Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 11 | 16.03.2020 | Życie miasta | Edytor

Życie w czasach koronawirusa

​Działania specjalne.  Lekarze apelują byśmy w najbliższych dniach zostali w domach i unikali zbiorowisk, bo to one stwarzają największe ryzyko zarażenia. Prewencja zdecydowanie jest obecnie tym, czego nam teraz potrzeba, by wygrać z koronawirusem. 


Dlatego też zarówno bytomski jak i radzionkowski Urząd Miejski będą w najbliższym czasie nieczynne (szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na stronie 2). Zamykają się też inne instytucje miejskie, na przykład Urząd Stanu Cywilnego. W placówce tej będą rejestrowane wyłącznie zgony. W tej sprawie potrzebny jest jednak wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr: 77 98 616, 77 98 606. Wszystkie pozostałe sprawy aż do odwołania nie będą załatwiane. Urząd Miasta Radzionków i tamtejszy Urząd Stanu Cywilnego obsługują wyłącznie w sprawach rejestracji zgonu, po uzgodnieniu telefonicznym, tel. 32 388 71 09lub 32 388 71 54, dowodu osobistego, po uzgodnieniu telefonicznym, tel. 32 388 71 11 lub 32 388 71 26. Natomiast pismo (bez potwierdzenia złożenia) można złożyć poprzez wrzucenie do skrzynki podawczej znajdującej się na parterze Urzędu Miasta. W ważnej i pilnej sprawie, pismo za potwierdzeniem odbioru, można złożyć w Biurze Obsługi Klienta, po uzgodnieniu telefonicznym tel. 32 388 71 52.

Przełożono na inny termin spotkania prezydenta Mariusza Wołosza z mieszkańcami. Nie ma już też możliwości odwiedzania chorych w podległym miastu Szpitalu Specjalistycznym nr 1 przy ulicy Żeromskiego. Co warte podkreślenia zakaz argumentuje się nie tylko koronawirusem, ale także możliwością zarażenia grypą i innymi tego typu chorobami. Ograniczono wizyty w bytomskich domach opieki społecznej. 

Pełne ręce roboty mają rządzący. Regularnie zbiera się sztab kryzysowy i zespół do spraw zagrożeń epidemiologicznych. Przedstawiciele władz oraz służb miejskich są w stałym, całodobowym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Uaktywniono poza tym stosowany w sytuacjach wyjątkowych 24-godzinny tryb pracy władz i niektórych wydziałów Urzędu Miejskiego. 

W miniony czwartek zorganizowano spotkanie prezydenta Wołosza i jego zastępców z prezydium Rady Miejskiej oraz szefami klubów radnych. Rozmawiano o zmianach w funkcjonowaniu najważniejszych instytucji gminnych. Ze względu na konieczność ograniczenia kontaktów międzyludzkich postanowiono poza tym, że zaplanowana na 23 marca sesja bytomskiej Rady Miejskiej odbędzie się bez udziału mieszkańców. Obrady będą transmitowane za pośrednictwem Biuletynu Informacji Publicznej oraz na www.bytom.pl. 

Władze naszego miasta sięgnęły też po rezerwę budżetową. Pieniądze wydano na uzupełnienie i zakup środków higienicznych i dezynfekujących dla czynnych jeszcze wówczas placówek oświatowych. Poza tym środki przekazano Szpitalowi Specjalistycznemu nr 1, a dokładniej mówiąc jego oddziałowi zakaźnemu. Ma on je wykorzystać na zakup sprzętu specjalistycznego.   

Prewencja w działaniach władz oraz Sanepidu polega też na stałym publikowaniu informacji dotyczących koronawirusa i sposobów chronienia się przed nim. Powtarzane są apele o przestrzeganie zasad higieny. W zeszłym tygodniu w Urzędzie Miejskim i innych placówkach wystawiono pojemniki z żelem antybakteryjnym. Z kolei sprzątaczki regularnie odkażały klamki. Te same procedury zaczęto też stosować w placówkach handlowych.  

Na radykalne zmiany zdecydował się odpowiedzialny za komunikację publiczną w regionie Zarząd Transportu Metropolitalnego.  Od 16 marca autobusy i tramwaje będą kursowały według rozkładu jazdy obowiązującego zazwyczaj w tak zwane robocze dni nieszkolne. Jednocześnie zdecydowano o cyklicznym  myciu wnętrza pojazdów, sprawdzaniu stanu ich czystości i wietrzeniu. Kierowcy będą otwierali drzwi wejściowe automatycznie, by pasażerowie nie musieli dotykać przycisków. Z tego samego powodu sami, bez wezwania zatrzymają się na przystankach „na żądanie”. Nie będą natomiast sprzedawali biletów.  ZTM zlecił też dodatkową dezynfekcję automatów biletowych  Szczególna uwaga ma być poświęcona najczęściej dotykanym przez pasażerów elementom urządzeń, czyli ekranowi, klawiaturze, rynnie (gdzie wydawane są bilety papierowe i reszta) oraz wlotowi na monety.Artykuł był oglądany 1426 razy.
 • Ocena - 0 0 głosów
   


Komentarze

emigrant
napisał
17.03.2020
o 12:25

O Koronowirusie,dziennikarzach,politykach i zagrożeniu.
Mam taką możliwość,mieszkając w niemczech,że mogę na bieżąco oglądać TVP-info.

Kiedyś zacną stację,chociaż także stronniczą,jednak to co teraz….
Chyba hejt tej stacji rozwija się szybciej niż koronawirus.

Mam w tej stacji swych ulubionych redaktorów,którzy szczycą” się mianem dziennikarza.
Jeden swym nazwiskiem(nie chcę być złośliwym) przypomina mi przednie niemieckie piwo"Krombacher”,drugi zaś....
Lepiej nie napiszę.
W czasie,gdy powinniśmy sIię ,jako ludzkość konsolidować,ci z zwym partyjnym przekonaniem(chociaż chyba nie są członkami partii) we wstrętny zposób mieszają.
Naprawdę życząc wszystkim Bytomianom i Polakom,oraz światu,by ta zaraza z koronom zniknęła,życzę także wszystkim,by ci “zasłużeni dziennikarze” dla TVP-Górskiego także zniknęli.
Czy oczekuję za dużo?
Po prostu pytam…
Bo niebezpieczeństwo koronowirusa,to ogromne wyzwanie.
Trzymajmy cię razem ludzie śwata,a nie dajmy siebie dzielić przez piwo!
A fakt,że przyjaciele piwa starają się mnie zniechęcić pisanie prawdy,mnie nie przeraża!!!

 

 

 

 

 

Na temat solidarności ludzkiej także napiszę.
Z otwartym oczyma patrzyłem w dniu zamknięciu granicy z Niemcami,jak korespondentka TVP-info pięć minut po północ z zadowoleniem relacjonowała,że ten autobus ruski z granicy będzie wycofany i Rosjanie przez Poskę nie przejadą,bo przepisy.
To jak się to ma z informacjami tej stacjiTV,że inni,gdzie LOT nie doleci,mają wracać do Polski przez Berlin,a potem drogą samochodowę,bo dla Polaków granice są w jedną stronę otwarte.
Pruderia!
Czy tacy jesześmy żądając solidarności uropejskiej?

Wiecie,cieszę się,że rząd kraju w którym mieszkam nie jest nacjonalistyczny!!!!
Jako rodowity Bytomianin mamdużo wątpliwości

 

 

 

 

Czytelnik
napisał
17.03.2020
o 17:16

Do niedawna załatwienie czegokolwiek przez telefon było niemalże niemożliwe, podobnie jak dziś załatwienie czegokolwiek osobiście. Da się? Oczywiście, że się da !

Tak swoją drogą, wizyty lekarskie przez telefon i kamerkę to bardzo dobra rzecz, jest dolegliwości które lekarz może stwierdzić (lub podjąć decyzję o konieczności badań) po rozmowie telefonicznej.

Ostatnio poszedłem do lekarza z bólem ucha, czekałem godzinę tylko po to by dowiedzieć się, że internista nic nie może i dał mi skierowanie do laryngologa. Równie dobrze mogłem zadzwonić i to samo mu powiedzieć.

Podobnie jest z przeziębieniem, grypą itp. Przecież lekarz prawdę mówiąc nie jest w stanie sprawdzić na miejscu czy chory ma przeziębienie czy grypę, bo testów się nie robi, diagnozę stawia na podstawie wywiadu, którego może wysłuchać przez telefon, nie trzeba narażać ludzi na zakażenia w przychodni.

JM
napisał
18.03.2020
o 14:34

Są tacy którzy wogóle nie przejmują sie zagrożeniem koronawirusem. Taka obserwacje mam osoby które zbierają w śmietnikach puszki po piwie i inne surowce wtórne nadal chodzą po mieście i zbierają swoje. Ciekawe gdzie te puszki potem trafiają??? Zapewne do punktów skupu złomu. SANEPID powinien się tym zainteresować czy nie zamknąć takich skupów

Lech
napisał
19.03.2020
o 11:06

Czytałem że firma Alba w cZeledzi ogłosiła że może nieregualrnie odbierać śmieci bo pracownicy idą na zwolnienia lekarskie.Jak będzie w Bytomiu? Z pojemników na odpady segregowane wysypują się plastikowe butelki musze więc je wrzucać do pojemników na odpady zwykłe mimo obowiązku segregacji

Adam
napisał
19.03.2020
o 11:39

Jak nie odbierają śmieci, to należy zaprzestać płacenia. Proste… Takie firmy by chciały brać kasę i nic nie robić. Jak nie było kryzysu to ich nie interesowało, że ktoś nie wiedział gdzie wrzucić tylko by wlepiali kary. Jak kuba bogu tak bog kubie

Karolina
napisał
19.03.2020
o 20:51

W Radzionkowie i w Rojcy zalecenia odnośnie koronawirusa nie istnieją. Targ nadal działa a tam mamuśki z dziećmi na hulajnogach i seniorzy, którzy powinni o siebie dbać. Na podwórku grupa dzieci gra w piłkę albo siedzą pół dnia na ławeczce Lub przy piaskownicy .Przy klatkach schodowych , przed zamkniętą knajpą  na Artura i w nowo powstałym parku, Rojecka młodzież z energetykami w ręku (i nie tylko) pluje na odległość a po wypiciu cud napoju, oślinione puszeczki walają się wszędzie . Facet dwa dni temu wrócił  z pracy z Czech i ponoć miał być objęty kwarantanną ale gdzie tam na Rojcy .. on sobie swobodnie wychodzi z domu, robi zakupy , spotyka z sąsiadami i może zaraża ... oby nie ! Duże miasta mają puste ulice ale nie Radzionków… będziemy tu padać jak muchy jak tak dalej będzie !

emigrant
napisał
19.03.2020
o 21:02

No to bądźmy szczęśliwi.
Jesteśmy narodem wybranym.
Nas zaraza prawie nie ima.
Duma narodowa aż bucha ze mnie!
Z narodów dużych Europy mamy prawie 0 przypadków zarażeń.Bo co to takiego te niecałe 400 zarażonych,gdy we Włoszech więcej DZIENNIE UMIERA
Och,jak gorąco!
CHyba nasze modlitwy nam pomagają.

A tak poważnie-czy jesteśmy “zieloną wyspę ” w tej na czerwono zaznaczonej EUROPIE?

Wiecie,dla mnie STALINIZM to mały pikuś z tą propagandą PZP PiS

Stalinizm z ich propagandą przeżyłem.
Czy przeżyję PZP PiS???

Po prostu pytam!

Gdy to się stanie-postawię w bytomskiej” Nesce”(nie wiem,czy jeszcze istnieje),jeśli nie,to w innej,największej istniejącej porządne piwo.
PS
Niestety,w moim niemieckim mieście papieru toaletowego też zabrakło.
ceszę się,że będąc zapobiegliwym mam w piwnicy wystarczający zapas.
No,bo czym bym wycierał,gdy Trybuna Robotnicza już nie jest drukowana?

Czytelnik
napisał
20.03.2020
o 11:04

Bawią mnie w internecie wpisy, że Polski rząd i szpitale nie są przygotowane na walkę z koronowirusem. Ludzie kochani, nikt na świecie nie jest przygotowany na walkę z tym wirusem, żaden kraj na świecie nie posiada tylu szpitali aby być przygotowanym na walkę z jakąkolwiek pandemią czy epidemią. To od nas głownie zależy ilu nas przeżyje. Rząd źle informuje i instruuje mieszkańców.
Koronowirusa w dużej większości przechodzi się podobnie jak grypę. Nie ma na niego lekarstwa, więc obowiązuje leczenie objawowe. Jeżeli nie mamy problemów z oddychaniem. leżymy w łóżku, bierzemy paracetamol. Naprawdę w szpitalu nikt nam nic więcej nie poda, zajmiemy jedynie łóżko które będzie potrzebne dla innych pacjentów wymagających respiratora.
Na grypę też wielu z nas rok w rok umiera, ale to nie znaczy, że każdy kto ma grypę ma być hospitalizowany w szpitalu. Jeżeli rząd nadal będzie przekazywał informacje jakoby każdy chory miał być w szpitalu, to skutek będzie taki, że na koronowirusa umrze 1% chorych a na 1000 innych chorób umrze 80 % ludzi z braku możliwości leczenia.
Nie przestaliśmy chorować w związku z pandemią na inne choroby, nadal mamy zawały, udary i mnóstwo innych chorób wymagających natychmiastowej pomocy.

Tak więc, masz objawy koronowirusa? Ale umiesz oddychać, leż w łóżku, zrób gorącą herbatę z cytryną, i weź paracetamol. Po tygodniu wyzdrowiejesz.

Marcin Hałaś
napisał
20.03.2020
o 12:25

Re: Karolina. Na targu w Radzionkowie było w środę kilku sprzedawców i b. mało ludzi - wszyscy na otwartym powietrzu, w bezpiecznej odległości od siebie. Myślę, że zakupy tam były bezpieczniejsze niż w zamkniętym sklepie. W sobotę targ ma być już nieczynny.
A propos:  Kaufland reklamuje “Sobotę Superłup”. Filet z piersi kurczaka będzie tylko w tym dniu po 11,99 zł za kg.
Zagadka: ludzie ruszą w sobotę do sklepów czy też ruch “rozłoży” się na cały tydzień?

emigrant
napisał
20.03.2020
o 13:02

Czytelnik pisze:
“Tak więc, masz objawy koronowirusa? Ale umiesz oddychać, leż w łóżku, zrób gorącą herbatę z cytryną, i weź paracetamol. Po tygodniu wyzdrowiejesz.”
Dziękuję za dobrą radę!

Cyfry nie kłamią!
Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie informuje, że od października 2019 roku do 14 lutego 2020 roku zgłoszono 119 298 potwierdzonych przypadków zachorowań na grypę,200 zmarło.

W Polsce od 1 września 2019 roku do 29 lutego 2020 roku odnotowano 3 055 148 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.,43 osoby zmarły.

W Niemczech było i jest 20 000 łóżek na intensywnej terapii,w Polsce jest 5322.

W niemczech dziennie można wykonać 12000testów na koronowirusa,w Polse wiesz ile.

DzIękuję czytelniku za radę.Piję już drugą herbatę z cytryną po kolei,wziąłem też  paracetamol.

Ps.
Wczoraj byłem w aptece niemieckiej.Chociaż w mym pobliżu mam ich chyba 6,to wszystkie zwiększyły ceny lekarstw (bez recepty) o 40 procent.To zdzierstwo !

emigrant
napisał
20.03.2020
o 15:25

Już się przestraszyłem,gdy z informacji rządowej dowiedziałem się.że 27 letnia kobieta dzisiaj umarła na koronowirusa.
Chociaż ubolewać należy nad śmiercią tak młodej kobiety,to płomyk nadziei zaświecił w mej duszy,gdy na paskach TVP-info przeczytałem,że bezpośrednią przyczyną zgonu tej kobiety była sepsa.
No,bo to wielka nadzieja,że jednak młodzi na koronawirusa nie umierają.

Przeczytałem też ,co to takiego ta sepsa:

Sepsa, inaczej posocznica, nie jest zaliczana do grupy chorób ze względu na mechanizm przebiegu. Jest ona nieswoistą reakcją organizmu na toczący się w nim stan zapalny, który powodują bakterie, grzyby lub wirusy.

Więc nie mamy nowej ofiary koronawirusa!!.

Zobaczycie,że za parę dni dowiemy się,że nikt na tą zarazę nie umarł,tylko przyczyną zgonu w tych innych wypadkach były inne choroby.

Będziemy zielonąwyspą!!

A to,że niemcy jeśli ktoś był zarażony koronawirusem,a umarł na inną chorobę zaliczają zmarłego do grona tych od koronawirusa-nie przejmujmy się.
Przecież nie będzie Niemiec pluł nam w twarz.
A nasze statystyki będą prawdziwe!!!

Emigrant
napisał
20.03.2020
o 22:16

Wykrzyknik-O

Panie Hałaś,nie Pani Hałaś-do Pana piszę.
Zapomniałem o jeszcze jednym bardzie TVP-info,kótrego teraz oglądam.
No jeszcze pani redaktor,niedawna kandydatka na PREZYDENTA PRL-też zasługuje na uwagą.

PS-Mój siostrzeniec,który pracuje w branży produkcji spożywczej dziś dowiedział się,że od poniedziałku ma dwa tygodnie “wolnego”,ale musi być do dyspozycji zakładu pracy,Poten on wymienina innych,by produkować.
Otrzyma 60 procent zarobku.Powiedziałem,to idź na L4.Nie chce.

Prawda-jacy ci Niemcy są bezduszni???

PS.
Chyba od tego siedzenia w domu zwariuję.Nikogo odwiedzić,z nikim się spotkać.
Dobrze,że mam rodzinę !
Ale jak ta korona tego wirusa ucieknie,odbiję sobie wszystkie niedogodności-wyruszę ,by zwiedzać świat.
Bo póki zdrowie dopisuje.,koronawirusowi się nie dam.
ZB pocztówki z pozdrowieniami będę wysyłał

emigrant
napisał
20.03.2020
o 23:39

No i jeszcze ostatnie moje słowo.
Poprzez internet oglądałem apel wielce wielebnego OJca Rydzyka,informującego,żew potrzebie jest jego królestwo,więc apeluje o daniny.
Wiecie-zdębiałem
Komentować tego nie będę,bo musiałbym przeklinać.
Czy ten przedsiębiorca wie co to takiego “DUCH święty”

nAPRAWDę,CHYBA MOJA WIARA,JAKO KATOLIKA POSZŁA W INNYM KIERUNKU,NIż wIELCE wIELEBNEGO!

mnie naprawdę odpowiada dużo lepiej kazanie ciemnoskórego księdza,wygłoszone w niemieckim kościele,niż błaganie o forsę tego przedsiębiorcy.

PS
To już mój ostatni wpis przed koćcem tego wirusa w koronie.
Następny kontakt,to pocztówka
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Jak nie spanikować i przetrwać kryzys?

  ​Spokój nieodzowny. Strach przed zarażeniem i strach przed strachem innych sprawia, że niektórzy z nas tracą spokój. W efekcie w minionym tygodniu klienci szturmem… więcej >>>

  ZB 11 | Życie miasta | 16.03.2020 | Edytor

  Chorzy sami się zgłaszają

  ​Pod kontrolą. 10 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem przebywało w ostatnich dniach na oddziale zakaźnym bytomskiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 przy ulicy… więcej >>>

  ZB 11 | Życie miasta | 16.03.2020 | Edytor

  Na początku był schron

  ​Pro Fort pięknieje. Gdyby nie odkryty kilka lat temu schron przeciwlotniczy na dziedzińcu dawnego gimnazjum przy ul. Stolarzowickiej, budynek szkolny… więcej >>>

  ZB 11 | Życie miasta | 16.03.2020 | Edytor

  Bruksela usłyszała wołanie Bytomia

  ​Raport wstępny. Bytom może otrzymać kolejne unijne wsparcie przeznaczone dla regionów pogórniczych. Tak przynajmniej wynika z raportu wstępnego przygotowanego przez Komisję… więcej >>>

  ZB 11 | Życie miasta | 16.03.2020 | Edytor

  Odwołane, zamknięte, przełożone na później

  ​Prewencja. Koronawirus totalnie zmienia nasze życie. Pozamykane są szkoły i przedszkola, placówki kulturalne, a także urzędy. Pojawiają się apele, by jak najwięcej… więcej >>>

  ZB 11 | Życie miasta | 16.03.2020 | Edytor

  Będą się wspinać w dawnej kopalni

  ​Rozbark. Obiekty należące kiedyś do zlikwidowanej kopalni Rozbark zyskają nowe życie. Powstaje tam nowoczesne Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Już teraz… więcej >>>

  ZB 11 | Życie miasta | 16.03.2020 | Edytor

  Budują park handlowy na skrzyżowaniu ulic

  ​Miechowice. Park handlowy o powierzchni 1700 metrów kwadratowych powstaje od pewnego czasu na skrzyżowaniu ulic Felińskiego oraz Stolarzowickiej. Inwestycję prowadzi kielecka… więcej >>>

  ZB 11 | Życie dzielnic | 16.03.2020 | Edytor

  Łagiewniki grają bluesa

  ​Po śląsku i z „powerem”. Łagiewniki Blues to najdłużej istniejący zespół rockowo-bluesowy w Bytomiu. Na przestrzeni ponad 20 lat grało w nim wielu muzyków.… więcej >>>

  ZB 11 | Środek życia | 16.03.2020 | Edytor

  Starych czterech kółek czar

  ​Retro elegancja. Niektóre mają po 80 lat, a tuż obok nich stoją „małolaty” pamiętające lata 70. minionego wieku. Wszystkie mają piękny,… więcej >>>

  ZB 11 | Środek życia | 16.03.2020 | Edytor


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  28 maja 2020

  imieniny:
  Jaromira, Justa

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja