Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 46 | 18.11.2019 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Wołosz rządzi od roku

​Pierwszy z pięciu. 19 listopada minie rok od momentu, gdy Mariusz Wołosz zaczął rządzić Bytomiem. To wprawdzie dopiero jedna piąta jego kadencji, ale też i wystarczająco dużo czasu, by pokusić się o pierwszą ocenę tej prezydentury.


Wołosz wygrał wybory prezydenckie choć wcale nie uchodził za ich faworyta. Spośród wszystkich kandydatów najpóźniej rozpoczął kampanię, a już na starcie okazało się, że przedstawiciele wystawiających go ugrupowań delikatnie mówiąc nie do końca go popierają. Kampanię miał jednak bardzo dobrą i zarówno w pierwszej, jak i w drugiej turze wyraźnie zdystansował rywali. Największą satysfakcję dało mu zapewne pokonanie w decydującej rozgrywce Damiana Bartyli. Wszak to on sześć lat wcześniej doprowadził do referendum i przedterminowych wyborów prezydenckich, pozbawiając Wołosza stanowiska wiceprezydenta.

Pragmatyczna koalicja

W ciągu minionego roku Wołosz przede wszystkim pokazał, że jest prezydentem na wskroś pragmatycznym. Jest reprezentantem Koalicji Obywatelskiej, ale kompletnie nie przeszkadzało mu to zawiązać jedyną w Polsce koalicję większościową z rajcami Prawa i Sprawiedliwości. Co warte podkreślenia współpraca zaciekle zwalczających się na arenie ogólnokrajowej ugrupowań w Bytomiu wygląda świetnie, ani trochę nie zaszkodziły jej nawet dwie tegoroczne kampanie wyborcze. I właśnie ta koalicja pokazuje pragmatyzm Wołosza. Zapewnił sobie bowiem stabilną większość w Radzie, pamiętając jednoczesnie, iż PiS rządzi zarówno w województwie, jak i w Polsce. Nie tylko zatem skończyły się znane z poprzedniej kadencji bezsensowne, ambicjonalne wojny władz naszego miasta z urzędem marszałkowskim (Wołosz ich nie prowokuje), lecz także raz za razem dostajemy z centrali pieniądze na różnego rodzaju inwestycje. W ciągu ostatnich 12 miesięcy były to między innymi środki na lodowisko, oświetlenie, remonty dróg i wiele innych ważnych dla Bytomia przedsięwzięć.

Pragmatyzm przejawia się też w czymś innym. Wołosz konsekwentnie nagłaśnia błędy i zaniedbania swych poprzedników, a jeśli uzna, że zachodzi taka konieczność, to składa prokuratorskie doniesnienia. Ten specyficzny, rozłożony w czasie bilans otwarcia pozwala mu czyścić sytuację w mieście. Zresztą zdecydowania i szybkości działania nie można mu odmówić także w innych sytuacjach. Było to widać w szybkim doprowadzeniu do wymiany na stanowisku dyrektora Bytomskich Mieszkań, czy w sprawie zupełnie innego kalibru, a więc zmian we władzach Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej. 

Szybkie decyzje

Bez ociągania się też ekipa Wołosza uporała z poprawieniem źle przygotowanego Gminnego Programu Rewitalizacji. Urealniono go, dopasowano do nowych okoliczności, a przede wszystkim uzupełniono o nowe projekty, o których można powiedzieć o wiele więcej dobrego, niż o tych zaprezentowanych w przeszłości. Jest zatem spora szansa, że specjalne, zapewne już ostatnie, pieniądze przekazane Bytomiowi na odnowę rzeczywiście do tej odnowy doprowadzą. To bardziej realne stąpanie po ziemi widać też gdzie indziej. Chociaży w przypadku zmiany oderwanego od rzeczywistości planu budowy wielkiego centrum przesiadkowego.

Na pewno udało się Mariuszowi Wołoszowi spełnić podstawowe hasło wyborcze, czyli „Bytom to nie hasiok”. Po roku Bytom rzeczywiście nie jest już hasiokiem. Zablokowano decyzje, na mocy których w niekontrolowany, często niezgodny z przepisami sposób zwożono do nas śmieci z niemal całej Europy. Co więcej, hałdy odpadów znikają (jak chociażby w Miechowicach). W tej kwestii determinacja jest ogromna i to widać po efektach. 

Podczas swego inauguracyjnego przemówienia nowy prezydent Bytomia zapowiadał prezydenturę otwartą i taka jak dotąd ona jest. Wołosz chętnie spotyka się z mieszkańcami, jest na miejscu ważnych wydarzeń, ma bardzo dobry kontakt z mediami. I czego nie można było powiedzieć o Bartyli, chce i potrafi medialnie „sprzedać” swoje działania w czasie licznych, dobrze poprowadzonych konferencji prasowych. Sam Wołosz wypowiada się ostrożnie, raczej pozostawia niedosyt, unika dalekosiężnych, trudnych do spełnienia deklaracji, które tak szkodziły Bartyli. 

Bez zdziwienia 

A co się nie udało? Opozycja zarzuca prezydentowi Wołoszowi, iż zbyt wolno zmienia Bytom, a zbyt mocno skupia się na rozliczaniu Damiana Bartyli. Wołosz ripostuje, iż zastał mnóstwo zaniedbań i dlatego wiele czasu musi poświęcać na rozliczanie przeszłości. I od razu sięga po dowody. Inny zarzut mówi o stawianiu na ludzi związanych kiedyś z prezydentem Piotrem Kojem, a więc chociażby o Arkadiuszu Kococie, czy (byłym już dyrektorze MZZiGK) Robercie Białasie. Ale przecież Wołosz sam był zastępcą Koja, więc zdziwienia być nie powinno.

Mariusz Wołosz rządzi Bytomiem od 365 dni. Przed nim jeszcze ponad 1400 dni na stanowisku prezydenta, bo właśnie tyle zostało do końca wydłużonej o rok kadencji. To naprawdę mnóstwo czasu. Można zrobić wiele dobrego, załatwić wiele ważnych dla miasta i jego mieszkańców spraw, ale można także popełnić wiele błędów. Trzeba przyznać, że na razie tych ostatnich Wołosz umiejętnie i konsekwentnie unika. Dlatego też pojawiające się co jakiś czas informacje o tym, że osoby związane z poprzednim układem myślą o doprowadzeniu na wiosnę przyszłego roku do referendum i przedterminowego odsunięcia prezydenta trudno traktować poważnie. Taka akcja nie ma w obecnych warunkach politycznych najmniejszych szans powodzenia. Nie ma żadnego pretekstu, który „pociągnąłby” akcję i przekonał do niej wystarczająco dużą grupę bytomian, a co ważniejsze nie ma osoby mogącej stanąć na jej czele i rzucić wyzwanie Wołoszowi. Ma on zatem sytuację komfortową i może spokojnie robić swoje. Ale jednocześnie ani na moment nie może stracić czujności, uznając, że jest nie do ruszenia.Artykuł był oglądany 1789 razy.
 • Ocena - 1 5 głosów
   


Komentarze

bytomianin
napisał
18.11.2019
o 15:29

Czytam podsumowanie pierwszego roku prezydentury pana Wołosza i opinie przedstawiciela KO PIS i pana Rabusa, pierwszy raz zgadzam sie z przedstawicielem PISu ale tylko w sprawach lokalnych, pan Bartków obiektywnie ocenia ten rok a z kolei pan Rabus w swoim stylu krytykuje co mnie nie dziwi, że nie daje sobie rady z problemem odpadów ze szczuje ludzi na siebie,że starcimy fundusze na rewitalizację, że jakieś są niejasności co do obsady stanowisk itd itd. Chciałbym panu Rabusowi przypomnieć kilka faktów z rządów jego mentora który z kibola zrobił panisko a mianowicie jak wyglądąło tworzenie tworów typu BARI, BSAG, spóldzielnia socjalnej jak i kim obsadzał stanowiska < czego najlepszym przykładem jest pan Snochowski gdzie on nie rzadził >, ile kasy poszło na te twory, ile kasy zmarnowano na projekty typ stadion efekt widoczny dzisiaj, gadali gadali zarabiali i co i NIC, jak pięknie drenowano kasę BPK, proponuję udać sie na Puławskiego i zobaczyć jak bez zbędnego gadania zaczęto działać i efekt jest widoczny lodowisko rośnie w oczach no i ostatni użyty argument którego użył pan Rabus a mianowicie napuszczanie ludzi na siebie, pan Rabus zapomniał kto w celu zastraszania radnych przyprowadzał do BCKu kiboli na sesję RM które dotyczyła bytomskiego sportu< PB> i kto przyprowadzał kiboli na sesję RM do UM dotyczącą sprzedaży PECu gdy pracownicy przybyli na sesję walczyć o swój zakład pracy. O odpadach i smieciach nie ma się co rozpisywać bo wszyscy wiemy kto sprowadził do Bytomia ten problem. Nie wiem czy pan Rabus oceniał rok pracyprezydentury pana Wołosza czy sześć lat prezydentury pana Bartyli…

Adam
napisał
18.11.2019
o 18:46

Co wybrali to mają ...

Latający Ślązak
napisał
19.11.2019
o 21:58

@bytomianinie, dodam jeszcze pobicie przez kibica Polonii p. Mariusza Wołosza lub banery zastraszjące ówczesnych radnych.
Jeżeli Rabus, Kupijaj, Wiejacha, Snochowski, Bartyla itp. dalej potrafią się pokazywać kibicom Polonii Bytom, to widocznie fani Polonii wierzą w bajki opowiadane przez sześć lat przez tych panów, że kolejne dewastacje stadionu przed dwiema kampaniami wyborczymi, to zapowiedź rozpoczęcia budowy lub obca jest im umiejętność prawidłowego postrzegania rzeczywistości, delikatnie mówiąc. Niech będzie, że to tylko naiwność i nadzieja.

PS. Bytomianinie, Polonia Bytom, podobnie jak wszystkie niebiesko-czerwone drużyny, to spóścizny po Pogonii Lwów (Piast, Odra, Pogoń itd.), powstały po przybyciu kresowian na ziemie zdobyte/przyznane w Jałcie/ po 1945r. Jest więc jeszcze dużo czasu na wybudowanie stadionu na stulecie klubu Polonii Bytom i obchodów…

 

Adam
napisał
20.11.2019
o 03:57

Latający Ślązaku zacznijmy od tego, że kibiców PB jest może 10 proc. reszta to zwyczajna hołota. Przykleiło się g.wno do statku i krzyczy płyniemy!

Adam
napisał
20.11.2019
o 04:07

Dla mnie Wołosz jak na razie jest najlepszym prezydentem Bytomia jakiego to miasto miało.

Kiedyś głosowałem na Wójcika, pfuuu chce zapomnieć.
Później głosowałem na Koja ( w sumie nie był najgorszy)
Po Koju zagłosowałem na Bartylę i to był błąd jakich mało, przy nim Wójcik to człowiek instytucja.
Tym razem zagłosowałem na Wołosza, i jak na razie mi odpowiada. Nie oczekuje wielkiego rozwoju miasta, bo znam realia, ale oczekuje zaprzestanie jego dewastacji. Jak na razie się to udaje a i co rusz coś się dzieje. Podobają mi się spotkania z mieszkańcami, Niech tylko porządnych mieszkańców wysiedlą z Bobrka a na ich miejsce wysiedlą całe menelstwo to Bytom wypięknieje. Wspólnoty i BM zaczną mieć kasę na remonty kamienic

Chłopski rozum
napisał
21.11.2019
o 09:15

Prezydent Wołosz rządzi od roku i zbiera za ten rok pochwały. W porządku! Przypomnę jednak, że po pierwszym roku równiez chwalono Damiana Bartyle a jak to sie skończyło - każdy widział. może więc poczekajmy z tymi pochwałami. Bo być lepszym perzydentem od Bartyli potrafiłby być chyba nawet koń. Albo Kononowicz.
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Jacek Brzezinka w zarządzie Metropolii

  ​Będzie zmiana w Radzie. Wiceprzewodniczący bytomskiej Rady Miejskiej i były poseł Jacek Brzezinka wszedł do zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na stanowisko to wybrano… więcej >>>

  ZB 46 | Życie miasta | 18.11.2019 | Edytor

  Jak bardzo wyludni się nasze miasto?

  ​Zatrważające dane. W roku 2050 w Bytomiu będzie mieszkało tylko 116 tysięcy osób. W większości będą to ludzie już niemłodzi.… więcej >>>

  ZB 46 | Życie miasta | 18.11.2019 | Edytor

  Głosuj za powrotem opery w Dolomity

  ​Zawalczmy o to razem. Jest szansa, by w czerwcu przyszłego roku opera powróciła do Dolomitów Sportowej Doliny. Plenerowe widowisko dojdzie do skutku,… więcej >>>

  ZB 46 | Życie miasta | 18.11.2019 | Edytor

  Ekstremalne zabawy na Szkale?

  ​Wielkie plany. Władze Radzionkowa przymierzają się do zagospodarowania terenów tak zwanej Szkały. Chcą, by powstało tam zapewniające sporo atrakcji, nowoczesne… więcej >>>

  ZB 46 | Życie miasta | 18.11.2019 | Edytor

  Psi nos drona

  Mechaniczny policjant. Uważaj na to, co wrzucasz do pieca, bo gdy nad kominem twojego domu zawiśnie dron, na jakiekolwiek tłumaczenia… więcej >>>

  ZB 46 | | 18.11.2019 | Edytor

  Siedmioro laureatów Medalu Miasta Bytomia

  ​Gala w operze. Mamy siedmioro kolejnych laureatów Medalu Miasta Bytomia.  Poznaliśmy ich podczas uroczystości zorganizowanej w miniony piątek w Operze… więcej >>>

  ZB 46 | Życie miasta | 18.11.2019 | Edytor

  Charytatywny kalendarz na pomoc Małgosi

  ​Z dobroci serca. Fundacja Petralana po raz kolejny wydała kalendarz charytatywny. Pomoże on choremu dziecku, a powstał dzięki artystycznym zdolnościom podopiecznych bytomskiego… więcej >>>

  ZB 46 | Środek życia | 18.11.2019 | Edytor

  Urodziny Agory z Roksaną Węgiel

  ​Tort też był. Podczas tej imprezy działo się tyle ciekawych i różnorodnych rzeczy, że absolutnie nie można się było nudzić. W minioną… więcej >>>

  ZB 46 | Środek życia | 18.11.2019 | Edytor

  Podróż na Kresy naszej historii

  ​Nauczycielskie fascynacje. Anna Dziadek jako jedyna spośród bytomskich nauczycieli wzięła udział w zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej seminarium pod tytułem „Kresy… więcej >>>

  ZB 46 | Środek życia | 18.11.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  09 sierpnia 2020

  imieniny:
  Romana, Ryszarda

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja