Zb logo

  

   blogi   forum

Wiadomości

Komentarze / Blogi

Tomasz Nowak Tomasz Nowak

Kamera! Akcja! I nic nie widać

​Bytomski system monitoringu to 38 kamer non stop rejestrujących to, co dzieje się w najważniejszych punktach miasta, obraz… więcej >>>


Marcin Hałaś Marcin Hałaś

Dobra koalicja, a przynajmniej najlepsza

Od wyborów samorządowych Bytomiem rządzi koalicja KO-PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda magicy z… więcej >>>


Witold Branicki Witold Branicki

Krajobraz po historycznym spadku

​Na 760-lecie lokacji Bytomia na prawie niemieckim Ratusz oraz jego agendy, miejscowe instytucje i organizacje

przygotowały turnieje, imprezy,… więcej >>>


Jacek Sonczowski Jacek Sonczowski

Święto policji w teatrze “Rozbark”

​Policjanci z bytomskiego garnizonu spotkali się w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu "Rozbark". Okazją było doroczne Święto Policji.… więcej >>>


ZB 22 | 01.06.2020 | Życie miasta | Tomasz Nowak

Zadanie dla każdego radnego:  przywrócić blask Bytomiowi

​Rozmowa z przewodniczącym bytomskiej Rady Miejskiej, Mariuszem Janasem


– Jak zdrowie panie przewodniczący?

– Czuję się świetnie chociaż bardzo brakuje mi prawie codziennego wyjścia na basen.

– Czy pandemia bardzo zmieniła pańskie codzienne życie?

– Zmiany jakie nastąpiły w moim codziennym życiu można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to zmiany zewnętrzne, a więc jest na przykład noszenie maseczki, ciągłe dezynfekcje dłoni, zachowanie ostrożności w kontaktach z innymi. Druga zmiana jaka nastąpiła w moim życiu to relacje z innymi. Więcej czasu spędzam w domu z najbliższymi. Nie uczestniczę w setkach spotkań jak to było do niedawna. Poza tym codziennie chodzę do pracy.-

– Jak będzie wyglądał świat po koronawirusie? Czy pana zdaniem zmienią się relacje międzyludzkie?

– Jestem przekonany, że jak pandemia się skończ, to będziemy mocniejsi pod każdym względem. Relacje międzyludzkie już się pozmieniały. W rodzinach bardziej niż kiedyś doceniamy teraz najbliższych, jest poza tym czas na zatrzymanie się. Interesujemy się zdrowiem starszych rodziców, dziadków. Robimy im zakupy. Wydaje mi się, że ludzie są bardziej życzliwi dla siebie. Czasami ten spokój zaburzany jest tylko przez polityków, szczególnie tych opozycyjnych, rząd. Ci ludzie nie szukają porozumienia w trudnym czasie, tylko proponują wyłącznie kolejne kłótnie i nowe wojenki. Ludzie to widzą i mają tego dosyć. Myślę, że to jest główny powód spadku notowań Platformy Obywatelskiej.

– Zostanie coś dobrego po pandemii?

– Czas pandemii dla uczniów i nauczycieli to postęp informatyczny o około 5 lat, a może nawet więcej. Zdalne lekcje, wykłady przez Internet, korzystanie z komunikatorów to już dzisiaj normalność. Wielu pracowników też pracuje zdalnie. Dzisiaj mamy czas największego kryzysu od czasu drugiej wojny światowej. Warto sobie zatem postawić pytanie: co zrobilibyśmy bez Internetu? Drugą ważną rzeczą jest bez wątpienia solidarność jaka na nowo połączyła ludzi. Może z tego być coś dobrego. Czasami nieszczęścia ludzi łączą.

– Najpierw mieliśmy sesję z radnymi w maseczkach i w rękawiczkach oraz siedzących z dala od siebie, a dwie ostatnie sesje odbyły się on line. To bardzo utrudnia obrady Rady Miejskiej?

– Nowa rzeczywistość jaka nastała spowodowała zupełnie inny sposób pracy. W sesjach Rady Miejskiej i pracach komisji nie zmieniło się wiele. Dokumenty i uchwały są opiniowane, potem uchwalane. Wszystko odbywa się w ustalonych terminach. Tutaj należą się słowa podziękowania pracowniom Biura Rady Miejskiej, dzięki którym działa wszystko bez zakłóceń.

– Trudno jest dyscyplinować bytomskich radnych?

– Moim zadaniem nie jest dyscyplinowanie radnych, ale organizowanie pracy Rady Miejskiej i prowadzenie jej obrad oraz reprezentowanie Rady na zewnątrz. Chociaż z pewnością czasem posiedzenia Rady Miejskiej dostarczają nam wielu emocji. Wtedy ważne jest, aby zachować spokój.

– Kolejne tarcze antykryzysowe wprowadzane przez rząd mają ratować miejsca pracy i firmy. Pana zdaniem te cele są osiągane?

– Jestem przekonany, że pomysł z kolejnymi tarczami antykryzysowymi się sprawdził i pokazał jak ważna jest dobra współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą. To właśnie ona umożliwia szybkie przyjmowanie ustaw korzystnych dla ludzi, dla przedsiębiorców.  Ostatnio byłem naprawić samochód u mechanika, z którym znamy się od lat. Wie on doskonale, że należę do Prawa i Sprawiedliwości. Pierwsze co usłyszałem od niego, to uznanie dla rządu za wprowadzenie tarczy antykryzysowej. Powiedział to w prostych słowach: „Byłem w Urzędzie Pracy wypełniłem papiery i za trzy dni pieniądze były na koncie. Ulga w okresowym niepłaceniu ZUS to jakby oddech czystego powietrza.”  Czy trzeba coś do tego dodawać?

– Zdaniem radnych opozycji miasto zbyt mało pomaga bytomskim przedsiębiorcom poszkodowanym przez pandemię. Co pan na to?

– Opozycja zawsze będzie niezadowolona. Jak oni rządzili, to tworzyli Rady Biznesu i inne cuda, a nic z tego nie wynikało. Obniżka czynszów lokali użytkowych, odroczenie terminu spłaty podatków, a przede wszystkim skuteczne wprowadzanie rządowej tarczy antykryzysowej, szczególnie przez bytomski Powiatowy Urząd Pracy, dodaje jakże potrzebnego oddechu przedsiębiorcom w czasie pandemii.

– Macie jeszcze jakieś pomysły na to, jak wesprzeć lokalny biznes?

– Nasze pomysły na bieżąco przekazywaliśmy naszemu reprezentantowi w parlamencie, posłowi Wojciechowi Szaramie, a zostały one zawarte między innymi w tarczy antykryzysowej.

– Jak pan ocenia pomysł obniżenia diet radnych ze względu na panującą pandemię?

– Projekt ten nie uzyskał akceptacji Komisji Finansów Rady Miejskiej i zgodnie z obowiązującymi zasadami nie mógł być procedowany na ostatniej sesji. Negatywna była też opinia radcy prawnego. Diety bytomskich radnych są porównywalne do diet radnych w innych miastach. Myślę, że każdy z radnych przeznacza część swojej diety na cele społeczne, tak przynajmniej jest wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wiele organizacji i szkół zwraca się do nas z prośbą o wsparcie i to nie tylko w czasie pandemii. Pamiętajmy też, że wbrew powszechnemu mniemaniu dieta to nie jest wynagrodzenie radnego, ale rekompensata za utracone wynagrodzenie, kiedy uczestniczy on w posiedzeniach komisji albo Rady Miejskiej.

– Rządzące Bytomiem porozumienie Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej stanęło ostatnio na krawędzi rozpadu, ale jednak przetrwało. Trudno się wam współpracuje z KO? W końcu na arenie ogólnopolskiej KO i PiS od wielu lat toczą zażartą wojnę.

– Rządząca Bytomiem większość to pozytywny przykład dla innych. Uważam, że polityczne spory z areny ogólnokrajowej nie powinny być przenoszone do samorządów. U na w Bytomiu zwyciężył rozsądek. Dzisiaj w trudnej sytuacji Bytomia muszą współpracować ze sobą wszystkie grupy. W samorządzie z innymi radnymi znamy się od lat, wspólnie zrealizowaliśmy wiele projektów. Dlaczego zatem nie moglibyśmy zrealizować projektu „Przywróćmy blask Bytomiowi”? Dzisiaj mówiąc o współpracy trzeba powiedzieć, że najważniejszy jest w niej wzajemny szacunek. Bez niego nie moglibyśmy współpracować. W naszej współpracy odmienne wizje często się zdarzają, ale sztuka kompromisu prowadzi do wspólnego działania, czego przykładem jest wygrana walka z zasypywaniem miasta nielegalnymi odpadami.

– Potępiłby pan radnych porzucających w trakcie kadencji ugrupowania, z list których zostali wybrani?

– Każdy dzisiaj jest wolny i może dokonywać różnych wyborów, także politycznych. Nie znam powodów dlaczego radni odeszli ze swoich klubów. Mam jednak taką zasadę, że nigdy nie potępiam ludzi. Natomiast co innego oceniać ich zachowanie.

– Parę dni temu świętował pan pięćdziesiąte urodziny. Dla mężczyzny to bez wątpienia bardzo ważny moment. Był czas na jakieś podsumowania i plany na przyszłość?

– Świętowanie Abrahama przebiegało w tym roku trochę inaczej. Nie było wielu gości, tylko żona i dzieci. Najpierw podziękowanie Bogu i Msza św. w suchogórskim kościele, a potem wspólna kolacja i rodzinne selfie wymyślone przez dzieci. Wieczorem był czas na refleksje. Największym szczęściem jakie mnie spotkało w życiu jest moja żona, która znosi moje humory i cały czas jest dla mnie wsparciem.  Jestem dumny z trójki moich dzieci. Bardzo ważnym elementem mojego życia i mojej rodziny jest Kościół. W tym roku mija 40 lat służby przy ołtarzu. Najpierw jako ministrant, lektor, a dzisiaj jako nadzwyczajny szafarz Komunii św. Jestem człowiekiem wierzącym, praktykującym i spełnionym w życiu. Plany na przyszłość? Móc codziennie spojrzeć sobie w lustrze w twarz przy goleniu i nie wstydzić się. Natomiast plany rodzinne to zostać dziadkiem, doczekać się wnuków. Polityczne – dalej aktywnie działać dla dobra naszego miasta. W polityce, w bytomskim PiS działamy w grupie i w zależności od tego jakie jest zadanie, to realizujemy je wspólnie. W tej kadencji najważniejszym problemem do rozwiązania była walka z mafią śmieciową i to zadanie zostało zrealizowane. Marzenie? Aby Bytom znowu odzyskał blask, do tego ze wszystkich sił konsekwentnie będę dążył!

Rozmawiał: TOMASZ NOWAKArtykuł był oglądany 1227 razy.
 • Ocena - 5 3 głosów
   


Komentarze

Chłopski rozum
napisał
02.06.2020
o 12:27

“Przywrócić blask Bytomiowi” to slogan hasło wyborcze za którym nie stoją żadne konkrety. Za to stwierdzenie że przy epidemi koronawirusa nie ma potrzeby obniżania diety radnych jest jak najbardziej konkretne. Jak pan radny chce przywracać blask Bytomiowi to niech kupi wiadro farby i zacznie malować nią klatki schodowe domów Bytomskich mieszkań. Miastu blasku nie przywróci, ale może kilku klatkom sie uda grin

wkurzony
napisał
03.06.2020
o 18:58

nie mogę patrzeć na tę zadowoloną gębe w całym kraju ko pluje na pis a ten dla stołka się z nimi kuma

Adam
napisał
04.06.2020
o 01:51

PiS to dziadostwo dla lumperpatriotow, co to za 500 plus kupią na targu dres z Polską flagą na ##### i myślą że są tymi wybranymi

Beuthner
napisał
04.06.2020
o 19:47

Co wy chcecie ratowac????? wy nie potraficie Ratusza wyremontowac co wyglonda jak caly Beuthn jedna Ruina !!!!! Szkoda tego pieknego miasta szkoda !!!!! Glück auf Beuthen OS !!!!!

Roman
napisał
05.06.2020
o 03:35

Pan Przewodniczący Janas z PIS ma swój fotel szefa Rady Miejskiej dzięki koalicji z Platformą Obywatelską. Układ POPIS w Bytomiu powstał bo zabiegał o niego MARIUSZA WOŁOSZ. To jego decyzja. Pan Janas ma poparcie PO do tej funkcji. Wszystko jedno na kogo oddacie głos to są zawsze te same idee -  KASA MISIU ... KASA

Michal Opara
napisał
06.06.2020
o 12:52

...jaki “blask”? Przeciez jego nigdy w Bytomiu nie bylo! …chyba ze przed wojna. To owszem.
Bytom w Polsce nigdy nie blyszczal. Ani w ludowej, ani w obecnej. Bytom w ich rekach byl i jest lupem i trofeum, ktore pladrowali zawsze.  Wiec kto chce przywrocenia “blasku” Bytomiowi, ten chce jego powrotu do Niemiec. To bylaby logiczna konsekwencja …unikajcie wiec mowy o „blasku“ panowie przy wladzy. Zmiencie lepiej haslo.
Obecna ekipa w Urzedzie Miejskim to wierni i dzielni kontynuatorzy dziela PRL-u. Oni niszczyli i rozkradali nasze Miasto, dewastowali i grabili zawsze. Oni inaczej poprostu nie potrafia. Pan Wolosz na spolke z panem Janasem nie posiadaja zadnych kompetencji, wiedzy ani doswiadczenia do kierowania jakimkolwiek miastem. Ich trzeba koniecznie odsunac i uniemozliwic im, pozal sie Boze, rewitalizacje Bytomia.
…a moze posel, pan Szarama? …no nie, nie zartujmy a tak.
Szkoda …czas plynie, szanse maleja, ludzi coraz mniej, a oni rorkraczeni w swoich stolkach dokonuja swojego niszczycielskiego dziela z najwyrazniejszym cynicznym i bezczelnym zadowoleniem.
Szkoda naszego Bytomia!
Pozdrawiam
Michal Opara

cenzura
napisał
06.06.2020
o 13:43

...ciekawe dlaczego ikonki “lubi” i “nie lubi” nie dzialaja.
Za duzo krytyki Panowie.
Prosze o poprawne oceny… poprawne politycznie.

Baśka
napisał
07.06.2020
o 08:04

Redaktor gazety może napisać poradnik - Jak opublikować wywiad z nikim

Chłopski rozum
napisał
07.06.2020
o 15:37

Re:Baśka. Raczej wywiad o niczym

Anna
napisał
08.06.2020
o 16:05

Wolosz zniszczy miasto.

Fred
napisał
11.06.2020
o 21:43

Pan Janas deklaruje się jako gorliwy katolik. To jak wytłumaczyć jego współpracę z prezydentem Wołoszem wywodzący się z SLD, który przemalował się na działacza KO, który nie ukrywa, że z wiarą katolicką i z praktykami religijnymi mu nie po drodze? Czy Pan Janas, jako gorliwy katolik
powinien się bratać i popierać rządy tych, którzy odwracają się od Wiary Katolickiej plecami???

Michał Opara
napisał
12.06.2020
o 12:15

...ma Pan racje Fred. Gdyby pan Janas przynajmniej chociaz jeden raz potrzymal w rekach Bblie, wiedzialby co to paktowanie z szatanem. Wiedzialby tez, jak takie zaprzanstwo sie konczy.
Ale coz, z czegos trzeba zyc, zwlaszcza gdy uczciwa praca nie w smak, brakuje i szkoly i umiejetnosci, a sumienie to tylko zbedny balast.
Szkoda naszego Bytomia, wielka szkoda!

Michał Opara
napisał
12.06.2020
o 16:57

Troche przesadzilem powyzej. Zwlaszcza w kwestii szkoly.
Przepraszam, to nie bylo fair.
Zlosc mnie bierze jak PiS rekami pana Janasa jest cwiartowane i nikt nie reaguje. Jak mozna im wierzyc, skoro wystawili Judasza.
Wszystko dla stolka i dla prywaty, bo przeciez Bytomianie nic z tego PO-PiS-u nic nie maja i miec nie beda. Jedynie coraz bardziej zdemolowane miasto.

Latający Ślązak
napisał
12.06.2020
o 23:22

s://www.radiopiekary.pl/2017/11/27/na-zywo-rozmowa-dnia-mariusz

Latający Ślązak
napisał
13.06.2020
o 21:31

Przeczytać wywiad z Panem Janasaem to pół biedy, ale posłuchać Go na żywo, to już prawdziwa mordęga.
To co ma do powiedzenia nie komentuję, bo nie ma co. Przykre jacy ludzie rządzą Bytomiem.

Ten facet w wywiadzie radiowym mówi trzykrotnie o WÓJCIKU SZARAMIE…
Bez komentarza…

Poniżej link do tych wypocin w Radiu Piekary.
https://www.radiopiekary.pl/2017/11/27/na-zywo-rozmowa-dnia-mariusz-janas/

PS. Do ŻB,  czy trudno zadbać by zdjęcie zamieścić prawidłowo, a nie odwrócone?
 • pozostałe artykuły z tego wydania

  Opłata za żłobek mniejsza o połowę

  ​Obradowali. Bytomscy radni spotkali się w miniony poniedziałek ma majowej sesji Rady Miejskiej.  Spotkali się jednak nie w sali sesyjnej, ale w sieci.… więcej >>>

  ZB 22 | Życie miasta | 01.06.2020 | Edytor

  Przebadają ozdrowieńców

  ​Program unikalny. Co koronawirus robi z naszym organizmem? Odpowiedzi na to ważne pytanie poszukają lekarze z bytomskiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 przy… więcej >>>

  ZB 22 | Życie miasta | 01.06.2020 | Edytor

  Oświatę odmrażamy bardzo ostrożnie

  ​Badają nauczycieli. Bytomskie szkoły podstawowe są otwarte dla najmłodszych uczniów od zeszłej środy, żłobek ruszy 1 czerwca, a przedszkola najprawdopodobniej dzień… więcej >>>

  ZB 22 | Życie miasta | 01.06.2020 | Edytor

  Bobrek fedruje na 75 procent

  ​Jest lepiej. Bytomska kopalnia Bobrek fedruje obecnie na poziomie trzech czwartych swoich normalnych  możliwości. Wkrótce jednak wydobycie zostanie zwiększone.  Jest… więcej >>>

  ZB 22 | Życie miasta | 01.06.2020 | Edytor

  Coraz więcej ozdrowieńców

  ​Coraz lepiej. Już 48 podopiecznych miechowickiego Domu Pomocy Społecznej Kombatant pokonało koronawirusa. 

  więcej >>>
  ZB 22 | Życie miasta | 01.06.2020 | Edytor

  UL prawie gotowy

  ​Za pieniądze unijne. Mieszczący się na skrzyżowaniu ulic Korfantego oraz Sokoła UL, czyli dawna siedziba Domu Polskiego zmienił się nie… więcej >>>

  ZB 22 | Życie miasta | 01.06.2020 | Edytor

  Kwiaty ozdobiły ulice

  ​Sadzą i wieszają. Begonie, petunie, aksamitki, szałwie i wilczomlecze – te między innymi kwiaty ozdobiły w ostatnich dniach bytomskie ulice, place i skwery. Efekt… więcej >>>

  ZB 22 | Życie miasta | 01.06.2020 | Edytor

  Więcej kasy na rewitalizację

  ​Ważne dla miasta. Dzięki zaktualizowaniu Gminnego Programu Rewitalizacji Bytom dostał dodatkowe 4,6 miliona złotych na odnowę Śródmieścia i Rozbarku. Pieniądze te… więcej >>>

  ZB 22 | Życie miasta | 01.06.2020 | Edytor

  30 lat minęło, czyli jak zaczął się samorząd

  ​Rocznica pierwszych wyborów. 30 lat temu w Polsce odrodził się samorząd terytorialny. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze po wojnie… więcej >>>

  ZB 22 | Życie miasta | 01.06.2020 | Marcin Hałaś


  OGŁOSZENIA
  DROBNE

  W PONIEDZIAŁEK
  W GAZECIE
  W ŚRODĘ
  W INTERNECIE!*

  *za 15% dopłatą

  05 marca 2021

  imieniny:
  Adriana, Fryderyka

  Galeria Tomenki

  Nasze akcje

  • Panteon bytomski

   Cykl artykułów o ludziach, którzy na przestrzeni wieków zasłużyli się dla Bytomia. więcej >>>

  Redakcja