodacy przyszli zza Buga,

Niejedna z oczu lała się struga

I autochtonom i tamtym z Kresów:

Jeden drugiego uczył moresu;
Los – bez ich winy – nie był im rajem,

Wszak ich skazano na siebie wzajem.

Choć trudno ogień pogodzić z wodą,

Pobiegło życie tą nową modą,

A na ulicach się rozlegała

I godka ślonsko i lwoski bałak.

Mijały lata peerelowe,

Lecz Bytom „robił” za dojną krowę;

Wciąż najcenniejsze swe skarby tracił,

Nic nie zyskiwał, choć nadal płacił.

Nic też dała zmiana ustroju -

Tylko wymianę rąk do udoju.

Tak nim rządzili miasta włodarze,

Że coraz dalszy był od mych marzeń.

Wreszcie gdy brakło czarnej waluty,

Poszedł w odstawkę. Jak stare buty.

I tak sprawili dzierżący stery,

Że dziś wygląda niczym emeryt

Miasto, co było Śląska klejnotem…

Tak było kiedyś. Co będzie potem?
Bytomiu! Rad bym Twe piękno i dzisiaj sławić!

Może cud jakiś Bóg raczy sprawić,

Może wystarczy na to me życie,

Że staniesz w pełnym krasy rozkwicie -

Jak w mych marzeniach bym znów Cię widział:

Sercem bytomiak - choć z Podbeskidzia…


Ze zdziwieniem patrzę,jak gazeta bytomska ZAPOMINA O HISTORII.
BYTOM,KIEDY+ NASZA PERA-teraz HASIOK
Czy naprawdę tej gazecie historia miasta jest przeszkodą
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Każdy musi segregować śmieci

  ​Nowe ceny, nowe zasady. Jak już pisaliśmy, 1 marca wejdą w życie wyższe stawki opłat za śmieci. Mają one zmusić każdego… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Tomasz Nowak

  Zobacz jak wyglądają  rojczańskie planty

  ​Jest efekt. Zakończył się pierwszy etap tworzenia rojczańskich plant. Warto się na nie wybrać, bo miejsce robi wrażenie i przyciąga licznymi… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Edytor

  Jak dobre są nasze szkoły?

  ​Ocenili, sklasyfikowali. Miesięcznik „Perspektywy” z początkiem roku jak zwykle przedstawił ranking najlepszych w kraju szkół ponadpodstawowych. Trafiło do niego sześć bytomskich placówek,… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Edytor

  Miasto kupi lokale i odsprzeda lokatorom

  ​Uspokojeni. Większość lokatorów budynków należących do upadłej spółki Arrada chce je w przyszłości wykupić na własność. Odsprzeda je im gmina, która… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Edytor

  Do dłużników wyciągamy rękę

  ​Rozmowa z Moniką Trzcionkowską, dyrektorem Bytomskich Mieszkań.

  więcej >>>
  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Tomasz Nowak

  Nie było powtórki z baby boom

  ​I znów nas ubyło. W roku 2019 w Bytomiu przyszło na świat 1479 dzieci. Tak więc spory wzrost liczby urodzeń w roku 2018 był… więcej >>>

  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Edytor

  Urzędnicy i naukowcy poprowadzą badania

  ​Spisali umowę. Bytom nawiązał współpracę z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą. Stosowne porozumienie zawarto w zeszłą środę, jego efekty mamy poznać już wkrótce.

  więcej >>>
  ZB 2 | Życie miasta | 13.01.2020 | Edytor

  Kolonie zastygłe w czasie

  ​Zygmunt, Zgorzelec. W obu naszych koloniach czas jakby stanął w miejscu. Z całą pewnością są to jedne z ostatnich miejsc, gdzie czuje się klimat… więcej >>>

  ZB 2 | Życie dzielnic | 13.01.2020 | Edytor

  Dom wielkiego serca

  ​Miechowice. Od stycznia przy placu Szpitalnym w Miechowicach działa oficjalnie Schronisko dla Osób Bezdomnych z Usługami Opiekuńczymi. Jest to instytucja powstała po… więcej >>>

  ZB 2 | Życie dzielnic | 13.01.2020 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  06 sierpnia 2020

  imieniny:
  Sławy, Jakuba

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja