Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 13 | 30.03.2020 | Życie miasta | Edytor

Władze pomogą przedsiębiorcom

​Otwarci na propozycje. Bonifikaty i umorzenia różnego rodzaju danin płaconych miastu zakłada plan ratunkowy opracowany przez władze Bytomia. Ma on pomóc lokalnym przedsiębiorcom ponoszącym straty przez epidemię koronawirusa. 


Założenia planu przedstawił podczas marcowej sesji Rady Miejskiej prezydent Mariusz Wołosz. Podkreślał on, że gmina wyciągnie rękę do przeżywających gigantyczne kłopoty właścicieli firm i podejdzie do nich ze zrozumieniem: – Ten kryzys dotyka nas wszystkich, dlatego nie pozostajemy obojętni na jego skutki, Jesteśmy otwarci na propozycje przedsiębiorców, każdą z nich oddzielnie przeanalizujemy. Musimy przecież wzajemnie się wspierać – deklarował prezydent Bytomia. 

O założeniach planu pisaliśmy już przed tygodniem. Przypomnijmy: właściciele firm, które z racji epidemii nie mogą normalnie działać mają prawo złożyć wniosek o obniżenie czynszu za lokale użytkowe o 90 procent lub też wystąpić nawet o jego całkowite okresowe umorzenie. Dotyczy to osób prowadzących wszelkiego typu lokale gastronomiczne czy siłownie. – Przedsiębiorcy sami zdecydują, czy chcą bonifikaty czy umorzenia. Muszą ocenić, co jest dla nich bardziej opłacalne. Umorzenie może bowiem skutkować tym, że urząd skarbowy potraktuje je jako dochód i naliczy podatek – tłumaczył Mariusz Wołosz. 

Również na wniosek można się starać o umorzenie pobieranej przez miasto opłaty za zajęcie pasa drogowego i innych terenów komunalnych. Dotyczy to chociażby właścicieli lokali posiadających ogródki piwne. Poza tym władze proponują odroczenie lub umorzenie podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych: – Prawo nie przewiduje natomiast czegoś takiego, jak zawieszenie podatku na jakiś czas. Będzie on naliczany, a potem ewentualnie można występować o  pomoc w tej sprawie – wyjaśniał prezydent naszego miasta.  

Jak podkreślał każdy przypadek zostanie rozpatrzony indywidualnie. Nie jest to też wszystko, co miasto zaproponuje prowadzącym działalność gospodarczą i ponoszącym wywołane koronawirusem straty mieszkańcom. – Sytuacja jest dynamiczna, stale się coś zmienia Nie wiemy też, jak długo kryzys potrwa. Ale na pewno będziemy trzymali rękę na pulsie – zapewniał Wołosz. 

W swym wystąpieniu zwrócił on też uwagę na inną istotną kwestię. A dokładniej mówiąc na drugą stronę medalu: – Samorząd też przeżywa trudne chwile. Nie realizujemy i przez jakiś czas nie będziemy realizowali bowiem dochodów budżetowych na takim poziomie, na jakim założono. Jak to wpłynie na stan naszych finansów, a przede wszystkim na działania inwestycyjne? Czas to dopiero pokaże – podsumował Mariusz Wołosz. 

Specjalny zespół mający zająć się koordynowaniem pomocy powołano 26 marca. – W jego skład weszli przedstawiciele miasta i jednostek organizacyjnych, którzy będą weryfikować wpływające wnioski – mówi prezydent Wołosz. To przedstawiciele Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora (Referatu Obsługi Inwestora i Przedsiębiorcy), a także Referatu Działalności Gospodarczej, Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów oraz Bytomskich Mieszkań. Zadanie zespołu to weryfikacja napływających wniosków (za pośrednictwem poczty polskiej, skrzynek podawczych oraz elektronicznie – ePUAP). Wnioski muszą mieć formę pisemną. Dokumenty można pobrać na stronie bytom.pl



Artykuł był oglądany 1530 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Epidemia
napisał
31.03.2020
o 13:31

Panie Prezydencie Wołosz, w związku z bezwzględną zasadą dotyczącą odseparowania osób po 65 roku życia, należy w trybie natychmiastowym osoby te wyłączyć z pracy, skierować  na urlopy i nakłonić do podjęcie decyzji przejścia na emerytury. Dotyczyć to powinno nie tylko szeregowych pracowników, ale wszystkich, począwszy od 75 letniego prezesa ZBM-u i kończąc na prawie siedemdziesięcioletnich dyrektorkach w PEC-u.  Oni są najbardziej narażeni na zarażenie, ale są osobami, które mają największy wpływ na zarażanie.

emigrant
napisał
31.03.2020
o 22:24

Poszanowanie ładu konstytucyjnego,a epidemia.
Pani Marszałek(celowo z małej) witek,chyba chce w swej partyjnej lojalności przeskoczyć znacznie tego od samolotów,czyli swego poprzednika.
Gdy oglądam co się w mej Ojczyźnie dzieje,to włosy stają mi na głowie.
Facet od “opcji zakamuflowanej”,chyba sam jest zakamuflowany.
Orban i ten…
Wiecie,stalinizm to mały pikuś naprzeciw kaczyzmu.
LUDZIE-naprawdę nie widzicie co z wami robią?
ORBAN i orban bis

Tak sobie myślę,że dobrze,iż wyemigrowałem,bo chyba korona,albo wirus dyktatury mnie by dopadły.
Zdrowia BYTOMIANOM życzę i dobreego kierownictwa.Bo moim zdaniem w Bytomiu mamy ciekawego prezydenta,godnego uwagi,w odróżnieniu od krajowego.
Co to będzie,co to dalej będzie-po prostu pytam???

PS
A co by było,gdyby w Polsce płacono teraz w Euro?
Jak myślicie,jaką siłę ma złotówka Morawieckiego??

INFLACJA,inflacja,inflacja…

emigrant
napisał
31.03.2020
o 23:28

Cena złotówki w stosunku do zachodnich walut jest coraz słabsza,chociaż to przecież ze wschodu,poprzez zachód do Polski korona przychodzi.
Kiedyś,gdy kierownictwo polskiej władzy systematycznie wraz z telewizją rządową pluli na Niemcy powiedziałem do moich bliskich,że ci buńczucni za swą pychę zapłacą.Bo prawda jak oliwa po czasie na wierzch wypływa.
Nie wyobrażam sobie,że w czasie,gdy polski rząd ma wielkie trudności w otrzymywaniu pożyczek(pomimo dobrego rankingu na rynkach giełdowych),a sytuacja złotówki jest coraz gorsza prognozy na współpracę z zachodem w przyszłości są nie za bardzo optymistyczne.
Niemcy prognozują w procentch spadek PKB na 5.Ciałbym życzyć Polsce tylko takiej inflacji.Boję się jednak,że będze dużo większa od niemieckiej.
Bo ekonomia,to nie polityka,a każda waluta swą wartość ma,tylko ta się utrzyma,która ma siłę.
Czy polski złoty tą siłę ma?
Po prostu pytam?

Czytelnik
napisał
01.04.2020
o 12:48

Drogi emigrancie kiedy w Niemczech browary produkują spirytus do dezynfekcji, producenci samochodów respiratory, restauracje prowadzą catering dla szpitali i za to wszystko płaci państwo w Polsce jest maraton żebrania na facebooku o środki ochrony dla lekarzy a w publicznej telewizji dyskutuje się czy klękać przed telewizorem w trakcie emisji mszy.
Polska to dziki kraj, takie dumne państwo w śmierdzących i brudnych skarpetach

emigrant
napisał
01.04.2020
o 13:39

Dziekuje czytelniku za dobre slowo.
Chcialbym podzielic sie takze tym,jak na mojej ukochanej Majorce,bo jestem po dlugiej rozmowie telefonicznej z mym przyjacielem z tej wyspy.

Hiszpania łagodzi kryzys korony poprzez środki społeczne
Nikt nie powinien mieszkać na ulicy ani w mieszkaniu bez ogrzewania, wody lub prądu. Z tego mogą również skorzystać z samozatrudnieni i właścicieli małych firm
Rząd obiecuje, że nikogo nie należy stawiać na ulicy.
Rząd obiecuje, że nikogo nie należy stawiać na ulicy.

Hiszpański rząd zdecydował 31 marca)o wdrożeniu pakietu środków, aby przynajmniej złagodzić ostre społeczne konsekwencje kryzysu koronawirusowego. Minister gospodarki określiła pomoc jako „siatkę bezpieczeństwa” na te wyjątkowe czasy. Pakiet obejmuje różne obszary i obejmuje między innymi ulgę dla najemców, zadłużonych właścicieli nieruchomości, samozatrudnionych (autónomos), małych firm i pracowników domowych, a także zakaz wyłączania prądu, wody i telefonu. Dotyczy to całej Hiszpanii, a zatem także Majorki i sąsiednich wysp. Rząd hiszpański odrzucił szczególną rolę, jakiej domagał się rząd Balearów, z dodatkową pomocą ze względu na wysokie czynsze na wyspach.

Tak zwani „autónomos” (samozatrudnieni) i małe firmy mogą zawiesić swoje miesięczne opłaty na hiszpańskie ubezpieczenie społeczne na okres do sześciu miesięcy i oplaty za oprocentowane. Opłaty hipoteczne dla lokali biznesowych można również odroczyć.
Czynsz

Jeśli nie możesz zapłacić czynszu, to bedziesz dłużny. Zależy to od tego, czy wynajmujący jest dużą firmą z dużą ilością nieruchomości, czy też słabym finansowo właścicielem małej nieruchomości. Duże firmy muszą oferować najemcom w trudnej sytuacji finansowej zawieszenie czynszu na cztery miesiące i zapłacenie go później. Jeśli spłata jest niemożliwa, należy zaoferować rabat w wysokości 50 procent lub zmianę terminu. Finansowo słabi właściciele nieruchomości muszą nadal płacić czynsz na czas. Państwo zapewnia jednak nieoprocentowane i przeznaczone na małe pożyczki - do 900 euro na czynsz i 200 euro na dodatkowe koszty. Chodzi o to, aby kryzys nie wyniósł nikogo na ulicę, powiedział minister społeczny Pablo Iglesias.
Energia elektryczna, woda i gaz

Gospodarstwa domowe o niskich dochodach mogą zawiesić płatności za dodatkowe koszty, takie jak prąd, woda i gaz, na okres do trzech miesięcy, bez możliwości wyłączenia tych podstawowych usług podstawowych. Specjalne warunki dotyczą rachunków za prąd i gaz dla osób bezrobotnych i osób prowadzących działalność na własny rachunek, które straciły ponad 75 procent swoich dochodów.
Opiekunowie w domu

Każdy, kto pracuje jako opiekun w gospodarstwie domowym, powinien mieć możliwość ubiegania się o pomoc społeczną w wysokości 380 euro. Pracownicy domowi, którzy w przeszłości pracowali nielegalnie, zostali niedawno objęci ubezpieczeniem społecznym, ale nie mają prawa do zasiłków dla bezrobotnych. Około 320 000 osób jest zarejestrowanych jako pomoce domowe w Hiszpanii.

Pracownicy posiadający umowę o pracę tymczasową mogą ubiegać się o jednorazową wypłatę w wysokości 430 euro, jeżeli wygasa ona w czasie stanu alarmowego. Aby to zrobić, muszą być zatrudnieni przez co najmniej dwa miesiące wcześniej.

emigrant
napisał
01.04.2020
o 15:13

Czy to rządowa gazeta o zasadach stalinizmu(kaczyzmu9.
bo gdy chcę kogoś ocenić(wpis),nie mogę.
Na szczęście jeszcze mogę pisać.
Jak długo jeszcze PANIE NOWAK??
Moja ojczyzna,mała ojczyzna.Heimat,czyli BYTOM

emigrant
napisał
01.04.2020
o 16:09

A na pocieszenie parę strof wierza,mego niezapomnianego przyjaciela:

A w dolinie - wioska i wieża kościoła,
W drzew szpalerze wstęga wijącej się szosy;
Dzwon kościelny do dom na odwieczerz wołał,
Z pól odzew mu grały żeńców znojne kosy.
Jak piękne to chwile i niezapomniane,
Których bym przenigdy na inne nie zmienił!
Gdy opuszczać przyszło zakątki kochane
Żegnałeś mnie tchnieniem złocistej jesieni.
Po sonacie lata kiedy przywdziewałeś
Żółtopurpurowy, cudny strój paradny
Bym miał gdzie powrócić - w dłoni zostawiałeś
Nić babiego lata - niczym nić Ariadny.

Miejmy nadzieję,że ten wirus nas na zawsze opuści,oraz,że znowu jesień będzemy mogli podziwiać w takim uniesieniu,jak to robił Krzysiu

emigrant
napisał
01.04.2020
o 17:28

odwieczerz-piękne,staropolskie słowo opisujące,podwieczorek,a w zasadzie czas pomiędzy obiadem,a wieczerzą .
Zaś Ariadna (gr. Ἀριάδνη Ariádnē, łac. Ariadne) – w mitologii greckiej córka króla Krety Minosa i Pazyfae, która pomogła Tezeuszowi wydostać się z labiryntu. Kłębek nici, którą rozwijał, chodząc po Labiryncie, ułatwił mu znalezienie drogi powrotnej. Stąd popularny związek frazeologiczny – nić Ariadny,

Tak uwielbiam mity,greckie,mitologię,oraz bery i baśnie śląskie.
Siedząc teraz bezczynnie w domu,nie mając perspektyw podróży tęsknię za Kretą,Majorką i całym światem.
Bo przecież poznawanie świata,to moje największe doznanie.
Aż dostaję ciarek na całym ciele,gdy przypominam sobie opowieści przewodniczki greckiej,czy też hiszpańskich znawców historii swej ziemi,
Bardzo mi będzie brakować w tym roku kontaktów ze światem.
Bo:
Dziwny jest ten świat,
gdzie jeszcze wciąż
mieści się wiele zła.
I dziwne jest to,
że od tylu lat
człowiekiem gardzi człowiek.

Dziwny ten świat,
świat ludzkich spraw,
czasem aż wstyd przyznać się.
A jednak często jest,
że ktoś słowem złym
zabija tak, jak nożem.

Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
i mocno wierzę w to,
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim.
Nie! Nie! Nie! Nie!
Przyszedł już czas,
najwyższy czas,
nienawiść zniszczyć w sobie.

Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
i mocno wierzę w to,
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim.
Nie! Nie! Nie! Nie! Nie!
Nadszedł już czas,
najwyższy czas,
nienawiść zniszczyć w sobie.


Kocham świat i będę kochał do śmierci!!

emigrant
napisał
01.04.2020
o 18:21

Ponieważ umieściłem tutaj namiastkę wierszy Krzysztofa Woźniaka,niesamowicie utalentowanego poetę bytomskiego,który niestety nie opublikował(nie zdążył) swego wielkiego dorobku poetyckiego,to chciałbym ,by tutaj znalazło się miejsce na Jego rymowanki . A układał te słowa prawie błyskawicznie,wysłuchawszy wspomnień!

Moje Łagiewniki

Dziś wpadł mi w ręce ojca nóż stary Cóż za wzruszenie! – nie dacie wiary, Ile dziesiątków lat mi już służy! I choć w piwnicy ciut się zakurzył, Odświeżył zaraz dawne wspomnienia, Dziecięce lata i wydarzenia W sercu pieszczone, gdym będąc brzdącem W ojca wpatrywał się niczym w słońce. Znów przed oczyma mam Łagiewniki Plac, familoki, hasiok, chlewiki, A na tym placu więksi i mali Bajtle we fuzbal w kożdydziyń grali. W chlewiku kury, gęsi i świnie Jak w każdej śląskiej dobrej rodzinie. Wokoło pola, krowy na łące W promieniach słońca wciąż się pasące.

W domu zaś było czysto i miło O telewizji się nie marzyło, Bo w Łagiewnikach dawniejszym czasem Radio bywało tym rarytasem. Jakiż do dumy powód się miało Gdy w naszym domu radio zagrało! Od razu przez to radiowe granie Większe-m u kumpli miał poważanie. A było chłopców wkoło niemało Jak na rodziny śląskie przystało. Od rana już się myślało, czy by Nie zrobić wędki i iść na ryby, Lub też wpadało na pomysł taki Brać gołą ręką ze stawu raki…

Tak-Krzysiu posiadał niesamowity talent.
Myślę,że jezcze nieraz będę mógł Was uraczyć Jego twórczością,bo nikłą cząskę Jego twórczości posiadam

 

 

emigrant
napisał
01.04.2020
o 21:10

Koniec świata

W dzień końca świata
Pszczoła krąży nad kwiatem nasturcji,
Rybak naprawia błyszczącą sieć.
Skaczą w morzu wesołe delfiny,
Młode wróble czepiają się rynny
I wąż ma złotą skórę, jak powinien mieć.
W dzień końca świata
Kobiety idą polem pod parasolkami,
Pijak zasypia na brzegu trawnika,
Nawołują na ulicy sprzedawcy warzywa
I łódka z żółtym żaglem do wyspy podpływa,
Dźwięk skrzypiec w powietrzu trwa
I noc gwiaździstą odmyka.
A którzy czekali błyskawic i gromów,
Są zawiedzeni.
A którzy czekali znaków i archanielskich trąb,
Nie wierzą, że staje się już.
Dopóki słońce i księżyc są w górze,
Dopóki trzmiel nawiedza różę,
Dopóki dzieci różowe się rodzą,
Nikt nie wierzy, że staje się już.
Tylko siwy staruszek, który byłby prorokiem,
Ale nie jest prorokiem, bo ma inne zajęcie,
Powiada przewiązując pomidory:
Innego końca świata nie będzie,
Innego końca świata nie będzie.

Czesław Miłosz

emigrant
napisał
01.04.2020
o 22:02

patrzę terz w tvp-info na tych dwóch dupków,którzy udają redktorw i myślę sobie,że to gadzina pisowska!!
Czy się mylę??

W języku polskim jest poświadczony od XVI w. w postaci gadzina i znaczeniu ‘zwierzę pełzające, jadowite, płaz, gad; wszelkie stworzenie budzące wstręt’, przenośnie także ‘człowiek podły, nikczemny’. Od średniowiecza w Małopolsce gadzina znaczy ‘ogół zwierząt domowych; drób

emigrant
napisał
01.04.2020
o 22:19

t erz-to teraz.błąd jakiś-taki-
Sam nie wiem,ile w domu wytrzymam.
Staram się.
Bo ten piękny świat,ludzie o różnym zabarwieniu skóry-brak mi ich.
najlepiej mi się podobało,gdy na Majorce ,w hotelu hausmeister,czyli człowiek odpowiedzialny za techniczny stan budynku-po polsku -woźny powiedział mi,że on jest Kubańczykiem.
Wesoły,czasami nonszalacki,jednak serdeczny.
Każdego roku witał mnie,gdy dotarłem do Cala Millor.
Tak-Kubańczycy lubią życie.
Ale JA też!

emigrant
napisał
01.04.2020
o 22:37

Tunezja,wielki hotel.
Wecie przed prawie 40 laty sprzątaczką w mym hotelu był mudżi,którego nie zapomną.
Ale chyba oowiem Wam o Tunezji,ludziach tego kraju sprzed prawie 40 lat później.óO najsłodszych pomarańczach i winogronach,które w zyciu,właśnie w ym kraju jadłem,też..

Latający Ślązak
napisał
02.04.2020
o 20:18

@ emigrant, proponuję założyć swój blog, a nie zamieszczać tutaj, pod informacją bieżącą, swoje wspominki, ulubione wiersze itp. ze swojego życia, to nie to miejsce.
Pewnie artykuł przeczytałeś i czego dotyczy wykupując wersję elektroniczną.
Zmęczyłeś mnie, podobnie jak kiedyś J.Jendrzej…
Pozdrawiam

J Jendrzej
napisał
05.04.2020
o 17:30

@ Latający Ślązak
Panie Halas-mizeria,Po wesolym Romku i Edku-latajacy??
Na pana blogu juz nic nie napisze,bo z mojej gazety zrobil pan szmate
Zegnam pisowski nieogarniety

 

J Jendrzej
napisał
05.04.2020
o 19:43

PANIE HALAS-JESTES NAJEBANY
BO MOJE POSTY MOGE NEGATYWNIE OCENIAC;ZAS POZYTYWWNIE NIE-HIPOKRYTA JESTES-TYLE


Ludzie-taki mamy BYTOM,jak t ego redaktora
a lwow jeszcze jest polski-po prostu pytam

Latający Ślązak
napisał
06.04.2020
o 23:39

@ emigrant/J Jendrzej sam widzisz co napsałeś i na jakim poziomie.
Siedem lat temu bardzo się zgadzaliśmy, chętnie czytałem Twoje wpisy…
Szczerze życzę zdrowia i spokoju.
Alleluja.
Bytomianin pozdrawia Ciebie i Twoje miasto Bremen - byłem tam w 1988r., piękne miasto.

Marcin Hałaś
napisał
07.04.2020
o 10:53

Przyznam, że oprócz bluzgu - nie rozumiem uwag J. Jendrzeja pod moim adresem.








 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Koronawirus będzie lekcją pokory

  ​Rozmowa z senator Koalicji Obywatelskiej Haliną Biedą 

  więcej >>>
  ZB 13 | Życie miasta | 30.03.2020 | Tomasz Nowak

  Radni obradowali w maseczkach

  ​A Radzionków bez sesji. Bytomscy radni mimo epidemii koronawirusa zebrali się w minionym tygodniu na sesji. Zaplanowane w tym samym czasie posiedzenie radzionkowskiej… więcej >>>

  ZB 13 | Życie miasta | 30.03.2020 | Edytor

  Miasto w cieniu zarazy

  ​Sytuacja dynamiczna. Powoli przyzwyczajamy się do życia w cieniu koronawirusa. Pełne ręce roboty w związku z zarazą mają lekarze oddziału zakaźnego Szpitala Specjalistycznego… więcej >>>

  ZB 13 | Życie miasta | 30.03.2020 | Edytor

  BEZPIECZNE ZAKUPY W CZASACH EPIDEMII

  Płatności bezgotówkowe, zwłaszcza te bezstykowe, są znacznie bardziej higieniczne niż rozliczanie się gotówką. Przy ich użyciu nie dochodzi do przekazywania… więcej >>>

  ZB 13 | Życie miasta | 30.03.2020 | Edytor

  Metropolia dała nam 6,4 mln na inwestycje

  ​Pomocne dofinansowanie. 6,4 miliona złotych przekazała naszemu miastu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Dzięki tej pokaźnej i powiększonej o 2.9 mln budżetowych środków kwocie zrealizujemy… więcej >>>

  ZB 13 | Życie miasta | 30.03.2020 | Edytor

  Jestem szefem wymagającym, ale sprawiedliwym

  ​Rozmowa z komendantem policji w Bytomiu inspektorem Andrzejem Brzozowskim

  więcej >>>
  ZB 13 | Życie miasta | 30.03.2020 | Jacek Sonczowski

  Strażacy ochotnicy w akcji, czyli… na zakupach

  ​Sucha Góra, Stroszek. Koronawirus zmienił wszystko. Zajętych zazwyczaj gaszeniem pożarów i udziałem w akcjach ratunkowych strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej Górze wysłał...… więcej >>>

  ZB 13 | Życie miasta | 30.03.2020 | Edytor

  Kogo pochowano przy kościele?

  ​Przerwa w wykopaliskach. Do minimum 11 kwietnia przerwane zostały wykopaliska archeologiczne prowadzone od 2 marca obok kościoła Świętego Ducha. Już teraz… więcej >>>

  ZB 13 | Środek życia | 30.03.2020 | Edytor

  Jedni szyją maseczki, inni drukują przyłbice

  ​Z serca. Cały Bytom i Radzionków szyją jakże pożądane w dobie koronawirusa maseczki ochronne. Za maszynę do szycia łapią spontanicznie kolejne osoby, także… więcej >>>

  ZB 13 | Środek życia | 30.03.2020 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  04 czerwca 2020

  imieniny:
  Kwiryny, Franciszka

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja