Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Domki z kart

​Niemal równy rok temu pisałem w tym miejscu w komentarzu "Bartyla może wszystko" następujące złowa:  "Kredyt na 225… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 1 | 02.01.2017 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Wielka awantura o kasę na kulturę

​Ostro na sesji. Teatromania, Hartowanie Teatrem, Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów – małe są szanse na to, by te cykliczne imprezy odbyły się w tym roku, bo miastu brakuje na nie pieniędzy. Na taki scenariusz nie godzi się grupa mieszkańców, którzy w formie protestu pojawili się na sesji Rady Miejskiej. Było gorąco. 


Od kilku lat w budżecie Bytomia na kulturę rezerwowano około 9 milionów złotych. Tym razem kwota jest podobna, ale nie pozwoli ona na przeprowadzenie wszystkich dotychczasowych przedsięwzięć. Oszczędzać musi zwłaszcza Bytomskie Centrum Kultury odpowiedzialne za przygotowanie większości imprez, a w roku 2017 mające dodatkowo na głowie wielki remont swojego budynku. Dlatego też postanowiono zrezygnować z organizowania Teatromanii, Hartowania Teatrem oraz Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów. 

Kiedy wieść o tym dotarła do opinii publicznej, rozpętała się potężna awantura. W Internecie zamieszczono chętnie podpisywaną przez internautów petycję, w której domagano się zwiększenia nakładów na kulturę oraz utrzymania wspomnianych wydarzeń. Sprawą zajęli się też radni bytomscy. Omawiali ją na zwołanej jeszcze przed Bożym Narodzeniem grudniowej sesji Rady Miejskiej. Opozycja domagała się dokonania zmian w mającym wówczas jeszcze formę projektu budżecie gminy. Reprezentujący ją rajcowie chcieli też, by oficjalne stanowisko zajął prezydent Damian Bartyla.  Nie było go jednak na sesji, a złożona opozycji propozycja spotkania się na rozmowie z dyrektor BCK Iloną Łuczak została odrzucona: – To prezydent podejmuje decyzje, więc z nim chcemy rozmawiać – mówili radni Platformy Obywatelskiej. 

Temat powrócił w miniony czwartek, kiedy to zaplanowano sesję budżetową. Na sali obrad zebrała się liczna grupa głównie młodych ludzi. Przynieśli oni ze sobą mające formę płyt nagrobkowych transparenty, na których obwieszczali śmieć kultury w Bytomiu. Na innych transparentach napisano między innymi: „Bytom to nie tylko Polonia”, „Kultura nie tylko fizyczna”. W ten sposób protestujący nawiązali do krytykowanych przez siebie zapisów budżetowych, wedle których na kulturę zarezerwowano wspomniane 9 mln, a na sport niemal 34 mln oraz do forsowanego przez władze planu zbudowania przy ulicy Olimpijskiej kompleksu sportowego kosztującego 120 mln. Goście mieli jeszcze coś. W trakcie debaty przebiegającej w burzliwej atmosferze, pełnej wzajemnych pyskówek, buczenia, gwizdów, oklasków i tupania, rozdali rajcom rządzącej Bytomskiej Inicjatywy Społecznej worki wypełnione piaskiem. Na workach widniał napis: „Bytom pustynia kulturalna”.

Były też słowa, mnóstwo słów. Dopuszczeni do głosu przedstawiciele demonstrantów przekonywali, że imprezy, których tym razem może zabraknąć, zapewniają naszemu miastu promocję w całej Polsce, pozytywnie wpływają na jego obraz, przełamują wizerunek Bytomia jako miasta biedy i patologii, a co najważniejsze grupują wiele wartościowych i zaangażowanych osób, gwarantując im dostęp do kultury na wysokim poziomie. W podobnym tonie wypowiadali się radni opozycji. Przekonywali oni, że nawet przy obecnym trudnym budżecie można utrzymać ciągłość Teatromanii i innych wydarzeń. By to było możliwe, należy przesunąć w budżecie pieniądze chociażby ze sportu, na który zabezpieczono zbyt dużo.  – Nie spychajcie kultury na margines – apelował Michał Bieda z PO. W podobnym tonie wypowiadał się jego klubowy kolega Mariusz Wołosz. 

Głos zabrała szefowa BCK Ilona Łuczak. Podkreślała ona, że sercem jest z demonstrantami, ale musi się liczyć z faktami, a te są takie, że pieniędzy na imprezy nie starczy. – Już w roku 2016 na Teatromanię pochłaniającą około 600-700 tysięcy złotych  nie dostaliśmy dofinansowania z ministerstwa, bo zmieniły się przepisy. Mimo to przygotowaliśmy imprezę, bo nam na niej zależy. W tym roku jest jeszcze gorzej. Zmieniły się zasady rozliczania VAT, na czym sporo stracimy, musimy wywiązać się z kosztownych zobowiązań, spłacamy kredyt i, jakby tego było mało, czeka nas oszacowany na 7 milionów remont budynku, rozpoczynamy go już w kwietniu. Nie ma jednak mowy o likwidowaniu Teatromani, zlotu i innych wydarzeń. Chcemy je jednak zawiesić na rok. To jedyne rozwiązanie – mówiła Łuczak. Zgłosiła ona też chęć spotkania się z bytomianami i porozmawiania o problemie. – Może wspólnymi siłami udałoby się powołać do życia stowarzyszenie, które wzięłoby na barki ciężar finansowania wydarzeń – sugerowała szefowa BCK.  

Z ciekawą propozycją wystąpił rajca Sojuszu Lewicy Demokratycznej Piotr Bula. Powołując się na wyniki kontroli przeprowadzonej w BCK podał on, jak wyglądało zainteresowanie przedstawieniami wystawianymi w ramach Teatromanii. Na wielu z nich frekwencja rzeczywiście była bardzo wysoka (zdarzało się tak, gdy na scenie występowali znani aktorzy grający w raczej tradycyjnym repertuarze), ale często też dochodziło do sytuacji kuriozalnych. Były bowiem przedstawienia, które oglądało mniej ludzi, niż w nich występowało. Na jeden ze spektakli (tak zwanych teatrów offowych) sprzedano jeden bilet, innym razem na widowni nie pojawił się nikt. Dane te protestujących nie przekonywały. – Zmieńmy sposób organizowania Teatromanii, skróćmy czas jej trwania lub przygotowujmy ją co dwa lata, a pojawią się oszczędności – namawiał Bula. 

Na zarzuty opozycji i protestujących odpowiadał też prezydent Bartyla. Przypomniał on, że zawarte w budżecie 9 mln na kulturę to nie wszystko, bo od lat zgodnie z jego pomysłem finansowaniem imprez kulturalnych zajmują się też spółki gminne. – Kultura jest dla mnie ważna, nie bagatelizuję jej – zapewniał Damian Bartyla. Ku zaskoczeniu wszystkich stwierdził też, że nie jest jeszcze przesądzone, że wspomnianych wydarzeń zabraknie w tym roku. – Przeanalizujemy sprawę, podyskutujemy o niej jeszcze – mówił.Artykuł był oglądany 2880 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Kto wybiera takich tziuli
napisał
02.01.2017
o 02:40

jak ....
Kuszontkowski
Rabjus
Gajofiak

Wyslowic sie toto nie potrafi w jezyku ojczystym ... Snochol wroc bo Rabjus i s-ka tylko kompromituje Bytomska Inicjatuwa Stadionu

Franciszek Rokosz
napisał
02.01.2017
o 21:30

W tej radzie są same tsiule…takie lebry byli potrzebne bartylokowi by to miasto cołkiem położyć. A w Tropico alkohol walą i walą. Jak ludzie głupie byli i są to bendom mieli to cego chcieli.

Gość
napisał
03.01.2017
o 18:45

Sami jesteście ciule.Nauczcie się najpierw ortografii a zanim coś napiszecie.

Nieurodzony we Lwowie
napisał
03.01.2017
o 21:37

No cóż, jaki poziom gazety taki poziom jej czytelników i komentarzy. Gratulacje dla naczelnego. Dobrze się Pan czuje w ty m klimacie?

bytomianin
napisał
05.01.2017
o 11:44

Oglądałem na jednym z portai internetowych to żałosne przedstawienie zwane sesją RM w sprawie budżetu i wstyd mi za takich rajców jak Kurzątkowski Rabus i ten długimi włosami który siedział obok pana Kurzątkowskiego chamstwo biło z nim porażające i to słownictwo, dziwię się panu Wężykowi, że jako przew. RM nie potrafił przywołać do porządku pana Kurzątkowskiego za jego słowa z mównicy o obijaniu ryja o posiadaniu jaj< bynajmniej nie kurzych itd>. Być moze pan Kurzątkowski uzywa takiego języka na codzień i dla niego i jego otoczenia to norma ale sesja RM to nie prywatka radnych BISu . Może pan Wężyk jak marszałek sejmu robi wszystko co mu każe prezes i przew. RM boi się prezydenta Bartyli i nie reaguje na takie zachowania radnych. Sam prezydent mówił jakby był zmęczony i ledwo było go słychać, pani Latach wyglądała i poruszała się jakby wcześnie przebywali w wyżej wymienionym lokalu i bynajmniej nie na nieszporach. WSTYD ZA TAKICH RADNYCH ....Strach się bać co będzie z naszym miastem przy takich rajcach miejskich…

Leszek
napisał
05.01.2017
o 11:58

Kiedys za prezydenta Koja w Bytomiu budowano “Energię kultury”. Prezydent Bartyla chce chyba budować “Energię sportu”, skoro skadion i kompleks sportowy są dla niego najważniejsze i chce je zbudować choćby na kredyt. A ja wolałbym, żeby Bytom stawiał na “Energię czystych ulic”, “Energię zadbanych kamiienic”  i tak dalej. W zrujnowanym mieście trzeba zaczynać od spraw najprostszych i podstawowych, a nie snuć sny o potędze za pożyczone pieniądze.

Lol
napisał
07.01.2017
o 11:05

Panowie, nie wazna jest pisownia wazne jest ze ludzie potrafia myslec. To obywatele wybrali ta smietanke z “Lysego”- (Mordownia z dawnych czasow z knajfeldu) to ludzie ktorymi “SYSTEM” moze dobrze sterowac. (dostali drugie majtki na zmiane i sa zadowoleni, wczesniej mieli jedne na dwoch)To sa problemy? Kultura jest wazna, ale to okazja o odciagniecu co naprawde waznych. Bytom potrzebuje wlodarzy ktorzy sie: umyja pojda do fryzjera naucza sie wyslawiac, a potem powinni w naszym imieniu, w imieniu Mieszkancow Bytomia “lizac przyslowiowe jaja” calemu swiatu i sciagnac wreszcie miejsca pracy. Nie mijsca na “Galerze” miejsca godnej pracy.

Anna N.
napisał
10.01.2017
o 13:35

Wystarczy popatrzeć na prezydent od oświaty i kultury ,i wszystko wiadomo.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Asystenci pomogą rodzinom zmienić życie na lepsze

  ​Razem silniejsi. W Bytomiu w tym roku realizacji doczeka się projekt zatytułowany „Asystent z rodziną – razem silniejsi”. Odpowiada za… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 02.01.2017 | Edytor

  Trzej Królowie powiodą bytomian na Rynek

  ​Trzy strumienie. Wspólne obchodzenie Święta Trzech Króli stało się już naszą chętnie kultywowaną tradycją. 6 stycznia w Bytomiu podobnie jak… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 02.01.2017 | Edytor

  Specjalna odzież chłodzi ratowników

  ​Pomoże podczas akcji. Jest nowoczesny, lepszy od poprzedniego i skutecznie chroni życie ratowników górniczych. Mowa o zestawie odzieży i bielizny stworzonej przy współudziale… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 02.01.2017 | Edytor

  Bogata tradycja, ciekawa perspektywa

  ​Hokej na lodzie. Galą w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark bytomski hokej uczcił swe 70-lecie. Na scenie pojawiły się gwiazdy… więcej >>>

  ZB 1 | Życie sportowe | 02.01.2017 | Witold Branicki

  Elektrociepłownia poza szlakiem?

  ​Niepewny los. Budynek naszego największego zabytku techniki, czyli Elektrociepłowni „Szombierki” może niebawem zostać skreślony z listy Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.… więcej >>>

  ZB 1 | Życie miasta | 02.01.2017 | Edytor

  Tańczyła nawet na lokomotywie

  ​Sylwia Hefczyńska-Lewandowska Bytomianką Zimy. Właściwie aż dziw bierze, że tytułu Bytomianki nie otrzymała do tej pory. Sylwia Hefczyńska-Lewandowska mieszka w Bytomiu… więcej >>>

  ZB 1 | Środek życia | 02.01.2017 | Marcin Hałaś

  Kulinarna przygoda Ani Kawy-Kułyk

  ​Bytomianka w MasterChefie. Ania od zawsze lubiła krzątać się po kuchni. Najpierw jako kilkuletni brzdąc jak mogła pomagała w babcinym gotowaniu, potem… więcej >>>

  ZB 1 | Środek życia | 02.01.2017 | Jacek Sonczowski

  Matka Boska Bytomska znowu w świątyni

  ​Nowy ołtarz poświęcony. Od 18 grudnia w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na powrót znajduje się oryginał obrazu Matki Boskiej Bytomskiej.… więcej >>>

  ZB 1 | Środek życia | 02.01.2017 | Edytor

  Wielkie kłopoty na fatalnym skrzyżowaniu

  ​Śródmieście. Skrzyżowanie ulic Chrzanowskiego i Batorego wielu bytomskich kierowców uważa za najgorsze tego typu miejsce w mieście. I trudno nie przyznać im racji. 

  więcej >>>
  ZB 1 | Życie dzielnic | 02.01.2017 | Edytor
  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  20 kwietnia 2018

  imieniny:
  Czesława, Agnieszki

  Bytom
  12°C

  Ciśnienie: 1023 hPa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja