Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 34 | 24.08.2020 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Ulica Dworcowa mocno się zmieni

​Wielka modernizacja. Władze Bytomia przymierzają się do przebudowy ulicy Dworcowej. Zmiany mają być ogromne. Zyska ona nową nawierzchnię z gładkiego kamienia, zostanie podzielona na strefy komercyjną, rekreacyjną i strefę ruchu, a do tego remont przejdzie 11 usytuowanych przy niej kamienic. Efekt ujrzymy na własne oczy w roku 2022. Wcześniej musimy jednak pozyskać pokaźną dotację. A tak w sumie inwestycja pochłonie ponad 20 milionów złotych.


O tym, jak nasz reprezentacyjny, ale dziś już wyglądający zdecydowanie mało nowocześnie deptak będzie się prezentował opowiadano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w zeszły czwartek. Na Dworcowej pojawili się między innymi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, jego zastępca Michał Bieda oraz Grzegorz Pronobis, właściciel studia projektowego, które opracowało koncepcję przeobrażeń. – Wychowałem się w Bytomiu, mieszkam tu całe życie. Dla mnie to niezwykle ważne miejsce. Dlatego jestem szczęśliwy, że mogłem stworzyć projekt modernizacji Dworcowej, że zostanie tu po mnie jakiś ślad – mówił Pronobis. 

Nowa nawierzchnia

Z kolei prezydent Wołosz dodawał: – Jeśli nam się uda, a mocno w to wierzę, główna ulica naszego miasta stanie się przede wszystkim przyjazna dla pieszych. Ograniczymy mocno ruch kołowy, wprowadzimy wiele zieleni i zapewniających mieszkańcom wygodę elementów małej architektury. Powstanie miejsce, po którym z przyjemnością będziemy się przechadzać, i w którym chętnie będziemy się spotykać, by się zrelaksować. 

Plany przebudowy Dworcowej mieszczące się w ogólnej rewitalizacji miasta są imponujące. Oglądając efekt końcowy (oczywiście na razie w formie komputerowej wizualizacji) trudno nie być pod sporym wrażeniem. Zgodnie z założeniami ulica zyska nową, wygodną dla przechodniów nawierzchnię. Zniknie na pewno ładna i wartościowa ze względów historycznych, ale mocno utrudniająca chodzenie (zwłaszcza kobietom na szpilkach) zabytkowa kostka brukowa. W jej miejsce pojawi się kostka z ciętego, gładkiego kamienia. 

Cała przestrzeń zostanie podzielona na trzy strefy. Pierwsza – komercyjna będzie przeznaczona dla lokalnych przedsiębiorców, druga: rekreacyjna wypełni się zielenią (staną chociażby bramy obwieszone kwiatami), nie zabraknie drzew i pergoli oraz elementów małej architektury, chociażby nowych ławek. I wreszcie w strefie trzeciej: strefie ruchu zostanie miejsce dla samochodów. Całkowicie z Dworcowej usunąć się ich nie da, bo mieszkańcy muszą jakoś docierać do domów, a sklepy potrzebują dostaw, ale ma on być radykalnie ograniczony. Wszystko po to, by przechodnie mogli w spokoju i bezpiecznie spacerować.  Tak więc przepływ samochodów ma być uspokojony, na wlotach pojawi się na bieżąco go kontrolujący system monitoringu. Doczekamy się poza tym nowej organizacji ruchu. Samochody pojadą jednokierunkowo od strony ulicy Moniuszki w kierunku placu Kościuszki i od Moniuszki w stronę placu Wolskiego. Dowóz towarów do lokali stanie możliwy jedynie w ściśle wyznaczonych godzinach.

Miejsce przyjazne

Projektant pomyślał też o czymś zupełnie innowacyjnym. Chodzi o biegnącą wzdłuż całej ulicy specjalną ścieżkę z mapami dotykowymi pomagającymi osobom niewidomym przemieszczać się samodzielnie i bezpiecznie. Znikną też wszelkie bariery architektoniczne. – Miejsce przyjazne dla niepełnosprawnych jest przyjazne wszystkim: zdrowym chorym, młodszym i starszym a także dzieciom. I o stworzenie dokładnie czegoś takiego mi chodziło – przekonuje Grzegorz Pronobis.  

Ściśle z planem przebudowy nawierzchni powiązany jest projekt odnowienia 11 kamienic stojących wzdłuż Dworcowej. – Do Gminnego Programu Rewitalizacji wpisaliśmy także projekty realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe, prywatnych właścicieli budynków czy przedsiębiorców. Dzięki temu, prywatne, zabytkowe kamienice mają szansę odzyskać blask. – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. I tak w ramach projektu „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu – okolice Dworcowej i Rynku” renowacji doczekają się między innymi elewacje frontowe, dachy i klatki schodowe 11 budynków przy ul. Dworcowej oraz kamienic przy Szymanowskiego 2, Jagiellońskiej 16 i Rycerskiej 1. Zrewitalizowana zostanie ul. Zaułek. Swój dawny blask odzyska poza tym ulokowana przy Dwrocowej 9  kamienica projektu Juliusa Schlesingera o modernistycznej fasadzie i z elementami art deco. Remont nie ominie neorenesansowej kamienicy pochodzącej z roku 1892, a stojącej przy ul. Dworcowej. To samo dotyczy wybudowanej według projektu czołowego architekta secesji Wilhelma Hellera kamienicy przy ul. Dworcowej 22. Wyremontowane zostaną prócz tego dach kamienicy przy Dworcowej 24, a także piękna elewacja eklektycznej kamienicy z 1901 roku projektu Edmunda Trossina przy ul. Dworcowej 29. 

Skąd kasa?

Tyle plany, niewątpliwie wielkie i ambitne. Ale niewiele znaczące i mogące już na zawsze zostać jedynie planami, jeśli nie zdobędziemy odpowiednich pieniędzy. A potrzeba ich naprawdę sporo. Jak oszacowano całość przedsięwzięcia pochłonąć ma aż 20,4 miliona złotych. A skąd wziąć te pieniądze? – Do końca tego roku planujemy złożenie projektu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Jeśli otrzymamy wnioskowane dofinansowanie, przebudowę ul. Dworcowej chcielibyśmy zrealizować do końca 2022 roku – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. 

Konkretnie chcemy starać się o ponad 15 mln. Jeśli się uda, roboty ruszą już w przyszłym roku. Kamienice mają być odnawiane razem z nawierzchnią. Czekają nas spore utrudnienia, będzie trochę problemów komunikacyjnych, bo przecież Dworcowa nie może zostać wyłączona z użytkowania, ale z pewnością się opłaci. Całość powinna być gotowa w roku 2022.

Co do tego, że najważniejsza ulica w naszym mieście powinna być czym prędzej porządnie odnowiona, zapewne nikt nie ma wątpliwości. Dziś w katastrofalnym stanie jest zwłaszcza jej nawierzchnia: nieporadnie, doraźnie połatana, nierówna, powiedzmy to wprost: niechlujna. Wielu kamienicom też przydałoby się odświeżenie. W końcu jako się rzekło to nasza najważniejsza i mająca uchodzić za reprezentacyjną ulica.  Artykuł był oglądany 5569 razy.
  • Ocena - 0 0 głosów


Komentarze

Adam
napisał
24.08.2020
o 16:28

Centrum miasta, główny deptak, inwestycja pochłonie 20 mln zł. W tym samym czasie, w Kolonii Zgorzelec, gdzie psy d.pami wodę z kałuży piją, a większość Bytomian nawet nie wie gdzie to jest i nigdy tam nie była ani nie będzie, wielka rewitalizacja która pochłonie ponad 24 mln zł. Urząd tłumaczy to tym, że jest to nasza bytomska historia, nasza duma. A ja powiem tak, Naszą dumą są piękne zabytkowe kamienice w centrum Bytomia które niszczeją i są burzone, bo nie ma na nie pieniędzy! Górnictwo w Bytomiu przyczyniło się jedynie do zdewastowania tego pięknego miasta! No ale po co remontować kamienice, jak można ratować familoki budowane dla robotników z beznadziejnym układem architektonicznym, z kiblami na półpiętrze! Kolonia Zgorzelec nigdy nie stanie się wizytówką Bytomia, wizytówką Bytomia jest ulica Piłsudskiego, Chorzowska, Piekarska, Krakowska które są w stanie katastrofalnym!

Adam
napisał
24.08.2020
o 22:58

Adam jak zwykle malkontent i narzekajło z kompleksami wieśniaczymi - nie słuchać go!!!
Szkoda czasu. Nie odpisywać mu bo to matoł.

Adam
napisał
25.08.2020
o 16:04

Adam (tylko który?) ma rację !

Leszek Wolny
napisał
25.08.2020
o 17:26

Brawo Panowie Prezydenci, a może by tak trochę zejść na ziemię I zrobić coś dla bytomskich dzieci chodzi mi głównie o bezpieczeństwo dzieci. 25 sierpnia 2020 rok godzina ok 16 Śródmieście Bytomia Plac Słowiański, w połowie służący recreation w połowie plac zabaw.  Na “placu zabaw"jestem z dwójką dzieci 7 letnią córką i 3 letnim synem. Na ławkach w cieniu siedzi element i spożywa alkohol “nic się nie dzieje” obok na ławce siedzi “kobieta”, która rozmawia przez telefon używając bardzo głośno wulgaryzmów, a co, wolno jej dała sobie takie prawo tuż obok przyszła grupa kapturowców z głośnikami na cały regulator słownictwo leci, że hej. Na drzewa rzucają się 13 - 14 latkowie huśtając się na gałęziach I łamiąc je, w piaskownicy siedzi matka z dzieckiem,  pali papierosa, po skończonym paleniu pet ląduje w piasku.Zastanawiam się gdzie ja jestem, dzielnicowy Śródmieścia na stronie Policji bytomskiej wspomina, że są ogromne problemy z tym Placem. Pytam się dlaczego nie ma żadnych działań ze strong władz miasta, nie wiecie o tym panowie, przecież to chyba jest przez waszych podwładnych Wam monitorowane.Daję propozycję - ogrodzić plac zabaw bo plac zabaw powinien być ogrodzony, niejednokrotnie widziałem jak dziecko biggie za pilłką na ulicę, założyć monitoring, skoro dzielnicowy monituje ciągłe skargi chyba dłużej nie należy tego lexeważyć, umieścić tablice informacyjne - dotyczące tego, że jest to plac zabaw I co jest niedozwolone na placu zabaw ( palenie papierosów, spożywanie alkoholu, przeklinanie głośne). To millions nie kosztuje, a population bezpieczeństwo i ogólne samopoczucie dzieci i rodziców na placu zabaw.

Adam
napisał
26.08.2020
o 03:02

Drogi Leszku z tym nie można nic zrobić, bo to tak naprawdę jesteśmy “MY”

Leszek Wolny
napisał
26.08.2020
o 09:10

W innych miastach (ościennych nawet), place zabaw są ogrodzone i monitorowane, tylko bardzo dużo potrzeba dobrych chęci no i pieniędzy, wiadomo PATOLOGII nigdzie nie brakuje, może coś dotrze z tych próśb do władz miasta, dodam, że powinna to być sprawl nagląca. Zamykany plac zabaw o godz. 20 bo to jest plac zabaw dla dzieci , a dzieci mogą przebywać do godz.20 na placach zabaw i to by trochę załatwiło sprawę z nastoletnimi wandalami, krzykaczami I ciągłymi wezwaniami służb. Panowie do dzieła

J Jendrzej
napisał
26.08.2020
o 13:08

W moim obecnym mieście znajduje się około 300 miejskich placów zabaw i boisk do piłki nożnej, a także inne możliwości zabaw w otwartych przestrzeniach lub na szkolnych podwórkach. Mnóstwo okazji do zabawy i szaleństw, wspinania się na urządzenia do zabaw i spotkań z przyjaciółmi.


Zgodnie ze statutem mego miasta z placów zabaw można korzystać w godzinach od 8:00 do 20:00.
Z urządzeń zabawowych na placach zabaw mogą korzystać dzieci do 14 roku życia.
Gry można rozgrywać na szkolnych boiskach tylko wtedy, gdy nie ma lekcji, a dozorca zwolnił podwórko. O godzinie 18:00 dozorca zamyka dziedziniec szkolny, po czym nie można już tam wchodzić.

Własność placów zabaw została przeniesiona z miasta na przedsiębiorstwo handlowe w 2004r

Jeżeli na placu zabaw jest na co narzekać, np. ze względu na duże zabrudzenie lub niedziałające urządzenia, kontaktujesz się z z operatorami. Reklamacje przyjmowane są pod numerem———-
Poza tym prawie każdy dom wybudowany w ostatnim 40 leciu musi posiadać swój ogrodzony plac zabaw dla dzieci na podwórku.Z piaskownicą.
Nie będę tu pisał o parkach,ZOO,czy innych miejscach spędzania czasu na świeżym powietrzu.
A jest tych miejsc naprawdę ogrom.
Mieszkam w 500.000 mieście.
Tak-place zabaw dla dzieci,które wykazują tendencje do siedzenia przy komputerze,to jedne z wielu sposobów organizacji czasu naszych pociech.

Jak kiedyś w socjalizmie pisano na sztandarach:młodzież to przyszłość narodu-he,he.

Beuthner
napisał
26.08.2020
o 17:05

Adam mos recht !!! zrobcie prorzadek w centrum gdzie najwiecej gosci a tyn Zgorzelec to zaorac i bedzie spokoj !!!! Kto tam bedzie chciol mieszkac???? jak tam niema Nic chyba menele !!!! Te domy to lepi sprzedac !!!!
Glück auf Beuten OS meine alte Heimat !!!

Donald
napisał
27.08.2020
o 05:58

Ten człowiek nic nie dokona. Za słaby, brak kompetencji. Ktoś napisał, ze to ... kolejny Bredzislaw.

J Jendrzej
napisał
27.08.2020
o 22:54

Jestem już chyba jednym z nielicznych,który oglądał Dworcową zaraz po wojnie,Ulicę na której szyny tramwajowe jeszcze istniały,której niezapomniany urok dodawały elewacje domów,mury kamienic i niezapomniana architektura kamienic,Kamienic,które jeszcze częściowo istnieją,jednak którym brak już ozdób,gzymsów i charakteru przepięknego miasta.
Dziwię się,że na tych stronach brak dyskusji o pięknie przedwojennego miasta,Wierzcie mi,Bytom był przepiękny zaraz po wojnie.Czysty!Czysty tak jak moje obecne miasto,a chyba czystszy!
Brak mi tutaj artykułów o historii miasta.
Powojenna historia tego miasta to na pewno nie historia rozwoju i prosperity,to historia powolnej zagłady!
A Bytom jest godny właściwego potraktowania jego historii,tak jak pałac /nieistniejący już/ małego Wersalu w świerklańcu.
Na szczęście w mej pamięci jest jeszcze wiele obiektów tych ziem,moich ziem,niestety źle potraktowanych przez “PEAWDZIWYCH PATRIOTóW”

J Jendrzej
napisał
27.08.2020
o 23:43

Emeryt, autor licznych artykułów na witrynie.Wiesław Lipka napisał
Była piękna pogoda, popołudnie rok 1979. Stałem na ulicy Piekarskiej - tak, że odwrócony byłem plecami do budynku sądowego. Obok mnie stał starszy mężczyzna z bujną, siwą fryzurą, średniego wzrostu i… płakał, ktoś - młody chłopak - fotografował. Spory tłum w milczeniu obserwował ponure widowisko. W majestacie prawa wyburzano istotną część Bytomia - kwartał znajdujący się pomiędzy ulicami Piekarską, Jainty, Oswobodzenia i pl. Kościuszki. Mężczyzna przez łzy coś szeptał, wkrótce też zwrócił się do kogoś i wszyscy usłyszeli…mój ojciec tu… ja też się tu urodziłem… panie co ONI robią... Stał w niemym proteście a po twarzy płynęły mu łzy ... Nie było odpowiedzi…
...chłopak fotografował z zaciekłością...
Teraz trochę historii.
Kiedy Bytom był otoczony murami obronnymi interesujący nas teren był w znacznej części poza miastem.Użytkowany był tylko przez wojsko(1819-1857) które wybudowało dla swoich potrzeb stajnie a racji leżącego tam siana dla koni zwany był Siennym .
Kamienice zaczęto budować po odejściu wojska. Dawno już, bo w roku 1830 wyburzono mury obronne i miasto gotowe było do rozbudowy. Na rysunku powyżej widać rozmieszczenie murów miejskich i usytuowanie “naszego” kwartału. Oczywiście budowano tu i ówdzie, ale prawdziwe przyspieszenie nastąpiło w momencie kiedy do Bytomia zawitała kolej żelazna - zrazu wąskotorowa (1868r.), a nieco później (1872r.) normalnotorowa. Wybudowano dworzec kolei górnoślaskiej, a dzisiejsza ul. Dworcowa nagle stała się główną arterią miasta. Plac na drugim końcu ulicy stał się bardzo atrakcyjnym miejscem do inwestycji.
W krótkim czasie bogaci bytomianie zaczęli budować tu eleganckie kamienice, banki, restauracje i apteki. Wydaje mi się, że do 1900r. już był zabudowany kamienicami. Zdjęcia z tamtych lat pokazują urodę starych kamienic. Z biegiem lat, unowocześniane, utraciły swój charakter. Te istniejące dzisiaj mało są podobne do oryginału. Na przykład PDT (Państwowy Dom Towarowy) - Pl. Kościuszki 1 jeszcze przed wojną został pozbawiony wszystkich elementów architektonicznych.
A był wyjątkowy… solidny jak firma handlowa i okazały. Pamiętam go jednak inaczej - najzwyklejsze okna wystawowe, standardowe drzwi i tylko marmurowe schody i - chyba - marmurowa, szeroka lada na I-szym piętrze sugerowała, że kiedyś musiał tu być sklep luksusowy.
W krótkim czasie bogaci bytomianie zaczęli budować tu eleganckie kamienice, banki, restauracje i apteki. Wydaje mi się, że do 1900r. już był zabudowany kamienicami. Zdjęcia z tamtych lat pokazują urodę starych kamienic. Z biegiem lat, unowocześniane, utraciły swój charakter. Te istniejące dzisiaj mało są podobne do oryginału. Na przykład PDT (Państwowy Dom Towarowy) - Pl. Kościuszki 1 jeszcze przed wojną został pozbawiony wszystkich elementów architektonicznych.
A był wyjątkowy… solidny jak firma handlowa i okazały. Pamiętam go jednak inaczej - najzwyklejsze okna wystawowe, standardowe drzwi i tylko marmurowe schody i - chyba - marmurowa, szeroka lada na I-szym piętrze sugerowała, że kiedyś musiał tu być sklep luksusowy.

J Jendrzej
napisał
28.08.2020
o 00:01

Wiesław Lipka
Komentarze    

Jan Jendrzej - Perła śląskich miast !
Ciągle zastanawiam się kto ich upoważnił! Tak, tych decydentów do takiego postępowania z naszym miastem. Do zabierania nam dorobku naszych dziadków, ojców, całych pokoleń. Do niszczenia naszego miasta. Przecież Bytom przez dziesiątki lat powojennych dawał największe dochody do Skarbu Państwa! Dawał! I co otrzymał w zamian? Z przecudownego miasta zrobiono miasto nieskończonej ilości ruder, upadających kamienic, upadających ulic. Na szczęście jeszcze wszystkiego nie zdołano zniszczyć. Pod patyną czasu, zaniedbań, niewłaściwej gospodarki kryją się szczątki piękności tej niewątpliwej perły. Perły Śląskich Miast! Więc nie pozwólmy Bytomia dalej niszczyć. Patrzmy na pace gospodarzy-administratorów!
Jan
Witold Duda Ordery na Barbórke!
Bytom padł ofiarą rabunkowej eksploatacji węgla na zawał, której autorem był profesor Budryk z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Całej tej sprawie mimowolne przysłużył się również profesor Wiktor Zin znany z audycji Piórkiem i Węglem, który w tym czasie był vice- ministre Kultury i Sztuki w randze (co za paradoks!) Generlnego Konserwatora Zabytków. Zdaje się, że był gorącym zwolennikiem ocalenia tych budynkow, ale jak to bywało w gospodarce PRL liczyły się tony wydobytego węgla i ordery na Barbórke.
Witold

J Jendrzej
napisał
28.08.2020
o 00:12

Tomasz Łuczak - Celowe działanie
Gdy miałem 8-9 lat to przynosiłem mamie do pracy naleśniki z serem z baru Centralnego (chyba drugiego tam nie było). Były pyszne!
Odbieram rujnowanie miast, nie tylko na naszym Śląsku, jako celowe działanie, by szpetna stolica nie odstawała od reszty: Ot taki urok władzy czerwonych troglodytów o mentalności Herostratesa.
Tomasz
Jan Jendrzej - Piękna argumentacja
Ponieważ przeczytałem przed chwilą artykuł Wiesława o planowanej budowie centrom handlowego oraz sprzedaży tego kwadratu na Placu Kościuszki (w innym miejscu Witryny), zbulwersowało mnie to jeszcze mocniej. Bo tam natrafiłem na adres strony, gdzie Urząd Miasta informuje o przyczynach swej decyzji sprzedania tego kwadratu.
Zobaczyłem też wizję molocha, który ma zakłócić harmonię tej historycznej części miasta.
Historyczne budynki zburzono, już nikt tego nie zmieni, tylko pytam dlaczego ukształtowane architektonicznie śródmieście szpeci się! Bo według mnie ta budowla przedstawiona na zdjęciu oficjalnych władz Bytomia tam nie będzie pasować!
A zniszczono coś, co jest(było) piękne. I żadne argumenty przytaczane przez decydentów nie przekonują mnie. Przeważnie na świecie części historyczne miasta, gdzie istnieją wspaniałe kamieniczki restauruje się. Nie wyburza! Dba się o piękno tej reprezentacyjnej części miasta.
Zapewnia się staremu miastu swą niepowtarzalną piękność, atmosferę poprzez dbanie o istniejącą architekturę! W Bytomiu decyduje się inaczej. Wyburza się tradycyjne, zabytkowe piękne budynki.
Takie centra buduje się na obrzeżach miasta, gdzie swobodnie można podjechać samochodem, zaparkować i zrobić zakupy. Zresztą Bytom posiada już tego typu sklepy. A argumentacja o napędzeniu struktury, zapewnieniu miejsc pracy, to bujda. Na obrzeżach miasta te miejsca pracy też będą zapewnione, a klientela ma lepsze możliwości zakupu, podjeżdżając autem na duże parkingi sklepowe. Dla mnie ta decyzja jest chybiona. Dla mnie jest jasne. Nie można szafować bezmyślnie dorobkiem miasta. Bo majątek miasta, to dziedzictwo wszystkich ich mieszkańców! A jeśli mogę wrócić do Kawiarni Ludowej[b/] opisanej przez Wiesława, to ta pianistka miała na imię Eryka. Pięknie grała na fortepianie. Mówili, że skończyła Konserwatorium, że miała dobre wyniki na polu muzycznym, tylko wojna pokrzyżowała jej karierę. Za lampkę wina, czy po prostu na naszą prośbę grała utwory. To dzięki niej ta kawiarnia miała swój niepowtarzalny styl i urok.
Ernest Giesa - Miasto zanikającego piękna
Słowa podziękowania dla Wiesława Lipki za ten artykuł i za odwagę. Osobiście chce dodać, ze Bytom, to miasto wielu straconych szans i ogromnego potencjału. Miasto o które, upominał się największy zbrodniarz świata, Adolf Hitler, wydając dekret o zakazaniu wydobycia węgla dla zapobieżenia szkodom górniczym, jak był jeszcze kanclerzem Rzeszy. To miasto zanikającego piękna, które walczyło z rabunkowym oddziaływaniem przemysłu. W mieście tym żyli tacy ludzie jak , hrabia Guido ze Świerklańca, który był doradca cesarza Niemiec, rodzina Tiele-Winklerow, którzy rozwinęli przemysłową potęgę Górnego Śląska i zrobili ze wsi Katowice stolicę regionu. Z Bytomiem był związany król cynku, bajecznie bogaty Karol Godula, który całą swą fortunę zapisał biednej sierotce, a z drugiej strony – także tutaj w Bytomiu – dziedziczka innej fortuny spędziła swe życie jako diakonisa, żyjąc w skromnym domku i pomagając ubogim na całym świecie. Załączam kilka zdjęć, dokumentujących pierwsze dni po zajęciu miasta w 1945 roku.

Wiesław Lipka - Zniszczyli - komuniści…
W kwesti formalnej. Budynki na pl. Kościuszki nie odniosły - z małym wyjątkiem - prawie żadnych szkód w czasie II Wojny Swiatowej. Kamienice których nie ruszył czas, kryzys światowy, lokalne zawirowania polityczne ani nawet szkody górnicze zniszczyli - komuniści, działacze polityczni - ludzie tu mieszkający!!!! Fotografia powyżej przedstawia moment burzenia placu Kościuszki w latach 1979-1980 a nie - jak podpis powiada - w 1945r.
Wiesław
Paweł Lewicki - sympatyk - ul. Jainty
Jeżeli pamięć nie płata figle to na ul. Jainty od strony ul. Piekarskiej był sklep z galanterią, sklep sportowy “Olimpijczyk”, sklep spożywczy-czynny do 23.00, sklep zabawkowy, bar “Beskid”, fotograf i jeszcze z dwa trzy. Sklep pamiątkarski"Bułgaria” był przy ul. Gliwickiej. Pozdrawiam
Paweł

J Jendrzej
napisał
29.08.2020
o 15:36

Ma pierwsza gazetowa miłość,ZB
Wdzięczny jestem Wam za reklamę!!!!!!!!!!
Jeszcze wczoraj odczytałem na waszych standardowych stronach:


J Jendrzej
napisał
27.08.2020
o 18:19

J.Jendrzej
napisał
28.02.2013
o 23:22
nr 49

Czytam i nie dowierzam.Czy naprawdę administrator podaje IP respondentów?Rozumiem,gdy facet wykracza poza przyzwoitość norm społecznych,nie rozumiem natomiast,gdy chce administrator na tym wygrać swe nijakiego rodzaju racje.Z przestrogi jednak i zażenowania sytuacjąi podaję moje Ip84.62.142.231,bo nie chcę administratorowi dać szansę,by także mnie tak lekceważył!!
No no-Panie ADMINISTRATORZE-nerwy zawodzą.Czasami prawda jest straszna,a może co pisze gość nie jest prawdą???Radzę nerwy trzymać na wodzy.Czasy narzucania już za nami!!!Jesteśmy naprawdę już w DEMOKRACJI!!!!Nie wierzy PAN????

Naprawdę dziękuję REDAKCJI z taką reklamę!
Tyle lat,a moje IP widnieje na sztandarowych waszych stronach,może podać dokładniej,razem z miastem ,ulicą,a może nawet pokojem w którym śpię)
Jesteście mistrzami reklamy!Dziękuję!
Postaram się WAS też reklamować!

Widzę,że ten stary wpis wymazaliście.Wstyd,czy dalsza chęć reklamowania mej osoby.
Ja jednak to wszystko mam w pamięci innego komputera,którego nie jesteście w stanie osiągnąć!

Obiecuję .że z wdzięczności za reklamę będę przypominał czytelnikom ,jak wspaniali jesteście,drukując to co powyżej!
Chylę czoła za te lata reklamy mej osoby i mych myśli!

J Jendrzej
napisał
29.08.2020
o 16:13

Z miłości do Ojczyzny interesuję się politycznym stanem MEJ OJCZYZNY,a w zasadzie MEGO HEIMATU.
Z zainteresowaniem doświadczyłem,że były już minister zdrowia,po ciężkich dniach i nocach,gdzie każdego poranka jego podkrążone oczy świadczyły o pracowitości w końcu udał się na zasłużony wypoczynek na Kanary.Już jestem skłonny buchować mój następny urlop na Kanary.Szkoda,że nie wiem na którą wyspę.Przyrzekłem sobie-dowiem się.
Tak wybitnego profesora po prostu zobaczyć-to szczyt moich marzeń,bo przecież porozmawiać——za wysokie progi!

Gdy dotrę do NIego -napiszę!

Och Kanary,Czy ktoś wie na której wyspie tego prawdziwego patriotę mogę obejrzeć chociaż z oddali?
Proszę o namiary.
Wielbiciel prawdziwych patriotów!

J Jendrzej
napisał
29.08.2020
o 20:55

Jutro wylatuję!!
Zabuchowałem!!!!
Fuerteventura – informuje “Super Express”. Polski MSZ nie zaleca podróżowania do Hiszpanii, kraj znalazł się nawet na nowej, wydłużonej liście państw objętych zakazem lotów do Polski. Ostatecznie lista nie weszła jednak w życie, nowe rozporządzenie w tej sprawie ma zostać przyjęte za kilka dni i obowiązywać od 1 września.

Byłem na tej wyspie wielokrotnie.Mam tam swych przyjaciół i wtyki.
Może spotkam wybitnego ministra)))
Lecę tam dla niego.. „Ich packe in meinen Koffer jetzt…

J Jendrzej
napisał
29.08.2020
o 21:13

Na melodię piosenki Maryli Rodowicz-Ale to już było

Wokół starych uliczek cień
Katowicką jeżdżą tramwaje
I spędzony tu każdy dzień
Przed oczyma znowu Ci staje
Znowu jestem u Twoich drzwi
W ścianach magia wspomnień zaklęta
Ze wzruszenia coś w środku drży
Szkoło, czy mnie jeszcze pamiętasz?

Ale to już było i nie wróci więcej
I choć tyle się zdarzyło to do przodu wciąż wyrywa głupie serce
Ale to już było, znikło gdzieś za nami
Choć 30 lat przybyło to naprawdę wciąż jesteśmy tacy sami

Każdy poszedł naprawiać świat
Lecz los często drwił z naszych marzeń
Tak minęło 30 lat
Dziś znów wokół znajome twarze
Próbujemy znów cofnąć czas
I pragniemy, splatając dłonie
By zaśpiewać tak jeszcze raz
Za lat parę w tym samym gronie:

J Jendrzej
napisał
29.08.2020
o 22:00

TVP i jej moderatorzy-
Wiadomo,że ta telewizja byłaby świetna w PRL.Górski,Ogórek i inni.
Tym razem parę słów chciałbym poświęcić Ogórek-
Wywodzącej się ze śląskiej ziemi(czy na pewno) moderatorce TVP info.
Kobiecie,której korzenie sięgają wschodu pięknej EUROPY.
Teraz,jako była rybniczanka,a teraz warszawianka kszałtuje umysły ludzkie.
Kiedyś była kandydatką na PREZYDENTA POLSKI partii robotniczej,dziś jest wielką dziennikarką telewizji Górskiego-niby narodowej,a jednak partyjnej.
LUUUDZIE-gdzie my żyjemy.
Czy ta baba jest godna naszej reprezentacji-po prostu pytam-
PS
Walizki spakowane-czy spotkam wielkiego ministra na Karaibach? Jak myślicie?

J Jendrzej
napisał
29.08.2020
o 22:06

Na Karaibach też byłem,jednak o Kanarach chciałem pisać

J Jendrzej
napisał
29.08.2020
o 23:22

  Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię; i każą je z dumą obnosić.

  Więc staję się nienormalny, wypełniony do granic polskością, i tam, gdzie inni mówią człowiek, ja mówię Polak; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę; Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); kiedy inni budują, kochają się i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy.

  I tylko w krótkich chwilach przerwy rozważamy nasz narodowy etos odrobinę krytyczniej, czytamy Brzozowskiego i Gombrowicza, stajemy się normalniejsi.

Tak GAZETA PL opisuje historię-czy taki kontekst miały słowa Tuska?
Wiecie,cieszę się,że moją starość spędzam wśród normalnych ludzi,nie idiotów!

Adam
napisał
31.08.2020
o 13:20

Panie redaktorze Hałaś. Od dłuższego czasu czytam komentarze Pana J. Jędrzeja, i wydaje mi się, że ten Pan ma bardzo dużo do powiedzenia na temat jego życia w starym Bytomiu i jego przeżyć związanych z tym miastem. Niestety nie bardzo wie ten Pan gdzie może się tymi informacjami dzielić. Myślę, że spokojnie można powierzyć panu Jędrzejowi jakąś niewielką cześć strony w gazecie aby mógł się swoimi wspomnieniami dzielić (często bardzo ciekawymi)

J Jendrzej
napisał
01.09.2020
o 20:31

Trochę słów o prostych chodnikach.utwardzonych drogach i partactwie.
Czy widzicie niektóre kamienne krawężniki w Bytomiu,które przeżyły prawie 40 metrowe obsunięcie Bytomia w dół?
TAk-40 metrów,To prawdy socjalistycznego Bytomia zarejestrowane!
A do Adama-moje nazwisko to JENDRZEJ -zapamiętaj.
Jałmużny od przybyszów ze wschodu w moim mieście nie potrzebuję,więc jeśli tu napiszę,a mnie nie wykreślą to będzie-jeśli nie-to wola przybyszów-Zaś skrawka nie potrzebuję!
Prędzej założyłbym coś w rodzaju Wolnej Europy z zasięgiem na Polskę,bo być może czegoś takiego będzie trzeba.
Narody muszą być wolne,nie pod dyktaturą!
Moje miasto jest w mym sercu-to tyle!

J Jendrzej
napisał
01.09.2020
o 21:33

Piotr Duda-czy ślązak.
Rodzice pochodzili ze wszystkich regionów Polski,podobnie jak teściowie.
Z ziemią śląską nie mieli nic do czynienia.
Prawda,że “prawdziwy” ślązak???
He,he

J Jendrzej
napisał
02.09.2020
o 17:27

W następnych 16 dniach średnia temperatura Majorki to 28 stopni.
Jak tam w tym czasie jest przyjemnie,oraz będzie jeszcze do końca października.Zima majorkańska ma też swe uroki-
Wiecie ,ten koronawirus,który przybył z Chin zdemolował obecny świat
Jak podają oficjalne służby hiszpańskie
Było jasne, że liczby będą złe, teraz są oficjalne statystyki: Liczba zagranicznych wczasowiczów na Majorce i innych Balearach spadła w lipcu o 74,9 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Zarejestrowano prawie 590 000 odwiedzających, jak wynika z miesięcznych danych Frontur hiszpańskiego Instytutu Statystyki, które zostały opublikowane we wtorek (1 września).

W pierwszych siedmiu miesiącach jest to nawet minus 87 proc. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Nie widać poprawy: ze względu na przepisy dotyczące kwarantanny i ostrzeżenia dotyczące podróży w sierpniu turystyka nadal się załamała, a wiele hoteli zostało zamkniętych.

Rozwój jest podobny w całej Hiszpanii, w lipcu minus w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku wyniósł 75 procent, przy prawie 2,5 miliona zagranicznych gości
Dla mnie ten koronawirus to cios.
Liczę ,że w przyszłym roku ta chińska zaraza się  w końcu skończy.
Ten piękny świat i te zarazy,
Zamiast wojny czołgami i bombowcami nastała era wojen epidemiologicznych?
To nasze życie nie potrzebuje wojen,idiotów i zadufanych w sobie władców ,których celem jest   reżim autorytarny.

J Jendrzej
napisał
02.09.2020
o 18:29

Miałeś, chamie, złoty róg,
miałeś, chamie, czapkę z piór:
czapkę wicher niesie,
róg huka po lesie,
ostał ci się ino sznur,
ostał ci się ino sznur.
Bryk.pl logo
dodaj

  Streszczenia lektur Wypracowania Pytania Ściągi jak napisać słowniki

  Liceum
  Młoda Polska
  Wypracowania

Wypracowania
O symbolice “rozdartej sosny”, “złotego rogu”, “czapki z piór”, “złotej podkowy” oraz “chocholego tańca”


ściągaj
61% 36 głosów

Motyw “rozdartej sosny” zrozumiały jest w odniesieniu do bohatera powieści “Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego. Tomasz Judym to człowiek, który rezygnuje z małżeństwa z ukochaną kobietą, aby móc bez żadnych ograniczeń poświecić się pracy dla innych. Rani Joasię, a siebie skazuje na samotność.

Tomasz Judym wywodzi się z biednej rodziny, należącej do warstwy robotniczej. Bohaterowi udaje się ukończyć studia medyczne, co jest jednoznaczne z awansem społecznym i sprawia, że Tomasz Judym czuje się zobowiązany do służenia ludziom wśród, których wyrósł. Swoim celem życiowym czyni on polepszenie warunków bytowych i zdrowotnych biednych ludzi z różnych środowisk, do których trafia, a więc z ulic Warszawy, z Cisów i z Zagłębia. Judym różnymi sposobami próbuje przeciwdziałać obojętności społeczeństwa. Przemawiając u doktora Czernisza na zebraniu środowiska lekarskiego, postuluje rezygnację z wynagrodzenia za pomoc ubogim ludziom - w ten sposób, odwracają się od niego znajomi lekarze. Młody lekarz tworzy także przy uzdrowisku szpital dla mieszkańców Cisów i planuje osuszanie bagien, które w negatywny sposób wpływają na zdrowie okolicznej ludności. Najtrudniejsza do pokonania jednak okazuje się niewrażliwość ludzka w tym wypadku - Krzywosąda, do którego tereny te należą. Efektem prób podejmowanych przez młodego zapaleńca jest wyobcowanie i samotność. Jego bezinteresowność i ofiarność powoduje także trudną sytuację materialną bohatera, który nie ma nawet własnego, stałego mieszkania. Tomasz Judym w wewnętrznym rozdarciu, które przeżywa, a którego uzewnętrznieniem jest rozdarta brzoza zbliża się do bohaterów dzieł romantycznych. W swoich rozterkach podobny jest do Konrada Wallenroda który musiał wybrać niemoralną metodę walki i zrezygnować ze szczęścia osobistego dla dobra ojczyzny. Tomasz Judym także porzuca, kochająca kobietę, aby podjąć odpowiedzialność za innych. Jest samotny, na zawsze wewnętrznie “podzielony” i cierpiący, jak rozdarta przez huragan sosna.

W dramacie Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem “Wesele” pojawiają się symbole, które wiele mówią o mentalności Polaków. “Złoty róg”, który został przekazany Gospodarzowi przez Wernyhorę, jest sygnałem do walki o wolność: “Na jego rycerny głos spotężni się Duch, podejmie Los”. Człowiek jednak, który miał prowadzić do walki powierzył ten cenny skarb nieodpowiedzialnej osobie. Jasiek w swojej lekkomyślności zgubił róg, schylając się po “czapkę z piór”, która jest znakiem przywiązania do tradycji i okazuje się ważniejsza niż idea walki o niepodległość. Kolejną negatywną cechą narodową ujawnioną przez Wyspiańskiego jest chciwość, wyrażona ukryciem “złotej podkowy” czyli znaku powodzenia - także sprawy narodowej.

W ostatniej scenie “Wesela”, w pełnym napięcia momencie oczekiwania na głos rogu, wzywającego do walki pojawia się postać Chochoła, którego przyśpiewka: “Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur” jest bardzo wymowna. “Chocholi taniec”, który prowadzi dziwna postać to znak martwoty i niemocy społeczeństwa, uśpienia sił, które w nim drzemią. Jednak zima mija i krzew róży, opatulony na zimę słomą odżywa. Być może tak samo stanie się z siłami narodu polskiego w przyszłości.

Czy nie wiele analogii do czasu dzisiejszego?
Bo historia kołem się toczy…

Latający Ślązak
napisał
02.09.2020
o 19:34

Ręce opadają. J.J. to jest naprawdę chore.

Jilis
napisał
03.09.2020
o 07:56

Uporczywe nękanie to odmiana sadyzmu. Gazetowy stalker.

Latający Ślązak
napisał
03.09.2020
o 08:40

J Jendrzej
napisał
03.09.2020
o 16:30

Hałaś.latający,jilis- i jeszcze jak się tam nazywasz.Wiesz co jest chore?.
Chore jest prowadzenie gazety lokalnej.
Jak myślisz-Czy pisałbym tutaj,gdyby w Bytomiu był porządek.
Dla mnie jesteście żałośni.
Tylko to moje miasto urodzenia i dzieciństwa.
Przewiduję,że zginiecie szybciej niż myślicie,niż wasz PIS.
Jeśli ktoś chce przyjąć zakład-to przyjmuję.
Zakładam się o miesięczny pobyt na Majorce po pandemii.
Z wyżerką,innymi kosztami i atrakcjami wielkiej klasy.

Mnie na to stać.
A chory próbuje być ten nasz kraj,Nie widzicie tego i Kaczyńskiego?

J Jendrzej
napisał
04.09.2020
o 18:23

Sam wiem,że musicie być na mnie wściekli.Pewnie też bym był na waszym miejscu.
Uważam,że obecny Prezydent Miasta coś robi-a jest mu trudno.
Zaś co do mego zakładu,który podtrzymuję,chciałbym skorygować.
To wszystko,co zaproponowałem podwyższam na dwie osoby.
Pojedziecie w swoim gronie.Mnie tam nie potrzeba.
Warunki zakładu też zmieniam-bo czekalibyśmy za długo.
Po prostu zakładam się ,że to końcowe rządzenie PIS.
A w zamian za mą przegraną ,od Sz.P.Hałasia oczekuję raz uśmiechniętej twarzy po mym wpisie,zamiast skrzywień-

Pozdrawiam     i gwarantuję dotrzymania umowy zakładu.
Tylko czekam na potwierdzenie.
Zakład ważny do końca tego roku,Zaś realizacja za trzy lata,chyba,że wcześniej odejdą-wówczas dorzucę premię-obiecuję!
A me słowo jest ważne!

Latający Ślązak
napisał
05.09.2020
o 11:38

Panie Jendrzeju, zapraszenie do Bytomia, może pozna Pan kogoś i nie będzie się dalej samotnie miotał w internecie.
Bytom czeka.
Proszę  o nieodpisywanie.
Żegnam.
http://swiatowyzjazdbytomian.pl

J Jendrzej
napisał
07.09.2020
o 20:20

Panie latający-niech się pan już do historii tej ziemi nie przyznaje.Jeśli napisałby pan latający batiar,to bym nie reagował,ale czy wie pan jaką rangę ma ten pociąg,który jak do tej pory przemierzył trasę kolejową Berlin-Bytom najszybciej?A było to przed wojną!Tak myślę-kto pana upoważnił do pożegnania mnie na tych stronach.Jest pan redaktorem tej gazety…
To ja tutaj pana żegnam-won.
Jeśli zaś latający to Hałś - to znikam,tylko pod warunkiem,że będzie używał nicku “latający batiar”
OK
Ps.
Z propozycji nie skorzystam.
Wbrew pana mniemaniu mam wielu,wielu przyjaciół w mym mieście i nie tylko.Pyrsk

pipi
napisał
08.09.2020
o 20:54

Co było, nie wróci i szaty rozdzierać by próżno,
Cóż, każda epoka ma własny porządek i ład…”

Któż z nas, choć raz, nie śpiewał przy ognisku tego ponadczasowego hitu Okudżawy. Nie tak dawno pewnemu pięknemu dokumentowi z jeszcze piękniejszą fotografią „pizło” czterdzieści lat. Było spotkanie, wizyta w szkole, wspólne zdjęcia i wspomnienia. Była też impreza – a jakże! I toasty – na wzór tamtych, wznoszonych w auli, podczas komersu – wespół z dyrektorem i gronem pedagogicznym. Pierwszy i ostatni raz. A potem – papatki, na ramię broń i dalej naprawiać świat…

Taaa… znaczy się - piątka po czterdziestce. Niejedno już w życiu widziała, z niejednego pieca chleb jadła, stateczna jest i doświadczona. Psie figle – niee, nie uchodzi. Bara bara? Filozoficzne. Jest gdzie, jest z kim, ale – po co? Wzrok dalej orli, tylko ręce jakieś krótsze. Ubyło jej nieco włosów, przybyło za to wagi, powagi i - sentymentalizmu.
Dlaczego, dlaczego… Odpowiedź jest prosta:

„...Bo człowiek, gdy przystanie, spojrzy wstecz,
W ładniejszym świetle widzi każdą rzecz.
Znikają wszystkie cienie tamtych dni
Blaskami, kolorami przeszłość lśni…”
Tak dawno temu śpiewała, zapomniana już dzisiaj, Jadwiga Strzelecka, ale słowa te były, są i będą aktualne zawsze. Zawsze też, niczym Robinson na swoją wyspę, będziemy wracać do tamtych chwil: zielonych lat, zwariowanych pomysłów i głupich żartów. Do swojej klasy, lubianych i nielubianych nauczycieli, „poważnych” problemów, dyskotek…

Lol
napisał
11.09.2020
o 17:14

Jezus Maria i hajliger Jozef,
straszne, a to wszystko bo histori neznacie, a trzeba i to nie ostatnie 100 lat. Historia sie powtarza, gdy sie ja zna rozumie sie terazniejszosc a jak sie ma sile to mozna pracowac nad zmiana przyszlosci.
Nie bluzgajmy na siebie , ludzmi jestesm, polaczmy sie , bo tego oni chca, ONI tak ONI, zebysmy sie na wzajem wymordowali.

Teraz na TEMAT:
Bytom, jest Polsce na dzierzawe zostawiony jak cala zachodnia strona, i to dlatego nicht nie dbal, bo komuchy myslaly ze beda te ziemie oddawac, i to dlatego jest tak zniszczone jak jest. Gospodarka rabunkowa, i zlodziejstwo oraz lapowkarstwo.

Przebudowa Dworcowej:
hm, dobre , ale niepotrzebne sa wazniejsze inwestycje.
JA mysle, ta inwestycja to tylko z powodu nazarcia sie paru wykonawcow.
  Bytomia niestac na takie wybryki. Albo to temat zastepczy, zeby ludzie bzdurami sie zajmowali.

Marcin Hałaś
napisał
12.09.2020
o 08:17

Sz. P. J. Jendrzeju. Fragment Pana refleksji nt. ulicy Dworcowej pozwolę sobie zamieścić w papierowym wydaniu Życia Bytomskiego.
Wbrew Pana przypuszczeniom - nie jestem autorem wpisów osoby posługującej się nickiem Latający Ślązak, ani Jilis. Od 17 lat nie jestem również red. nacz. Życia Bytomskiego.
Pozdrawiam.

J Jendrzej
napisał
12.09.2020
o 12:57

Tym razem jednak panu,Pani Hałaś wierzę.
Dla mnie autentyczność jest ważniejsza od pruderii.
Pewnie już tutaj nie napiszę,chociaż nie wiem,natomiast jeśli warunki mego zakładu się spełnią,to obiecuję.że bez “wielkich ceregieli” zapewnię Panu wraz z osobą towarzyszącą wspaniały pobyt na Majorce.
Proszę tylko napisać na mój adres internetowy.
Jeśli Pan go nie zna,to czekam na informację na łamach tej gazety do końca tego miesiąca..
Może wówczas być Pan pewny,że po czasie który zaproponowałem-spełnię me przyrzeczenia.

PS
Czekam na to,by koronawirus nie był  już naszą zmorą,bo wówczas świat znowu sta nie otworem!!
A moje wynurzenia pisać w Bytomiu Panu pozwalam
Pozdrawiam

J Jendrzej
napisał
12.09.2020
o 13:56

Panie Hałaś -sam widzi pan co za barany chcą mnie tutaj upokorzyć Mnie to nie pasuje-ta baranohołota -
Jeśli nie napisze Pan na mój adres internetowy-na łamach tej gatety nie będę pisał-
Baran-to piękne zwierzę-tylko rozum malutki!

J Jendrzej
napisał
13.09.2020
o 00:04

Rok 1971
Jako już dorosły człowiek,mąż,ojciec na telewizorze o kineskopach próżniowych z przyjemnością oglądałem “Kabaret Dudek” i i niezapomnianych aktorów.,mieszkając na 10 piętrze trzęsącego się codziennie wieżowca.
Takie skecze jak “ucz się Jasiu” czy “Rozum"oglądałem śmiejąc się do rozpuku .
Najbardziej rozbawiło mnie,że rozum leży na ulicy.No i że można go zważyć.
Dedykuję ten skecz tym czytelnikom z palcem na minus
Współcześni kabareciarze powinni się uczyć od mistrzów z “Dudka”

Myślę jednak.że wielu.wielu powinno poszukać rozumu,bo leży na ulicy!!Kilogram rozumu kup…

Latający Ślązak
napisał
13.09.2020
o 12:28

J.J. napisał::“Jestem już chyba jednym z nielicznych,który oglądał Dworcową zaraz po wojnie,Ulicę na której szyny tramwajowe jeszcze istniały,której niezapomniany urok dodawały elewacje domów,mury kamienic i niezapomniana architektura kamienic,Kamienic,które jeszcze częściowo istnieją,jednak którym brak już ozdób,gzymsów i charakteru przepięknego miasta….”

Co za brednie…
Linia i tramwaje wąskotorowe na ul. Dworcowej zostały zlikwidowane w latach trzydziestych.
Skala zniszczenia Bytomia w 1945r. widoczna jest w linku.
Zniszcone kamienice przy Dworcowej widoczne na zdjęciach 23 i 26, szyn nie widać...

https://bytom.naszemiasto.pl/jak-wygladal-bytom-zaraz-po-wojnie-to-byl-straszny-widok/ga/c1-7816292/zd/54887742

Latający Ślązak
napisał
13.09.2020
o 15:10

PS. J.J. piszesz mi won, pozostałych określasz mianem barany i baranohołota, bo nie zgdzają się z Twoimi wpisami…
Wybacz ale sam pokazałeś swój poziom intelektu.
Mam nadzieję, że spełnisz swoją obietnicę, kilkukrotnie składaną i więcej tu nie napiszesz, potrafię również użyć inwektywów ale powiem tylko, że słabo skończyłeś...
Co do Dworcowej, to dla Twojej wiedzy, tylko pierwsze kamienice od strony są wyburzone, jedyna kamienica ogołocona z detali architektonicznych, to ta na rogu Dworcowej i Moniuszki, reszta została, nawet częściowo zachowały metalowe słupy w witrynach.
Wystarczy raz przejść się Dworcową i podnieść głowę...

Latający Ślązak
napisał
13.09.2020
o 15:13

PS. J.J. piszesz mi won, pozostałych określasz mianem barany i baranohołota, bo nie zgdzają się z Twoimi wpisami…
Wybacz ale sam pokazałeś swój poziom intelektu.
Mam nadzieję, że spełnisz swoją obietnicę, kilkukrotnie składaną i więcej tu nie napiszesz, potrafię również użyć inwektywów ale powiem tylko, że słabo skończyłeś...
Co do Dworcowej, to dla Twojej wiedzy, tylko pierwsze kamienice od strony Dworca są wyburzone, jedyna kamienica ogołocona z detali architektonicznych, to ta na rogu Dworcowej i Moniuszki, reszta została, nawet częściowo zachowały się metalowe słupy w witrynach.
Wystarczy raz przejść się Dworcową i podnieść głowę...
Taki dubel…

J Jendrzej
napisał
15.09.2020
o 13:59

Cóż-ostatni wpis zmusił mnie do napisania tutaj paru słów(chociaż wzdrygałem się od “latającego”-ale cóż-starość nie radość,miał rację nie na Dworcowej to było.
Widzę,że respondent stał się nerwowy.Nerwy zawodzą?
Tak masz rację “latający”,czyny te widziałem na Krakowskiej,które zlikwidowano w 1956 roku.Zaś na Dworcową dochodził tylko kawałek wąskotorowych szyn .
Pamiętam wszystkie kina bytomskie,które chyba już zniknęły.Pamięta,och co ja jeszcze pamiętam!
Zaś wojnę rozpocząłeś ty latający.
Pozdrawiam i życzę uśmiechu!


napisał
15.09.2020
o 15:22

Krakowska dzisiaj….
Pozdrawiam.

https://maps.app.goo.gl/yuB1o4pFuKLwuC428

J Jendrzej
napisał
15.09.2020
o 16:08

Czyli dajesz dowód latający,że szyn w pewnej części Krakowskiej nie ma.Tych zdemontowanych w 56.
Aż otrzęsło mnie gdy zobaczyłem zdjęcie obecnej Krakowskiej,bo w tej części Krakowskiej 45 lat nie byłem.
Powinienem napisać-Ruder jest teraz w bród na wzór poematu Mickiewicza w wątku o grzybobraniu;
Grzybów było w bród: chłopcy biorą krasnolice, Tyle w pieśniach litewskich sławione lisice, Co są godłem panieństwa, bo czerw ich nie zjada, I dziwna, żaden owad na nich nie usiada.

Tylko myślę,że obecna Litwa nie szczyci się taką ilością ruder,jak Bytom.
Chociaż serce jeszcze skrzy,to wolę oglądać w ostatnich mych latach piękno Rodosu.Krety i krajobrazu przepięknej
Europy, niż zaniedbane ulice Bytomia.Po prostu serce krwawi!

J Jendrzej
napisał
15.09.2020
o 17:29

W nagrodę za wasze minusy opowiem wam pewien moim zdaniem ciekawy epizod mego życia.
Jest rok 19,,,,e nie warto precyzować-
Miałem naprawdę dosyć tej socjalistycznej Polski,podobnie jak mam w tej chwili dosyć prawdziwego patriotyzmu.
Jadę moim wspaniałym autem wówczas zwanym “Zemsta Stalina”,którego udało mi się zdobyć dawniej za ciężkie pieniądze,dotarłem z na krótko wydanym MOIM paszportem przez WŁADCów Polski na Zachód.
Boże-pierwszy raz na zachód-
Mój przepiękny,powietrzem chłodzony samochód
dojechał do celu.Nawet autokary na autostradach mijały mnie z prędkością błyskawicy,jak orzeł  ślimaka.
Czułem się jak wielki aktor,gdy młodzież wyprzedzająca mnie na tych dla aut przygotowanych “lotniskowych ulicach”
machała przyjaźnie ręką podczas wyprzedzania mnie,celowo zwalniając,bym zauważył,że są ze mną.
A przecież mój “RUMAK ” osiągał w tej chwili zawrotną szybkość 120 km na godzinę.
Dociskałem gaz do dechy!

J Jendrzej
napisał
16.09.2020
o 08:32

W galerii naj… moderatorów(najbardziej ulubionych ) trudno nie umieścić człowieka w za krótkiej niebieskiej marynarce.
Który prowadzi w tvp info swe audycje tendencyjne,
Dziś już porządnie ubrany ,jak większość dziennikarzy telewizji reżimowej(dwa miliardy),opowiada dalej swe banialuki-
Tak sobie myślałem,coby było,gdyby za Stalina w Polsce istniała telewizja.
Wiecie ,już nie zastanawiam się nad tym moim dylematem.Bo radio tamtych czasów pamiętam,a prorządowa telewizja bierze przykłady z tamtych czasów.
TO PRAWDZIWI MISTRZOWIE

J Jendrzej
napisał
16.09.2020
o 09:05

Mam wielką ochotę napisać tutaj jeszcze o służbie zdrowia.
Ponieważ mam wielkie(niestety) doświadczenie w kontakcie z lekarzami,placówkami służby zdrowia w Polsce i Niemczech,to powiem tylko tyle.
To noc i dzień.
Nie,polscy lekarze nie są gorsi,tylko…
Pewnie kiedyś opowiem,jak redakcja mi pozwoli.
Powiem jedno-wielu moich żyje do tej pory,bo wyjechałem.
Nowikow Aleksander ,słyszeliście jego słowa po wybudzeniu
Pewnie były podobne,jak pierwszego wybudzonego pacjenta po operacji przeszczepu serca niezapomnianego Prof.Religi.

J Jendrzej
napisał
16.09.2020
o 10:00

Latający Hałaś -tym razem obiecuję ostatecznie,że dopóki pan będzie tutaj rządził,jak Kaczyński w Polsce,nie napiszę tu słowa,zgodnie z pana życzeniem,które ciągle pan powtarza.

żegnam

Latający Ślązak
napisał
01.10.2020
o 22:30

@ J. Jendrzeju, widzę że Twoje obietnice są nic nie warte.
Pozdrawiam.

J Jendrzej
napisał
01.10.2020
o 23:35

Masz rację Marcinie-nie wytrzymłem,
Pozdrawiam
Ps-jednak Bytom to MOJE MIASTO

pozostałe artykuły z tego wydania

Premier Morawiecki odwiedził Centrum Deportacji

​Emocjonalny wpis. Premier Mateusz Morawicki wpadł w miniony wtorek z krótką wizytą do Radzionkowa, by zwiedzić Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR… więcej >>>

ZB 34 | Życie miasta | 24.08.2020 | Edytor

Prezydent może być pewny absolutorium

​Sesja Rady Miejskiej. Po pięciu miesiącach bytomscy radni wracają na salę sesyjną Urzędu Miejskiego. 24 sierpnia o godzinie 9.30 spotkają się… więcej >>>

ZB 34 | Życie miasta | 24.08.2020 | Edytor

Powstańczy tramwaj, czyli podróż w przeszłość

​Pamiętamy. Tydzień trwały w naszym mieście i regionie obchody setnej rocznicy wybuchu II powstania śląskiego. Z tej właśnie okazji parę razy przyjechał do… więcej >>>

ZB 34 | Życie miasta | 24.08.2020 | Edytor

Kierowca taranował, policjanci strzelali

​Nocny pościg. Pędził na złamanie karku ulicami Świętochłowic i Bytomia. Pirata drogowego nie zatrzymały nawet strzały ze służbowej broni policji. Kilkadziesiąt… więcej >>>

ZB 34 | Ciemna strona życia | 24.08.2020 | Edytor

Ryk silników wkurza mieszkańców

​Szombierki. Ryk silników i gwizd hamulców zakłóca spokój lokatorów budynków w okolicach stadionu przy ulicy Frycza-Modrzewskiego. Popularne wśród amatorów motoryzacji wyścigi „Szombierki… więcej >>>

ZB 34 | Życie dzielnic | 24.08.2020 | Edytor

Beuthen nagrywał w elektrociepłowni

​Z rozmachem. Monumentalne i na każdym robiące ogromne wrażenie opustoszałe wnętrza Elektrociepłowni Szombierki posłużyły jako plan zdjęciowy do nowego teledysku zespołu Beuthen.… więcej >>>

ZB 34 | Środek życia | 24.08.2020 | Tomasz Nowak

Tajemnica auli Sikoraka

​Pod farbą. Piękne malowidła sprzed ponad stu lat odkryto pod warstwą farby na ścianach auli bytomskiego IV Liceum Ogólnokształcącego im.… więcej >>>

ZB 34 | Środek życia | 24.08.2020 | Edytor

Orkiestra i Maes-Trio zagrają w parku

​Nad stawem. 29 sierpnia o godzinie 17 warto być w bytomskim parku miejskim. Wówczas bowiem w ramach Letniego ParkoGrania wystąpią tam Górnicza Orkiestra… więcej >>>

ZB 34 | Środek życia | 24.08.2020 | Edytor

BS Polonia trenuje

​Koszykówka. 17 sierpnia w Bytomiu rozpoczęły się przygotowania do rozgrywek 2. ligi. Kilka dni wcześniej PZKosz ogłosił system i terminarz rywalizacji. 

więcej >>>
ZB 34 | Życie sportowe | 24.08.2020 | Witold Branicki