Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 27 | 08.07.2019 | Życie miasta | Tomasz Nowak

WYBUCH GAZU ZABIŁ TRZY OSOBY

​Tragedia na Katowickiej. 39-letnia kobieta oraz jej dwie córki w wieku 7 i 5 lat zginęły wskutek wybuchu gazu do jakiego doszło w minioną sobotę w budynku przy ulicy Katowickiej 37. Dramat wstrząsnął Bytomiem i całą Polską. W sobotę i niedzielę obowiązywała ogłoszona przez prezydenta Mariusza Wołosza żałoba. W dniu tragedii przyjechał do nas premier Mateusz Morawiecki. 


Była sobota 6 lipca krótko po godzinie 13, gdy na Katowickiej rozległ się potężny, słyszany z wielu metrów huk. - Nie wiedzieliśmy co się dzieje, ale byliśmy niesamowicie przerażeni – opowiadają mieszkańcy centrum Bytomia. - Wybiegliśmy na ulicę. Wszędzie było pełno dymu i kurzu, widzieliśmy też ogień. Wiedzieliśmy,  że stało się coś bardzo złego. Na parterze mającego charakterystyczne półokrągłe balkony szarego domu przy Katowickiej 37 doszło do wielkiej eksplozji gazu. Zabiła ona przebywające w lokalu trzy osoby: matkę i jej dwie córeczki. Było też kilku rannych. Największe rany odniosła kobieta, która w momencie detonacji przechodziła obok budynku. Helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrał ją do szpitala. 

Siła eksplozji była ogromna. Wyleciały okna w wielu okolicznych mieszkaniach, było sporo zniszczeń. - Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Wyrwało nam okno w mieszkaniu, widziałem, że leży na ulicy. Ale to nic w porównaniu z tragedią tej kobiety i jej córek. To niepojęte – mówił z przejęciem mieszkaniec ulicy Katowickiej. 

Na miejscu zdarzenia bardzo szybko pojawili się strażacy i policjanci. Ci pierwsi musieli ugasić wielki pożar domu. Przez długi czas kłęby dymu i słup ognia były widoczne z daleka. Trwający od dawna  na Katowickiej remont miał w tym momencie swoje plusy i minusy. Plusy, bo ulicą nie przechodziło zbyt wielu ludzi, minusy, bo służby ratownicze miały utrudniony dostęp do budynku. Pozostałych lokatorów Katowickiej 37 ewakuowano, to samo zrobiono z mieszkańcami domów sąsiednich.  Do akcji przystąpiła ściągnięta z Jastrzębia-Zdroju  specjalistyczna grupa poszukiwawcza,  która skrupulatnie przeszukała obiekt. 

Na miejscu pojawili się też prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i jego trzej zastępcy. Poza nimi byli przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego.  Obradował sztab kryzysowy. Niedługo potem przybył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a po nim premier RP Mateusz Morawiecki i szef owa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek. Szef rządu zapewnił, że poszkodowani otrzymają pomoc.

Przedstawiciele nadzoru budowlanego zadecydowali o wyłączeniu z użytkowania sześciu lokali na parterze i pierwszym piętrze. Nie wiadomo, co dalej będzie z budynkiem, trzeba sprawdzić jego stan po wybuchu. Część lokatorów znalazła schronienie u rodzin, reszcie  rodzin miasto zapewniło miejsce w hostelu przy ulicy Strzelców Bytomskich. Lokatorzy domów okolicznych mieli wrócić do siebie, straż zabrała się za przywrócenie energii elektrycznej. W Technikum nr 4 miasto zapewniło też miejsce dla poszkodowanych, dawano im tam jedzenie i picie. 

Po tragicznej śmierci trzech bytomianek prezydent Wołosz ogłosił żałobę na terenie miasta. Obowiązywała ona w minioną sobotę i niedzielę. Odwołano wszystkie imprezy organizowane przez gminę. 

Na razie nie jest znana przyczyna wybuchu. Podejrzewa się, że eksplodowała butla z gazem w jednym z mieszkań. W mediach podawano też sensacyjnie brzmiące informacje o tym, że jedna z lokatorek domu próbowała popełnić samobójstwo i celowo doprowadziła do ulatniania się gazu. Przyczyny dramatu będą wyjaśniane.  Artykuł był oglądany 3254 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

Adam
napisał
08.07.2019
o 11:36

Panie Marcinie Hałaś ten artykuł ma być newsem czy rozwiniętą informacją na temat tego wybuchu? Jeżeli newsem to się Pan spóźnił, 10 minut po wybuchu w internecie był film i informacja na stronach innych portali.

Mogę zgodzić i zakupić Pańską gazetę, pod warunkiem, że uzyskam jakieś nowe informacje. Niestety zapłaciłem i dowiedziałem się o wybuchu który miał miejsce w sobotę, czyli tak de facto dawno temu. Nic nowego tylko kasa poszła na coś co mam za darmo i szybciej

Marcin Hałaś
napisał
08.07.2019
o 11:45

Panie Adamie - nie jestem autorem tekstu, który Pan komentuje. Niemniej przekażę Pana uwagi redaktorowi naczelnemu Życia Bytomskiego. Myślę, że gazeta papierowa wciąż pozostaje cennym źródłem informacji dla osób przyzwyczajonych do mediów tradycyjnych.

Adam
napisał
08.07.2019
o 12:14

Panie Marcinie, oczywiście, że możne zostać cennym źródłem informacji. Wchodząc na portal internetowy oczekuje surowych informacji tu i teraz, kupując gazetę (tygodnik) Oczekuję, że uzyskam bardziej szczegółowe informacje na temat tego co się stało. Niestety w ŻB znalazłem to samo co na portalach 10 minut po tragedii i to za darmo.

Zenek
napisał
08.07.2019
o 20:06

RE; Adam
Panie Adamie proszę nie narzekać, na internetowej startowej stronie ŻB jest mnóstwo „newsów”, które wypełniają (zaśmiecają) nieustannie od kilku a nawet kilkudziesięciu miesięcy stronę startową.
Na dowód, poniżej kilka tytułów: 
Rekordowe koszykarskie derby.
Szok pod Wawelem.
Hat trick Błażeja Salamona na powitanie ze sponsorem.
Komplet punktów piłkarzy Polonii.
Koniec ligi, czas na baraże.
Kamera! Akcja! I nic nie widać.
O przepływach elektoratu.
Krajobraz po historycznym spadku.
Z bytomskiego Ratusza do Zarządu Województwa.
Wołosz już rządzi, znamy nazwiska jego zastępców.
PiS czyści muzeum
Dobra koalicja a przynajmniej najlepsza.
„Profesjonalizm” redaktorów nie wymaga komentarzu, taki sam poziom reprezentują również dzisiejsze władze Bytomia.

J Jendrzj
napisał
10.07.2019
o 21:43

Katowicka 35.Miejsce mojej edukacji.
Z zaciekawieniem patrzyłem na zdjęcia tego miejsca ,przekazywane przez wszystkie telewizje.Porównywałem z tym z przed 70 lat.
Co zobaczyłem?
Przede wszystki tragedię ludzą ludzi zamieszkałych obok mej “budy”
Zobaczyłem także zdemolowane,odrapane i pokryte patną czasu przepiękne kamienice.
Nawet schody,które prowadzą z Katowickiej na Plac Klasztorny zdemolowane.
Wydaje mi się,że miasto moje od dziesięcioleci nie ma dobrego gospodarza.Nieważne jest,czy ci rządzący pochodzą z tej,lub innej kasty poliycznej,bo goreje.
Goreje tak,jak to kiedyś przepiękne mieszkanie graniczące z moją szkołą,a w którym ktoś wykonał fuchę.lub celowo zdemolował instalację gazową.
Tak się składa,że pamiętam z czasów powojennych,jak ta ulica tętniła życiem,a kamienice okraszały swym pięknem moje miasto.
Dramat ludzki.Ktoś mówi,że to próba samobójcza,ktoś inny,że butla gazowa,a jeszcze inny..
Każdy broni swojej ####!!!
A gdzie dramat tej rodziny,tego miasta i ludzi,którzy nazwali je kiedyś PERŁA.
Bo miasto to byłą śląską perłą.A teraz??
Łączę się w żałobie z rodziną ludzi,którzy zginęli w tej tragedii.Bo tragedie ludzkie to zmora.
Czy zadowolony jestem,że po dziesiątkach lat zobaczyłem to mi bliskie miejsce,które jest w ruinie z wielu ujęć i przypomniałem sobie wszystkie szczegóły oolicy mej “budy”.
NIE-wolałbym tego nie oglądać,wolałbym by ta matka i te córki żyły!

Lol
napisał
14.07.2019
o 10:47

Jezeli Dyrektor nie zarzadzil naprawy lub czesciowego zamkniecia doplywu gazu, powinien isc siedziec. Komu nalezy ta kamienica ma krew na rekach. Zdrowy rozsadek, wiek , wyksztalcenie powinna byc tez inteligencja. 50-70 lat rura gazowa nie moze byc dobrze, w budynku po tys. tapniec i szkod gorniczych. Acha ten Dyrektor ma wille pod lasem !

Adam
napisał
14.07.2019
o 10:58

Ludzie nie trzeba być ekspertem aby dojść do wniosku, że to było samobójstwo. Aby do takiej eksplozji doszło musi być bardzo wysokie stężenie gazu, czy ktoś mi chce powiedzieć, że kobieta z dwójką dzieci siedziała w mieszkaniu i nie czuła gazu? Do tego sobie w upał okna zamknęła? Ludzie czuli gaz na klatce ale w dzień wybuchu a nie jak co niektórzy klepią kilka dni przed. A dokładnie 30 minut przed eksplozją.

Adam
napisał
14.07.2019
o 11:01

LOL jaki dyrektor miał zamknąć dopływ gazu? I dlaczego? Przestań pieprzyć jak potłuczona gęś. Winny tej tragedii jest Wołosz, Duda i Cykliści.

Lol
napisał
14.07.2019
o 12:04

Adamie, wlasnie myslalem o tym woloszu tylko nazwalem go tak, Kim jak nie dyrektorem prezesem jest prezydent miasta.Badz kreatywny. Dzis juz zaduzo pisac nie wolno bo cie uj_ebia.
Znalazl sie pieprznik i chetny na mlode gesi !!!!
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Miasto nam zarosło

  ​Co z tym koszeniem? Bytom strasznie nam zarósł w ostatnich tygodniach. Z niemal każdej dzielnicy napływały skargi mieszkańców domagających się skoszenia zaniedbanych trawników… więcej >>>

  ZB 27 | Życie miasta | 08.07.2019 | Edytor

  Umowa podpisana, zdrowie pod kontrolą?

  ​Będą badać. Nasze miasto nawiązało współpracę naukowo-badawczą ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Pozwoli ona na prowadzenie badań dotyczących wpływu zagrożeń środowiskowych… więcej >>>

  ZB 27 | Życie miasta | 08.07.2019 | Edytor

  Plastikowi mówimy stanowcze nie!

  ​Bądźmy eko. Koniec z plastikowymi sztućcami, talerzami, kubkami i butelkami. Teraz stawiamy wyłącznie na materiały podlegające procesowi recyklingu i biodegradowalne. To znaczy stawia… więcej >>>

  ZB 27 | | 08.07.2019 | Tomasz Nowak

  Wicepremier spacerował  po naszym Rynku

  ​Miasto plus. Wicepremier rządu oraz jednocześnie minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin odwiedził w miniony poniedziałek Bytom. Porozmawiał z dziennikarzami, pospacerował po Rynku… więcej >>>

  ZB 27 | Życie miasta | 08.07.2019 | Edytor

  Zbudują basen w Radzionkowie

  ​Na razie projekt. Radzionków od wielu lat ma przepiękny basen otwarty usytuowany na Księżej Górze. Teraz chce mieć także pływalnię… więcej >>>

  ZB 27 | Życie miasta | 08.07.2019 | Edytor

  Nie tylko odbiera porody

  ​Położna Bytomianką Lata. Dorota Siebiata-Tomczyk jest położną nie tylko z powołania, ale także z rodzinnej tradycji. Jej działania znacznie wykraczają poza coś,… więcej >>>

  ZB 27 | Środek życia | 08.07.2019 | Edytor

  Taniec powrócił z rozmachem

  ​Atrakcje w teatrze. 13 przedstawień w wykonaniu międzynarodowych profesjonalistów, a do tego warsztaty dla wszystkich i mnóstwo artystycznych emocji. Tak można podsumować zakończony Festiwal… więcej >>>

  ZB 27 | Środek życia | 08.07.2019 | Edytor

  Bawią się i uczą, czyli pomysł na wakacje

  Przyjemne z pożytecznym. Podobnie jak w poprzednim roku w Agorze Bytom podczas wakacji organizowane są bezpłatne lekcje angielskiego dla najmłodszych. 

  więcej >>>
  ZB 27 | Środek życia | 08.07.2019 | Edytor

  Wiatr uniesie bańki mydlane

  ​Zaproszenie. Atrium Plejada Bytom organizuje w najbliższą sobotę 13 lipca Ogólnopolski Festiwal Baniek Mydlanych. Szykuje się świetna zabawa nie tylko dla… więcej >>>

  ZB 27 | Środek życia | 08.07.2019 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  15 sierpnia 2020

  imieniny:
  Napoleona, Stelii

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja