Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

O przepływach elektoratu

​Przepływy elektoratu...

O tym się zawsze pisze przed drugą turą. A jak może to wyglądać w Bytomiu? Niewątpliwie… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 20 | 15.05.2017 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Wężyk odchodzi, Janas przychodzi

​Prawo demokracji. Nowa większość w bytomskiej Radzie Miejskiej kontynuuje wprowadzanie nowych porządków. Stanowisko stracił przewodniczący Rady Andrzej Wężyk, którego zastąpił Mariusz Janas. Nowi są też trzej wiceprzewodniczący. 


O tym, że opozycja zechce zmienić skład prezydium Rady, było wiadomo od dawna. Stosowny wniosek złożono już kilka tygodni temu. Od tego momentu trwały ustalenia, kto i jakie stanowisko w nowym rozdaniu dostanie. Początkowo ustalono, że po odwołaniu Andrzeja Wężyka ze Wspólnego Bytomia jego fotel przejmie Mariusz Janas z Prawa i Sprawiedliwości. Partia ta uparła się na takie rozwiązanie, a pozostałym klubom opozycyjnej większości ono pasowało. Zwłaszcza Platformie Obywatelskiej, która  chciała mieć pewność, że kokietowany stanowiskami przez próbującego odzyskać wpływ na Radę prezydenta Damiana Bartylę PiS nie skusi się na współpracę z nim. Z czasem jednak pojawiła się propozycja oddania funkcji szefa Rady Stowarzyszeniu Budujmy Bytom, a więc nowemu klubowi. To jego powstanie całkowicie zmieniło sytuację na bytomskiej scenie politycznej. Konkretnie propozycję złożono Dariuszowi Laksie, ale on jej nie przyjął. 

Roszady całkowicie już odbierające obozowi rządzącemu wpływ na Radę miały się dokonać podczas sesji zwołanej na miniony czwartek. Do ostatniej chwili jego przedstawiciele próbowali zablokować to, co wydawało się nieuchronne. Dość powiedzieć, że kiedy obrady się rozpoczęły, na sali był tylko jeden radny Bytomskiej Inicjatywy Społecznej. Reszta gdzieś zniknęła, brakowało też prezydenta Bartyli. Przewodniczący Wężyk ogłosił godzinną przerwę, co opozycja przyjęła z oburzeniem. Tymczasem w kuluarach trwało liczenie głosów. Rządzący po cichu liczyli, że będący dziś w SBB Michał Napierała jednak nie zagłosuje za odwołaniem swojego do niedawna klubowego kolegi Andrzeja Wężyka. Gdyby tak się stało, głosowanie skończyłoby się remisem 12:12, a to oznaczało ocalenie przewodniczącego. Doraźnie ściągnięto też na obrady Katarzynę Szołtysik-Kaczmarek z BIS. Nic to jednak nie dało. Wynik głosowania był z góry wiadomy. Miał tego świadomość sam przewodniczący Wężyk. Na sesję przyniósł on kwiaty, które potem w podzięce za współpracę wręczył pracownikom kancelarii Rady Miejskiej.  

Przerwa przeciągnęła się w czasie. Zrobiło się nerwowo, a tracący cierpliwość opozycjoniści próbowali nakłonić wiceprzewodniczącego Rady Krzysztofa Gajowiaka do wznowienia obrad. W końcu wrócił jednak Wężyk, pojawili się też rajcowie BIS. Opozycja od razu przystąpiła do działania, zgłaszając wnioski o odwołanie szefa Rady i jego zastępcy. W uzasadnieniu napisano, że większość rajców straciła do nich zaufanie. Taka wersja pojawia się za każdym razem, gdy większość chce dokonać zmian personalnych. Mimo to reprezentujący popierającą prezydenta Bytomską Inicjatywę Społeczną Robert Rabus pytał: – Co takiego ważnego stało się w ostatnim czasie, że utraciliśmy zaufanie. Andrzej Wężyk nie dał wam żadnego powodu, zawsze był bardzo dobrym przewodniczącym i świetnie radził sobie z prowadzeniem obrad. Wyrzucanie go można wyjaśnić jedynie względami politycznymi. Rabusowi odpowiedział Alfred Pyrk z PiS: – Jeśli pan pyta, to wyjaśniam: pan nie rozumie zasad demokracji. Powstała nowa większość i ona ma prawo powierzyć najważniejsze stanowiska w Radzie ludziom, którym ufa. Tak, to jest właśnie polityka. Każdy z nas ją tutaj uprawia niezależnie od tego, czy reprezentuje partię, czy też jakieś stowarzyszenie. Głos zabrał sam Wężyk. Dziękował za 30 miesięcy pracy, przypominając, że był jedynym szefem Rady wybranym jednogłośnie. 

W tajnym głosowaniu za odebraniem Andrzejowi Wężykowi stanowiska przewodniczącego opowiedziało się 13 radnych, a 11 było przeciw. Zdecydował zatem jeden głos. Takim samym wynikiem zakończyło się głosowanie w sprawie odwołania Gajowiaka.  

Zgodnie z zasadą „umarł król, niech żyje król” opozycja podczas tej samej sesji wyłoniła nowy skład prezydium Rady. Na jej czele stoi teraz Mariusz Janas. Funkcje jego zastępców otrzymali Michał Bieda Andrzej Kostek z PO oraz Dariusz Laksa z SBB. Chwile satysfakcji przeżywał zapewne Kostek, którego rok temu BIS pozbawił stołka wiceprzewodniczącego. I też powoływano się wówczas na „utratę zaufania”. BIS dostał zatem kolejne ciosy, po których może się już nie podnieść. Co ciekawe, choć to nadal największy klub w Radzie (ma aż 9 radnych), to nie tylko nie rządzi, ale też nie ma swojego przedstawiciela w prezydium Rady.  

 Artykuł był oglądany 9532 razy.
 • Ocena - 5 1 głosów
   


Komentarze

Ja
napisał
12.05.2017
o 13:20

I bardzo dobrze. Tak służalczego przewodniczącego nie było nigdy. Nawet Doniec się bardziej stawiał Kojowi.

Teraz rozliczacie ekipę budzików.

Andrzej
napisał
12.05.2017
o 14:52

6 zdań i 2 literówki smile Pisane “na szybko” a przecież wiadomo już było wczoraj ...

Adam
napisał
13.05.2017
o 12:56

Przychodzi lato czas skorzystać z wesołego miasteczka. Teraz będzie karuzela stanowisk. Jedni nieudacznicy schodzą, by inni mogli wejść.

Leszek
napisał
15.05.2017
o 18:00

Czekam na nowe wybory samorządowe. Mam nadzieję że Pan Prezydent Bartyla utrzyma stanowisko co będzie z korzyścia dla mieszkańców, miasta oraz metropolii. Czas pokaże jak bardzo mylili się ci którzy kierowali przeciwko niemu stek kłamstw i pomówień. Mądrość suwerena zwycięży.

Leszek
napisał
15.05.2017
o 18:38

Od jakiegoś czasu zamieszczam tu komentarze pod imieniem Leszek. Ostatnio ktoś zaczął - jak powyżej - używać tego samego nicka. Jak rozumiem - pisałem w miare sensownie, więc ktos chce to wykorzystać w bieżącej bytomskiej nawalance politycznej. może Redakcja wprowadziłaby możliwość zakładania kont na tym forum, żeby uniknąć podszywania się pod cudze nicki i nazwoska?

Leszek
napisał
15.05.2017
o 18:51

A osobie podpisującej się również jako Leszek proponuję, aby wpis swój zakończyła słowami:
A ludzie wtykają Bartyli szpilki - to nie ludzie to wilki.
Łudu dubu!

Leszek
napisał
15.05.2017
o 19:15

Jestem Leszek. Mam prawo być Leszkiem !

Leszek
napisał
15.05.2017
o 23:55

Ja też jestem Leszek, a właściwie zwolennik “leszka” więc pokłóćmy się o imiona, a oczywiście meritum sprawy (zmiany, zmiany, zmiany) schodzą na drugi plan, jak zawsze. Niech żyją Leszki.

Adam
napisał
16.05.2017
o 03:45

Precz z Leszkiem nie Leszkiem!!!

Lech
napisał
17.05.2017
o 11:09

Mam nadzieję, że przewodniczacy Mariusz Janas stanie sie w przyszłym roku prezydentem Bytomia. Czas, aby zaczął rzadzić PiS - stabilna partia i posprzątała po wszystkich BIS-ach i Wspólnych Bytomiach.

Bytomianin
napisał
17.05.2017
o 13:59

Mam nadzieje, że w następnych wyborach wygra PiS

Wojciech
napisał
21.05.2017
o 02:26

Smutno czytać komentarze - połajanki w/w. Leszki awanturują się nie wiadomo o co, jedni za inni przeciw Bartyli, a gdzie demokracja? Spokojnie, będą wybory i społeczeństwo zadecyduje i oceni. W Bytomiu coraz więcej populizmu i brak merytorycznego dyskursu. Nie dziwi zatem, że wielu stąd wyprowadza się, pomimo swojej miłości do “małej ojczyzny”. Smutno na to wszystko patrzeć i czytać / słuchać tak niskiej połajanki

Adam
napisał
21.05.2017
o 07:01

Wojciechu, wybory rozstrzygają kwestie polityczne. W obecnym czasie najprawdopodobniej doszło do przestępstw finansowych i tu nie wybory a wyroki będą rozstrzygać.

Wojciech
napisał
22.05.2017
o 01:28

Adasiu od rozstrzygania przekrętów finansowych jest prokuratura a nie motłoch który reprezentujesz, podobny jesteś do gawiedzi z rewolucji francuskiej, Chcecie tak na siłę głów???!

Adam
napisał
22.05.2017
o 07:56

Wojciechu od rozstrzygania przekrętów finansowych jest Sąd, prokuratura jest od zbierania i przedstawiania dowodów winy a także oskarżania.

Adam
napisał
22.05.2017
o 07:59

Tak gwoli ścisłości. Prokuratura działa na rzecz tego “motłochu” Sąd zaś wydaje wyrok w imieniu tego “motłochu” Zanim zaczniesz kogoś nazywać motłochem spójrz w lustro

Wojciech
napisał
22.05.2017
o 09:01

Adasiu jesteś jak kura która dziobie i dziobie i wydziobać nie może. Biedny jesteś. Zacietrzewiony, znerwicowany i przepełniony mową nienawiści. Ocknij się biedaku

Wojciech
napisał
22.05.2017
o 09:02

Widzę Adasiu, że prawda Cię zabolała. O głowach nic nie sprostowałeś, więc chęć krwi nie jest Ci obca heheh, żałosne

Adam
napisał
22.05.2017
o 23:15

Wojciechu jesteś tak płytki jak kałuża szczyn po psie yorku. Kończę dyskusje z tobą bo do niczego ona nie prowadzi. Jesteś pewnie jednym z beneficjentów polityki finansowej Damiana B. Tak więc muszę cię zmartwić, strumyk wysechł!

Wojciech
napisał
25.05.2017
o 01:09

Adasiu jesteś wulgarny. Ja na szczęście nie mam nic wspólnego z polityką, ani ze stołkami ratusza, boli mnie tylko głupota ludzka, Twoja jest megalityczna. Nie będę Cię wyzywał od szczyn, bo staram się być jednak kulturalnym, ty jesteś błaznem, kloaka jorka

Adam
napisał
25.05.2017
o 16:19

Wulgarne to jest dojenie spółki miejskiej z milionów złotych, podobnie wulgarnym jest bronienie tego procederu! Skalibruj swój kompas moralny bo kieruje cie na manowce.

Wojciech
napisał
25.05.2017
o 21:49

Ty skalibruj swój jęzor bo jesteś już na manowcach! Zachowujesz się jak dureń, może nim jesteś!?

Adam
napisał
25.05.2017
o 23:11

Wojciechu wróć do swojego pierwszego komentarza i do mojego. Wtedy zobaczysz że to Ty jesteś chamem.

Wojciech
napisał
28.05.2017
o 13:22

Adasiu chamem to ty jesteś. Jesteś biednym mizernym człowieczkiem, co głośno ujada jak pies, który się boi!
Jesteś bałwankiem mizernym bo mizernym ale bałwankiem heh
nic dodać nic ująć. Miłego dnia i nie odpisuj już bo mnie męczysz swoją głupotą yorka co szczocha gdzie popadnie - też porównaj sobie poprzednie swoje durne komenty

Pati
napisał
01.06.2017
o 20:36

Janas przychodzi czyli Pitbul nowe porządki

Interpelacja radnego Mariusza Janasa do Prezydenta miasta Bytomia w sprawie możliwego uszczuplenia budżetu miasta Bytomia poprzez niedochodzenie należności przez władze MOPR w Bytomiu.

W roku 2015, na przełomie II i III kwartału, w miesiącach maj, czerwiec, lipiec, w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu w Dziale Wsparcia Rodziny, przeprowadzony został audyt związany z kontrolą działalności tego Wydziału.
Audyt koncentrował się na analizie spraw realizowanych od początku 2013 roku do końca marca 2015 roku i oceniał efektywność i skuteczność procesu dochodzenia należności od rodziców biologicznych za pobyt ich dzieci w pieczy zastępczej. Dla jasności zgodnie z Ustawą o Wspieraniu Rodziny i Systemie Pieczy Zastępczej, powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka ponosi wydatki na opiekę i wychowanie dziecka umieszczonego w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Należności te są następnie egzekwowane od rodziców biologicznych. Jak wykazał audyt, MOPR w Bytomiu prawie całkowicie zlekceważył ten obowiązek.  Audyt wykazał szereg nieprawidłowości i zaniedbań w procesie realizacji procesu dochodzenia należności w powyższym zakresie, w wielu sprawach nie podejmowano żadnych czynności.  Dla przykładu łączny stan odpłatności do uzyskania za pobyt dzieci w placówkach w tamtym okresie wyniósł prawie 800 tysięcy złotych! Należy mieć na uwadze, że zadanie audytowe badało jedynie procedury, nie wiadomo jakie rzeczywiście były kwoty tych zaniedbań, z uwagi na ogromny odsetek prowadzonych spraw mogą to być nawet milionowe kwoty niedochodzonych należności. Z kontroli wynika także, że kierownictwo działu nie miało wiedzy w zakresie realizowanych działań. Zgodnie z ustawą, za naruszenie dyscypliny finansowej uznać należy między innymi nieustalenie, niedobranie lub niedochodzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych. Tym samym przez zaniedbania uszczuplono bezpośrednio budżet gminy. Wobec winnych nigdy nie wyciągnięto żadnych konsekwencji, prezydent nie zlecił szczegółowej kontroli, a rzecznik dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej nie dowiedział się o sprawie.
Biorąc powyższe pod uwagę uprzejmie proszę Pana Prezydenta o odpowiedź na następujące pytania:
1.    Dlaczego nie wyciągnięto żadnych konsekwencji wobec osób winnych zaniedbań, skutkujących uszczupleniem budżetu Bytomia?

2.    Dlaczego po otrzymani pierwszego sprawozdania nie zlecił Pan szczegółowej kontroli i nie powiadomił Pan Regionalnej Izby Obrachunkowej o wynikach przeprowadzonego audytu?

3.    Czy opisane wyżej sytuacje mają miejsce nadal?
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  RIO negatywnie o wykonaniu budżetu. Prezydent się odwołuje

  ​Co z absolutorium? Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach negatywnie zaopiniowała przedstawione przez prezydenta Bytomia Damiana Bartylę sprawozdanie z wykonania zeszłorocznego budżetu. Prezydent złożył… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 15.05.2017 | Edytor

  Na Eurowizji nie poznali się na Kasi Moś

  ​Nie udało się. Bytomianka Kasia Moś zajęła odległe miejsce podczas tegorocznego finału festiwalu piosenki Eurowizja. Zaśpiewała bardzo dobrze, lecz nie… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 15.05.2017 | Edytor

  Podpisali petycję, bo chcą ronda

  ​Nastawieni entuzjastycznie? 2740 mieszkańców Radzionkowa podpisało się pod petycją domagającą się niezwłocznej przebudowy skrzyżowania ulic Schwallenberga, Szymały oraz Unii Europejskiej.… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 15.05.2017 | Edytor

  Nasz rycerz najlepiej rzucał nożem i toporem

  ​Zdominowali resztę. Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde po raz kolejny dowiodło, że nie ma sobie równych. Nasi rewelacyjnie zaprezentowali… więcej >>>

  ZB 20 | Środek życia | 15.05.2017 | Edytor

  PEC nie na sprzedaż

  ​Związkowcy zadowoleni. Radni zablokowali możliwość sprzedaży bytomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz dzierżawy jego udziałów. Nikt nie był przeciwny takiemu rozwiązaniu,… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 15.05.2017 | Edytor

  Srebrny stabilizator Jakuba

  ​Prestiżowa nagroda. Jakub Koszowski uczeń klasy 3 I Liceum Ogólnokształcącego im. Smolenia zdobył srebrny medal podczas Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców w Stuttgarcie.… więcej >>>

  ZB 20 | Środek życia | 15.05.2017 | Edytor

  Słoneczna energia oświetli żłobek

  ​Wolontariusze pomogli. W pogodne dni żłobek przy ulicy Łużyckiej nie będzie musiał się martwić rachunkami za prąd. Dzięki programowi Wolontariatu Pracowniczego… więcej >>>

  ZB 20 | Życie miasta | 15.05.2017 | stasiup

  Strzelców dalej rozkopana

  ​Dąbrowa Miejska. Komplikacje drogowe przed wiaduktem kolejowym nad ulicą Strzelców Bytomskich wydają się nie mieć końca. Prace związane z wykonaniem przepustu… więcej >>>

  ZB 20 | Życie dzielnic | 15.05.2017 | Edytor

  Jakub Snochowski: inwestycja albo śmierć

  Hokej, piłka nożna, piłka wodna. Miłośnicy hokeja, futbolu i waterpolo oczekują rozstrzygnięcia miejskiego sporu w sprawie budowy kompleksu sportowego przy ul. Olimpijskiej… więcej >>>

  ZB 20 | Życie sportowe | 15.05.2017 | Witold Branicki


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  11 grudnia 2018

  imieniny:
  Damazego, Waldemara

  Bytom
  0°C

  Ciśnienie: 1008 hPa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja